Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Виещи се в кръг корени (circling roots, root girdling): потенциален проблем или добра практика?

Recommended Posts

Славянски

Боби много добре, интелигентно е обяснил разликите, за което благодаря.

преди 53 минути, Боби Димитров написа:

Ъм. Димчоу, мой... За какво разплитане говорим на гол горен? Точка 2, дори да е в саксия, това не значи, че има навити корени. При мен от Рудника поръчката нямаше такива в саксийките. Не смятай, че щом нещо някъде е корен, гаранция е навит.

И при мен в много от саксийките и от Полша, и от Франция нямаше увити корени в кръг, но беше почнало да не им стига място и не бяха добре. Трябваше да ги разгъна и насоча в правилна посока. Което, наистина, при дърво или храст на гол корен няма как да се случи. Че и домат даже.

преди 55 минути, Боби Димитров написа:

Трето, при теб садиш в детския пясъчник. На практика няма голяма разлика в съпротивителната сила при субстрата в саксията и околната среда. Опитай дори леко навит стар корен в друг тип почва и заповядай с биришка да поговорим пак за ефекта на саксията ;) По същата причина се препоръчва дупката да се пълни с извадената почва, а добавките да са топ дресинг...

И при мен на места почвата е доста сплъстена и глинеста. Дадох пример с кореновата система на оная арония как за 7 години е вървяла основно хоризонтално, а там имаше и камънак отдолу, и други корени на дървета, и глина. Тя е избрала ниското съпротивление. А когато от малка е насочена така от саксията, тогава вече какво да избира? Тя следва.

Елеагнусите бяха пример за прерасли в по-малки контейнери растения. Тези големите, които бях снимал в една тема. В три-четири пъти по-големи саксии сигурно щяха да са доста по-добре. А двата млади от разсадник Интродукция дори не им се бяха увили корените, защото саксията беше голяма за размера им. Никаква гъчканица нямаше.

преди 1 час, Боби Димитров написа:

Докато при едно 3-4-5 годишно и нагоре растение в саксия, повечето корен е стар. Съответно няма нито гъвкавост, нито мобилност като младите корени, особено хранителните (а не опорните).

Съветите на хората от разсадника са най-вече свързани със спестяване на време според мен. Защото отдели 15-20 минути да разплиташ корените на едно-две растения - ще се претърпи като еднократна инвестиция. Но я го прави постоянно за стотици растения и цялото ти време отива там. Но пък е необходимо. Затова един разсад има оптимална възраст да стои в питомника или контейнера. Дори цитруси да местиш в по-голяма саксия, трябва хубаво да им скъсиш корените, а не да ги завиваш. Оная моята холандска смокиня имаше 180 см навит корен на дъното на 7-8 литра саксия. Ако я посадя така, обричам кореновия ѝ потенциал на оскъдност. Хубавото е, че бяха поне гъвкави и можех да ги разплета, макар и за пресаждането да ми отиде сигурно час и половина.

А онези снимки на изваденото в София улично дърво са красноречиви. Това са увредени растения. Жал ми е тия "професионалисти" какви ги вършат. Отделно разликата в субстрата, която е неестествена. А и къртиците понякога се намесват, търсейки червеите в тора или торфа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Димо 33 Два са въпросите според мен, на които ще трябва да си намериш отговор:

1) Дали тези дървета/храсти ще образуват нормална коренова система въпреки първоначално увитите корени?

2) Дали, ако се посадят така и дори да си останат увити, ще имат дълъг и пълноценен живот?

Затова е добре да имаш от един вид и така, и така, и да можеш с "контролната бройка/група" да направиш сравнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ако питате мен, понеже не разбирам, се консултирах с хора на които тава им е работата. Освен Георги и Нели, говорих с братовчед ми, който 20 години беше агроном във фирма за озеленяване в София. 

Според него, не бива да се пипат корените от контейнерчетата, защото ще се разкъсат фините власинки и ще се повреди повече растението. През цялата си практика не е имал проблеми,  а поддържаха абонатно доста отговорни обекти, при които издънки са недопустими. Та има така засяти растения на 20 години и не са имали проблем. И през него са минали хиляди и хиляди... Плюс това е перфекционист и ако има проблем, няма да направи компромис.

Та всеки да си прави каквото си знае, при мен няма брак от контейнерите и няма и да има. След години пак всичко ще е наред, поне що се отнася до коренова система. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Проблеми със сървъра доведоха до загуба на това, което написах по темата. Бях копирал дискусия от преди няколко дни от чата по повод една пострадала камчатка и ще я копирам пак:

Цитат

Ру®: Днес дръпнах един бурен растящ до камчатка и камчатката се извади заедно с бурена - точно както си е била в саксийката... Грам корен нов не се е развил ... Очевидно зле съм ги засадил - трябвало е да изчистя корените от торфа, а не да ги садя директно както съм ги извадил от саксийката...

Димо 33: @Ру® , а самата камчатка пораснала ли е?

Ру®: @Димо 33 Ами разлистила се е и роди няколко плодчета, не мисля, че е пораснала особено, по същия начин са и другите, които засадих есента (от Полската поръчка). Освен да взема всички да ги изкопая и да им разбутам коренчетата и да ги засадя наново...

Славянски: @Ру® а, де. Ще се сетиш. При мен при саденето имаха по една педя корени! Като ги разпъна. Ако искаш пиши в темата дето спорихме. Но ако корените съвсем си стоят във формата на саксията - ово не е добро.

Ру®: @Славянски Ти като си ги посадил правилно - има ли прираст? И дали сега ако ги пресадя ще се хванат?

Ру®: И едни боровинки така съм ги сложил. Вече трета година май им е и почти никакъв прираст, иначе почвата е хубава рохка - с борови иглички вътре, сяра за киселинност... мулчирани стабилно - пак с борови иглички ... разлистват се всяка пролет даже малко цъфтят и връзват, обаче си стоят все същите - никакъв прираст няма. Много вероятно коренчетата да не смеят да излязат от торфа, дето са били посадени...

Димо 33: @Ру® , не бързай с изводите. При мен порастнаха три пъти от първоначалния размер. Може да има друг проблем.

Ру®: @Димо 33 Ама и ти ли като мен ги насади - без да разбутваш корените - директно както ги извади от саксийката?

Димо 33: Да и нямам оплаквания засега.

Славянски: @Ру® има, имаха и плод немалко някои. Ще ги снимам утре. Колко им е прирастът?

Димо 33: Боровинките гледам по много руски клипове ги садят директно от саксията.

Ру®: Ами то и аз особени оплаквания нямам - камчатките са си живи и здрави - родиха по малко плодчета и нямаше изобщо да ги мисля, ако днес не бях извадил едната и корените бяха точно във вида, в който съм я засадил - целия торф във формата на саксийка.

Славянски: @Ру® според мен трябва да понесат разбутване на корените. Все пак не са на гол корен. Все едно са в саксия. направи някоя снимка, моля, ако ги вадиш.

Ру®: Ами аз тази, дето я извадих - я засадих - корените наистина като ги поразвих - една педя дълги - зарових я и по-надълбоко...

Димо 33: @Славянски , на есен ще извадя една да видя как е.

Ру®: Ще видя дали ще ги вадя - другия вариант е да ги позатрупам - да почнат да пускат коренчета от стеблата.

Славянски: @Ру® това за боровинките мисля, че е така както си го написал. Аз гледах да омеся торфа с останалата почва.

Ру®: За камчатките не знам, но пък малините почнаха да раждат - 3-4 вида малинки - добре си похапнахме днес ... :-)

Славянски: @Димо 33 не е нормално така да се изкорени растение, толкова лесно. Това показва проблем. Дори уж да растат засега. @Ру® имай предвид, че ако наистина запазват формата на саксията, дори да пуснат по-нагоре корени като ги заринеш, то след години ще се сплъстят яко. Това живее по 50 години.

Ру®: @Славянски Абе все ще избият тия корени... Ама може все пак внимателно да пробвам и другите как са (аз имам 9 от тая поръчка) и да ги пресадя...

Славянски: Направи някоя снимка, че ми е интересно. Хептен ли стига невидима стена?

Ру®: @Славянски Ами аз тази вече я засадих и разбутах корените.... Не се сетих да снимам днес, защото се изненадах някакси доста - дърпам буренчето - то едно с дълъг корен и не беше съвсем леко да се извади де, но заедно с него - цялата камчатка... ;-) Ако реша да пробвам другите как са - ще ги снимам.

Славянски: Ами то си е за изненада.

Димо 33: @Ру® , не знам през лятото дали е добре да ги пресаждаш. На есен като опадат листата е по- разумно.

Ру®: Иначе пръстта рохка - аз им правих нещо като хугел лехичка- компост, мулч... Би трябвало да им хареса да се настанят в нея...

Димо 33: Имат ли влага?

Славянски: Сякох две сливи тези дни и ги изкоренявах. Съвсем различни корени и мисля, че едната е от костилка, а другата е местена. Дебели бяха, но едното нямаше централен корен.

Славянски: @Димо 33 да пробва с една. И ако стане - и с другите.

Ру®: @Димо 33 Ами по принцип е така - ясно е, че есента ще е по-добре и затова имам колебания, но пък ако пресаждането сега ще им помогне да си пуснат корените по-рано... Абе ще помисля.

Димо 33: Иргите, дето бяха по 15 см. едната е един метър, другата 60 см. но има три по- мощни разклонения. Не са бутани корените.

Славянски: Те са дървовидни. И моите вървят мощно.

Димо 33: Знам, но прираста е голям.

Димо 33: Абе черниците ще излязат най- добри. :))

Ру®: @Димо 33 Имат влага достатчно. До тях са иргите - те имат доста по-голям прираст, аз имам 4 - две бяха на гол корен и две в саксийки... Не съм много сигурен, но май саксийките бяха супер малки и корените се показваха - та ги разплетох.

Славянски: Да, тези на гол корен бяха добре.

Димо 33: @Ру® , ще разберем на есен повече по въпроса.

Ру®: Иргите не са цъфтели така че не съм пробвал какво е това. Камчатките не ме впечатляват особено, ама се надявам като почнат да раждат по-обилно - да има все някой сорт който да е по-приятен

Димо 33: Камчатките са за пиниз. :grin:

Ще добавя само, че според мен тези растения като камчатката с неразплетени корени в случая дори видимо да имат еднакъв прираст в първите една-две години, ако корените не се нормализират с времето, то очаквам проблеми и значителна разлика в представянето им спрямо други растения с добре разплетени и разположени корени след 3,5,10 години. Просто е възможно да имат достатъчно вещества в торфа/саксийката на първо време. Но това са многогодишни храсти и тези сплетени корени ще почват да надебеляват и да си пречат, а веществата да не им стигат ако наистина си "стоят в саксията". А и самият факт, че така лесно се е гътнала, показва, че не е добре вкоренена/застопорена. Моите имаха корени по една педя в разгънато състояние като ги разсаждах. И няма какво да ги бутне или извади толкова лесно. Мисля, че това е очевидно. А ако корените магически са се саморазплели и пренасочили - пишете!

Иначе снимах камчатките и имат средно 20-30 см прираст на първа година на канадските сортове. Ето го Boreal Blizzard, който върви най-мощно:

IMG_20200621_115958.thumb.jpg.1b68753398385fe6ce8370abe1f72f68.jpg

Boreal Beauty:

IMG_20200621_120048.thumb.jpg.4a5821b3e13810d2beb7e8e96ee4d632.jpg

Borealis:

IMG_20200621_115828.thumb.jpg.cbc882ea452fee77490354325b3cedf8.jpg

По принцип може и сортът да оказва влияние върху растежа. Някои са по-мощни и по-едри растения поначало.

Димо, ще чакам твоята проба наесен. Пък и да разплетеш една за сравнение мисля не е лоша идея. Не знам какво губите толкова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Камчатка, насадена есента без да бъдат разплетени корените... 8 месеца по-късно се извади без всякакво усилие и корени от по 50-60 сантиметра си бяха останали навити и сплетени във формата на саксийката.

https://photos.google.com/share/AF1QipPyKLRR3l_6ANDdnKwEcV_aomORo3le_BIbdPgo7q2TeH9FUzlqXbqYoeG7lCqiyQ/photo/AF1QipMDEs0qLNI0VSauleKykMC4nO9t_lhCF0s56ZyR?key=YUxrSzFWb3FhOFc3eWpiZ2xqSWh3WHhMU3JLVkhR

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като садя зеленчуци, които са расли в торф, не разплитам корените. Това пречи ли им да растат и плододават? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вече говорихме за това, но да припомня, че едногодишно и многогодишно има голяма разлика. Понякога разликата е 20, 50, 100 или повече пъти ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

Преди 3 седмици насадих 2 боровинки без да разплитам корените. Сега като ви чета се замислих дали да не ги извадя и да ги пресадя наново. Какво ще ме посъветвате?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 минута, nela62 написа:

Преди 3 седмици насадих 2 боровинки без да разплитам корените. Сега като ви чета се замислих дали да не ги извадя и да ги пресадя наново. Какво ще ме посъветвате?

Щом е преди три седмици, най-вероятно още не са усетили, че са преместени от саксия в почва.. ако са и в кисел, купешки торф няма да е трудно да ги извадиш, разплетеш и засасадиш пак..
Вариант е да изчакаш да се поразхлади малко - септември, октомври и тогава.. но е хубаво като им окапят зимата листата да са с разплетени корени - нали зимата, когато времето позволява, листопадните растения точно това правят - растат на корени..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Дори не само да ги разплетеш, но и да ги поорежеш :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

Те са малки храстчета 30 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Отклонявам леко темата, но ми е интересно защо садиш плодни храсти през август, най-неподходящото време? Вероятно има причина, чудно ми е каква е? Растежът вече е приключил, в момента се запасяват пъпките само, излишен е този стрес.

В текущата ситуация бих ги извадил от земята, разплитам корени, орязвам ако трябва и ги слагам в една кофа двете храстчета с кисел торф, държа ги на сянка и влага до края на октомври и тогава ги посаждам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

Есента си бях приготвила дупките и поръчала малини, къпини, арония и боровинки, но .... боровинките не дойдоха. В края на юли ми попадна страницата на някакъв разсадник, където имаха налични боровинки. Когато прочетох, че тъй като са в контейнер (малка пластмасова саксийка) могат да се садят през цялата година. Това е причината. А в събота като си ходих видях, че старите листенца са изсъхнали, но .... новите са излезли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За да освободя място за японските дюли на Теди, вчера преместих две ирги, засаждани миналата есен. Едната беше в контейнер, другата на гол корен от Пладорекс. Таман и да видя верноста прословутото твърдение, че корените ще се сплетат и така ще си остане растението. 

Резултата е, чудесни нови корени избили настрани и надолу, като тези настрани ги прекъснах, защото не очаквах да са толкова дълги. Били са поне по половин метър. 

За растението на Ру, още като го видях бях сигурен, че по някаква причина не е тръгнало, измръзване, липса на вода, заболяване и так дале. Но преди да видя нещата на терен, не исках да говоря излишно. 

И така, както казаха няколкото агрономи, на които се доверих - засаждайте без да пипате корените, излишните си изсъхват, а растението пуска нови, като така стреса е по- малък, а прихващането по- добро. 

Иргата на гол корен, като коренова система е много по- зле от тази в контейнер. Което говори да предпочитам растения в контейнери.

Не виждам смисъл да ровя камчатките с учебна цел, предвид здравето и развитието им, смятам, че са пуснали много добри корени. 

А малините и къпините станаха в метри, тях пък хептен няма да пипам. 

 

20201217_132544.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това на снимката е лош резултат. И е толкова добър лош резултат ЕДИНСТВЕНО, защото си в пясъчник. Много от нас, да не кажа повечето, не сме. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Бях убеждаван, че корените ще се заключат в топката и растението ще изкара с тяхният запас и ще приключи. 

Е, пуснало си е нови корени, а топката е елиминирана. Това, което съм твърдял е факт, а резултата е добър. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Димо, имаш ли снимка и на второто растение на гол корен, което е било?

При всички положения не е останало в невидимата саксия, но за да бъдеш коректен трябваше да имаш едно разплетено и едно не и тогава да сравняваш. Щото можело е да бъде и по-добре... Разбира се, човек може да се задоволява и с по-малко от съвършенството. Или как беше - "доброто е враг номер едно на съвършеното" (сиреч човек стига до нещо "добро" и не продължава по-нататък).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Онова беше с двойно по- малко корени. Не знам дали ще го бъде. Не го снимах. 

А, като гледам общото развитие на храстите, не мисля че има на къде повече. 

Пропускате, че не аз твърдях това, а хора с опит. Сега само го потвърждавам. Не съм и мислел да откривам топлата вода. Нямам време за това. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 часа, Славянски написа:

Щото можело е да бъде и по-добре... Разбира се, човек може да се задоволява и с по-малко от съвършенството. Или как беше - "доброто е враг номер едно на съвършеното" (сиреч човек стига до нещо "добро" и не продължава по-нататък).

Ако имаш камчатки, малини или къпини от Пландорекс от миналата есен, снимай да видя съвършенството. При теб климата е подходящ за тези видове, докато при мен определено се мъчат. Затова искам тях да сравня. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам една Камчатка, но не бих я вадил за проба. Тя е и в неполивни условия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване