Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Субсидии, данъци, пазар, производство и пласмент - наздраве!

Recommended Posts

Славянски

Ще търсят с какво да бъдат полезни. Някои произвеждат, други търгуват и купуват. Ако им позволяват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Въпросът ми все още е валиден, който може нека каже, няма заяждане. В последните месеци цените на храните са се вдигнали с някакви, да кажем средно 20% и това е проблем за хората с по-ниски заплати. Ако се вдигнат със 100% какво е твоето предложение за армията от работещи бедни, която ще се формира? Да ги убедим, че могат да минат с едно хранене на ден по-малко, вместо по 8 да започнат да работят по 12 часа на ден или да си сменят работата и да отидат на село? Примерът с дядото е добър, но доколко е работещ в днешно време, при положение че за да се стегне една къща да става целогодишно за живеене по съвременните стандарти трябват доста пари, които бедните нямат.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ще попитам отново - защо аз, ти или някой друг трябва да има решение или предложение? Хората трябва да се научат да мислят, трябва да се досетят, че техният личен живот е тяхна лична грижа. Стига вече с това толериране на консуматорското общество - аз ще си купя вещи, ще имам кредити, разходи, после някой друг да мисли как ще ги връщам. Не, това е категорично порочно!

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Защото в 21 век е неприемливо да имаме масов глад, ако доматите и всичко друго за ядене просто стане 2-3 пъти по-скъпо, което следва от предложението на Боби. Не става дума за кредити (макар че за ремонта на селската къща не се сещам за друг масово достъпен културен начин да се стегне в нормален срок). Парадоксалното е, че при това предложение именно най-уязвимите ще бъдат буквално принудени да взимат кредити, след като изчерпят малкото си резерви.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 22 минути, Котарак без чизми написа:

Защото в 21 век е неприемливо да имаме масов глад, ако доматите и всичко друго за ядене просто стане 2-3 по-скъпо, което следва от предложението на Боби.

Човек си носи кръста. Винаги има последствия от действия, бездействия, мъдрост, глупост, трудолюбие, мързел и прочие. Защо да е неприемливо? Да не би природните закони да не важат? Да не би биологията да се е променила? Да не би хората да са станали по-умни, и по-извисени и човечни, да мислят повече за ближния отколкото за себе си?

В много държави глад си има от десетилетия. Ние 1996-97 какво имахме? Изкуствена криза, имаше и починали от глад и студ. Ако някой иска да създаде недостиг, инфлация или да разпали война, и успее, то ще има пострадали, повече или по-малко. Затова трябва предвидливост, подготовка и съпричастност и състрадание. Невнимателните и неблагоразумните винаги страдат.

Към момента Боби е прав, че цените на храните са нереално ниски. Проблемът е, че и доходите са. Но хората са измамени да вярват, че тези ниски цени са оправдани и справедливи, макар че фермерите фалират и се отказват от десетилетия. Постепенното осъзнаване на положението и реорганизиране на икономиката би довело до по-малки сътресения. Но и ти си прав, Котарак, че за мнозинство поскъпването на храните в пъти ще бъде трагедия и може да ги съсипе. Тези, които си произвеждат максимално, биха го усетили най-леко. Или тези, които имат запаси. Или пък ядат по-малко и по-скромно.

Цитат

Не става дума за кредити (макар че за ремонта на селската къща не се сещам друг културен начин да се стегне). Парадоксалното е, че при това предложение именно най-уязвимите ще бъдат буквално принудени да взимат кредити, след като изчерпят малкото си резерви.

Ами така е - при такива кризи, изкуствени или естествени, хищниците пируват, а мнозина си продават имота на безценица да оцеляват. Красотата на битието...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ама някой, който е свикнал да изяжда дневно храна, с която може да се изхрани четиричленно семейство, в същото време да изхвърля купища храна, която е купил само защото на промоция, изобщо не можеш да ме убедиш, че има масов глад. Погледни в кошниците по опашките какви количества ненужна храна се купува и хиляди безсмислени играчки и вещи, безумно надпреварване в купуване на нови електроуреди (само щото на старата й се получило леко жълто оцветяване). Във всяко домакинство има поне 3 стари телефонни апарати, щото видиш ли трябва да имаме най-новото, нищо че основно го ползваме да кажем едно ало Ама не ми говори за масов глад моля. И селската къща, ако не е опъната с гипсокартон по конец, те уверявам, че ще можеш пак да живееш. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хората не използваха времето на изобилие, за да се приготвят за време на оскъдност. Защото предпочитат да живеят за мига. Това е истината. Изгубили сме този естествен усет поради привикване с удобството да бъдем консуматори. Когато живееш по-близо до природните цикли, винаги имаш едно наум.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

В момента, в който препарати и торове станат на цена по 10 или по 50, употребата резко ще секне. Приходите от продажбите да се делят към фонд за възстановяване на щетите от конвенционалното земеделие.

Няма проблем с торовете. Фосфор има за поне 50 години напред.

Обаче има твърдения, че до 2025, благодарение на климатичните промени,  ще сме станали свидетели на доста мрачни събития. Но има добър шанс за още 200-300 години преди условията на планетата да станат като на Марс или Венера.

Океанското замърсяване също е брутален проблем и трябва да се избягва морска храна. В близко бъдеще ще има токсично-пластмасов-радиационен дъжд, идващ от океански изпарения. Почвата ще се отрови. Както е отровена от военни муниции в червената зона на Франция.

Слънчево изригване може да убие всичката електроника и интернет, а вулканично да причини няколкогодишна зима. И двете могат да унищожат озоновия слой.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не мисля, че така наречените климатични промени нещо ще направят - или че ако има апокалиптични събития (наводнения, суши, пожари, земетресения, изригвания и други), то това има общо с някакви "климатични промени" създадени от човешкия фактор. Тази мантра се използва за отнемане свободи и автономия подобно на корона пандемията. Отделно, че е удобен параван за използването на климатични оръжия, какъвто короната е пък за използването на биологични.

  • Харесвам 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мислех си, че съм го пуснал, пък не:

Цитат

 

@Котарак без чизми, цените само на някои стоки са се вдигнали само с 20%, тенденцията е 100%. За чий?

Аз по принцип, за разлика от жената, съм внимателен (и май умел) купувач и наистина рядко виждам по-голямо повишение от 30% за основните продукти. Ама тя рИве, че не ѝ стигат парите за манджа, камо ли за друго. Стигна се да ѝ давам пари без нужда.

Пример: миналата година цената на олиото скочи над два пъти защото реколтата от слънчогледа беше слаба. Тази година слънчоглед има, но олиото продължава да поскъпва!

 

И да си... голямата уста! Пригладня ми и изтичках до магазина, купих нещо набързо и после си скубах косите. Кренвиршите които ми харесаха били на 9,50 лв/кг (по етикет съдържат все същите боклуци), сиренето което ми дадоха било имитация и на 5,50 лв/кг (има нормално за по 8лв) и т.н. Значи наистина в магазин не трябва да влизаш гладен!!!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не искам да повтарям каквото е писала Миленка, защото съм съгласен с всичко от нея в тъз тема.

Само искам да обърна внимание по въпроса на писаното от мен,  че не става хем туй в онуй, хем душата в рая. В смисъл - ясно е, че каквото съм написал е тотално различна парадигма. Не можем да осъвместим две несъвместими парадигми, съжалявам.

Което пиша аз, то не е предложение, защото нито има на кого да го предложа, нито кой да го изпълни, политическа воля тука няма. Когато овчарите на хранилка от десетилетия, разрушили цялата екосистема в НЗ, остават без субсидии, протестират, блокират и тн, но правителството удържа и в момента земеделието на НЗ е неизмеримо по-диверсифицирано и устойчиво на пазарен принцип, пълно е с микро и малки кооперативи, има епични кампании "купете родното" (ама за качествена стока, не палмово масло с глифозат вместо сирене), а да не говорим за възобновителната дейност в околната среда и прочее. Това моето не е предложение, а лопатата, която изрива лайното. Докато се опитваме да оформим лайното във весела форма, за да не е толкова нелицеприятно, или да го подбутнем под килима без да се изцапаме, резултатите ще са от нула надолу към отрицателните числа. А реално въпроси и напъни като "как да спасим хората" са точно такива действия.

Хората (като маса) не могат да бъдат спасени в днешната система, с днешното мислене, в текущата парадигма. Хора, които имат бял хляб заместител на ниска цена не са спасени от глад. Отделно, че повечето и не искат да бъдат спасени, както показаха ковида и локдауна.

Смисълът на всяка една криза или колапс или бедствие или радикална промяна в обстоятелствата е да преосмислиш и да се адаптираш, променяйки нещо коренно. Или не.

Кой пита хората, които със всичките си спестявания от цял един живот за панелка в Ляолин 6 не можеха една буца сирене да си купят като се събудиха една весела хиперинфлационна сутрин? Милиардите в ДСК, които "изчезнаха" от всички спестовни книжки, вкл. моят и на всичките ми връстници детските влогове, трупани ежемесечно от всеотдайните ни (и вече покойни) баби и дядовци? А че пенсии няма да има за тия, дето сега пълнят хазната? Да не поглеждаме към 2008 и САЩ изобщо пък. Никой нито се пита сам, нито пита другите.

В никой случай не искам да зарозовявам нещата или да сапунисвам авансово. Ясно ми е и че стане ли каквото ще стане, малко ще са подминати. Ние имаме 3 деца и дори в момента, дето все пак симулираме някаква дейност и заплати бутафорни, изхранването не е тривиално. Не вярвам да става по-лесно с времето. Но се подготвяме и променяме семейно и на племенно ниво, колкото ни е по силите.

Никой не може да бъде принуден, освен от обстоятелствата, да направи нещо, което не иска или мисли, че не може. Нека видим при едни подходящи обстоятелства кога "нямам дядо на село" ще е спънка, при положение, че селата пустеят в епохални мащаби (в момента сме по проект за заснемане на над 2000 места в цялата държава и нека ви кажа, не е весело... и не е пренаселено). Хората без физическа възможност и подкрепа ще страдат, но това ще е резултат от човекомразната политика на индивидуализъм и затриване на малката сплотена общност, която е нямала нужда от пенсии, осигуровки и старчески домове, а хората са били обгрижени и полезни от първи до последен дъх.

Така че... да не мислим как да се спасим... а как да се преродим.

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 6 часа, Любо Д написа:

Няма проблем с торовете. Фосфор има за поне 50 години напред.

Аз нямах предвид, че ще свърши, а че с подходящи регулации цените могат да са толкова високи, че да са спънка пред употребата в възприетите за нормални текущи отровителни количества. Иначе ако си склонен и в добро настроение, моля те започни една тема с проблемите от климатично естество - мисля, че ще за предпочитане пред черната ковид хроника... Мерси!

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Иначе ако си склонен и в добро настроение, моля те започни една тема с проблемите от климатично естество - мисля, че ще за предпочитане пред черната ковид хроника...

О, климатичните локдауни са на дневен ред - споко! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

... при положение, че селата пустеят в епохални мащаби (в момента сме по проект за заснемане на над 2000 места в цялата държава и нека ви кажа, не е весело... и не е пренаселено). Хората без физическа възможност и подкрепа ще страдат, но това ще е резултат от човекомразната политика на индивидуализъм и затриване на малката сплотена общност, която е нямала нужда от пенсии, осигуровки и старчески домове, а хората са били обгрижени и полезни от първи до последен дъх.

Иска ми се да видя примери на хора, семейства, групи, които да бъдат антипод на въпросния модел, който пропада с гръм и трясък пред очите ни с всичките си системи - и пенсии, и субсидии, и здравеопазване, за старческите домове да не говорим. Държавната намеса като патерица и посредник между хората (дори в един дом и семейство) създава народ от отслабени и разделени единици, които стават още по-уязвими във време като сегашното, когато взаимопомощта и солидарността са ключови за оцеляването и пребъдването. Целият религиозен култ към голямата и добронамерена държава-майка и закрилница се срива. И не виждам как ще се оправи положението отгоре надолу. Затова е много важен светлият и успешен пример, който да покаже алтернатива.

Въпросът е, че който разчита на помощ, подкрепа, закрила, на пенсия или социално подпомагане - ще бъде разочарован при сриването на пирамидата и поредното ограбване и преразпределение на благата сред големите акули. Повече или по-малко.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Успешната комуна е невъзможна без стабилна държава, разпад на държавността работи в обратната посока. На мен също ми се иска да видя успешен пример в нашите условия.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето пример за хора, които влагат мисъл и не бъхтат само и да чакат някой да им изкупува. Намират си и клиенти:

https://m.facebook.com/groups/578504945500534/permalink/7387262131291414/?m_entstream_source=permalink

Докато някои си изсичат градините демонстративно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Как точно мислиш да се продадат 30 000 килограма сушени вишни в пакетчета по 200 грама? 

Най- вероятно имат пазар за основната продукция на пресно, а това със сушенето е малка част. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Само не разбрах защо цените трябва да се вдигнат драстично. Темата започна точно заради ненормалните цени: еФтини субсидирани боклуци по големите търговски вериги и извиване на ръцете на местните производители - те пак продават евтино, но до нас стига скъпо защото трябва (!) да мине през ръцете на няколко тариката, иначе лошо.

Посочената от мен задруга също продава през фейсбук, нямат щанд на пазара не защото им свиди таксата, а защото и така не могат да насмогнат. Пък и камара разправии избягват: пазарите са окупирани от мошенниците, там само някоя баба с две връзки лук може да мине, но върви продавай по-качествени домати на по-ниска цена... Нали затова са разкатавали жената-доставчик, не знам дали са я глобили, но са се държали адски грубо и са ѝ искали чувал документи които няма откъде да извади на момента, пък и не са нужни.

И край пътя по селата има сергии, само че мошенниците не спят и те си правят, твърдейки че производството е тяхно. Не всеки гражданин ще схване разликата от един поглед.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Без регистрация на автомобила в БАБХ действително може да си докара подобен проблем. Най-вероятно това ѝ е било грешката. Данъци се оправят, тях никой не ги иска на момента.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А работните ѝ дрехи къде трябва да се сертифицират? А здравна книжка има ли? Колко агронома са се подписали, че доматите не са марули? И т.н., всичко е в интерес на големите, и то не производители, а парисъбирачи. Да речем Кауфланд изкарва тези документи с лекота, но за 20 ТИРа и въпреки всичко продават боклуци. А аз ако толкова държах на документите - никога нямаше да си взема яйца от комшийката на село.

Сега е същото с ковид-ваксините. Най е опасно когато някой друг "мисли" за мен, но без да ме пита.

PS Помните ли като избиваха "за наше добро" дребния рогат добитък? И как активисти успяха да спасят "заразеното и умиращо" стадо на една странджанска баба? Преди това унищожаваха едър рогат и птици, после прасетата, наближава реда на хората. Не замерване с яйца, а с калашник!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване