Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Виещи се в кръг корени (circling roots, root girdling): потенциален проблем или добра практика?

Recommended Posts

Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Славянски написа:

Един ъпдейт година по-късно. Растението с неразплетените корени за мен е приключило курса:IMG_20240308_090829.thumb.jpg.7ddc03934bbbc91a710f7a7292cef40e.jpg

Няма една пъпка избила. Докато другото е съвсем добре. Почти не видях суха клонка въпреки бруталната суша лятото и есента на 2023 г.:

IMG_20240308_090843.thumb.jpg.9882a9626f5a1ebe95a59a302eec1058.jpg

И двете хващат сянка от глогове от южната си страна, горе-долу идентично положение, даже живият може да хваща малко по-малко сянка, когато слънцето е ниско (есента и пролетта).

При тях има още три растения, насадени с разплетени корени, но по-малки и занемарени първата година или две, почти без поливка. Две от тях особено са на повече слънце и много намаляха като размер, но са още живи. При по-малки растения поливките първата година са жизненоважни. Сега, ако ги сложиш на капково, може и от саксията да не ги вадиш и ще са живи :)

Photo1190.thumb.jpg.2668d200609fa85995d1fd4939107d90.jpgIMG_20240308_091021.thumb.jpg.4d19c449c8546d7d6290e9b2b06ac374.jpg

Остава да се оправдаваме с други фактори. Дори самият Гошев препоръча корените да се режат на кръст ако са сплетени. Въпреки че той не е някакво светило, колкото и да му е в повече самочувствието. За мен примерът е показателен. Реално жертвах едното растение за експеримента. И, да, трябваше да минат няколко години, за да се види разликата.

@greenn корените на твоите загинали камчатки как бяха? Изкопавал ли си ги?

При мен, примерът е друг. Всяка година садя растения от саксия, без да им пипам корените, както са заплетени. Развиват се чудесно, формират нови коренени на по три метра от стъблото. Напълно променят конфигурацията на кореновата си система, защото новите корени растат с по 2-3 сантиметра на ден. Но, знаеш мнението ми за засаждането. Засадиш ли нещо, трябва да се грижиш за него. Поливам всяка седмица в жегите с много голямо количество вода. Да прогизне почвата около дървото. Корен в суха земя не расте. 

П.П.: Това, което съм писал е само при обгрижвани растения. При растения, засадени в гори, поляни и на обществени места, където никой не се грижи за тях, вероятно, важат други правила. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване