Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Разсадници за плодни дървета и храсти в България - отзиви

Recommended Posts

Славянски
преди 2 часа, Астрала написа:

Славянски. Браво, имаш заслуга.:thumbsup:

Близо до мястото, където живея, един съсед има ябълкова градина, дърветата му са предимно сорт Карастоянка. Не се имам с него но мога да му поискам калеми, дърветата са над 20 г.

Ами ако вземеш някой калем зимата, може да измислим нещо в края на зимата... Или средата на зимата още. Аз така и не съм я опитвал тая Карастоянка. Подложки имам. Вероятно ще добавя втори сорт на друго дърво за начало, че вече се чудя къде да ги побирам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, преди малко обсъждахме с ММ, че най- вероятно това, което пращат по куриерите са остатъчни дървета, тип второ качество след като са изпълнили големите си поръчки. 

Засадих едната част днес Славяне, че в Родопите от утре го дават да стане доста студено. Две дървета са за приятелка, утре ще ги вземе. А останалите ги сложих в кофа с вода да се хидратират. Утре ще ги засипя с влажен пясък, а ще ги засаждам в сряда на село. Каквото, такова.. Но е жалко и ти става гадно от такова отношение.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може да пуснеш някоя снимка да онагледиш. Но и аз съм получавал дръвчета с начупени и зачупени корени. Щом не ги хвърляш, значи ще се бориш.  Но голямо дебелоочие.

Въпреки че аз като гледах от един украински разсадник какви фиданки хурма показваха в едно видео, с коренова форма като морков (без разклонения) и "щели да се хванат", много се озадачих...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Нагледно, прерязаните стъбла на 2та лешника от Пламен Пенков.20231118_090646.thumb.jpg.cf1cc437af0999c022a137805d536aa6.jpg

 

20231118_090617.thumb.jpg.9fb57b89cca20fd288b0dd5701a367d6.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ябълките с изпочупените корени подрязах до здраво и са вече засадени и няма как да ги покажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 2 часа, Venetka написа:

Нагледно, прерязаните стъбла на 2та лешника от Пламен Пенков.20231118_090646.thumb.jpg.cf1cc437af0999c022a137805d536aa6.jpg

 

20231118_090617.thumb.jpg.9fb57b89cca20fd288b0dd5701a367d6.jpg

Биват. Горе-долу така се продават лешниците в Бг. Може да е по-добре, но... От Фантазия съм взимал с повече корени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 минути, ivkit написа:

Биват. Горе-долу така се продават лешниците в Бг. Може да е по-добре, но... От Фантазия съм взимал с повече корени. 

Особено, ако са прерязани издънки.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 минути, Kalam Mekhar написа:

Особено, ако са прерязани издънки.

 

Така получих декоративен глог Паул Скарлет, прерязан, пролетта остана сух. Изкопах го, корени нямаше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Полочаване на растения, като игра в тото..Може да улучиш, а може и не ..А парите фьить! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 минути, алина написа:

Така получих декоративен глог Паул Скарлет, прерязан, пролетта остана сух. Изкопах го, корени нямаше.

Такава издънка (защото съм 99% сигурен, че е такава) е по- добре да се държи една година в саксия, докато си възстанови кореновата система. Възстановяването включва и премахване на почти цялата надземна част и пускането на ново стъбло от една пъпка, за да се балансира съотношението корен-стъбло. Ако става въпрос за Пламен Пенков, виждал съм и друг път снимки на взети от него изкопани коренови издънки. Това е имал, това е продавал. Сещате се, че няма да дадат плод заедно с облагородените фиданки върху подложка, дори наистина да са от този сорт, а не от подложката.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Точно тези две растения няма да засадя. Нямам грам вяра, че ще са хванат. Ако исках коренови издънки щях да си откопая от вече установените 30 лешника на село. Разчистихме още малко място и исках 2 лешника, сорт различен от тези, които имаме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 27 минути, Kalam Mekhar написа:

Такава издънка (защото съм 99% сигурен, че е такава) е по- добре да се държи една година в саксия, докато си възстанови кореновата система. Възстановяването включва и премахване на почти цялата надземна част и пускането на ново стъбло от една пъпка, за да се балансира съотношението корен-стъбло. Ако става въпрос за Пламен Пенков, виждал съм и друг път снимки на взети от него изкопани коренови издънки. Това е имал, това е продавал. Сещате се, че няма да дадат плод заедно с облагородените фиданки върху подложка, дори наистина да са от този сорт, а не от подложката.

Получих го пролета, беше без листа.Засадих, остана сух. Поливах, цяло лято. Накрая изкопах.Чисто сух, нямаше и корени.Защото поливах го , а той беше мъртв.Сухи корени изгнили явно. Не го държах в саксия, защото беше пролет. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 8 минути, Venetka написа:

Точно тези две растения няма да засадя. Нямам грам вяра, че ще са хванат. Ако исках коренови издънки щях да си откопая от вече установените 30 лешника на село. Разчистихме още малко място и исках 2 лешника, сорт различен от тези, които имаме.

Лешниците от издънки доре растат и запазват материнските свойства. Но купих от магазин, ужкем турски, удължен. сега като дал плод, обикновен, никакъв не удължен. Същият, като издънките от комшия дадени)))) 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Не знам защо , но редактирането при мен не работи. Като забележа граматичната си грешка, не мога да поправя..

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Особено, ако са прерязани издънки.

Ами те са издънки, но всички, които съм вземал през годините, са били с по-хубави и гъсти корени 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 41 минути, Venetka написа:

Точно тези две растения няма да засадя. Нямам грам вяра, че ще са хванат. Ако исках коренови издънки щях да си откопая от вече установените 30 лешника на село. Разчистихме още малко място и исках 2 лешника, сорт различен от тези, които имаме.

Аз мисля, че по разсадниците лешниците са именно такива (от вкоренени издънки). Въпросът е, че тези не са ги гледали самостоятелно и корените са много малки. Можеш да ги боднеш в малък питомник и да ги доотгледаш и после ако ги бъде - на постоянно място.

Има и такива на подложка турска леска. Очевидно не тия. И всъщност у нас не зная доколко има такива.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, алина написа:

Лешниците от издънки доре растат и запазват материнските свойства. 

Запазват характеристиките на майчиното дърво, чието е корена. Ако е облагороден, издънката е идентична с подложката, каквато и да е тя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Останах с много добри впечатления от Антон Павлов. В сряда му се обадих по телефона и си поръчах от него два броя фиданки райска ябълка, сорт Дар Софиевки, и вчера (петък) си получих пратката. Още докато си говорихме по телефона стана ясно, че от негова страна най-вероятно е да прати дръвчетата в петък и да си ги получа днес (събота). Обаче, моят опит показва, че специално в нашия местен офис на куриера, макар и да работят в събота, аз досега не съм получавал пратка в събота, която да е била изпратена в петъка, предишния ден. Ако нещо е било изпращано в петък, то аз съм го получавал чак в понеделник. Съответно, с Антон Павлов се уговорихме ако не успее да извади дръвчетата и да пусне пратката в четвъртък, то тогава да отложи за понеделник, за да не става така, че дръвчетата да стоят цял уикенд някъде из складовете на куриера. Съответно г-н Павлов се е съобразил с тази особеност.

Самите фиданки са в много добро състояние, неподрязани върхове и, по моя преценка, с много добри корени!

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Внимавай с райските ябълки. Дори и да имат добри корени трябва да се намалят във височина при засаждането. От типа растения са, които тръгват бурно първата година и като не са добре още вкоренени на новото място се получава дисбаланс и страдат.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 1 час, Venetka написа:

Внимавай с райските ябълки. Дори и да имат добри корени трябва да се намалят във височина при засаждането. От типа растения са, които тръгват бурно първата година и като не са добре още вкоренени на новото място се получава дисбаланс и страдат.

Като се внимава да има здрави пъпки под отреза, че при транспорта често се повреждат.

 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване