Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Jimmy Stoikov
преди 40 минути, Славянски написа:

Джими сигурно тръпки го побиват от такива лози. Пък и дъбовете са му малки още.

Напротив, много е готино, но да не ми е в двора :) Може би в другия двор, който е тип перма/разхвърлян  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 1 час, Jimmy Stoikov написа:

Напротив, много е готино, но да не ми е в двора :) Може би в другия двор, който е тип перма/разхвърлян  

Тая джунгла не знам как може да е готина. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 19 минути, Hristo Pavlov написа:

Тая джунгла не знам как може да е готина. :)

така

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 8 минути, Любо Д написа:

така

 

Да, само ягуари и маймуни липсват. :)

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Н

В лозето на тъст.ми имаше дюли,смокини, круши и ябълки... Има драстична разлика в качество и количество когато лОзата е засенчена. Аз не бих го правил, вече въпрос на избор е дали има смисъл да се надяваш на изресяла асма да ти даде качествен добив под дървета. Принципно оказва влияние както на захарностз така и на количество.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
Отговорено (Редактирано)

Точно това изразих като мнение и аз като говорих с @Любо Д. Лозата иска слънце (не че и другите не искат) ,по-скоро не търпи засенчване, иска и яко рязане, вид лиана която пуска много дължи леторасти и иска всяка година рязане. Който както иска, да ги гледа... всеки си преценя. Но този канадец е дал пример как ако имаш ограничено пространство можеш и по дърветата да ги пускаш. 

Редактирано от kokorko
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Мисля, че топлата вода е открита отдавна. Хората нямаше да забиват колци и да копаят лозе от хиляди години, ако можеха просто да опаковат с лози някоя гора и само да събират, като идилията с рисунката, вероятно нарисувана от градски художник. Даже разстоянието между редовете с лози има значение, но това в двора ми е сгъстено и нищо не мога да направя по случая. Дворът си е на баща ми и той е преценил, че не му се хаби място да влиза повече светлина, когато е започнал да го сади. Аз съм се водил по вече направени редове, когато съм садил нови лозички. Идеалът ми за лозе е това в Карнобат, където е оставено място да влезе трактор. Когато ловиш маймуни с трици, обикновено резултатът е компромисен. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Да, резултатът е компромисен откъм количество и качество на гроздето, но го има, а междувременно събираш и реколта от други култури. Аз в момента нито колци мога да вкопавам, нито асма да правя, но пък имам много дървета, които могат да се ползват за колци, а между тях може и някоя дебела тел да се опъне.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Любо Д написа:

Да, резултатът е компромисен откъм количество и качество на гроздето, но го има, а междувременно събираш и реколта от други култури. Аз в момента нито колци мога да вкопавам, нито асма да правя, но пък имам много дървета, които могат да се ползват за колци, а между тях може и някоя дебела тел да се опъне.

Възрастна лоза не се появява от нищото за един миг. Докато я вкорениш, след това засадиш и чакаш да тръгне, все ще успееш да забиеш този кол до нея. По- добре ще е за нея и за дървото на което смяташ да прикачиш този паразит за едното нищо. Предполагам, че ще оспориш това за паразитизма, но, растение, което им отнема водата, минералите и светлината не може да се смята за симбиот.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Предполагам, че ще оспориш това за паразитизма, но, растение, което им отнема водата, минералите и светлината не може да се смята за симбиот.

Освен ако дървото е някакво, от което нямаш друга полза освен за подпора. Но като цяло се карат. Аз в момента ползвам две-три сливи стари дървета. Те имат сухи клони и има място за лозата. Даже едната е почти приключила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Тук вече стигаме до концепцията за синтропичното земеделие и за идеята, че не винаги растенията си пречат и си съперничат за ресурси, а често работят заедно за обща по-благоприятна среда.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Не че някой го интересува, но за протокола излъгах двете лози да покажат плод, с второ подрязване през пролетта.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Jimmy Stoikov написа:

Не че някой го интересува, но за протокола излъгах двете лози да покажат плод, с второ подрязване през пролетта.

Я кажи в каква фаза и колко ги подряза?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 5 часа, Славянски написа:

Я кажи в каква фаза и колко ги подряза?

80см леторасти, от 1 до 5 очи са подрязани,  на 2 и 3то око пусна грозд, вярно малко пусна, но пусна и ще видя сортовите тази година.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Афродита без пръскане на 2г, добре върви 

 

436616830_340714388866776_6089322458661523097_n.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Отело на черница се пръска от чепки навсякъде. Черницата е с много едър плод.

IMG_20240623_162629.thumb.jpg.c02828976cab42dae80c69ada3f30e90.jpg

IMG_20240623_162648.jpg

IMG_20240623_162713.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 минути, Любо Д написа:

Черницата е с много едър плод.

Това, намек, че се чувства добре ли е? Няма дърво, което да се чувства добре при такова увиване. Това не е симбиоза. Черницата на снимката е много мощна и все още издържа. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 33 минути, Kalam Mekhar написа:

Това, намек, че се чувства добре ли е? Няма дърво, което да се чувства добре при такова увиване. Това не е симбиоза. Черницата на снимката е много мощна и все още издържа. 

Дървото има добър прираст, обилен и едър плод. А всяка зима доста от лозата се сваля, за да не натежава прекомерно и да не се катери твърде нагоре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване