Мари

Охлюви и голи охлюви (плужеци)

23 мнения в тази тема

Как да се боря с тях? Почнали са да се излюпват и да ядат поникналите растения.....Много са, а почвата е пълна с яйцата им

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За голи охлюви знам тези методи: посипване около лехите с нещо сухо и боцкаво (натрошени мидени черупки съм чела конкретно, но сигурно и с натрошени тухли ще стане примерно), капани с бира, и ръчно събиране - слагат се дъски наоколо, вечер охлюветите се прибират под тях да спят - сутрин минаваш и ги събираш.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също поръсване с пепел.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

натрошени черупки от яйца, стърготини,

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мразят да преминават през къдрав магданоз

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Ще ги пробвам всичките. Вчера поръсих пепел, но валя през нощта, ще ходя след малко да видя какво е положението...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес, докато търсех изгнилия си грах ( :angry: ), открих сума бебета - безцветни все още, на камари.  Ще се борим отново, макар миналата година, да бяха в изобилие, но не ми направиха бели.
Пепелта определено им действа, но само суха. Навали ли я, дори да я ороси - и край.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как точно им действа пепелта - не минават през нея или?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя е основа и им разяжда тЕлото. За това я избягват.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя е основа и им разяжда тЕлото. За това я избягват.

В такъв случай ако се наръси около зоната, която теоритично искаме да запазим, ще свърши ли работа?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То ще върши, но има следният спек: охлювите излизат като е по-влажно. Влагата мокри пепелта и елиминира ефективността й. Ако ръсиш всеки ден нова пепел, според мен рискуваш доста алкална почва. 

За мен по-добрите методи (изключая патици - предния уйкенд гледах на комшията трите патици как ядат охлюви с черупките) са метода с тъмна черга (или дъска) на земята и бира. За бирата най-лесно ми се вижда отрязана по дължина бутилка от вода - не е нужно да се вкопава дълбоко, а и има доста по-голяма повърхност, която да отделя аромата и да сбира лигльовците.

Delyan Dimitrov хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, вчера намерих ето тази схема на капан за охлюви и много ми допадна. Мисля да я пробвам този сезон. Ако е отворен капанът отгоре като чаша, дъждът разрежда бирата.slug-pub.png   https://www.earth-ways.co.uk/resources/slugs/#.VR6QevmUd84

Храбрият Шивач хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То ще върши, но има следният спек: охлювите излизат като е по-влажно. Влагата мокри пепелта и елиминира ефективността й. Ако ръсиш всеки ден нова пепел, според мен рискуваш доста алкална почва. 

Точно за това когато ръся - ръся съвсем близо до или дори по растенията. Малко садистично, знам, но им излиза "пяна на устата"...

Делян, благодаря, това може да се опита - изглежда логично. Макар, че съдовете с бира се спрягат навсякъде, но никой не е написал до сега, да си е решил проблема с тях генерално.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наръсих пепел, но два пъти валя от тогава, а почвата е пълна с прозрачните им яйца. Последните 2 години не бяхме тук и беше станало джунгла непроходима и съответно влага и те са станали милиони....ще пробваме това с затворената бутилка....изглежда обещаващо, а и пепел като спрат валежите отново

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Содата им разгонва фамилията (на зрелите охлюви), но е зле за почвата. Та може да се помисли и повече - дали и в какви количества би могла да се приложи. И как - евентуално да се унищожат поне част от яйцата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ръсих вчера един пясък върху едни лехи и ме осени - дали това не може да е начин да се борим с охлювите?
Те не биха лазили върху сух пясък, а мисля, че дори и мокрия ще го избягват.
Какво мислите? Тънък пласт пясък, наръсен върху и около лехите, около растенията и изобщо нахвърлян наоколо.
Аз съм сложила семенца, покрила съм ги съвсем символично с пясък та ще видим. Това в градината в двора, в която отърване от тях няма.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен всички методи, които спират от преминаване, могат да се тестват много лесно, като вземеш един охлюв и малко от тестовия матрял, оформен като буква С около него :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не намерих, иначе щях да тествам. Крият се. А вечер, когато плъзват - не ми се занимава.
А и едно е да го караш да мине насила, друго е гладът да го тласка да мине прз дюни от пясък :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гледах на едно място, че ръсят с вар - очертават го като чертичка около лехите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да споделя... За сега борови иглички и натрошени на ситно черупки от яйца вършат работа. Обикалям растението с тези неща

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реших да "вдигна" тази тема след като видях в чата линк към тази статия.

Нека опитам да резюмирам изброените тук и там методи за "наръсване":

• Сол - вредно за почвата, разтваря се бързо, не бих пробвал
  • Захар - не намерих сведение да помага директно, разтваря се бързо, не бих пробвал
  • Пепел - изпробвал съм, помага частично, но е нужно много и редовно ръсене, алкализира почвата
  • Талаш - изпробвал съм, минават спокойно през него, особено ако е влажен.
  • Пясък - от както видях охлювите по купчината пясък на строежа, не мисля, че би работило, не бих пробвал
  • Черупки от яйца - не съм изпробвал, слагам ги в компоста
  • Борови иглички - не съм изпробвал, нямам лесен източник и не мисля, че ще работи в моя случай
  • Диатомит - не съм изпробвал, нямам, но подозирам проблем като с пепелта

Всички тези методи са напреко на идеята за мулчиране. Един рехав сламен мулч не би задържал нищо от изброените в достатъчна гъстота, с изключение на боровите иглички. Но реално охлювите и плужеците могат да минават и под, и над, и през мулча. Та ръсенето не ми се вижда удачно в 99% от случаите.

"Механичните" методи:

• Капани с мая/бира - работят само ако има активна ферментация (захар и мая например), чиста бира не върши работа. Но изфирясват бързо, а 2 капана не са достатъчни за леха 4 х 1 метър. С други думи говорим за стотици капани в една средна по размер градина... Само от мисълта за формирането и менажирането на тоя масив ми става лошо като на Али Ръза.
  • Медна тел - ограждане на всяко растение с гола медна тел (да се внимава да не е лакирана!). Не съм го изпробвал, защото за интензивни лехи значи да вкарам 1 километър кабел и цяла година да дробя пръстенчета. По-практично е ако имате високи лехи на сандъци, да се закове тел по краищата - казват, че помага, но не зная от опит. Окисли ли се един път, обаче, спира да действа?
  • Ръчно обиране - ако живее човек при градината, това е най-добрият метод, защото не изисква покупка на и друга разправия. Единствено вечер да излезеш на оглед с кофа и фенер. Работата се улеснява много от черги или дъски или стар балатум / винил, поставени на разни места из градината. Охлювите се крият отдолу и можете да ги съберете и през деня. Също и забити пръчки в земята помагат - охлювите се качват по тях.
  • Патици - или гъски, или кокошки в случая с малките бели охлюви и плужеците. Патиците са пословични плужекоядци и като цяло правят по-малко щета от кокошките в градината. Но нали, патици...

"Химичните" методи. Тъй като не съм фен на купешките отрови, тази година пробвах само с "Вениш" - металдехид. В сравнение с алтернативите (ferric sodium EDTA / ferric phosphate) ми се видя най-безобиден. В почвата, под действието на почвения живот, се разпада на въглероден двуокис и вода: The breakdown of metaldehyde in the soil is by microbes, also to natural products namely, water and carbon dioxide; but we must keep it out of water and in the soil for this to happen.

Първото нещо, което ми направи впечатление е, че дозата от 300 гр/дка е предвидена явно за оранжерийно или полско производство с унищожена екосистема, където я има някой охлюв, я не. В нашата градина, която граничи с гора, 100 гр стигнаха да наръся рехаво към 30 линейни метра ливада със ширина 10 см - целта ми беше нещо като "бариерна примамка". 100 гр използвах за 50 "гнезда" тикви, краставици, пъпеши, дини, зеленолистни, боб и тн.

Ефектът е добър, но не е идеален - редица растения бяха наядени, а примамката си седи. Бих казал над 30% от случаите. Определено Вениш не е нещо, което бих правил целогодишно, всяка година.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудя се дали да не ползвам Английска сол. На доста места четох, че помага в борбата с охлювите и плужеците, а пък аз вече съм пробвал и съм се убедил, че е полезна за растежа на доматите, така че само ползи може да има....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първо четене освен да се надрискат....не знам как би помогнала английската сол. 

Аз за сега продължавам със събирането на ръка. 

Варела хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.