Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Мулчиране - материали и причини

Recommended Posts

Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Здравейте, имам бяла детелина + тревна смеска за футбол. Кося всяка седмица през вегетацията и ситно смляната зелена маса на момента заминава за мулч, на всички растения които имам, декоративни, цитруси, екзотични и  овошки. Следващата седмица след косене тревата я слагам в една строителна количка над 100л. като оставям около 2-3 пръста празно от горе,  заливам с вода от сондата до горе, покривам с един найлон и така 24-48, след което отделям тревата и пак хвърлям за мулч. Тук идва най-важното, "ЧАЯ" който остава е несравним подхранваш еликсир, поливам с вода растенията и  след това добавям от еликсира 2-4л с една кана, става и за листно пръскане за растенията които имат нужда.  Райска ябълка, ябълка, череша, слива, кайсия, нар, 4 вида лоза, кълбовидни туи, маслина, няколко вида лимони, кумкуат, японска мушмула, пампаска трева, ФЕСТУКА, ОФИОПОГОН ЧЕРНА ТРЕВА и ИМПЕРАТА RED BARON. От 3 години от както ги гледам, не пръскам с никакви защити(дори лозите), не торя с нищо друго освен мулча и извлечения чай. Тази есен си изчистех и заравних още 800м2  след което разбира се хвърлих отново бяла детелина + тревна смес за футбол, защото се надявам близките 1-2 години да ми остане време за повдигнати лехи,  за които ще ми е нужен компост, мулч и торене с тази зелена маса от иначе прекрасната морава в двора. Местата които съм затревил бяха  30-40 години непроходими, диви дървета, плевели храсти, стр. отпадъци и всичко к'вот се сетите че, може да се хвърли от един блок до двора

ПП  Трябва да направя снимка на хабитата под мулча

396002811_10230954559511402_7116775947708077753_n.jpg

396016751_10230954560071416_8968375238241534865_n.jpg

387841988_10230811056843925_5462994195559094782_n.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Мулчирах със слама за първи път около новопосадени дръвчета, да видим резултата..:)

viber_image_2024-05-26_19-54-07-646.jpg

viber_image_2024-05-26_19-47-20-635.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

 Аз съм много доволна,че мулчирах част от дръвчетата си с косена трева (вече станала на слама) и много ме е яд,че не направих така и с останалите. В момента с тия дъждове, расте трева по-висока от фиданката и губя страшно много време и сили да оплевя и окося около всяко поотделно.Покрай мулчираните просто минаваме с тракторната косачка и сме готови.

  А тази тръба до дръвчето от горната снимка за поливане ли си я оставил?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 10 минути, inna написа:

 Аз съм много доволна,че мулчирах част от дръвчетата си с косена трева (вече станала на слама) и много ме е яд,че не направих така и с останалите. В момента с тия дъждове, расте трева по-висока от фиданката и губя страшно много време и сили да оплевя и окося около всяко поотделно.Покрай мулчираните просто минаваме с тракторната косачка и сме готови.

  А тази тръба до дръвчето от горната снимка за поливане ли си я оставил?

Слагай картон под сламата, за да потиска тревите по-добре, например кутии от пица.

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

 Благодаря, ще пробвам. Действително,отделни тревички успяват да пробият.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Ако тревата е ситно рязана  от косачка, с 20-30 см мулч никакъв шанс да пропусне нещо. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

На мен сламата ми се стопи и е малко, та ще вадя шума от гората. Само с кокошките как ще се разберем... Имаме много материал (клони) за мулчиране, но няма кой да я свърши тая работа, пък на мен само това ми остава :) А доста фиданки окопах и трябва да ги мулчирам. 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 29 минути, Славянски написа:

На мен сламата ми се стопи и е малко, та ще вадя шума от гората. Само с кокошките как ще се разберем... Имаме много материал (клони) за мулчиране, но няма кой да я свърши тая работа, пък на мен само това ми остава :) А доста фиданки окопах и трябва да ги мулчирам. 

Яко работа си е. Вчера млях клони и мулчирах. Прекинах се от работа, а съм до никъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 27.05.2024 г. at 13:45, inna написа:

 Аз съм много доволна,че мулчирах част от дръвчетата си с косена трева (вече станала на слама) и много ме е яд,че не направих така и с останалите. В момента с тия дъждове, расте трева по-висока от фиданката и губя страшно много време и сили да оплевя и окося около всяко поотделно.Покрай мулчираните просто минаваме с тракторната косачка и сме готови.

  А тази тръба до дръвчето от горната снимка за поливане ли си я оставил?

Да , тръбата я поставих при засаждането и мисля като поливам в летните месеци вътре да слагам водата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
На 27.05.2024 г. at 10:52, kokorko написа:

Мулчирах със слама за първи път около новопосадени дръвчета, да видим резултата..:)

viber_image_2024-05-26_19-54-07-646.jpg

 

Какъвто и да е резултата, започвай да косиш, че тръните скоро ще цъфнат и всеки ще засее стотици. В моят двор така са се завъдили и е някакъв кошмар. При теб за момента е идилия и е добре да я поддържаш такава. Всъщност е по- добре било първо да окосиш и тогава да мулчираш.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 4.06.2024 г. at 11:39, Kalam Mekhar написа:

Какъвто и да е резултата, започвай да косиш, че тръните скоро ще цъфнат и всеки ще засее стотици. В моят двор така са се завъдили и е някакъв кошмар. При теб за момента е идилия и е добре да я поддържаш такава. Всъщност е по- добре било първо да окосиш и тогава да мулчираш.

Помолил съм да я дисковат цялата нива, даже вече сигурно е направено

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето един работещ вариант за естествено мулчиране:

Photo1528-1.thumb.jpg.9e492e566d18b2b7009c493451233309.jpg

Засега върши работа за фиданката, но не трябва да се позволява да се качват къпините отгоре ѝ, че при една буря или ранен сняг и се чупи. Предвид липсата на време за чистене и (още повече за) поливки, къпинакът хвърля хубава сянка в корените на овошката. За резитбите ще имам проблеми с достъпа, но засега няма какво (вишнап първа година). Ако изчистя къпините и я напече слънцето, трябва да поливам през няколко дена в тези жеги.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 16 часа, Славянски написа:

Ето един работещ вариант за естествено мулчиране:

 

И аз така съм си "мулчирал" доматите... Никакво плевене, никакво косене, никакво поливане - много добре се чувстват за ссега... 

 

20240710_111645.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Съдейки по размера на гигантската тръстика в дясно, тези домати нямат нужда от поливане така или иначе... При нас растението умира за около 6-9 месеца :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване