Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Разсадници за плодни дървета и храсти в България - отзиви

Recommended Posts

Славянски
На 5.01.2023 г. at 22:31, Славянски написа:

касисът беше на промоция, обаче едни сухи върхове, които рязах с надежда някъде надолу да излезе зелено. Все едно са стояли изкопани много време, ошмулени растения. Иначе разклонени, ама корените много зле, почти без власинки. 

Касисите от Суперплантс така и не покараха. Пълна излагация. То на промоция, но за умряло растение колкото и да е на промоция, все е скъпо. И трите нямат жива пъпка, чупят се стъблата сухи. Корените не съм ровил, но какво да ровя? Добре, че взех белгийските от Кауфланд. Те тръгнаха супер, че и са по-евтини. Ето една снимка:

Photo0880.thumb.jpg.0185e6f2ce46e9dfc760c0da2f4fef52.jpg

Тук съм го сложил до един касис Титания, който си бях размножавал. Разликата е очевидна:

IMG_20230407_214253.thumb.jpg.30fabf465d1d02bb700601365b5ab262.jpg

Та ще имам едно, даже две, наум занапред по отношение на този разсадник.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Аз си купувах скоро лешник от големите вериги от Фидус плантс, дъщерна/майчина на Суперплантс. Пълна трагедия, 1 см. корен. Няма да повторя. Иначе опаковано, туй, онуй...,но..

  • Мерси 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 минути, ivkit написа:

Аз си купувах скоро лешник от големите вериги от Фидус плантс, дъщерна/майчина на Суперплантс. Пълна трагедия, 1 см. корен. Няма да повторя. Иначе опаковано, туй, онуй...,но..

Само от LIDL не купувай лешник, ако ти трябва за плодно дърво. Пише си "Дива леска" на кутията, но на латинска или английска (вече не помня). 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 53 минути, ivkit написа:

Аз си купувах скоро лешник от големите вериги от Фидус плантс, дъщерна/майчина на Суперплантс. Пълна трагедия, 1 см. корен. Няма да повторя. Иначе опаковано, туй, онуй...,но..

Да, опаковането и етикирането беше супер, но дотам. Цариградското грозде е живо, но са толкова дребни, че поне година ще ги доотглеждам в саксия.

А това един сантиметър корен ми е трудно да си го представя.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 7 часа, Kalam Mekhar написа:

Само от LIDL не купувай лешник, ако ти трябва за плодно дърво. Пише си "Дива леска" на кутията, но на латинска или английска (вече не помня). 

Да, там се и виждаше, че е различно изглеждаща. Преди месец и нещо имаха. Хубаво напомняне.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От разсадник Монтана някой поръчвал ли е? Някакви отзиви?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

А ето какаво се случи след драмата от 13 октомври 2020 година, която съм цитирал дословно на първа страница в тази тема: 

Сортово несъответствие установих при още една овошка, закупена от разсадник край Варна. Тази слива беше предвидена за жълтоплодна от сорта "TC-Sun", който в разсадника са си превели като "Ту-сун". Който иска да разбере за кой разсадник става дума, може да въведе българския превод в търсачката на Google. На третата година от засаждането имам плод (една единствена слива), но не ми прилича на това, което съм купил.

За каква лоялност и коректност на бизнеса става дума?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Жълта слива ли е въобще?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

А ето какаво се случи след драмата... Пропуснах да кача снимката ли?

ТЦ-Сън.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 17.04.2023 г. at 22:29, Славянски написа:

От разсадник Монтана някой поръчвал ли е? Някакви отзиви?

Аз. Не ми харесаха фиданките. С едни топчести удебелявания по корените, нямаха и хубава коренова система, транспорт и опаковане зле. Хвърлих фиданките, не посмях да садя с тези образувания. Не бих повторил. Може все пак и аз конкретно да съм изтеглил къса клечка. Нека не ги хейтя хората, аз съм решил от там да не вземам.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 7.04.2023 г. at 21:44, Славянски написа:

Касисите от Суперплантс така и не покараха. Пълна излагация. То на промоция, но за умряло растение колкото и да е на промоция, все е скъпо. И трите нямат жива пъпка, чупят се стъблата сухи. Корените не съм ровил, но какво да ровя? Добре, че взех белгийските от Кауфланд. Те тръгнаха супер, че и са по-евтини. Ето една снимка:

Photo0880.thumb.jpg.0185e6f2ce46e9dfc760c0da2f4fef52.jpg

Тук съм го сложил до един касис Титания, който си бях размножавал. Разликата е очевидна:

IMG_20230407_214253.thumb.jpg.30fabf465d1d02bb700601365b5ab262.jpg

Та ще имам едно, даже две, наум занапред по отношение на този разсадник.

Касисът, който при мен трудно вирее заради сушата, го бях взела  преди  шест години на гол корен  от института по земеделие в Кюстендил . Заедно с него взех  малини Люлин и някакъв сорт ягоди. Като посадъчен материал всичко беше с много добри корени и  100% се прихвана. Сега разглеждах сайта им, произвеждат много нови овощни сортове и  есента, ако приемат поръчки  ще взема   някои растения от тях, с  надеждата да получа стока с предишното качество. 

https://iz-kyustendil.org/

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Време е да споделим мнения за разсадниците, предстои ни садене  на нови дръвчета.

Поразрових се в старите си записки в тефтера и ето няколко думи за овощен разсадник Фантазия, дръвчета от преди четири години.

Праскова закупена за късен сорт  Съмърсет се оказа гола праскова зрееща през юли. Не това, а миналото лято задържа едно  плодче, което попари надеждата ми за късно цъфтящ и късно плододаващ сорт. 

Ранната юнска красавица круша отговаря на сорта си.

Фиданката Зарзала не можа да презимува след есенното засаждане, пролетта не се разлисти.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Купихме три ябълки Шарден през 2022 от https://razsadnika.com/Шарден--76

Дали отговарят на сорта, ще разберем. Дръвчетата се хванаха, добре изглеждат. Единствено цената не беше 4,99.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

 Не остана много място и тази есен само 5 растения ще купувам. Ще взема всичко от Пламен Пенков- 2  сливи, 2 лешника и 1 райска ябълка. Не ми се занимава с няколко доставки и реших всичко да е от тук.

Имам и други дървета, купувани от този разсадник, но не мога още на 100% да потвърдя отговарят ли си на сортовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 18.08.2023 г. at 16:44, ivkit написа:

Аз. Не ми харесаха фиданките. С едни топчести удебелявания по корените, нямаха и хубава коренова система, транспорт и опаковане зле. Хвърлих фиданките, не посмях да садя с тези образувания. Не бих повторил. Може все пак и аз конкретно да съм изтеглил къса клечка. Нека не ги хейтя хората, аз съм решил от там да не вземам.

Разсадникът им не е далеч от река Огоста и нищо чудно да са се завъдили коренови нематоди. Аз не съм купувал от тях.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще потърся информация за тези удебелявания. Досега не съм виждал такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Най-вероятно удебеляванията са  това, коета казва Калам. Нематоди. В никакъв случай не засаждайте такива дръвчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Моят списък за растения от Пламен Пенков е:

* за приятелка- праскова Хале, кайсия Фарбали

* за нас- 2 лешника сорт Бътлър, райска ябълка Roho Brilliante, сливи Йо-Йо и Tracy Sun

Сега си прегледах записките. Купували сме от там ябълка Пинк Лейди / почти сигурно си отговаря на сорта/, дюля Лимон Айваси / отговаря на сорта/, едроплоден дрян / нещо стана с присадката и изсъхна, но основата е супер, преместена в съседско, пустеещо място/, череша Ърл Лори /  отговаря на сорта/.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз от Пенков преди три години вземах два лешника - Бътлър и Енни, дюля Лимон айваси, ябълка Виста Белла, праскови О'Хенри, Сънкрест и Редхейвън, и една черешка Скеена/Скийна. Прасковите не са добре и първите две вече загинаха в дъждовната пролет, Редхейвън се държи, но и досега не е плододвала. Нямам особени надежди за нея. Не бяха лоши дръвчета, но къдравостта им видя сметката. Като Сънкрест така и не тръгне добре никоя година. О'Хенри даде една реколта за опитване и беше по-скоро жълт плодът отвън отколкото тъмночервен.

Лешниците вървят добре (в моите условия), но още не са плододавали. Дюлята също беше хубава и върви прилично. Мястото ѝ е малко сенчесто и още не е цъфтяла обаче. Ябълката има много малък прираст и се чудя какъв е проблемът. Може би много слаборастяща подложка. Черешата цъфтя два пъти, но не е задържала. Цъфти късно, тук описанието отговаря. Имах един пекан от тях, който беше пародия. Писал съм в темата за него.

А, има и една кайсия Харкот. Жива е, но не се справих добре с опазването от животни и не е пораснала много. Дано цъфне тая година, че ми трябва за опрашител за една друга.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

От Пламен Пенков не съм вземал нищо досега и няма да опитам даже. Това е разсадника с едно от най-негативни мнения в нета. Разбира се мое субективно мнение. В Бг няма разсадник, който да отговаря на каквито и да е европейски изисквания. Както всичко останало де.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване