Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Разсадници за плодни дървета и храсти в България - отзиви

Recommended Posts

Славянски

Аз също взех такава дюля от него, но още не е цъфтяла. Тепърва ще видя доколко отговарят сортовете. Имам три праскови, кайсия и череша също.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 36 минути, Антоанета написа:

Градина Макс  GradinaMax - "Ни вест, ни кост!"
Приключих с този разсадник, преди да съм започнала.
За сравнение - от Зелена пролет, например, ми се обадиха на същия ден, за да ми кажат колко точно може да закъснеят и дали искам да чакам. 


image.png.e1dfcd6458db230bb2f193861f3580fa.png

Редно е да приключиш, още щом видиш калпавият превод на страницата и цените, които са, като на прекупвач трета ръка, всеки от които е товарил на 100% върху тази на предишния.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не, той ми прати по Еконт. Не си и помисляй, че съм ходил до Варна за пекани. :) Ще ти пусна координати на лични. Но настоявай за хубав корен ако не е преминало вече или по-малки растения, които по-лесно се вадят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Ако можете да качите снимки на растенията, да може да се види текущото състояние на растенията. В България малко разсадници са правилно структурирани, не случайно местни и чуждестранни винопроизводители масово внасят посадъчен материал от Франция или Италия. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
На 17.11.2021 г. at 14:56, Астрала написа:

Днес посетих разсадника на Стамен Попов, и взех от него 10 дръвчета, не всички сортове, които исках, но все пак добри. От ябълките взех  Мелроуз - М9, Фуджи рубин - ММ 106, Флорина - М9, а от крушите - Санта Мария, Кармен, Хардиева Масловка.

http://www.bulgarianagriculture.com/bg/info.php?id=3509

Взех още една ябълка от Стамен Попов началото на март, сорт Гала, не беше в добро състояние, все още има живот в нея. Другите дървета са в добро състояние, добър е като прихващане резултата. 

IMG_20220415_152417.jpg

IMG_20220415_152346.jpg

IMG_20220415_152323.jpg

IMG_20220415_152251.jpg

IMG_20220415_152100.jpg

IMG_20220415_152041.jpg

IMG_20220415_152008.jpg

IMG_20220415_152002.jpg

IMG_20220415_151943.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 21 часа, Антоанета написа:

Сигурно ли е, че дюлята е точно този сорт? Има ли вече плод или е малка още? Не я намирам другаде тази дюля, освен в Турция. 

Нямам още плод от дюлята. Миналата година имаше цвят, върза, но не можа да ги задържи. Иначе на крушите им опитах вкуса. Ако искате, днес мога да направя снимка на дюлята.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Роро
преди 22 часа, Kalam Mekhar написа:

Защо да е криминално? Няколко пъти съм коментирал, че в България, заблуждаването на клиентите се смята, по- скоро за добра търговска практика, отколкото за нещо осъдително. Едни петрички бизнесмени от години продават във Видин, Враца и Плевен смокини от сорт Султана на Марабу, като "Черна Мисия". Един разсадник в Монтана също беше зареждал преди няколко години от тях. Това е сорт, който е безплоден в студени райони, където няма осички Бластофага да опрашват плодовете. Като им се обадиш и им кажеш, че дървото, което си купил не ражда, те ти казват - "При нас ражда. Проблемът си е при теб". Това е положението.

Описала съм точно както се случи, не защото на мен се случи, а за да не се случва и на други. Да у нас явно, е чест да прецакаш другия и колкото по го прецакаш, толкова по-горд си. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 11 часа, Александър Ал написа:

Ако искате, днес мога да направя снимка на дюлята.

 

За жалост, не бих го разпознала дръвчето. Плодът имал лек аромат на лимон, който не се среща при останалите сортове, та затова питах дали е плододавала.
Май ще рискувам да взема, а ако не е същата, тутакси ще я превърна в круша. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Не виждам цвят тази година. Миналата имаше. Може пък после да се покаже.

айваси.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ще има цвят. Показаха се пъпки. Като разцъфне, ще покажа. Най-вероятно другата събота.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Александър Ал, рискувах и взех два броя. Пристигнаха 2 тънички пръчици. Още се чудят дали да възкръснат. 
Твоята, си е направо красавица! Не ти ли е високо това разклоняване?

 

IMG_1397.png

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 6 часа, Александър Ал написа:

Ще има цвят. Показаха се пъпки. Като разцъфне, ще покажа. Най-вероятно другата събота.

При мен Ludovic - още в саксия - е напъпила, а Vranja и Gigas засадени, спят. Ще снимам и аз, когато...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 32 минути, Антоанета написа:

@Александър Ал, рискувах и взех два броя. Пристигнаха 2 тънички пръчици. Още се чудят дали да възкръснат. 
Твоята, си е направо красавица! Не ти ли е високо това разклоняване?

 

IMG_1397.png

 

Е, това е някакъв рекорд за маломерно растение. Предупредиха ли те за размера?

Моята дюля Лимон айваси от Пенков беше съвсем прилично дръвче с хубав корен. Сега влиза във втора година. Пеканът ми беше такъв дребен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Не си спомням дали ме предупредиха. Звъня ми една много мила служителка, за да ме уведоми кога ще бъдат изпратени. Честно казано, за 5 лв нямах големи очаквания. Би ми било далеч по-неприятно, ако се окаже, че не е този сорт. Тик - так!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 9 часа, Антоанета написа:

@Александър Ал, рискувах и взех два броя. Пристигнаха 2 тънички пръчици. Още се чудят дали да възкръснат. 
Твоята, си е направо красавица! Не ти ли е високо това разклоняване?

 

IMG_1397.png

Питате ме дали не ми е висока короната. Отговарям- Да висока е, но затова имам причина. Дюлята ще се наложи да пази сянка над масата и столовете до барбекюто и водоизточника. Освен това не трябва да има физически съприкосновения с асмата. Ето и една друга гледна точка къде е дръвчето пред караваната:    ....ясно се вижда конструкцията на асмите. На половин метър напред е дюлята. Полегналата стълба в предния план е мястото за запои и освинвания. Единичната гума вдясно долу е мястото , където навивам маркуча, за да го пази от UV излъчванена метър вдясно от гумата е водоизточникът ми. Трябва да може да се преминава под дюлята без да се навеждаме много. ...а иначе двете овошки, които вте взели са наистина маломерни. При мен дюлята пристигна готова с почти оформена корона, която малко разредих. Оправдавам се, че всичко е много наблъскано, ама все пак.. искам много неща, а земята е по-малко от декар... Не че мога да я обработвам и успявам със всичко де.. Тази година ходя и на работа през седмицата. Съвсем не ми се получава. Миналата два работех-два почивах и ми се провали сезона... Такива работи.. Съзнавам, че съм един пишмян селянин, дето хич не му се получава.

асма.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

О, и при мен възможността за минаване при някои от дърветата е наложителна, тъй че короните са и по-високи. Съвсем нормално. Няма как да караш преминаващите хора да се навеждат или пък клякат... Ако дървото е до пътека примерно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В такъв случай, няма да отписвам Пенков съвсем, а и цените му са прилични. Явно съм изтеглила къса клечка. 
Иначе, и аз за  първи път съм цял сезон на терен. Миналата година бях с отсъствия точно, колкото да изпусна три мечтани нови насаждения. "Иди си - ела си" не е същото, но...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз от него взех праскови добър размер, които вървят добре. Също и черешката върви много добре, ябълката и дюлята са малко на сянка и по-слабо растат. Кайсията беше окей, но й опаса върха една коза, та изостана. Тъй че претенции към размера и растежа нямам, но все още трябва да се види дали са това наистина сортовете, защото за смокините се чува, че не отговарят.

От разсадник Малчеви до Севлиево като вземах кайсии преди години, ме предупредиха, че са останали по-малки фиданки, но аз се съгласих. Те изглеждат сериозни. От тях взех после хубави фиданки пак - кайсия Харлейн, една праскова, круша и още нещо. Даже си взех калеми от върха на крушата Пас Красан и си я завъдих на второ място. Жената е много учтива и отговаря на въпроси. Досега всичко е живо, но първите кайсии малко ги занемарих и са слабички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Дюлката от Пенков разцъфна неудържимо. Може да се наложи да прореждам плодовете.... Ако тя сама не си ги прореди... Не можах да снимам, защото телефонът ми е на ремонт.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То плодът е важен в крайна сметка. Аз така и не знам с какво ще е по-различна от другите като сорт. Въпросът е да е това, за което си я взел.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване