Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Джанка (Prunus cerasifera)

Recommended Posts

Славянски

Очевидно този овощен вид не е особено интересен, щом толкова години няма тема за него. Но пък е изключително разпространен и родовит.

Prunus cerasifera ("пру́нус церази́фера") е видовото име, като cerasifera буквално означава "носещ череши".

Аз джанки си отяждам лятото. Наистина при тях рядко има слаба година. Тази имаше -5,5 по време на цъфтежа и са отрупани.

Мисля по-натам да покажа някои сортове. Има множество стари дървета при мен, както и много млади. Дали са ашладисвани - за някои предполагам, защото са повече от едно дърво с идентични плодове.

Афъзките попадат ли в графа "джанки", между впрочем?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Афъзката е "джанка". Това, което се среща по трънаците във всякакви цветове и размери са подивели афъзки, кръстосани с какво ли не. Най- вече с трънки с които цъфтят по едно и също време.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

А, темата е много хубава! Джанката е прекрасно дърво, има много хубави сортове, особено едни, много сладки още от зелени, банерки им казват тук. Много редки вече, тая година съм присадил две. Но почти всички сортове са интересни и хубави. Много обичам компот от тях, вероятно имат и други приложения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 53 минути, ivkit написа:

има много хубави сортове, особено едни, много сладки още от зелени, банерки им казват тук. Много редки вече, тая година съм присадил две. 

Да не са едри и жълти? Тук има едни много едри и кръгли и зреят първи, над селото края път е дървото. Най-вкусни са не съвсем узрели, леко пожълтели и по-стегнати. Като узреят загниват сравнително бързо на дървото, а и стават малко блудкави. Не са лоши, де. И след двайсети юни почват, другите почват обикновено след първи юли.

 Толкова години така и не успях да присадя от тях някъде. Но бях давал калеми на Боби за срещи предни години.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Да-а-а ... джанки! Дори и като дете не обичах узрелите джанки, но все пак съм изял огромно количество от тях, точно защото ги имаше навсякъде. Предпочитах да ги ям зелени, по възможност веднага след като се втвърди достатъчно костилката за да може да се отдели само с дъвчене. Е, предпочитах джанки, които докато са зелени, изобщо нямат кисел вкус (никаква киселинка). Имах някакъв късмет, защото едно такова джанково дърво растеше в градината на една моя баба (сестра на баба ми, лека им пръст!) и е свързано с много скъпи детски спомени. На днешно време имота принадлежи на други хора и джанката вече е недостъпна.

А в по-късното ми детство, най-много да съм бил тийнейджър, през една късна пролет, направих целенасочена обиколка из моето село и опитах всички лесно достъпни джанки, докато са зелени. Открих още само една джанка, която нямаше кисел вкус, в отдалечен край на селото, в една чужда градина, но пък съвсем близо до оградата и я запомних къде е. Съответно тази година, около средата на февруари, си спомних за тази втора джанка, отидох там и едвам успях да взема някакви що-годе читави калеми. После, на 12-ти март присадих две калемчета, а седмици по-късно присадих още две калемчета, на две различни места (два различни корена джанки) в моята градина. От общо четирите присадени калема, един калем се хвана и така изглеждаше вчера:

IMG_20230506_142254e.thumb.jpg.9bd07756de7662b85a0a107948da523e.jpg

 

По всичко личи, че не само при мен, джанките са свързани с детски спомени! Тази година в края на зимата, питах една роднина дали ще иска да ѝ присаждам някакви овощни дръвчета и единственото което тя пожела беше, да запазим някаква едра жълта джанка, завъдена навремето от татко ѝ (или от дядо ѝ, лека им пръст!), че старото дърво беше в лошо състояние и може да се наложи да го отрежат през следващите няколко години.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 35 минути, embedeo написа:

че старото дърво беше в лошо състояние и може да се наложи да го отрежат през следващите няколко години.

Като каза това - тук в един близък имот (ливада), на една баба, която почина преди две-три години имаше една джанка в лошо състояние. Много изсъхнали клони, малко живи, старо дърво. Джанките са жълти, едри, с отделяща се костилка и не бяха особено сочни, мисля леко издължени. Също и много късни - може би края на август и натам. Опитвал съм докато беше жива бабата, която си пасеше там козите и сме си приказвали. Сега видях, че е изсъхнало дървото. Но има множество издънки, което предполагам значи, че е била ашлама. Ще следя какво ще родят един ден.

Иначе сортът мисля го зная на още едно място в една горна махала. Обаче без резитби и калеми все не можех да отбера хубави. Там мисля съм брал джанки и когато привършваха сините сливи (предполагам септември). Та сортът е интересен. Може да си е жълта афъзка, знам ли? Тя толкова късно ли зрее?

Също преди години бях брал джанки през ноември. Едра, почти черна. Удивително късна. Листата сякаш бяха окапали, към средата на ноември. Помня къде е дървото, но отдавна не живея в района. Бях го търсил със стрийт вю да видя още ли е там. В последствие бях ходил в района, но или го нямаше, или така и не го потърсих - не помня. То е край път междуселски и го разширяваха та не зная... Но това също беше за мен ценен сорт.

За капак, по отношение на дървото на бабата, имам един присаден сорт взет от комшия, който по описание е подобен. Но то и неговото дърво - все още младо - засега почти не задържа. Сякаш цъфти по-късно от повечето джанки. Ще видим ще излезе ли същия сорт.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За какво става дума. Въпреки сланите, тази никога не е била чак толкова отрупана (жълта джанка, саморасла, доста ранна, преди седем-осем години беше мъничко дръвче два метра и нещо):

IMG-20230507-160208.jpg

IMG-20230507-160215.jpg

И другите, които обичайно имат, не са зле тая година. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 12 часа, Славянски написа:

Да не са едри и жълти? Тук има едни много едри и кръгли и зреят първи, над селото края път е дървото. Най-вкусни са не съвсем узрели, леко пожълтели и по-стегнати. Като узреят загниват сравнително бързо на дървото, а и стават малко блудкави. Не са лоши, де. И след двайсети юни почват, другите почват обикновено след първи юли.

 Толкова години така и не успях да присадя от тях някъде. Но бях давал калеми на Боби за срещи предни години.

Сладки още като зелени. Сладки и много крехки. Не просто поносимо, не кисело, а наистина сладко. Не в етап, когато тръгват да жълтеят(в повечето случаи са жълти), сладки на зелено. Иначе и като тръгнат да съзряват и променят цвета пак са много ценни, но хората ги обичат именно зелени.  С голям зор намерих калеми и дръвчета, от които да взема, редки са. Има две старички вече дървета в Дупнишко, които почти не правят едногодишен прираст. Гледам и по разсадниците са почнали да предлагат  вариации(джанка, сладка на зелено), но аз не мога да се доверя, искам да съм го опитал и да съм сигурен какво слагам. Иначе почти всяка джанка в определен етап си има своя чар и приложимост. Хубав плод, хубава тема!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 11 часа, embedeo написа:

Да-а-а ... джанки! Дори и като дете не обичах узрелите джанки, но все пак съм изял огромно количество от тях, точно защото ги имаше навсякъде. Предпочитах да ги ям зелени, по възможност веднага след като се втвърди достатъчно костилката за да може да се отдели само с дъвчене. Е, предпочитах джанки, които докато са зелени, изобщо нямат кисел вкус (никаква киселинка). Имах някакъв късмет, защото едно такова джанково дърво растеше в градината на една моя баба (сестра на баба ми, лека им пръст!) и е свързано с много скъпи детски спомени. На днешно време имота принадлежи на други хора и джанката вече е недостъпна.

А в по-късното ми детство, най-много да съм бил тийнейджър, през една късна пролет, направих целенасочена обиколка из моето село и опитах всички лесно достъпни джанки, докато са зелени. Открих още само една джанка, която нямаше кисел вкус, в отдалечен край на селото, в една чужда градина, но пък съвсем близо до оградата и я запомних къде е. Съответно тази година, около средата на февруари, си спомних за тази втора джанка, отидох там и едвам успях да взема някакви що-годе читави калеми. После, на 12-ти март присадих две калемчета, а седмици по-късно присадих още две калемчета, на две различни места (два различни корена джанки) в моята градина. От общо четирите присадени калема, един калем се хвана и така изглеждаше вчера:

IMG_20230506_142254e.thumb.jpg.9bd07756de7662b85a0a107948da523e.jpg

 

По всичко личи, че не само при мен, джанките са свързани с детски спомени! Тази година в края на зимата, питах една роднина дали ще иска да ѝ присаждам някакви овощни дръвчета и единственото което тя пожела беше, да запазим някаква едра жълта джанка, завъдена навремето от татко ѝ (или от дядо ѝ, лека им пръст!), че старото дърво беше в лошо състояние и може да се наложи да го отрежат през следващите няколко години.

Един-един успешен. Не се присажда съвсем лесно тя, защото и калеми не могат да се изберат лесно, тънки и дребни са.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз ползвах или от лакомници, или от двугодишни клонки. При баща ми на едно дърво сложих много присадки успешно. Имаше и кайсиеви редом с джанковите, но на втората година ги отхвърли. Някои от присадките слагах началото на март, други началото на януари. Късна, стегната виолетова джанка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 45 минути, ivkit написа:

Сладки още като зелени. Сладки и много крехки. Не просто поносимо, не кисело, а наистина сладко. Не в етап, когато тръгват да жълтеят(в повечето случаи са жълти), сладки на зелено. Иначе и като тръгнат да съзряват и променят цвета пак са много ценни, но хората ги обичат именно зелени.  С голям зор намерих калеми и дръвчета, от които да взема, редки са. Има две старички вече дървета в Дупнишко, които почти не правят едногодишен прираст.

Много интересен сорт. Сладки на зелено. Аз такава не помня да съм опитвал. Ако можеш, лятото снимай някой плод да видим. Кога зреят и отделя ли се костилката?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Ще снимам :) Отделя се. Не съм сигурен дали все пак се отделя при всички вариации на сладките и в какъв етап на зреене точно започваше да се отделя. Хващат нещо като брашнян налеп плодовете, бършеш и стават лъскави, прекрасни. 

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 44 минути, Славянски написа:

Много интересен сорт. Сладки на зелено. Аз такава не помня да съм опитвал. Ако можеш, лятото снимай някой плод да видим. Кога зреят и отделя ли се костилката?

https://www.razsadnikat.com/овощен-декоративен-разсадник/овощни-дръвчета/слива-фъзърка/

Имаха нещо подобно фантазията,  сега естествено няма наличност. Даже май купих една напролет, не знам дали ще е това, съмнявам се, но ако е нещо подобно, ще си заслужава. Тази изглежда на снимката им твърде голяма, но... защо не, защо не. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Да добавя (малко неуверени) подробности за джанките сладка-докато-е-зелена от моето село:

(1.) Джанката на моята баба беше с дребни плодове и когато узрееше ставаше синя (или лилава) и имаше восъчен налеп. Също така, другата джанка, от която ми е прихванатия калем на снимката по-горе, според смътния ми спомен беше почти същата като размери и цвят на плодовете, като узрее.

(2.) Друг смътен спомен от детството ми е, че восъчният налеп често (но не винаги) можеше да послужи като индикатор за това че дадена джанка е сладка. Така например, сладка-докато-е-зелена джанка има восъчен налеп още докато е зелена, а пък повечето други джанки придобиваха восъчен налеп (ако изобщо придобият) едва след като започнат да зреят. Но, честно казано, не съм много сигурен в достоверността на този спомен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз фъзърката я бях купил преди няколко години, но вървеше слабо. После и една коза я омлати и приключи курса... Така и не цъфтя да я видя. Тогава не правех много присадки. Можело е да я прехвърля на друга джанка и да запазя сорта, ама...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@ivkit като дойде време ще я снимам тая ранната едра джанка, която може и не съвсем узряла да се яде. Не съм ходил да проверя има ли завръз обаче. Но очаквам да има. Не помня да е имала празна година.

В някоя от темите за среща на форума бях писал за една друга интересна джанка, която имаме. Нищо чудно да е саморасла. Червеновилетов цвят, по-скоро дребна и кръгла. Костилката сякаш се отделя, но плодът е сладък и приятен и на вкус ми беше като грозде. Мисля август зрееше.

Прочее, една от най-ранните джанки, която бях снимал заради късния й цъфтеж, е отрупана тая година. Най-добрата й реколта за тази фаза. Миналата година беше на крушите, тази май ще е на джанките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 13 часа, embedeo написа:

Дори и като дете не обичах узрелите джанки

Знаеш ли, има някои джанки, които като узреят не са толкова приятни. Много зависи от сорта. Такива повече мога да ги консумирам на ошав или компот. Други са ми твърде кисели и ги чакам да узреят максимално. Като дете много ядях зелени джанки, а дядо даже вареше кисело (като нектар) за подкиселяване на супи от неузрели плодове. Но сега зелените не ме привличат. Имам търпение.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 14 часа, Славянски написа:

Аз ползвах или от лакомници, или от двугодишни клонки. При баща ми на едно дърво сложих много присадки успешно. Имаше и кайсиеви редом с джанковите, но на втората година ги отхвърли. Някои от присадките слагах началото на март, други началото на януари. Късна, стегната виолетова джанка.

Точно лакомници при джанката трябва да се вземат. Друг вариант е двугодишна дървесина с част едногодишна.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 8.05.2023 г. at 0:18, Славянски написа:

Знаеш ли, има някои джанки, които като узреят не са толкова приятни. Много зависи от сорта. Такива повече мога да ги консумирам на ошав или компот. Други са ми твърде кисели и ги чакам да узреят максимално. Като дете много ядях зелени джанки, а дядо даже вареше кисело (като нектар) за подкиселяване на супи от неузрели плодове. Но сега зелените не ме привличат. Имам търпение.

Като заговорихме за вкуса, аз съм напълно съгласен, че при джанките има голямо разнообразие от вкусове, цветове и форми.

И ми се струва, че някъде четох, че пестил можело да се прави и от джанки вместо от сини сливи. Някой да е чувал за пестил от джанки или да е опитвал такова нещо? А какви трябва да са джанките за да стане добре пестила?

Аз през живота си съм опитвал на вкус пестил (от сини сливи) само веднъж или дваж и, например, лично никога не съм  варил/ приготвял пестил, но ми се струва много хубаво традиционно сладко, защото рецептата му е проста и (традиционно) не му се добавя захар. Ако знам, че ще се получи от джанки дето ги има по нашия край, то бих се пробвал да направя малко пестил от джанки, за експеримент.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване