Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Разсадници за плодни дървета и храсти в България - отзиви

Recommended Posts

ivanina.

Малко нечестно от моя страна, че премълчах похвалата към Разсадник  Пламен Пенков, явно човек споделя повече недоволството си. 

Оценката която давам на дръвчетата от Пенков е добър 4. Двете кайсии и черешата са здрави растения с добри корени, отрязани на 95 см надземна височина от присадката, само райската ябълка е по-тънко растение с  по-малък корен от другите. 

Не ми хареса това, че корените бяха сухи и почвата от опаковката чувал от сезал се разпиля като пясък.  Поставих ги във вода, в която престояха денонощие и половина преди засаждане. 

Райската  ябълка, като по-тънка и крехка с по-малък корен, я оставих в мокър пясък в мазето за пролетно засаждане. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Искам да споделя  мнение  за овощните дръвчета от разсадник Фантазия.  

Давам  много добра оценка, откъм растения  и опаковка , в която растенията пристигат с влажни свежи, добре развити корени.   

Тук нямам никаква забележка, остава да видим след време отговарят ли сортовете на  написаните имена. 

С удоволствие ще продължа да купувам дръвчета от този разсадник.:)

 

IMG_20231123_121528.jpg

IMG_20231123_121659.jpg

IMG_20231123_122409.jpg

IMG_20231123_122439.jpg

IMG_20231123_130121.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Добавям мнение и за Йордан Хвърчилов, много можещ човек. Отглежда в рая за кайсиите, силистренско, кайсии и други дръвчета. Принципно не е разсадник, вероятно не прави огромен брой дръвчета, но може вероятно да му се дават заявки. Приятел ми е, понеже помолиха хората в седянката, мога някой ако желае да дам телефона на Йордан. Не съм го питал де, но не вярвам да е против.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Давай телефона на тоя Хвърчилов моля. Сега няма да имам възможност, но пролетта ще ми трябват още 2 дръвчета за градината на мама. А като е от района ще ми е удобно да си взема сама дърветата от него.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Поредните ми  овошки за тази есен са от фейс групата   "Крушата, божествения плод", Атанас Тодоров.

Оценявам ги като много добри, свежи като току що  извадени от земята дръвчета, с хубава коренова система, чудесно обвити от корена до върха в стреч фолио, предпазващо растенията от изпарение на влагата- изсъхване дори и в топло помещение. 

Мисля, че е дошло времето  големите овощни производители, да се учат от малките такива. 

IMG_20231210_144623.jpg

Редактирано от ivanina.
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вярно, че той ашладисваше и фиданки. Аз от него съм вземал два пъти калеми и съм доволен от материала и избора. Всичко се прихвана успешно. Чакам да почнат да плододават да видим дали всичко ще е точно със сортовете. Но да си админ на Фейсбук група и да не си точен хич не би било печелившо. Веднага ще те изобличат. Знам, че Гошев е имал форум, който спрял, ако не греша, и поради разни издънки. Атанас е голям ентусиаст и сериозен. Доколкото зная повечето сортове, които има, още не ги предлага преди да се е уверил, че отговарят наистина на сорта.

@ivanina. Какви сортове си взела и каква беше цената? Аз имам Електра и Кармен такива червени. Дюлева или крушова подложка?

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 2 часа, Славянски написа:

Вярно, че той ашладисваше и фиданки. Аз от него съм вземал два пъти калеми и съм доволен от материала и избора. Всичко се прихвана успешно. Чакам да почнат да плододават да видим дали всичко ще е точно със сортовете. Но да си админ на Фейсбук група и да не си точен хич не би било печелившо. Веднага ще те изобличат. Знам, че Гошев е имал форум, който спрял, ако не греша, и поради разни издънки. Атанас е голям ентусиаст и сериозен. Доколкото зная повечето сортове, които има, още не ги предлага преди да се е уверил, че отговарят наистина на сорта.

@ivanina. Какви сортове си взела и каква беше цената? Аз имам Електра и Кармен такива червени. Дюлева или крушова подложка?

Ами мисля, че качествените хора трябва да се тачат. Присъединявам се към това, което казваш за  Атанас Тодоров. Доверието е безценно качество и на такива хора днес трябва да се издигат паметници, след като до гуша потънахме в лъжи....

Крушите, които взех са късен зимен сорт  Снежинка и  лятна Аманлиева масловка.

Овошките се предлагат в три разценки в  зависимост от големината им- 12, 8 и 6 лв. 

Славянски Благодаря за забележката, коригирах  грешката.

Редактирано от ivanina.
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси за информацията. Само втората круша мисля е Аманлиева масловка.

Този човек е богатство наистина. Посветил е страшно много време и сили, за да направи тези сортове достъпни, както и да запази и разпространи стари сортове.

Ето тези дни погледнах Фантазия какво предлагат. И пак очите ми към бадемите. Ами след последните два с калпави корени трябва да съм идиот да поръчам още от същото. А другите може и да са прилични, но като има прецедент да се пропускат подобни, аз как да зная?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Атанас е коректен, дръвчета не съм купувал от него, но в неговата група хора са писали за обърквания със сортовете, случва се и това. С времето и натрупания опит мисля, че се оправи с грешките. Сортовете му отговарят, може да се каже, че е най-запаленият човек в България на теми круши, сортове и прочее.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, и ябълки има немалко - разбира се, не могат да се сравняват като количество с крушите, но не са за подценяване. Сега, човек може да вземе калеми или дръвчета и от чужбина, но там са съвсем други цени. И къде е гаранцията, че ще получиш това, което си поръчал? Трябва да е от хора с добра репутация.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Симеон Коляшев от Благоевград да добавя. Купувах си тази есен страшно хубави хинапи - развити, големи растения, с много добре развита коренова система. От тях има нови, непознати за масовия потребител сортове, много прилична цена. Много сортове райска ябълка, орехи и дрян има. В двора му има много дръвчета райски ябълки, засадени страшно нагъсто, защото ползва мястото като маточник за калеми. И въпреки това дръвчетата са отрупани с плод всяка година. Лешничетата не бяха направили хубави корени, загърляни, но другите фиданки са топ.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@ivkit а как може да се свържем с този човек от Благоевград? Той на място ли продава само или и изпраща растения?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 18 минути, Славянски написа:

@ivkit а как може да се свържем с този човек от Благоевград? Той на място ли продава само или и изпраща растения?

Аз съм ходил винаги на място, защото ми е близо и исках да виждам директно какво има и вземам. Мисля, че изпраща по куриерските фирми. Със сигурност изпраща. Мога да дам тел за връзка. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Още един голям авторитет- Ангел Кръстев, Долни Чифлик, от който правя втора поръчка и съм във възхита от овошките - добре отгледани растения с хубави и свежи корени, опаковани в найлонов чувал, без транспортни щети, пакетът направо  извика усмивка  на лицето ми.

 

IMG_20231212_161018.jpg

IMG_20231212_161658.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Добавям мнение за Атанас Делиев от Ракитово. Човека се занимава преимуществено с дрян. Създава разкошни, големи, с отлична коренова система растения. Поддържа доста сортове, голяма част от растенията му ги изкупуват предварително големите, известни на всички разсадници. И не е лошо, че купуват и препродават, защото дряновете на Атанас си заслужават.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 23 часа, ivkit написа:

А, много хубаво! Ами, не, не си намерих, много не бях и настоятелен. Но.... не бих отказал някоя семка.

Разсадник Каймаканов предлагат подложки Кавказка хурма - 1 лв /бр. :smile:

https://www.facebook.com/100054456940664/posts/pfbid024H63hbTevRJbpmwwwZkSaMtxX82NX3U6FVmvxJAmKMBfCe3GznQgxuX2gzMPeKJNl/?app=fbl

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Супер! Който иска, може да се пробва. На Боби съм приготвил калеми от Росиянка и Костата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Взех две праскови от разсадник Любомир Болнов (гр. Плевен). Растенията са хубави, с хубави корени и се надявам да потръгнат. На място ги взехме, та не бяха кастрени и ще отбера и някое калемче.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.12.2023 г. at 21:34, ivkit написа:

Симеон Коляшев от Благоевград да добавя. Купувах си тази есен страшно хубави хинапи - развити, големи растения, с много добре развита коренова система. От тях има нови, непознати за масовия потребител сортове, много прилична цена. Много сортове райска ябълка, орехи и дрян има. В двора му има много дръвчета райски ябълки, засадени страшно нагъсто, защото ползва мястото като маточник за калеми. И въпреки това дръвчетата са отрупани с плод всяка година. 

Свързах се с г-н Коляшев понеже дръвчетата от общата поръчка за райски ябълки заминаха, пък излязоха още двама мераклии. За едно дръвче нямаше да се занимавам, но планът беше за четири, по възможност студоустойчиви (ако въобще беше останало нещо в средата на януари). За съжаление от студоустойчивите сортове не му бяха останали, но все пак мястото (Червен бряг) не е от най-студените на север от Балкана и бях склонен да взема каквото има. Спрях се на Нишимура вазе, Костата, Хачия и Каки Мускат. Поговорихме си с човека за сортовете и отглеждането на вида в Северна България и беше добър събеседник. Всъщност поначало като разбра за къде ще бъдат фиданките, каза че нямал сортове за Северна България, но аз настоях. Добавих и два хинапа към поръчката, а той обеща да изпрати като се постопли времето след няколко дни. И днес вече дръвчетата са пристигнали при баща ми:

IMG-522ce8754a24e1c876a580a239c92c4c-V.thumb.jpg.0a440d81e0d85600ff53a981be144c6e.jpg

Вляво са хинапите. Като цяло той ме предупреди, че примерно Костатите са му останали по-малки, но мисля, че дръвчетата и корените им са прилични, а и цената беше добра:

IMG-c312f53a761877ebc83a3b1c7d3e75a6-V.thumb.jpg.b587607cc8bce2db93de7e48967c4734.jpg

И тук дойде изненадата. Два от сортовете не отговаряха на поръчаното, а за тяхна сметка имаше два други. Единият беше Никитска, какъвто поначало исках - очевидно човекът беше намерил останало дръвче. А другия сорт не бях го и чувал. Говорихме. Оказа се рядък студоустойчив сорт. Нямало да му е спокойно да ни продаде дръвчета, които може да измръзнат, и после като видял, че имал останали от студоустойчивите, ги подменил. Та въпреки че по-добре беше да ме извести за промяната на двата сорта, в крайна сметка съм доволен от сортовете, защото ако беше казал, че ги има, вероятно щях да ги поръчам. Оттук натам ще видим дали ще се хванат и дали ще отговарят на името си.

Отделно човекът обеща да размножи сортове вирджинска райска ябълка върху вирджинска подложка за наесен. Общо съм доволен от поръчката и комуникацията. Човекът си вдигаше телефона и беше отзивчив.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 2 часа, Славянски написа:

Свързах се с г-н Коляшев понеже дръвчетата от общата поръчка за райски ябълки заминаха, пък излязоха още двама мераклии. За едно дръвче нямаше да се занимавам, но планът беше за четири, по възможност студоустойчиви (ако въобще беше останало нещо в средата на януари). За съжаление от студоустойчивите сортове не му бяха останали, но все пак мястото (Червен бряг) не е от най-студените на север от Балкана и бях склонен да взема каквото има. Спрях се на Нишимура вазе, Костата, Хачия и Каки Мускат. Поговорихме си с човека за сортовете и отглеждането на вида в Северна България и беше добър събеседник. Всъщност поначало като разбра за къде ще бъдат фиданките, каза че нямал сортове за Северна България, но аз настоях. Добавих и два хинапа към поръчката, а той обеща да изпрати като се постопли времето след няколко дни. И днес вече дръвчетата са пристигнали при баща ми:

IMG-522ce8754a24e1c876a580a239c92c4c-V.thumb.jpg.0a440d81e0d85600ff53a981be144c6e.jpg

Вляво са хинапите. Като цяло той ме предупреди, че примерно Костатите са му останали по-малки, но мисля, че дръвчетата и корените им са прилични, а и цената беше добра:

IMG-c312f53a761877ebc83a3b1c7d3e75a6-V.thumb.jpg.b587607cc8bce2db93de7e48967c4734.jpg

И тук дойде изненадата. Два от сортовете не отговаряха на поръчаното, а за тяхна сметка имаше два други. Единият беше Никитска, какъвто поначало исках - очевидно човекът беше намерил останало дръвче. А другия сорт не бях го и чувал. Говорихме. Оказа се рядък студоустойчив сорт. Нямало да му е спокойно да ни продаде дръвчета, които може да измръзнат, и после като видял, че имал останали от студоустойчивите, ги подменил. Та въпреки че по-добре беше да ме извести за промяната на двата сорта, в крайна сметка съм доволен от сортовете, защото ако беше казал, че ги има, вероятно щях да ги поръчам. Оттук натам ще видим дали ще се хванат и дали ще отговарят на името си.

Отделно човекът обеща да размножи сортове вирджинска райска ябълка върху вирджинска подложка за наесен. Общо съм доволен от поръчката и комуникацията. Човекът си вдигаше телефона и беше отзивчив.

Хинапите изглеждат много добре, хубава коренова система. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване