Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Джанка (Prunus cerasifera)

Recommended Posts

ivanina.
преди 11 минути, Славянски написа:

Аз на някои дървета не помня празна година вече едно 7-8 години (други наистина имаха една-две години празни, но не съвсем без плод - по една шепа). А въпросните сортове са и вкусни за мене. От по-вкусните джанки, макар и не от най-едрите, и доста ранни (началото на юли тук).

Тази червенолистната също е младо дръвче, но задържа вече мисля три години.

Сигурно има и късни сортове. Ти в движение със стадото на по-големи разстояния, виждаш много неща, докато аз само което е в околността край нас.  

А има и една жълта джанка на поляната, подобие или ако не и същата на която имахме в двора преди години с малка костилка с твърдо месо, не ципеста обвивка и се канех да взема калем,  но сред всичките джанки върви че разбери коя беше, като не може да видиш плода. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 минута, ivanina. написа:

Сигурно има и късни сортове. Ти в движение със стадото на по-големи разстояния, виждаш много неща, докато аз само което е в околността край нас.  

Не, говоря само за дървета в имота. Аз в последните две години не обикалям много с животните. Или поне не лятото. Някои са с гаранция саморасли. Но има и стари дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

@ivanina. Все още не е късно да отбера калеми и да ти пратя ако желаеш. Сега, вече доколко твоят вкус е като моя... За мен са да кажем не в най-добрите десет процента джанки, но примерно между десет и трийсет. Едната е лилава, стои пъстра с жълто, но като узрее хубаво е лилава. Другата е жълта с лек восъчен бял налеп. Горе-долу по едно време зреят и са сравнително едри. Имат и сладост, и сочност, и лека киселинка. Жълтите на компот са супер. От няколко сорта, които правих на компот, тези бяха най-хубавите. Дървото е на може би 15 години. Никнало на десет сантиметра от ствола на огромна черница.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Прилагам няколко снимки на червенолистни сливи или джанки. Отначало мислех, че са по-скоро сливи, но след като си говорих със @Славянски по-скоро ми изглеждат като джанки. В крайна сметка обаче, не знам какъв ботанически вид са тези растения и ще се радвам ако някой знае нещо повече и го сподели тук.

Дърво #1,  2023-06-27:

IMG_20230627_133935s.thumb.jpg.a3497357194414d82fea06f8fac97b2d.jpg

IMG_20230627_134630s.thumb.jpg.6559e5ded4936999ee88e177f43d2439.jpg

 

Дърво #2, 2023-06-27:

IMG_20230627_134709s.thumb.jpg.e64c4c69cbe3a523c0435680f7e48639.jpg

 

Дърво #3, 2023-08-23, :

IMG_20230823_131020s.thumb.jpg.86779521ab8dcc498f53b7b3f3a8a0d4.jpg

IMG_20230823_190115e.thumb.jpg.68808373a4631f3cd9f3059bfa1c9e6e.jpg

От това, последното дърво #3, тази година, взех калеми и сега пробвам да ги присаждам върху джанка, а също и съм засял пет ядки от костилките му. На снимката листата на това дърво не изглеждат чак толкова красиви и ярко червени като на #1 и #2, но подозирам че може да са от един и същ вид. Плодовете на дърво #3, както се вижда на снимката, са леко издължени като на слива, но по размер и по консистенция (прекалено течна) приличат повече на джанка. Сокът от плодовете "цапа" и оцветява доста.

Добавка 1: Сега се сетих, че като рязах и дялках калеми от едно клонче на дърво #3, забелязах че част от дървесината имаше леко червено-виолетово оцветяване. А освен общоприетото декоративно значение, тези червенолистни видове ми се струват много интересни и в няколко други направления -- кръстосване с други сливи или джанки, с цел по-интересен плод и/или по-интересни подложки от хибридните растения.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Мисля, че има и джанки, и сливи. Трябва да се гледат листата и плодовете. Един познат каза, че имал такава, която е стерилна, мисля Prunus pissardii:  https://www.rhs.org.uk/plants/99810/prunus-cerasifera-pissardii/details

Друга я водят Prunus cerasifera 'Nigra'.

При мен джанката е семенак, плодовете са кръгли, листата са дребни. Гледам, че още не е почнала цъфтеж, демек късна е. Най-ранните почнаха да отварят цветове от близо седмица.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По каталози съм срещал над 10 сорта Prunus cerasifera (слива, джанка) именовани, с червени/розови/винени листа, ест декоративни. Prunus domestica (синя слива) не съм срещал червенолистни, но не съм и търсил активно.

Важно е да се каже, че всичките видове от Prunus sect. Prunus се хибридизират свободно помежду си без човешка намеса, така че не е изключено да се случи в дивото семенак с червени листа, а не само по парковете от разсадници. Мисля, че при Славян има точно такъв пример.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

джанката от въздушен отвод се е хванала :)

434051871_397234959602926_871746881187039806_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ранният цъфтеж не пречи. Почна на 5 март, но като цяло сериозни минуси не е имало. Не е виждала пръскане:

IMG_20240409_163018.thumb.jpg.bb2a5c41fec8e89de3dae9c742b1f28d.jpg

Завръзите са много и червени (няма как да е жълта джанката), но пък за сметка на това дървото е голямо и мощно. Нищо че е младо.

Тази е от онези джанки, които рядко са отрупани, може би защото цъфти първа. Другите не съм ги оглеждал подробно.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване