Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Мулчиране - материали и причини

Recommended Posts

Гого

Темата с изачера За и Против сме я дъвкали няколко пъти, но явно и сега.

Сътоветно ще се изкажа в защита. Много е важно колко голямо място обгрижваш. Сам или имаш помощници и колко време отделяш за него. И дали ти е кеф да газиш в трева до коляно или до кръста, за да намериш някой лук или пъпеш да скъсаш, понеже ако мястото е голямо, нито има изкопаване, нито оплевяване с две ръце.

Моето го положих миналата година. Няма да го махам да обработвам под него. Всичко си ми седи с дупките, капковото и т.н.

Като пораснат културите, не си личи много, собено, като към нахвърлял рехаво дървесен мулч отгоре.

Същото можем да кажем и за мястото, на което живееш. Дали ти е кеф да живееш в дом с неестесвени материали или в някоя колиба.

При мен, без нещо, което перманентно да спира тревата, градина не бих гледал. Няма да изброявам колко други неща съм използвал, доста трудоемки и безрезултатни в дългосрочен план.

Надявам се, един ден многогодишните плевели да изчезнат под фолиото, за да мога да го махна и да мина на ежесезонно полагане на слама за подтискане на едногодишните плевели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Димо 33Фолио ще взема за оформяне на лехи когато му дойде времето. А балатума така или иначе трябва да го мятам на боклука та ще пробвам до есента дали няма да помогне с къпините. Все се надявам до есента да събрем необходимата сума и да разчистя с камион и багер старата къща и тогава вече да мисля какво и как ще разполагам. Пък и едни съмнения ме глождят, че с нивата ще имаме проблем на това място и май стени ще трябва да вдигаме.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 12 минути, Гого написа:

Темата с изачера За и Против сме я дъвкали няколко пъти, но явно и сега.

Сътоветно ще се изкажа в защита. Много е важно колко голямо място обгрижваш. Сам или имаш помощници и колко време отделяш за него. И дали ти е кеф да газиш в трева до коляно или до кръста, за да намериш някой лук или пъпеш да скъсаш, понеже ако мястото е голямо, нито има изкопаване, нито оплевяване с две ръце.

Моето го положих миналата година. Няма да го махам да обработвам под него. Всичко си ми седи с дупките, капковото и т.н.

Като пораснат културите, не си личи много, собено, като към нахвърлял рехаво дървесен мулч отгоре.

Същото можем да кажем и за мястото, на което живееш. Дали ти е кеф да живееш в дом с неестесвени материали или в някоя колиба.

При мен, без нещо, което перманентно да спира тревата, градина не бих гледал. Няма да изброявам колко други неща съм използвал, доста трудоемки и безрезултатни в дългосрочен план.

Надявам се, един ден многогодишните плевели да изчезнат под фолиото, за да мога да го махна и да мина на ежесезонно полагане на слама за подтискане на едногодишните плевели.

Това е основният момент и при мен, без протекцията на фолиото, зарязвам градината. 

Предполагам, че ако махнеш фолиото, бурените пак ще тръгнат. 

Мислил съм си за вариант: циментови плочи за бордюр на лехите , а за пътеките - фолио(да не влизат плевели), върху него пясък и отгоре в пясъка наредени плочи без да се лепят и с фуги, за да минава водата. Това вече ще ни пенсионира...

Дървото е хубаво, но няма да намеря нерви да го започвам отначало през няколко години. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, Venetka написа:

@Димо 33Фолио ще взема за оформяне на лехи когато му дойде времето. А балатума така или иначе трябва да го мятам на боклука та ще пробвам до есента дали няма да помогне с къпините. Все се надявам до есента да събрем необходимата сума и да разчистя с камион и багер старата къща и тогава вече да мисля какво и как ще разполагам. Пък и едни съмнения ме глождят, че с нивата ще имаме проблем на това място и май стени ще трябва да вдигаме.

 

Е, да. Преди да приключите с багерите, нищо се не знае. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto
преди 14 часа, Димо 33 написа:

Яна, на каква площ ще отглеждате зеленчуците? 

Моето не го гледай, облякал съм повече от един декар... При това за храстите и централните пътеки съм ползвал с 2 м. широчина, просто защото има място. Но с по- малък двор нещата са доста приемливи. :)

Градината е декар, заедно с къщата, може би 700-750 кв м се обработва. Много ми е, и повече от половината -под дръвчетата засяхме преди 2-3 години с люцерна, за да има за мулчиране. Както бях писала хербециди не ползваме и плевелите сериозно застрашават да надвият люцерната . Пред и отстрани на къщата е тревна площ и цветна градинка. Зеленчуковата градина е около 200 кв м -грубо и по моя преценка. В градината работя основно аз, за тежката част помага мъжката част, но грижата за градината е моя. Обичам да се занимавам с градинарстване, но знаете, че е много заробващо, особено ако държиш градината ти да е изрядна. Аз не съм от тях :), но гледам да не изпускам нещата , разбирай плевелите, а не винаги успявам. В един момент наистина се чувствам като роб на градината, това не ми харесва и затова търся начин за си улесня живота. 

Боби, и на мин не ми допада пластмаса в градината и в къщи, но съм склонна да направя компромис. Ползвам 3 години вече едно 5-метрово парче от въпросното фолио в оранжерията., не съм сигурна, че ми харесва. Днес пак го намерих " кацнало" върху доматите, по чудо не е счупило корен. Все го притискам с нещо, но вятъра пак го отвява. Освен това поветицата и някои други инати се провират между тъканта и излизат отгоре по някое време.з А тези дни имам 2 гостенчета - гущерчета, завират се отдолу и ме е страх да не ги настъпя. 

Споменах и, че не съм готова да инвестирам толкова голяма сума за такава цел, не беше ефтино, спомням си.

Венетка, балатума ще ти свърши чудесна работа за малинака, според мене. Аз бих го положила с гладката част надолу. И не го оставай да зимува - може да те затрудни чистенето после ако се натроши.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 часа, qn4eto написа:

Градината е декар, заедно с къщата, може би 700-750 кв м се обработва. Много ми е, и повече от половината -под дръвчетата засяхме преди 2-3 години с люцерна, за да има за мулчиране. Както бях писала хербециди не ползваме и плевелите сериозно застрашават да надвият люцерната . Пред и отстрани на къщата е тревна площ и цветна градинка. Зеленчуковата градина е около 200 кв м -грубо и по моя преценка. В градината работя основно аз, за тежката част помага мъжката част, но грижата за градината е моя. Обичам да се занимавам с градинарстване, но знаете, че е много заробващо, особено ако държиш градината ти да е изрядна. Аз не съм от тях :), но гледам да не изпускам нещата , разбирай плевелите, а не винаги успявам. В един момент наистина се чувствам като роб на градината, това не ми харесва и затова търся начин за си улесня живота. 

Боби, и на мин не ми допада пластмаса в градината и в къщи, но съм склонна да направя компромис. Ползвам 3 години вече едно 5-метрово парче от въпросното фолио в оранжерията., не съм сигурна, че ми харесва. Днес пак го намерих " кацнало" върху доматите, по чудо не е счупило корен. Все го притискам с нещо, но вятъра пак го отвява. Освен това поветицата и някои други инати се провират между тъканта и излизат отгоре по някое време.з А тези дни имам 2 гостенчета - гущерчета, завират се отдолу и ме е страх да не ги настъпя. 

Споменах и, че не съм готова да инвестирам толкова голяма сума за такава цел, не беше ефтино, спомням си.

Венетка, балатума ще ти свърши чудесна работа за малинака, според мене. Аз бих го положила с гладката част надолу. И не го оставай да зимува - може да те затрудни чистенето после ако се натроши.

Фолиото за 200 кв. лехи ще ти излезе около 220 лв. Една ролка 100 м. на 50 см. и една на 100 см. И тел за шишовете за закрепване 30 лв. някъде. Като се закрепи както трябва, няма да мръдне. 

Капковото сто и нещо и пей сърце.

Пресметни колко труд спестяваш с това  и си прецени. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto
На 29.04.2020 г. at 18:21, Димо 33 написа:

Фолиото за 200 кв. лехи ще ти излезе около 220 лв. Една ролка 100 м. на 50 см. и една на 100 см. И тел за шишовете за закрепване 30 лв. някъде. Като се закрепи както трябва, няма да мръдне. 

Капковото сто и нещо и пей сърце.

Пресметни колко труд спестяваш с това  и си прецени. :)

 

Благодаря, полезна информация. Тази година може би не, но може да серомисли за по-нататък. Ще поставя въпроса пред семейния съвет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Здравейте отново!

Това може ли да се каже, че е вид мулчиране? 

Оскубаната трева, която е без семена я сложих под овошките. Незнайно защо обаче черешата реагира с омърлушване. Вижте я, наистина е с клюмнали листенца. Първо на нея сложих, преди 4-5 дни. Днес и на още три, за проба.

95914363_735411463865299_5197184490023157760_n.jpg 96085253_166846671386988_2663052823586930688_n.jpg 95998969_230833058195811_8016345862852575232_n.jpg 96234626_247913126320333_2399195502076755968_n.jpg 96845191_1097964077227938_9156797883398225920_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, мулчиране е някакво. И аз слагам при плевене. Може по-добре да е без коренища, щото някои плевели са упорити.

Относно черешката: може влагата да й е в повече, особено ако подложката е махалебка. Аз бая черешки изгубих от влага. В такъв случай, докато е съвсем млада, не бих препоръчал мулч. Но при загиване от преовлажняване почват леко да клюмват листата, вехнат и покафеняват. Наблюдавайте я. Почвата влажна ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Тея дни мулчирах и аз по-значителна територия, сефте. Удивявам се какво сериозно количество матрял си потрябва за некви малко сантима. Косена трева-дивачка. 

IMG_20200508_123905.jpg

IMG_20200508_123914.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 3 часа, Славянски написа:

Да, мулчиране е някакво. И аз слагам при плевене. Може по-добре да е без коренища, щото някои плевели са упорити.

Относно черешката: може влагата да й е в повече, особено ако подложката е махалебка. Аз бая черешки изгубих от влага. В такъв случай, докато е съвсем млада, не бих препоръчал мулч. Но при загиване от преовлажняване почват леко да клюмват листата, вехнат и покафеняват. Наблюдавайте я. Почвата влажна ли е?

Може би сме я преполели. Преди дъждовете я поливах през ден. После валя доста. Днес беше сухо и отново поляхме. Още утре махам всичко около нея. От престараване ще взема да я погубя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Поливаш дръвче през ден? Нашите фиданки първото си лято получиха общо 50 литра на дръвче, разхвърляни в 5 поливки по 10 литра (с туби, от другаде донесени). Лятото беше супер сухо. Всички се хванаха (ако не броим изядените от агнета и сгазените от багер).

Наливането на толкова вода, освен гниене, предизвиква нещо не по-малко неприятно. Плитки корени, които правят дървото завинаги хванато за полата на мама и най-малкото смущение във водния режим го обрича на проблеми. Да не говорим, че дърво с плитки корени и повечко плод при една буря колко лесно се "капичва".

По въпроса дали е мулчирано това, за мен не е. Има пуснати няколко растения, но докато се вижда почва и то на големи петна в желания за мулчиране участък, това не е мулчирано. Не казвам, че е грешно/лошо, все е по-добре от нищо, но е очевидно много плахо и окуражавам да се увеличи размаха на начинанието!

@Йоско Днес преметнах през оградата близо 3 кубика сухо сено - окосената трева от двора на комшия. Докато го мятах си викам, много е бре. Веднага се сетих, че лани вземах поне 2 ако не и 3 пъти по толкова - ползвам го в humanure компоста и заминава за нула време. Гери ест веднага щом ме видя да мятам сено с вила и вика, айде да вземем зайци...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristova

Не бих препоръчала слагането на току що отскубани треви до стволовете на дървета или растения. 
Обяснявала съм за мулчирането на родителите ми преди години и те чули не дочули и натрупали отскубани треви до две ябълки. Отдолу пък си растат издънки от корените. Резултата е развитие на плесен, която втора година не мога да премахна. Беше отишла и по малините. Пръсках зимата с амоняк, после изсипвах вар, сега с йод. Последно понамаля... но няма нужда да си го причиняваме. 
Аз оставям отскубаните треви в редовете, но около корените на растенията почиствам педантично. Ако много държа да се запази влагата слагам кашони. 
Снимката е опит да покажа последиците от плесента по едната ябълка.

96358870_526743241304267_288018982156369920_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 39 минути, hristova написа:

Не бих препоръчала слагането на току що отскубани треви до стволовете на дървета или растения. 

Колко трева е била натрупана около конкретната ябълка? Не съм виждал такова нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristova

Бяха се постарали, 5-10 см и повече, но мисля роля  са изиграли и растящите отдолу издънки.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

В моята градина има същото бяло , леко пухкаво нещо (като полуразпаднала се пяна от пожарогасител, не знам дали за същото нещо говорим) в основата на две от ябълките. И двете имат множество издънки , но никога не са били мулчирани. И двете са на сравнително влажни места и така гъбясали си бяха като купих парцела. Едната е голяма, стара ябълка с лошо отрязан преди много години вертикален клон и хралупа надолу от отреза в целия ствол. Под нея не може да се върви от издънки. Не съм сигурна , че мулчиране 10 см дебело би причинило това бяло нещо (което даже не знам какво е). Пак да напиша , че може би говорим за различни неща. На снимката не се вижда много добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Не мога да преценя от снимките, но сигурни ли сте, че не е колония на кръвна въшка (Eriosoma lanigerum, woolly apple aphid)?
Те си падат по издънките и кореновите шийки, ако ги смачкате, ще изпуснат червеникава течност. Ето тук има снимка на колония за сравнение. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hristova

Сигруна съм, изровила съм го цялото, рязах до колкото можах издънките. Плесен е. Вдига се голям облак от спори като го разбуташ. Дърветата са млади и здрави. За първи път ми се случва и го свързвам с натрупаните треви там. Имаме и други ябълки в градината и пак с много издънки, но там няма. 
@беля, не е това. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Tania Rangelova

Имам въпрос: градинският ми съсед отглежда люцерна и сега я окоси, минаха два дни и вече е поизсъхнала. Мога ли да мулчирам с нея? Притеснява ме това, че заедно с люцерната са окосени и доста  плевели и дали това няма да има обратен ефект, заради семената на плевелите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте!

Няма ли да ползва люцерната съседът? Иначе семената на тревите не мисля, че са узрели май месец. Не бих се притеснявал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване