Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Разсадници за плодни дървета и храсти в България - отзиви

Recommended Posts

Александър Ал

На каква цена купихте хинапа, че тук му искат по 50 лева за стръкче??? ...и какъв сорт е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Александър Ал Сортовете са някакви китайски непознати, не са имена, които са ми попадали преди това. Цената беше не 50, а 15 лв. Дръвчетата са при баща ми и той така и не ми написа имената, щото китайски имена с четене не ги запомням. Но човекът имаше много сортове и специално тези били някакви нови и много добри. И цената му беше отлична също. Аз на тая цена вземах дръвчета преди 3-4 години. Не е скъпар.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Някой поръчвал ли е дръвчета от разсадник Шумен? Въобще пращат ли по куриер? Гледам, че предлагат голям асортимент от кайсии, и по-конкретно Бержекот, Харгранд и Харкот? @Georgi, ти имаш ли впечатления?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 10 часа, Славянски написа:

Някой поръчвал ли е дръвчета от разсадник Шумен? Въобще пращат ли по куриер? Гледам, че предлагат голям асортимент от кайсии, и по-конкретно Бержекот, Харгранд и Харкот? @Georgi, ти имаш ли впечатления?

Даже познавам собственика. Само веднъж съм купувал 3 бр. кайсии, които не вървяха добре, но това беше отдавна и тогава се учех още и може аз да съм бил причината. След това съм го търсил няколко пъти за туй онуй, но все не бил извадил фиданките или нещо друго и спрях да го търся. Често минавам покрай търговската част на разсадника му и все няма никой. Според мен продава приоритетно на едро и въобще не му се занимава за дръвче или две. 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чух се с човека от разсадник Шумен тая сутрин, поговорихме не толкова кратко, при все че като му звъннах имах три процента батерия на телефона. За съжаление от тези сортове няма останали, но може да запазя за наесен. Има ги и ще има от тях, но обикновено били в по-малки количества. Но човекът ми рече по-добре да не садя кайсии. Той имал три декара кайсиево насаждение с 15 сорта, петгодишно, и вика набрал общо една кофа за тия години. Изкоренил ги и посадил сливи. При -8 по време на цъфтежа последната година нищо. Та рядко се чува продавач на посадъчен материал да те отказва да си купуваш!

Аз му казах, че при мен при минус 5-6 цветовете не би са били поразени на кайсията, но сортът се оказал самостерилен. Но очевидно на североизток е тегаво положението с кайсиите. За летните резитби не беше много оптимист, защото още неразпукнати мръзнели цветовете.

Иначе дръвчетата са по 10 лв. на дребно, не са евтини. Може и да запазя за есента. Но в неговите условия тези петнайсет сорта са нула. Очевидно или трябва други сортове, или други условия, или по-специални грижи, или комбинация от трите. Но като цяло от комуникацията с човека съм доволен. И по Еконт пращат.

Иначе аз имам Харкот от разсадник Пламен Пенков, но предвид отзивите тук и на други места в мрежата мога ли да разчитам, че отговаря на сорта...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Значи е станал по-отзивчив, радвам се да го чуя. Знаех, че има кайсиева градина, но не знаех че се е разделил с нея. Иначе съм чувал доста хора останали доволни от фиданките му.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 21 часа, Славянски написа:

Някой поръчвал ли е дръвчета от разсадник Шумен? Въобще пращат ли по куриер?

Миналата година точно по това време му направих запитване на мейла за ябълка Голдръш и три други и дали изпраща. Отговори от друг имеил буквално: "Здравейте, цената при изпращане по куриер е 10 лв." После говорих и по телефона, каза по-късно ще ги вади... изпратих и адрес и помолих да ми потвърдят че са налични да не ги търся от друго място и да ме уведомят, когато ги изпратят. И повече не се обадиха.

  • Тъжно 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ами това не е добре. Има вероятност да поръчам и да не ми пратят или запазят нищо. А и опитът на Георги е същият като твоя. Или трябва да му напомняш, за да не забрави.

Което ми напомни за комуникацията ми с един мъж от Плевен, от когото бях поръчал едни пликове за разсад. Но взех малко навремето и после викам ще взема още, щото бяха добри. Два-три пъти говорихме уж да носи, пък да праща. Накрая нищо. Според мен като е за малко пари и не им се занимава, не те вземат достатъчно насериозно. Но поне да беше казал, че няма да ми свърши работа, да не ми губи времето. Взех си саксии.

Та не знам. Може би зависи и в какъв момент или настроение го хванеш човека. Разни хора, разни характери. Но специално ако поръчам три дръвчета от сега, съответно няма да ги поръчам и на друго място и ако не ги взема...

Преди време @peterstamov беше резервирал бройки кайсия Харлейн от разсадник "Малчеви" - и хората ги направиха за следващата есен и ги взехме. Удържаха си на думата. Реално ги направиха по тая поръчка, иначе нямаше да имат от тоя сорт 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

А може би основното при един разсадник или въобще човек, който ти върши някаква работа, е да е коректен и да можеш да разчиташ на него, че каквото е казал, че ще направи - ще направи, да държи на думата си. Това е мъжкото поведение. Хайде, понякога човек може да е претоварен, може да забрави. Но поправят ли те, или напомнят ли ти, ами не забравяй втори път за същото нещо.

Някак си много хора не разбират, че човек, на когото можеш да разчиташ да е верен в малкото, ще е верен и в многото. И съответно сега си поръчал една фиданка, утре ще поръчаш сто - или ще му доведеш клиенти, които да му поръчат сто и повече фиданки. Което в някаква степен го правим и в и чрез тая тема.

Помня преди време колега беше поръчвал нещо някъде - не помня сега какво точно беше в конкретния случай, но човекът се беше отнесъл много презрително и неуважително, щото видиш ли била незначителна поръчка... Без да съзнава, че следващата поръчка може да бъде много по-голяма и да има много по-голяма полза в дългосрочен план, ако е знаел кой стои срещу него и примерно с какви пари разполага и какви намерения има. Сега може да е дребна поръчка, но, ако си доволен, следващият път ще поръчаш много повече. Но онзи това не го знае и действа по презумпция и се дъни още в началото и сам си отрязва възможностите. Някои са арогантни, други са просто неорганизирани, разсеяни, несериозни, или мързеливи. Та дето се вика всяко зло е за добро и се пресяват хората.

От друга страна, ако някой по изключение ти свърши добра работа и ти си доволен и поръчаш пак нещо по-голямо и сериозно, и тогава той се издъни - не е ли по-лошо отколкото да се издъни (и така да те предупреди) още в началото?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
Отговорено (Редактирано)

Така, дойдохме се на думата. Явно тертипът му не се е променил. Аз две години го чаках да извади едни сливи. Сигурно доста са му затънали обущата в градината.

Редактирано от Georgi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

След 3 поръчки във Фантазия (сумарно над 50 фиданки) искам да вметна и аз някое общо впечатление.

Растенията са с добро качество, ашламите са грамотни, корените са приемливи (така или иначе не бих писал шестица на каквото и да е от разсадник, защото винаги ще има прерязан корен, а тук air pruning никой не знае какво е; така че 5 е макс оценката и то само за най-доброто). Текущата поръчка има доста ® растения, такива предпочете собственика, Fuji Zhen®, Red Cal®, Kinolea®, Farbaly®, Rubista®, Бартак ®, Tamara® и други от тоя сой.

Тепърва ще видим дали отговарят нещата като сортове и как ще се развиват. Грижи са положени при посаждането - и на трите места миксове лъкА с чкч, големи дупки, разрохкани дъна и стени. Очаква се да има и поливка през идното лято. Живот и здраве на пролет 2025 очакваме и калеми.

Ето и снимка от тези, които садим днес и утре.

20240202_103120.jpg

Това, за което бих издърпал на някой първомайски антиоптимизатор ушенцата е, че не етикират дърветата! :rage:

Съответно получаваш една разписка, където срещу всяко дърво пише "синьо-червено" например и гледаш кое от десетките фиданки има такъв цвят спрей на стъблото. И нали, имаш спрей сиво, който е почти бял, както и бяло. Имаш тъмно сиво, който е почти черен, но има и черен. Лилаво и розово са много сходни... 100% съм сигурен, че на човекът, който прави тази легенда, му отнема повече време да извади и приложи всичките спрейчета и да надпише листа, отколкото да лепне един надписан изолирбанд или тиксо на всяко стъбло.

Друго по информационния дизайн, което не ми харесва е, че при поръчката пише само сорта, а не вида. Ако не знаеш какво е Кинолеа, няма как от разписката или поръчката, които си разпечатал, да разбереш.

 

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 минути, Боби Димитров написа:

Ако не знаеш какво е Кинолеа, няма как от разписката или поръчката, които си разпечатал, да разбереш.

Това ще да е някоя "китайска маслина" може би,на първо четене? Наистина много от тези имена не се знае какво са. Особено ако човек няма опит и примерно може да сбърка слива с кайсия.

Гледам си осъвременил името на темата, Боби. Добро!

Аз от Фантазия имах възможност да взема райски ябълки Джиро за едни хора, на промоция бяха, но предвид предния опит с бадемите - реших да се въздържа. Е, може и по-зле - едни кайсии от земеделски производител от Силистра, едната от които е почти без разклонения в корена. Почти съм сигурен, че ще ми излезе като калеми за осем лева. Ти видя снимката. Вие сега райска ябълка бяхте ли поръчали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 21 минути, Боби Димитров написа:

100% съм сигурен, че на човекът, който прави тази легенда, му отнема повече време да извади и приложи всичките спрейчета и да надпише листа, отколкото да лепне един надписан изолирбанд или тиксо на всяко стъбло.

То при три четири дръвчета могат да сложат съвсем различни цветове, но примерно при 15 или 20 положението става тегаво с цветовете. Аз директно съм си снимал на телефона листчето с легендата. Боята държи доста време. Други разсадници ползват едни бели разтегливи ленти (примерно, Пенков, Малчеви), върху които се пише с перманентен маркер и държат дълго време. За надписите върху изолирбанд от личен опит мога да кажа, че избледняват твърде много от пролетта до есента/зимата. Ползвам такива етикети за присадки и на някои им изгубих дирите образно казано.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Има едно Джиро и Рохо Брилянте, да не е без ич. Бяха с доста прилични корени, ако и леко дребни (те са сред фиданките горе в ляво, по-тънките). Но пък имаше един бадем 3 см диаметър при основата, крушите по 2, като цяло ок. Утре ще довършваме, още 4-5 часа. Слагам там и редица от 8 ирги на 18 линейни метра (ония от частната поръчка), да правят гъста растителност откъм бъдещата къща - мисля да ги въдя на многостеблено дръвче.

Иначе за надписите, след посаждането всичко се дигитализира в облака и се разпечатва, така че бои, маркери и тн са ненужни отвъд самото разплитане посаждане. Та бих оценил дори хартиено тиксо с молив повече от тая куца система.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тези дни говорих с познат, който е писал и във форума спорадично. Беше взел дръвчета и беше доволен от цената и размера, но вика от опаковането можело и повече (дръвчета сложени в чувал). Примерно, нищо нямало да държи влага на корените и т.н.

И донякъде е прав, обаче, само който се е занимавал да опакова (грижливо) растения за Еконт (или, още по-лошо, за Спиди или Български пощи), знае каква времегълтачка и времегубка е това. Обикновено ми е отнемало между половин час и час опаковането, и повече към единия час. Разбира се, човек може да сложи саксия в найлонова торбичка или дръвче в найлонов плик или чувал. Връзва и е готов. Но примерно ако трябваше да се слагат стърготини или талаш, или влажна хартия, просто не виждам кой разсадник може да си го позволи. Защото и с чувалите и привързването със сезал и/или стречфолио плюс етикиране си е играчка и пак ако сложиш минутите за всяка пратка - изглеждат неприлично много. И, да, идвали са дръвчета със счупени върхове или пострадали корени, недобре защитени за превозването.

В тая връзка вземането на фиданки в разсадника на място спестява време и на нас, и на тях, вероятно спестява и отчисления към хазната. Като съм ходил в разсадник на място, човекът ми дава дръвчетата за една-две минути, слагам в чувал и си заминавам. Няма еконти, опашки, опакования, смс-и и прочие "маймуни на клона". От една страна куриерите разширяват пазара, което ни спасява предвид ограничената активност и обезлюдяването на места (разсадниците са по селата), но от друга този тип търговия си гълта време доволно. До степен, че като се занимавам с такава дейност имам чувството, че опаковането струва не по-малко от фиданката, а и смятаме ли го на час?

От друга страна съчувствам на разсадниците. Но крайната цена обикновено я плаща клиентът. Щото и дръвчета се скъсяват за по-евтино, корени се кастрят щото нали "обемно тегло". Пълна оптимизация.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 10.12.2023 г. at 17:43, ivanina. написа:

Мисля, че е дошло времето  големите овощни производители, да се учат от малките такива

Нали? Но нещо моделът "дай, дай, дай" не води към усъвършенстване и оптимизация сякаш, а към сваляне на допустимото качество.

Между другото, дойдоха ми бадемите от Ангел Кръстев:

IMG_20240208_223651.thumb.jpg.2b771f17cf9afdba20cccae74170b18d.jpg

IMG_20240208_223703.thumb.jpg.ff2af03508804280f3dbd55a12b8498b.jpg

Мисля, че дръвчетата са прилични. Почти изпросих - всъщност исках да си платя за - един калем, и той уж вероятно щеше го прати, но не го е пратил. Може би ако беше казал, че няма да успее, щеше да ми е по-спокойно, да не възлагам напразни надежди. Въпреки че калемът беше бонус и с него, и без него.

Иначе човекът прати фиданките в деня, в който ги поръчах.

Чакам последните дръвчета от разсадник Атанасови, с. Морава, вероятно след десет дни, когато почнат да изпращат (имаха някакъв логистичен или друг проблем). Даже жената съжаляваше за неудобството и ми каза да съм поръчал от другаде. Само че тоя сорт към момента те са едни от малкото, които го имат по принцип (кайсия Харгранд), че и налични бройки.

Обичам разсадниците. За съжаление рядко ходя до такива лично. Онези турове в Edible Landscaping, които пусках, бяха супер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тоя отзив не е за конкретен разсадник, а за услугите на Български пощи. Вчера преди обяд ми пуснаха фиданки в града, днес сутринта вече бяха в селската поща. Всичко както е опаковано:

Photo1158.thumb.jpg.9894307bfd4b35d120b04b2dbc5a98a7.jpg

Това е най-евтината пратка - 4,10 лв. за две кила и нещо. Няма наложен платеж. Той би добавил още 2,50 лв. Значи пощата може да доставя фиданки. Техният основен проблем е в тромавата система и бумащината. Един колет да пратиш отнема обикновено повече от десет минути. Та трябва човекът оттатък да ви направи услуга да ви пусне нещо по пощата. Кой разсадник би прекарал примерно час и половина в пощенската станция за десет пратки? Отделно има и опашка.

Но цената си я бива. С Еконт до адрес щяха да ми вземат може би 14 лева, освен ако не ги смятат и повече за по-високи и тогава парите са повече. Фиданките са вземани от разсадници и били на склад при баща ми. До офис този път Еконт вземаха около 7 лева. Тъй че имам спестени към 17 лв за три пратки. За съжаление четвъртата се забави и ще ми я пускат по Еконт. Иначе щях да съм ги взел още миналата седмица и посадил.

Но откакто почнаха да ми вземат по 15-16 лева за две-три дръвчета за транспорт до адрес, аз също почнах да вземам мерки. Офисът ми е много далеч и рядко ходя нататък.

Иначе по Спиди към момента може да се прати от адрес пратка до 3 кг за шест лева, но не съм пробвал как ще оценяват дръвчета.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
На 14.02.2024 г. at 11:41, Славянски написа:

Тоя отзив не е за конкретен разсадник, а за услугите на Български пощи. Вчера преди обяд ми пуснаха фиданки в града, днес сутринта вече бяха в селската поща. Всичко както е опаковано:

Не ги хвали толкова, че ще уволнят някой директор на поща, заради теб. Най- трудното е да си министър на транспорта и съобщенията в България. Трябва да държиш пощите с лоша организация и винаги близо до фалит. Защото, пощите имат клон във всяко село и, ако започнат ефективно да извършват куриерска дейност, това означава, че на частните куриерски фирми (особено на една от тях), оборотът ще се срине. Ако не те уволнят, много скоро ще ти се случи злополука и ще идеш на оня свят. Та, да си такъв министър е цяло изкуство. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За първи път поръчах фиданки от разсадник "Атанасови", с. Морава, общ. Свищов. Имаха хубав асортимент кайсии (и други неща), но конкретно аз исках Харгранд, която не можах да взема от шуменския разсадник. И покрай нея (два броя) добавих и една праскова Ласкава и слива Алтанова ренклода, да не плащам за транспорт колкото е наложеният платеж. Вчера изпратиха според уговорката, днес дръвчетата са при мен. Корените са влажни и големи, дръвчетата са с надземна част 1,5 м, големи и мощни. Единствено прасковата е малко по-тънка. Добре увити, стречовани от-до, и грижливо и четливо, даже красиво, етикирани.

IMG_20240216_112318.thumb.jpg.f700e256f1903ca12d751f493330fc1b.jpg

IMG_20240216_112415.thumb.jpg.8a4e903baf74a7da75a959bc8993aba3.jpg

Сливата е отзад и на двете снимки и не се вижда. Не обърнах внимание при снимането. Но то и блестеше и не се виждаше добре. Имат и разклонения.

Едната кайсия е за при родителите ми, та ще я сложа на временно място и наесен ще я местим. Ако нямах вече и други от сортовете кайсии, бих поръчал още, защото асортиментът е богат. Като цяло съм много доволен от фиданките и се надявам да тръгнат хубаво, от комуникацията с хората също. Имам подготвени дупки и ще садя тия дни. Може да се наложи и да ги уголемявам с тия корени големи. Дръвчетата бяха на осем лева.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Длъжен съм да вместя един отзив тук за разсадник Фантазия. Аз им писах относно ето тези бадеми тогава, те не го взеха много присърце, но писаха да им напомня при следваща поръчка, щели да ме компенсират. И аз уж бях свършил с поръчките за тая зима, обаче един кестен, който трябваше да го разсаждам, ми беше изсъхнал в контейнера и ми се освободи място за още една фиданка. Даже вече имам един от същия разсадник, и цъфти вече може би три години, но понеже е единствен (има един малък семенак наблизо) и беше добре да му взема още един облагороден за другарче. Та им поръчах един кестен на промоция и да не е едно дръвче, добавих и една кайсия Рубиста. Днес дойдоха и дръвчетата са добре. За компенсация нищо не казаха, нито се обадиха. Обаче като го развивах двете фиданки гледам кайсията супер мощна и се чудя каква ѝ е странна кората зеленикава. И още малко развих и гледам дръвчетата са всъщност три и това мощното е бадемът. Та пратиха ми един бадем бонус и корените на фиданките са прилични. Кестенът вече го посадих. Ето снимки:

IMG_20240308_162014.thumb.jpg.b62150ae306afa218783fbc08faaaca3.jpg

Това е бадемът, дето беше писал Боби за 3 см дебел в основата - да не е и повече:

IMG_20240308_162221.thumb.jpg.076693555a4c6bd3d782dc316eebf8c8.jpg

IMG_20240308_162229.thumb.jpg.97228378a8cebe058c100c5dc0ac69a9.jpg

Кайсията е по-малка, но съвсем прилична. Доволен съм. Удържаха си на думата. Наистина ме компенсираха и то с хубав, подбран бадем. Това е уважение към клиента въпреки първоначалната издънка. Разбира се, ако не бях им писал, всичко щеше да замине. Не че съм се натискал за още едно дръвче, но не исках случилото се да се игнорира, защото и за тях е добре да са по-внимателни. И е радващо, че поправиха грешката за своя сметка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване