Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

embedeo
Отговорено (Редактирано)

Колеги, прикачвам тук двете части от книгата "Подрязване на лози в Калифорния" от Фредерик Биолети. Не си спомням първоизточника на двата файла, но предполагам че съответният институт-работодател на г-н Биолети, са решили да публикуват в електронен вариант книгата в даден момент. За съжаление книгата е на английски. Все пак книгата е много кратка, а пък същевременно съдържа отлични обяснения за особеностите на лозата (Vitis vinifera) и гроздето. Не се притеснявайте, че в първите страници на книгата има снимки на калифорнийско грозде или калифорнийски лози (Vitis californica) -- книгата е си е ориентирана към нашенското европейско грозде и лози (Vitis vinifera), които и в Калифорния се отглеждат за вино и за трапезна, или десертна консумация.

Като най-бърз метод за запознаване с книгата аз ви препоръчвам първо да погледнете само първия файл, което е само 1-ва част на книгата, и само следните страници:

  • страници 9 и 10 представляващи речник и терминология;
  • страница 28, където на фигура 11 има схема на подрязване с къси пръчки;
  • страница 29, където на фигура 12 има схема на подрязване с дълги пръчки.

В тази моя препоръка аз пренебрегвам много съществени подробности като кордони, височина на стъблото, брой на теловете, зависимост от препоръчителния брой плодни пъпки от сорта на гроздето и други такива. Просто, на тези препоръчани страници, според мен, ще намерите основите на старото мнемонично правило че "лозите се подрязват на две очи".

И двамата ми дядовци (да почиват в мир!) бяха лозари, и през детството си, поне от единия ми дядо съм чувал това обобщено мнемонично правило за подрязване, но разбрах значението му едва след като попаднах на тази книга преди около 3 години. Точно тогава се опитвах да премахна една дива и крива лоза в градината ми, но не успях. Затова реших да я оставя като "учебна лоза" и я подрязвах според наученото в книгата, за да се получи ротация на плодните и подновяващите очи (пръчки). Съответно, след преходния период (от двата вегетативни сезона, след почти пълното отрязване на лозата), през лятото на 2023, учебната ми лоза влезе в схемата на подрязването и беше отрупана с гроздови чепки и грозде. Гроздето не беше хубаво за ядене, макар че птиците си го изядоха, но това е друга тема. Приятно четене!

Първа част: Vine_pruning_in_California_1.pdf

Втора част: vinepruningincal246biol.pdf

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
Отговорено (Редактирано)

Да, основният принцип е на 2 очи :) И аз така режа димята ,на по-силни лози оставям и по 3 очи понякога. Вече за десертните сортове е по-специфично защото там има смесена резитба и на чеп с 2 очи и дълго рамо с по 10 и повече очи(пъпки). Това са снимки от гроздобера октомври 2023, разкошен ден, разкошна реколта, опазено благодарение на пръскания с препарати за растителна защита + мрежа против птици която махам в деня преди гроздобера.Страшен ентусиаст съм защото лозето е на морето , а аз в Сф, около 450км в посока.Лозето е на поне на 60г. ,но си дава своето.

Със старо вино направих и наложен бял пелин с 4 вида плодове + билките - получи се. @embedeo Има мрежички който се постяват на чепките грозде, продават се или на метраж или на бройка https://agrinet-bg.com/мрежи-за-земеделието/мрежи-против-птици/мрежа-против-птици-и-оси-за-лозя/ ,тука в магазина за мрежи съм ги виждал. Това е единственото ти решение ,ако искаш да си събереш от лозата без двукраките да правят поразии.

 

viber_image_2023-10-22_08-57-42-291.jpg

viber_image_2023-10-22_08-57-42-351.jpg

viber_image_2023-10-22_08-57-42-486.jpg

viber_image_2023-10-22_08-57-42-644.jpg

viber_image_2023-10-22_08-57-42-815.jpg

Редактирано от kokorko
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Филизи  и листа тръгнаха вече, снощи и днес поваля достатъчно. Понеже не ги пръскам, кога мога да очаквам засегнати лозички?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Юни

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Лозичките влизат във втора година, не съм ги пръскал никога, да видим ще имали късмет :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване