Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Джанка (Prunus cerasifera)

Recommended Posts

Славянски
преди 1 час, embedeo написа:

И ми се струва, че някъде четох, че пестил можело да се прави и от джанки вместо от сини сливи. Някой да е чувал за пестил от джанки или да е опитвал такова нещо? А какви трябва да са джанките за да стане добре пестила?

Аз лично не съм чувал за такова нещо. От джанки правехме ошав или компот, също и нектар. Някои правят и ракия.

Специално пестилът от сливи си става сладък, защото и самите сини сливи са си захарни, а и при изпаряването на водата, усещането за сладост се увеличава - като при сушенето - захарта се концентрира. При джанките ще се увеличи сладостта, но и киселината няма да изчезне. Но има два момента, на които бих искал да обърна внимание:

1) Трябва да се отделят костилките. Това става при далеч не всички джанки. Афъзките (червена и жълта) стават за тая работа. Ние имаме една почти черна и дребна джанка, която е доста стегната и киселее, но особеното е, че не окапват лесно от дървото и на практика се изсушават на него, ставайки доста приятни. Костилката е отделяща се по спомен. Е, киселата жилка си я има.

2) Ако не искаш да бухаш захар или друго, трябва да са си сладки плодовете. Има сортове почти без или с много малко киселина. Примерно, афъзките, за които споменах. Може да се смеси и със сливи или други плодове (примерно праскови). Аз пестил не съм правил, но сме сушили пасирани сливи, грозде, или сливи+праскови. После се навиват на ролки. Примерно, ябълките мисля, че не стават. Трошат се. Райската ябълка между другото един познат я запича/суши на фурна на нещо като локум. Подобно на пестил предполагам.

Цитат

Аз през живота си съм опитвал на вкус пестил (от сини сливи) само веднъж или дваж и, например, лично никога не съм  варил/ приготвял пестил, но ми се струва много хубаво традиционно сладко, защото рецептата му е проста и (традиционно) не му се добавя захар. Ако знам, че ще се получи от джанки дето ги има по нашия край, то бих се пробвал да направя малко пестил от джанки, за експеримент.

Може да пробваш. Не искам да те отказвам, но например на ошав или компот дори по-сладките джанки си искат подслаждане. Разбира се, човек привиква към киселото също. Аз се удивих, че една жена вари сок от вишни и го консервира без подслаждане. Казва, че киселината го пази. И после се добавя в десерти и други. Джанките са подобни. Прочее, преди години бях замразявал и афъзки, и вишни, и диви череши за добавяне в сладоледи и ставаше много добре. На афъзките (червени) костилките се махаха лесно. Е, дивите череши бяха над всички :) всъщност дали бяха диви наистина или някаква кръстоска... Черни, нагарчащи, но не най-дребни.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 8.05.2023 г. at 0:11, Славянски написа:

@ivkit като дойде време ще я снимам тая ранната едра джанка, която може и не съвсем узряла да се яде. Не съм ходил да проверя има ли завръз обаче. Но очаквам да има. Не помня да е имала празна година.

Навестих я вчера въпросната джанка и е отрупана и тая година. Не помня празна година за нея. Дървото е към 45 см дебело на метър от земята. Не се сетих да снимам, но ги опитах. Почти не е на се усеща киселина на тоя етап за разлика от другите зелени джанки, които са си кисели. Също са и по-едри видимо. Още месец и очаквам да стават за бране. Но като гледах снимки на сините сливи от 2020 г. в другата тема, тая година са по-назад в развитието си въпреки по-ранния цъфтеж. И черешите едват ли ще почнат да зреят преди юни, да не стане и след десети юни.

P.S. Всъщност бях без телефон, тъй че нямаше как да снимам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Аз съм правил пестил от джанка, една червена с лесно отделяща се костилка! Става, даже още имам от него:)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 7.05.2023 г. at 22:40, Славянски написа:

Ако можеш, лятото снимай някой плод да видим. Кога зреят и отделя ли се костилката?

Ето я. Както се вижда, не е много едра. Костилката е дребна, без да е узряла напълно, почти се отделя вече. 

IMG_20230530_192445148.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Ето я отново, в пълния й блясък. Както се вижда, много дребна костилка и още преди да е узряла и започнала да жълтее има тенденция да се отделя. Именно сега е и най-приятна за ядене. Наречена още банерка/банарка.

IMG_20230617_125821920.jpg

IMG_20230617_130150994.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз днес видях тази джанка, която зрее рано тук и е жълта и едра. Далеч е от зреене. Други години почваха към 20-ти юни. Още са и дребни. Според мен седмица до десет дни й трябват още, да не кажа две седмици. Опитах две - едната имаше леко обръщане към жълто, но много леко. Не беше кисела, но не беше и вкусна. Една зелена опитах. Кисела си е. Не бих ги ял в тая фаза. Не ми допадат. Та сортът не мисля, че е същият. Тези тукашните са хубави като почнат да пожълтяват и преди да омекнат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес се доредих да проверя въпросните джанки. Почнали са да зреят и набрах малко и ги снимах:

IMG_20230706_155644.thumb.jpg.19be267675bdb360fa1d7548fc697463.jpg

Точно в тази фаза преди да станат жълти и меки са най-приятни според мен. По-зелените са още киселички. Най-жълтите омекват и стават по-сладки, но вкусът тогава за мен става посредствен за ядене пресни. Нарязах няколко да видя отделя ли се костилката. Частично се отделя, не изцяло. Все оставаше една четвъртина, която "не пуска". 

IMG_20230706_160045.thumb.jpg.a2d2c8a383379c584967291d19f7bb9f.jpg

Иначе са по-едри от джанките в двора, но не са по-напред от най-ранните ми тая година, особено като се има предвид, че дървото е на слънчево място. Като вкус не мога да кажа, че са супер, но са сочни, меки (нехрупкави) при ядене, но иначе стегнати, имат и сладост и малко киселина, костилката е по-скоро едра. Мисля, че са и нетрайни. Жълтите почват да загниват на дървото, не се изсушават. Въпреки че сега бяха добре на вид. Малко по-блудкави ми се виждат от една джанка пред къщи, но може би и защото са една идея по-узрели.

Тая година за мен почват с две седмици по-късно от други години и нямам други плодове, с които да ги сравня. Иргата Смоуки вече попремина тия дни.

За преработка мисля, че ще са супер. Навремето баба правеше такива компоти.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 6.07.2023 г. at 16:12, Славянски написа:

Днес се доредих да проверя въпросните джанки. Почнали са да зреят и набрах малко и ги снимах:

IMG_20230706_155644.thumb.jpg.19be267675bdb360fa1d7548fc697463.jpg

Точно в тази фаза преди да станат жълти и меки са най-приятни според мен. По-зелените са още киселички. Най-жълтите омекват и стават по-сладки, но вкусът тогава за мен става посредствен за ядене пресни. Нарязах няколко да видя отделя ли се костилката. Частично се отделя, не изцяло. Все оставаше една четвъртина, която "не пуска". 

IMG_20230706_160045.thumb.jpg.a2d2c8a383379c584967291d19f7bb9f.jpg

Иначе са по-едри от джанките в двора, но не са по-напред от най-ранните ми тая година, особено като се има предвид, че дървото е на слънчево място. Като вкус не мога да кажа, че са супер, но са сочни, меки (нехрупкави) при ядене, но иначе стегнати, имат и сладост и малко киселина, костилката е по-скоро едра. Мисля, че са и нетрайни. Жълтите почват да загниват на дървото, не се изсушават. Въпреки че сега бяха добре на вид. Малко по-блудкави ми се виждат от една джанка пред къщи, но може би и защото са една идея по-узрели.

Тая година за мен почват с две седмици по-късно от други години и нямам други плодове, с които да ги сравня. Иргата Смоуки вече попремина тия дни.

За преработка мисля, че ще са супер. Навремето баба правеше такива компоти.

Тази снимка събуди спомен у мен от най-ранната ми младост, за една прекрасна жълта слива в двора ни, вероятно облагороден сорт със същата визия като плодовете  от снимката. 

Бяха ни подарени две дръвчета, червена и бяла джанка. И двете бяха с отделяща се костилка,  твърдо сочно при пълна зрялост месо и приятна при ядене ципа. Двете имаха много дълъг живот, повече от 20 години, но първа си отиде бялата която повече харесвах и в прясно състояние и на компот без грам киселинка. След нея обаче  останаха да никнат дълги години растения от костилки. Оставихме едно дърво поникнало от костилка на същото място, което доби същият силует и размер, със същите жълти, едри и много сладки сливи, но с меко месо и неприятна ципа. Станаха любими на моя мъж, пълнеше с тях много бързо бидона и това че бяха сладки и сочни беше голям плюс откъм потреблението на захар.

Търся и искам оригинала- джанката майка, но не мога да я намеря. Бях засадила Бяла афъска с надеждата да е същата, но не беше. Афъската  при пълна зрялост се оказа суха, хлебна, ние му казваме тричава и след първото плододаване я премахнах.

Ровя се из  разсадниците, чета търся сортове подобни на тази и може би пак ще изпробвам някой сорт, щото ако не същата, то поне близко до тази висота да ми хареса.

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@ivanina. При мен обаче костилките не се отделят добре. Повече от обичайното за джанките, но не изцяло.

Жълта афъзка аз не съм имал или поне не с такъв етикет, но знам една друга жълта много по-късна, при която плодовете траят на дървото за разлика от тая и костилката се отделя като на слива. Но дали става суха? Не помня точно. Последно опитвах една година, когато беше голяма суша и къпините бяха презрели и изсушени на храстите без да се съсипят. Може би преди две години или три. Бяха хубави. Едното дърво изсъхна (беше много старо), другото е в един запуснат имот до път и може и да му видят сметката.

В момента имаме три жълти джанки, които зреят, и една червена. Всичките са млади семенаци. Има разлика във вкуса и консистенцията и не мога да кажа, че някоя е идеална. И аз не съм фен на хлебните джанки (не ги суша). Но и определено по-стегната с малко киселина и сочна е супер. За съжаление костилките не се отделят. Всъщност червената не съм опитал още, понеже са високо и ги ядат катериците (или съсели). Ще трябва да взема плодоберача, но не оставаше време. Но тя е малко суха по спомен, едра и загниваше на дървото. Също и цъфти първа, което значеше нулеви години за 2021 и 2022. Тая задържа немного, но има.

За жълтата афъзка някой може ли да потвърди (или отрече) на Иванина наблюдението? И кога зрее?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 8 часа, Славянски написа:

За жълтата афъзка някой може ли да потвърди (или отрече) на Иванина наблюдението? И кога зрее?

Жълтата афъска при пълна зрялост действително е доста хлебна и суха, на вкус нищо особено. В градината ми е най-смотания вид. Силно чувствителен на пролетен замръз - от засаждането само единични плодове, тази пролет по необясними причини даже не цъфнаха. Силно се напада от листни въшки. Имах 4 дървета, миналата есен се разделих с едното, тази ще остане само едно, което ще му сменя сорта. Зрее в края на Юли при мен.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бе, като няма риба и ракът е риба. Това ми е едната джанка на петнайсетина години, която расте до стъблото на 60-70 сантиметра дебела черница, вижда слънце само от изток. Набрах плодове (с плодоберача), които почват да жълтеят:

IMG_20230710_081659.thumb.jpg.c2654f950738b09b5f2a954868a02cb4.jpg

Вижда се, че са по-ярко жълти и месото им също, не са най-едри, но не са и дребни, преродила е на някои клони. Костилката посмъртно не можеш я отдели. Има малко тъмен полеп понеже е на три метра от къщата и с каменния покрив го има тоя феномен мисля.

Като вкус има повече киселина от онази в тая фаза на зреене, но е сочна и стегната. Най-вкусни и сладки бяха най-жълтите. Трябва още да ги чакам. За разлика от жълтите при онази, които стават някак по-блудкави, тук вкусът и консистенцията ми харесват. Другата жълта наблизо стои по-суха и като узрее някак има тежък привкус. Нея я бях снимал колко е отрупана. Май ще я ядат повече кокошките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 10.07.2023 г. at 8:29, Славянски написа:

Набрах плодове (с плодоберача)...... 

Славянски, стана ми интересно какъв е плодобреача, който би могъл да улавя и събира джанки? Самоделен или е от тези, които продават за ябълки/круши с дупки?

 

Благодаря!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.07.2023 г. at 23:24, ivkit написа:

Славянски, стана ми интересно какъв е плодобреача, който би могъл да улавя и събира джанки? Самоделен или е от тези, които продават за ябълки/круши с дупки?

Евтин телескопичен с торбичка. Марката е Hecht. Върши прилична работа, при все че не съм го ползвал кой-знае колко. Само за джанки и ябълки, но миналата година нямаше почти ябълкова реколта. Тия дни го ползвам за бране на по-високи клони. Взех и плодоберача на Wolf Garten, който е доста по-солиден и му дават 35 години гаранция. Прътът е и 4 м, другият мисля, че става три на втора дълъг, гъне се повече.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Малко идеи за обработване на джанките, от Седянката вчера:

(1.) @Котарак без чизми  спомена уред - бавна сокоизстисквачка която добива сок с минимални загуби, в която се пускат цели джанки или други костилкови плодове (един по един) заедно с костилките.

https://www.freshmarket.bg/fresh-machines/singleauger

https://www.youtube.com/watch?v=j3oyB92bGW0

https://www.youtube.com/watch?v=CzF-3bOGtuw

 

(2.) @Славянски спомена : "Ние нектар правехме като минем варените джанки през гевгир. И се пасира. Не беше лошо"

 

(3.) @Боби Димитров спомена:

(3.1) "Ние ползваме ръчна машинка за махане на костилки от череши и вишни за сладката и за сушене и работи добре! За джанки обаче няма да работи. https://www.thespruceeats.com/thmb/zECfaTtmDDsFeAZXLpvI9OycztA=/fit-in/1500x1000/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc()/leifheit-cherry-pitter-with-stone-catcher-container-dd05c86efb2a43a6bb269e4e8a73d2e3.jpg Точно същата на лейфхайт"

(3.2) "За джанки бих ти предложил друго, кипваш ги, оставяш ги да изстинат, после с дрелка и бъркалка за цимент моташ се едно мелиш джибра и отбираш отгоре пулпата, която ще плува, а долу ще се утаят костилките"

(3.3) "Иначе мисли в тая посока: https://www.youtube.com/watch?v=9FQoXp84SoA" Този линк е на клипче на ръчна машинка с матрица и звездовиден (кръстовиден) срязващ пуансон, подобен на индустриалните,  но с няколко слота и без машинно задвижване. Евентуално може да се изработи в домашни условия.

 

Всички цитати са редактирани за краткост.

Благодаря на участниците в дискусията :) !

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Продължават да зреят джанките, днес затворих още буркани. Исках да пусна снимка на един клон приведен до земята. За първи път се отрупва това дърво, но са едри и прилични:

IMG_20230731_093716.thumb.jpg.f4ddab13c9fc2c7fbd3e7db23c9e2177.jpg

А вече е и брано от въпросния клон. Бяха повече. По принцип бях го предвидил за махане, но засега ще го оставя.

IMG_20230731_094149.thumb.jpg.146a161cb793b1da55243533526cad39.jpg

Много от дърветата тепърва почват да зреят.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какъв е шансът от обикновена джанка да поникне дръвче с червени листа? Щото при мен има една, а в селото наоколо такова дърво не съм виждал. Ако приемем, че птици са пренесли костилката отдалеч, трябва да е от няколко километра. Освен ако някъде няма дръвче скрито от погледа ми. Но те и при цъфтеж си личат отдалече.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Трудно е да се каже какъв е шансът статистически, без да знаем повече за генетиката на родителите. Звучи ми малко вероятно, но все пак червенолистните са произлезли чрез кръстоски...

Джанките се опрашват от пчели, така че ако случайно имаш някой комшия на 100-500 м с такава, не ми се вижда вече толкова малко вероятно. Птица да пренесе семка нещо не ме кефи, тукашните птици не ядат костилките, или ги оставят на дръжките, или падат по земята.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ами може да не е птица, а мечка :) Виждал съм две такива дървета. Едно е в съседното село, може би на 3,5 км надолу по пътя. Друго съм виждал в една горна махала може би на 2 км, което е по-близо, в двор, обаче и двете дръвчета не бяха по-големи от тукашното и на под десет години, та да са майчини няма как. Комшии наоколо няма много, камо ли с такива дръвчета. Та ми се вижда по-вероятно майчиното растение да не е червенолистно.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Боже, не вярвах че мога да се затъжа и да ми станат така свидни джанките, щото нали са като троскот никнат навсякъде, а вече може  да са 4 или 5 години не съм виждала плод- джанка зряла. :mellow:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Аз на някои дървета не помня празна година вече едно 7-8 години (други наистина имаха една-две години празни, но не съвсем без плод - по една шепа). А въпросните сортове са и вкусни за мене. От по-вкусните джанки, макар и не от най-едрите, и доста ранни (началото на юли тук).

Тази червенолистната също е младо дръвче, но задържа вече мисля три години.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване