Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Групова поръчка на плодни растения от Полша (разсадник "Rudniccy")

Recommended Posts

Славянски

Тия зелените и високи до дамаджаната ли са боровинките? Много ли беше тежък кашонът? Въпросните 40 кг? Иначе наистина е трудно да се прецени всичко колко е голямо. Добре, че пристигнаха! Поражения има ли някакви?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 7 минути, Славянски написа:

Тия зелените и високи до дамаджаната ли са боровинките? Много ли беше тежък кашонът? Въпросните 40 кг? Иначе наистина е трудно да се прецени всичко колко е голямо. Добре, че пристигнаха! Поражения има ли някакви?

Тия зелените с най-многото листа са боровинките до дамаджаната, да..

Не знам дали е бил 40 кг. но е бил тежичък, че шофьора го е разтоварил.. мога и да ги изтегля ако ви е зор..

Поражения на пръв поглед никакви.. утре сутрин ще ги огледам хубаво на светло, че довечера ще окъснея и на лампа няма много смисъл..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Малеее, супер са. Цялото упражнение с с резултат 6+ според мен за сега. Това са си отгледани растения. Размечтах се за още. Добре, че мястото свърши... че имам абитуриентка догодина...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иначе освен размера (тия малини не са ли супер дълги?) бих отбелязал и наличието на хубави и трайни етикети, както и на бамбукови колчета. Колчета в България ще ни пращат! И аз нямам търпение да дойдат боровинките от третата поръчка. Ама ще трябва да им осигуряваме кисела среда. Един познат ги сее в големи баки с почва от борова гора вкопана в земята и така уж растяли по-добре.

Хайде, да не се размечтаваме много, че чакаме и френската поръчка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Прехвърлям го от чата да се не изгуби:

Варела   Днес 10:56:   гледах на интерлогистика килограмите на полската пратка 36-и-нещо килограма..

Варела   Днес 10:56:   това трябва да е теглено като е дошла от Румъния във Варна..

Варела   Днес 10:59:   има малко изпочупени от малките клончета на камчатките и тук таме малко пообелени, но само най-горната част на кората, която е като тъмнокафява люспа.. канадската ирга изглежда супер.. късички и дебелки растения с много добри пъпки..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Варела написа:

Варела   Днес 10:59:   има малко изпочупени от малките клончета на камчатките и тук таме малко пообелени, но само най-горната част на кората, която е като тъмнокафява люспа.. канадската ирга изглежда супер.. късички и дебелки растения с много добри пъпки..

Интересно е кореновата система как е. Нали Боби се чудеше защо са в толкова големи контейнери пък толкова ниски. Хайде, дано и всичко поръчано е в кашона. Венетка вече мислено е посадила боровинките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Оффф, не ме дразнете, че едвам седя тука вече. Установила съм че някъде след 25тия ден работата става трудна.... искам си у дома, искам си копаенето, засаждането и тем подобни градински. А боровинките са за ММ, аз съм при камчатиките повече... Той поиска да му купя първите 3 сорта, не, че той ги ся де, ама така се получи пролетта. Виж новите ще му ги връча на него, нека си копае траншей и да ги засажда както им се полага.... Опит в копаенето на траншеи поне има ....

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз се чудя една хугелкултура отдолу с борови клони дали би им дошла добре на боровинките. Гледах тука, където рязаха борове пролетта, всичкият клонак остана, даже пречи да се минава. Ей това да се зарови, дали би задържало киселинност по-дълго?

Иначе още не са ми пуснали проформата за третата поръчка. Надявам се да е днес, за да може утре да изпратят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Славянски, ние имаме място за боровинките обаче наоколо трябва да се събаря стара сграда и затова е зорно. Иначе мястото е под един огромен бор на съседите дето непрекъснато падат шишарки и иглички и точно там искам да ги настаним, ама... Срещу нас пък е иглолистна гора, от там основно ще вземаме пръст, а отделно мисля и да купя няколко торби почва за хортензии, азалии и т.н. С такава пролетта посипах около трите корена. Забравих я в града като трябваше да ги засаждам боровинките затова следващата седмица отиде около тях отгоре. За едно лято от съвсем ню-ню мръднаха доста. Ще кача снимки при възможност.

Като ходим към Якоруда или Момчиловци мисля да мина през дъскорезниците там и да напълня 2-3 чувала с опилки и обелки от кори и също да насипвам около боровинките. Вече съм вземала така от Якоруда, странно ме гледаха, ама се съгласиха без проблем.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, дано е добре под бора, но трябва и влага, а и май растат в торф, какъвто при нас в ниското много го няма. Щом има иглолистна гора наблизо, никак не е зле. Имай предвид, че тия храсти стават високи - май към 2 м, не са като нашенските. И, както разправя Боби, били като камчатки. Ще ги видим. Аз моите съм ги предвидил на диво място в началото на боровата гора, но е слънчево. Под един млад бор, който повече мяза на голям храст на тоя етап.

Иначе тоя термин ню-ню не го знам откъде идва. Френски ли е? А стърготини от бор, смърт и дугласка ела имам изобилно. Кори също мога да снабдя, въпреки че по-добре директно от гората. Ако тръгнат добре, мисля да пробвам да ги размножа в диво състояние някой ден живот и здраве.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ню-ню означава мъник, дребосък, абе нещо съвсем такова никакво като размер. А за влагата ще се налага да поливаме, това ми е ясно. Да, знам, че стават големи, изгледах и за тях много клипове и си виках ха дано и аз го докарам до вида на боровинките от клиповете. Как пък никой не показва как е уморил боровинка , а само се хвалят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, Venetka написа:

Как пък никой не показва как е уморил боровинка , а само се хвалят?

Сигурно не им е до снимане в такъв момент. Аз като уморих една череша от водите това лято (не трябваше да я садя толкова ниско) и не ми се щеше да я погледна. Хората лошото гледат да го забравят. Малко ли са им новините по медиите, дето са подбирани на такъв принцип. Иначе аз като съм чел по форумите, повечето успяват да ги уморят със или без много усилия :)

А за ню-ню трябваше да ми видиш някои от камчатките преди зимата. Бяха между 3 и 5 см, тънка клонка. Презимуваха и тръгнаха много мощно на втората година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Поляците днес са опаковали третата поръчка и чакаме утре куриерът да я вземе от разсадника. Ако всичко върви по план, растенията трябва да пристигнат при Боби във вторник или сряда (12-13 ноември). Позабавиха се хората с изпращането. Бях пуснал поръчката преди десетина дена. Тази вечер чакам проформата и ще я пусна на участващите на лични. Та толкова засега за третата поръчка. Всъщност, не съвсем...

На някои от вас може би им е интересно откъде идват растенията - не са расли в кашон, я! :) Бях помолил поляците да ми пратят малко снимки от разсадника си за визуална референция (нали и сайтът им не работи). Съвсем друго е усещането, когато си бил на място, сравнено с това да получиш нещо там от неизвестното. Та жената уважи желанието ми и ми прати малко снимки. Ей това би трябвало да са нашите растения, от днес:

IMG_20191104_154949.thumb.jpg.dc3f3bb46fd17bf581ce783a8e458edc.jpg

А това е малко по-общ план:
IMG_20191104_154939.thumb.jpg.4cf2c2afb5a89807a20954e335b7d1d6.jpg

Всичко изглежда доста подредено - за разлика от моите разсади. Никакви коприви и къпини наоколо. А пакетите вляво дали са торфени бали? И още една актуална снимка:

IMG_20191104_155132.thumb.jpg.ee58bc7bd4ec9f0fb8628749ca2d8ced.jpg

Листата на дърветата и в югоизточна Полша вече са опадали. Но получих и снимки от летния сезон с по-общи планове на разсадника. Оставям ви да разглеждате:

5dc1f55e45595_s(1).thumb.jpg.81d157bf9afb67729a6f91729366db05.jpg

5dc1f588c409b_s(2).thumb.JPG.4b52f085d1870343bc5c90024dfb9562.JPG

Тук се вижда по-общ план от градчето и местната архитектура на Rakszawa:

5dc1f59eaf866_s(3).thumb.jpg.70f6b262e13c6819b53d83f338af4a21.jpg

Има и оранжерии, а терените очевидно са няколко:

5dc1f5b633ee9_s(4).thumb.jpg.972ffdc39eacb53c67d1b192527a1c39.jpg

Хората имат и декоративна растителност. Красота!

5dc1f5cb6b963_SZKKA(9).thumb.jpg.0277b21fd7072ababcfb11759b59e6cc.jpg

А тази снимка е с посвещение за @Isa Bel (тя да се сеща защо):

5dc1f60b7247f_SZKKA(12).thumb.JPG.8bf67d37cb9c1565c7057087badb1262.JPG5dc1f6372a6f8_SZKKA(11).thumb.jpg.d742625a23a48c5ce9b2a23be6659077.jpg

А това трябва да е участъка с боровинките (първо ги сметнах за камчатки, но, за съжаление на Теди, май не са):

5dc1f6481bcb7_szkka(18).thumb.jpg.5429b9eff39613ca93c6efa02f6b1fd3.jpg

Ето и приготвени за изпращане кашони, хубаво изпънати и големи:

5dc1f65673d49_paczki(11).thumb.jpg.4f3fb838c59986f00ed7858b258f3c79.jpg

Надявам се снимките да са ви харесали :) Szkółka Rudniccy.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване