Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Panik

Регистрация на кладенци до 28 Ноември 2022

Recommended Posts

Panik

До 28 Ноември е срока за регистрация на кладенци! Моля споделете дали ще ги регистрирате....а може би вече сте ги регистрирали? Опит от първа ръка за това как става регистрацията ще бъде полезен за всички. Например дали по пощата, или при кмета сте подали документите. Също така гледам искат координати на кладенеца!!!? Абе всякакви мнение и съвети давайте :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Регистрирал съм го още миналата година. Попълвах бланка в която написах GPS координатите на кладенеца, преписани от Google слоеве и го изпратих по пощата. Мисля, че при мен регистрацията се правеше в Плевен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Регистрирал съм го още миналата година. Попълвах бланка в която написах GPS координатите на кладенеца, преписани от Google слоеве и го изпратих по пощата. Мисля, че при мен регистрацията се правеше в Плевен.

На повечето места пише че трябва да се приложи скица и нотариален акт на имота, докато на сайта на Басейнова дирекция "Западнобеломорски район" е написано че трябва само скица. Ти какво им изпрати? И после, в случай на проблем, как може да докажеш че действително си изпратил документите? Пише че трябва да им звъннеш и да поискаш входящ номер...ама....?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 минути, Panik написа:

На повечето места пише че трябва да се приложи скица и нотариален акт на имота, докато на сайта на Басейнова дирекция "Западнобеломорски район" е написано че трябва само скица. Ти какво им изпрати? И после, в случай на проблем, как може да докажеш че действително си изпратил документите? Пише че трябва да им звъннеш и да поискаш входящ номер...ама....?

Не помня вече. Щом е постъпило по пощата, трябва да има входящ, но не съм се интересувал изобщо, какво е станало. Ако искат да го регистрират. Ако не са го регистрирани, никой няма да ги пусне в двора да видят, дали има кладенец. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 минута, Kalam Mekhar написа:

Ако не са го регистрирани, никой няма да ги пусне в двора да видят, дали има кладенец. 

Ми не съм чел закона, но пише че за незаконно изграждане на водовземни съоръжения подлежиш на наказание по Наказателния Кодекс...демек по твойта логика ако гледаш канабис в двора няма да пуснеш полицията? Искам да кажа че ако някой те наклепа и ако имат желание, то като нищо може да ти праснат една глоба и да те накарат да си заровиш кладенеца.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 минута, Panik написа:

Ми не съм чел закона, но пише че за незаконно изграждане на водовземни съоръжения подлежиш на наказание по Наказателния Кодекс...демек по твойта логика ако гледаш канабис в двора няма да пуснеш полицията? Искам да кажа че ако някой те наклепа и ако имат желание, то като нищо може да ти праснат една глоба и да те накарат да си заровиш кладенеца.

Незаконно го е изградил прадядо ми при влязъл в сила сто  години по- късно закон. Нека докажат, че аз съм го изградил. Все пак се водим правова държава. Ако се наложи ще проверя на коя дата е пратено и ще искам да направят проверка в деловодството си. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Принципно регистрация ги улеснява в един момент, ако пожелаят, да ти го пломбират. Имам позната в САЩ (Уисконсин), на която бяха забранили да си ползва кладенеца преди десетина години. Монтирали камера. Уж бил "замърсен".

Във време, в което водата се очаква да стане новото злато, трябва да си ценим източниците.

Разбира се, рискът да ти го заринат го има, особено ако някой те натопи. Върховенство на закона... Но доброволната регистрация значи, че приемаш условията. Малко като с даването на земята в ТКЗС-тата навремето. Мнозина бая бой са яли преди да си я дадат "доброволно", други са я дали и без бой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Условията са изпълнение на закона. Ако някой си мисли че като не спазва закона се живее по-леко - ами добре, според мен в случая е просто още едно главоболие за наследниците, ако човек се инати докрай да си регистрира кладенеца. Щото нали знаете че няма да живеете вечно и имот с уредени документи струва повече, отколкото с неуредени.

Дават един входящ номер на заявлението и чакаш да го регистрират. Някои чакат...години. Скица не, само за юридически лица май искаха, координати - от гугъл. Подаване лично в дирекцията най-добре, за да може да ти дадат веднага входящ номер. По пощата - ако стане засечка, ходи доказвай че си пратил заявление. Като не го получат няма почти никакво значение че си го изпратил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Звъннах на басейновата дирекция...може за някой да е полезна информацията. Трябвало или скица + нотариален акт, или може само скица ако скицата е от кадастъра и ако от нея е видно какво и на кой е мястото. Аз ще пратя и двете. Координати от Google са ОК. За кладенци до десетина метра нямало проблем. Ако е 20+....вече може да се окаже че водата е малко и да ви забранят да го ползвате. Също ако кладенеца е извън населено място, извън регулация...пак греда. Може по е-mail...връщали входящ номер. Иначе както @Славянски казва - да....като те знаят може да ти го начукат в един момент. Но стигне ли се до там да почнат да ни го начукват ще го начукат и на тия дето не са го декларирали и то още повече. Може някой да мине метър....ама аз поне няма да спя спокойно като знам че някой може да мине и да ми зарие кладенеца. А и както казва @Котарак без чизми....закона колкото и да е глупав - трябва поне минимално да се спазва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 13 часа, Котарак без чизми написа:

Ако някой си мисли че като не спазва закона се живее по-леко - ами добре

То сега може да е леко, но законите и изискванията се променят постоянно. Винаги е леко в началото. Да не е болка за умиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 минути, Panik написа:

Ако е 20+....вече може да се окаже че водата е малко и да ви забранят да го ползвате.

Това не звучи обнадеждаващо. За който има по-дълбок кладенец.

И честно казано моето очакване е да има първо контрол на потреблението, таксуване/водомери, евентуално и забрани за ползване на по-късен етап. Особено във време на суша.

А знаете, че без вода успешно земеделие и зеленчукопроизводство не се прави. А ако водата питейната стане твърде скъпа за поливане, остава само дъждът.

Аз тъй или иначе нямам кладенец, който да декларирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Пиша по спомен:  Четири имота три от които ниви. Само единия е в градска среда. Пуснах по време на предния шум по темата преди около две години ли? Пратиха ми писмо и отговор на мейл това лято - регистрираха сондата, която е в къщи в града. Попълвах декларация и заявление. Пратих ги с препоръчано писмо или нещо такова. В случая за градската сонда ползвах и системата за електронно връчване - там се генерират номера и т.н.

Не знам дали заради системата за електронно връчване или защото е в градска среда, но до момента ми регистрираха сама тази сонда!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 минута, Славянски написа:

Това не звучи обнадеждаващо. За който има по-дълбок кладенец.

И честно казано моето очакване е да има първо контрол на потреблението, таксуване/водомери, евентуално и забрани за ползване на по-късен етап. Особено във време на суша.

А знаете, че без вода успешно земеделие и зеленчукопроизводство не се прави. А ако водата питейната стане твърде скъпа за поливане, остава само дъждът.

Всички отива към по-голям контрол...и за съжаление почти нищо не можем да направим. Ако го закъсаме чак дотолкова, винаги може да се бие един сондаж, а регистрирания кладенец да си седи за алиби ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А за сондажите искат ли регистрация?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, peterstamov написа:

Пиша по спомен:  Четири имота три от които ниви. Само единия е в градска среда. Пуснах по време на предния шум по темата преди около две години ли? Пратиха ми писмо и отговор на мейл това лято - регистрираха сондата, която е в къщи в града. Попълвах декларация и заявление. Пратих ги с препоръчано писмо или нещо такова. В случая за градската сонда ползвах и системата за електронно връчване

Не знам дали заради системата за електронно връчване или защото е в градска среда- ц - тук съм се объркал - не съм!

ц - тук съм се объркал - не съм!

Сега си разгледах документите и предполагам, че регистрацията е станала от пуснатите такива по е-мейл защото са ми отговорили и електронно на него.  Тогава пусках по няколко начина. Остава въпроса трябва ли да се регистрират сондажите по нивите - защото:

Цитат

Собствениците на водовземни съоръжения – кладенци за задоволяване на собствените потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания трябва да подадат заявление за вписване в регистъра, което съдържа:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@peterstamov Ето да си четеш: https://wabd.bg/content/информация-за-регистрация-на-кладенц/?fbclid=IwAR2Wy2TOsr4YpztI0lFJ1Xoc9FH3fxuaYHbrZSCBWMCDH3WXAYwV5cfJWhE  Доколкото виждам става дума и за сондажи. Също така ако не са "в границите на населените места и селищните образувания" то "водовземното съоръжение не може да бъде регистрирано по реда на Закона за водите и не може да се извършва водовземане".

Сега друг въпрос. Нейде из законите в които рових пише че за да се одобри кладенеца не трябва да е възможно навлизането на води от повърхноста във кладенеца. Затова около горните пръстени се слага глина, а отгоре се циментира. Обаче моя кладенец е от редени камъни, т.е. е решето от горе до долу....и това може да е проблем. В заявлението което се подава трабва да се каже от кой до кой метър е "водоприемната част". Не съм много сигурен какво е "водоприемна част", но след ровене е или а) частта от стената на кладенеца през която минава вода (в моя случай целия), или (по малко вероятно) частта в която е водоносния слой. Та ако пиша че целия ми кладенец е "водоприемна част" може би ще имам проблеми?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

и ето от един форум: fetch?id=6666651&d=1604662632&type=mediu

 

Та ако си съвестен, може да ти зарият кладенеца, а ако не си ще си го ползваш много години (докато не пуснат донос) :(

 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, Panik написа:

@peterstamov Ето да си четеш: Доколкото виждам става дума и за сондажи. Също така ако не са "в границите на населените места и селищните образувания" то "водовземното съоръжение не може да бъде регистрирано по реда на Закона за водите и не може да се извършва водовземане".

 

Аз го тълкувам така, че засяга само, в населените места и селищните образувания трябва да се вписват. И това е. 

Откъде го взе този текст?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
На 19.10.2022 г. at 18:54, peterstamov написа:

Аз го тълкувам така, че засяга само, в населените места и селищните образувания трябва да се вписват. И това е. 

Откъде го взе този текст?

@peterstamov Не знам що така го тълкуваш?! То си е ясно написано:

"След преглед и анализ на внесените документи и ако са изпълнени изискванията на чл. 43 от Закона за водите, а именно:

1. Собственици или ползватели на недвижим имот да са физическите лица;

2. Имотът, в който е изграден кладенецът да бъде в границите на населените места и селищните образувания;

3. Наличие на разполагаем ресурс определен в Плана за управление на речните басейни.

АКО СА СПАЗЕНИ всички от гореописаните условия, водовземното съоръжение се вписва в регистъра на кладенците....."

"Ако НЯКОЕ от посочените по-горе законни изисквания НЕ Е ИЗПЪЛНЕНО, водовземното съоръжение не може да бъде регистрирано по реда на Закона за водите и НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЪРШВА ВОДОВЗЕМАНЕ."

 

А ако питаш от къде съм взел картинката с отказа...от някакъв форум...не пазя линка.

 

Иначе на сайта на всяка басейнова дирекция има регистристри със всички заявления и с това кои са одобрени. Прилагам файла за западно беломорската...ми за 2022 има под 200 заявления (това е за 1/4 от България)

Registyr-na-kladenci-za-zadovolqvane-na-sobstveni-potrebnosti-na-grajdani-po-ZV-bez-imena.rar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване