Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

За животните с любов

Recommended Posts

Славянски
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Имало е. Да им хвърли по едно парче хляб и да се запознае с тях.

Не знам дали бих се сетил. Но очевидно ако кучетата са агресивни и са много, сам човек с тояга трудно ще излезе на глава с тях. Хайде да е едно...

Казваш храниш ги веднъж-дваж и стават дружелюбни? А как се държаха в началото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Славянски написа:

 

Казваш храниш ги веднъж-дваж и стават дружелюбни? А как се държаха в началото?

Изобщо не ги храня. Само се запознавам с тях. Нали написах, че го правя, докато тичам. Имам само един ключ в джоба. Цял живот съм се занимавал с кучета и се разбирам с тях по- добре от хората. Хранил съм улични, които по принцип са кротки и са по- възпитани от моето. Храненето е за човек, който няма опит. Това са кучета. Не са хора да ги нахраниш и после да те ухапят. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Нашето кученце в момента така сладко хърка, че и на мен се доспа:love:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 7.10.2022 г. at 14:42, Venetka написа:

Жоро и Зара

photo_2022-10-07_14-39-17.thumb.jpg.e8168593cf85cdd1b2195fe6756c13a9.jpg

Зара и Жоро

photo_2022-10-07_14-39-24.thumb.jpg.4eb72ede7750075c69f9ee8cf2f87f8d.jpg

Конфигурации за сън. Малко спокойствие в къщи.

Обичайното е съвсем друго- лудо препускане между етажите, правене на бели и ръсене на косми в невероятен обем.

Аз пък се загледаах в одеалото пачуърк.. Красиво е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Такааа.. кротичка съм била, ааа..??

Тази рижава дребосъчка от ден на ден става все по-голяма беладжийка. Мирно не застава. Спи незнайно кога, сигурно като ни няма в къщи.

https://drive.google.com/file/d/12huGelPcNhZu_v7a5ogHcDBRWhW54hRK/view?usp=sharing

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като рис е, супер пъргава! Пу-пу! :wub:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Най-страшното мина. С поредното възпаление нямаше дилема, трябваше да се оперира, а дали щеше да издържи. ММ ме уверяваше, че имала поне още 9 живота и всичко ще е наред. На мен обаче яко ми беше притеснено. Снимка, преглед, два дни превантивно антибиотик и в петък я кастрираха  и извадиха сачмата от нея. Особено наложително било каза ветеринаря. Матка с много гной и яйчници с кисти. Горката Зара.

Постоперативно.. много ми беше жал да я гледам, не знаех как да и помогна.

photo_2023-04-24_09-34-27.thumb.jpg.ba7eabf52677d2e91b4903791de31d57.jpg

На следващият ден е доста по-добре.

photo_2023-04-24_09-34-20.thumb.jpg.b10536dd2bcc955468cca101eb4cbb1e.jpg

А днес смело вече се закача с Георги.

И за да не си мислим, че следва скучен период без перипетии установяваме защо голямото куче не яде напоследък както трябва. Клати му се зъб. Тая седмица пак, отново на ветеринар.

Това не му пречи обаче да е супер щастливо и да препуска като кон из треволяците около Марица.

viber_image_2023-04-23_09-52-53-552.thumb.jpg.6429b17e26627ddb3696f2f056169ddc.jpgviber_image_2023-04-23_09-56-28-865.thumb.jpg.64471e94e61c08966e067f36f1ad03fd.jpg

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

1683180567839.thumb.jpg.dd0a0539f107607d799652639c62d98d.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Работяга... Ама то не може само да се работи, трябва да се и почива:

IMG_20230526_115105.thumb.jpg.229870fa1f306d1dbf618bd5a50ef895.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

20230720_193047.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 4.05.2023 г. at 9:12, Ch Petrov написа:

1683180567839.thumb.jpg.dd0a0539f107607d799652639c62d98d.jpg

Простак журналист се упражнява в писане на глупости. Гледах записа. Като видя мечката, тръгна към колата за да влезе в нея. Като видя, че го подмина се отказа и тръгна след мечката да я снима. Това беше младо животно на около година. Колкото едно куче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Ееми да - комшиите имат кавказка овчарка, която понякога успява да се измъкне някак си от двора и прави критериум из околните улици ;)

Редактирано от Ch Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Котета за подаряване има нови попълнения, между които и този сивичък сладур: 

https://photos.google.com/share/AF1QipOHO51i9GqGGTJaLmB0xzOXTq5TPuFva-gQv-ODUWf676TtiyOLhu7Husc-y_i3KA/photo/AF1QipOe0ivtkeRxB4GDdEz2xrPBbzAyLttbrucWrm8b?key=UmlleWItSlUtMGJINDJ6SEl4c3c3MXY0Y1ptWjBR

20231031_113202~2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Днешният ден е само за сън.

20231104_164519.thumb.jpg.ed70fcc47ea9c83f02d2a4baea94a356.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

То и вчерашния беше такъв..Пустото слънце много светеше, та кокерските уши служеха за скриване от него.

20231103_150706.thumb.jpg.1c5d2904923a15d7fc065e154c08a124.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Коте Пухи.

Тук ще повторя написаното при снимката в албума:

Вече е на 10 години. Долните 2 (две) снимки са от тази година. Размери: кръглата маса е с диаметър 90 см, а теглото ѝ е около 8 кг. Женска, кастрирана е. Осиновена чрез една от организациите, които се грижат за пострадали и бездомни животни (в момента май се казва Redom.bg). Били са намерени заедно с 2-те ѝ сестрички (не помня с майката какво беше станало). Веднъж я водих да дари кръв за пострадало друго коте. Същата организация беше публикувала призив, че търсят котка-кръводарител. Намирането на такива не е лесна задача: котката-дарител трябва да е много едра (над 4-5 кг). След като наедря доста, реших да поровя от какви породи е "замесена". Определено не е мейн куун. И тогава открих следната "orange tabby ragdoll (парцалена кукла)". Пухи има характерните "гащи" на задните крака (повече козина отзад на бедрата); размерите и теглото също отговарят; има и окосмяването отдолу на лапите при възглавничките; много мека и фина на пипане козина с 2 (два) вида косъм.

И още малко за нея:

Има най-грапавия котешки език, който съм срещал. За поздрав обича да ме близва по носа - е на третото близване вече боли и мястото се зачервява леко. Направо е шкурка със зърненост 100-200. За любознателните: котешкият език е многофункционален инструмент - https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.1809544115

Много обича да се бори и бие - като беше по-малка беше лесно. Обличах допълнителна дреха с дълъг ръкав и кожена ръкавица. Ама като порасна зъбите и ноктите ѝ минават през кожената ръкавица без проблем.

Когато е решила, че не ѝ е обърнато достатъчно внимание, издебва и се хвърля към ахилесовото сухожилие или със скок към задната страна на сгъвката на коляното. Така и не свикнах с тази болка. А я усещам, че го прави леко и внимателно (като за нейните разбирания). И да - пълнолунието ѝ влияе на поведението :)

Никак не харесва пътуването с автомобил - мяука тревожно през цялото време. Когато я взимах, била мяукала по целия път от Пловдив до София.

Много добър познавач на млечни продукти е: кисело мляко, сирене и кашкавал не взимам втори път, ако тя не ги яде. Много обича сурово месце, но от него и давам малко и само, когато разфасовам тамън купено. И прясна пъстърва хапва с голяма охота, даже преяжда с нея и се случва да пропусне следващото ядене. Смляното телешко от един подвижен фургон на пазара (Ферма Мерата, в София са на различни пазари различните дни) го подушва още преди да съм отворил входната врата да се прибера. Последните години много подскочи цената на мократа котешка храна* и почнах да ѝ готва пилешки дробчета. Правя ги на пастет** с добавен настърган морков и малко целинка. Едно приготвяне на 1 кг замразен пил.дроб стига грубо за седмица като давам и на 2 (две) бездомни котки. Има достъп и до купичка суха храна - от нея си хапва по нейна преценка по малко.

Сега за взаимодействията с растенията:

Много обича да похапва листата на хлорофитум (spider plant, Chlorophytum comosum) и на папрат. Гледам 3 саксии с хлорофитум, защото една саксия не стига за дълго гризане. Когато беше малка, се беше научила и прегризваше листата на алоето. Открих също, че обича връхчетата на растящ млад чесън - растенията не получават шанс да пораснат. Навикът ѝ да рови в саксии го излекувахме като добавихме чакъл (не много дребни камъчета) по повърхността на почвата. Другата му функция е, че помага за намаляване на изпаряването на водата от саксията.

* За ниското качество в съчетание с безумна цена на котешката храна ето много показателен пример. Известна марка написала на етикета отпред "с ТЕЛЕШКО". Отзад в съдържанието се оказва "с телешки БЯЛ ДРОБ" и много пшенично брашно. А цената минава 20 лв./кг?!?!

**Рецептата за пастета е: сгрява се малко мазнина, настъргания морков и ситно нарязаната част от глава целина се задушават за малко, добавят се пил.дробчета, добавя се съвсем малко сол (1 много малка лъжица) и се вари до умекването им. После с пасатора се прави на пастет. Прибирам още горещ в буркани с винтова капачка и се съхраняват в хладилника. Солта меря с една много малка дървена лъжичка за подправки - площа ѝ е малко повече от нокът на човешко кутре.

*** Какво е това на долната лява снимка (често ме питат, когато я видят): това е овча вълна обработена да стане на "топчета" (на английски се описва като wool puffs, wool bolas, wool bolus, woolly bolas). Ползва се за пълнеж на възглавници за спане. Из сайтовете в Мрежата цената им е направо страшна (водят ги луксозна стока), но преди 1-2 години българска фирма заедно с една от веригите за хранителни стоки бяха пуснали за продажба по 15 лв. бройката. Единственият недостатък (но много съществен), който съм открил е степването/сбиването на вълната. На 2-3-4 месеца трябва да се вади и разчепква.

large_out.jpg.2ac04880a4c291bdcb615de4316b634e.jpg

Редактирано от zloster
отново вмъкната снимката от албума
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За ровене, рядко ровят в саксиите и то основно котарака, а не рижката Зара, ама катеренето е проблем. Вече веднъж сменях завеси в хола и кухнята. Мятат се по тях и правят дупки. Не дай Боже някоя муха да влезе в къщи.. Циркът е пълен, котките препускат след мухата,  кучето лае по тях, падат разни вещи, блъскат се в мебелите.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Ловът на мухи май си е забавление за домашните котки. И моята го обича, даже съм я виждал да ги хапва. Няма проблем със скоковете, защото има различни мебели около нивото на прозорците и тя там ги издебва. Може да се е научила, че рано или късно мухите отиват и кацат на стъклата. А за тъканите моите наблюдения са: само плътни (плътно тъкани) материи от естествени влакна (памук, лен, вълна) издържат на котешки нокти.

Едно лято спасявах един прилеп от нерадостна участ: нещо се беше объркал и влетя в дневната късно вечерта. Той лети в кръг, котката долу на земята тича след него, а аз се опитвам да я докопам, че да я махна от стаята. Хубава гоненица беше.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Друго си е да имаш истински приятели, които да те носят на гърба си. :wub:

1046855501_IMG_20231206_1054322.thumb.jpg.b7030daf5e285c8c4ee1fa448b5bfd07.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване