Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Картофи - сортове, отглеждане

Recommended Posts

Кр.Николов

Утре отивам и взимам чувалчето, и ще видим Варела дали ще има възможност да отнесе излишните количества на срещата.

Бих го придружил на срещата но като  си гледам гафика няма да стане.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И аз ще се включа с една петичка, въпреки че имам място за около 500 грама :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Чувалчето е в багажника на колата 25кг. семе 'Пикасо",казвайте как ще искате да Ви го изпращам или да дам на Варела за срещата?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Дай на Варела за срещата.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

На Варелчо :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

О.К.. Писах на Валери лично.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Днес ММ осигури от Граф Игнатиево семена от картофи, сорт Сорая. Да видим дали ще ни харесат. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

 

 

 

viber_изображение_2022-06-22_20-42-41-387.jpg

 

viber_изображение_2022-06-22_20-42-55-032.jpg

 

viber_изображение_2022-06-22_20-42-54-489.jpg

Тази година на 14.04 сях около кило Моцарт, третирани против покълнване...все пак с течение на времето си избиха кълновете. Червен картоф с нормален цвят вътре. 

Представям си ...Пикасо рисува...Моцарт му свири на уше, хах

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Изникна ми един въпрос. Искам да опитам да отгледам 2 реколти картофи. Фокуса е че искам да ползвам картофите от първата реколта за посадъчен материал за втората. Възможно ли е изобщо? Може ли да се излъже млад картоф да покълне веднага след изваждането?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не зная, но ние имаме случаи на покълнали в земята неизвадени картофи (които са били с изцяло изчезнали стъбла надземно през август), но по ред причини са останали до септември, когато малко дъжд, малко влага, после пак пек и ето ти пресен картоф покълнал. Ето:

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Боби ДимитровПри мен не става така. А и по скоро питах за МЛАД картоф (неизсъхнали листа) да се извади и да се накара да покълне за 2ра реколта. Все пак съм у планината пернишко.... няма време за 2 пълноценни реколти

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Импала - много харни!

image.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Садих на 5 май на гнезда. Сортовете са Сорая, Пикасо и Аризона. Реших, че така е по-лесно. От поникване започнах ръчно да чистя от бръмбари и яйца. Засега вървят добре, да видим нататък. Дори успях да ги загърля.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

IMG_20230623_175240_825.thumb.jpg.a048df93cab4822ebed3a6f914f4fae7.jpgПисах в чата, но си е за тук.

Много сме доволни от вкуса и богатата реколта на сорт Дезире (холандски). Много вървят пържени, но и за варене и печене са добре - като стандартен картоф. По-тъмно жълто месо от обикновено, червена кожица. Вкусът на пържените малко ми наподобява на мексиканска краставица. 

Засяти на 25 март, а днес 23 юни вече вадим със среден и едър размер. Хванах и претеглих един от по-едрите - 244 грама.

Условията при нас са: полупланински район, 650 надморска височина, глинеста почва. Много дъждовно целия месец май и юни. Не се скапаха от дъждовете и по-хладното време. Растенията са здрави, с височина към 80 см. С нищо не са пръскани, малкото колорадски бръмбар е събиран на ръка. 

IMG_20230623_170012_131.thumb.jpg.bd46f4f0fdf5a6865ae3cfb54d51091b.jpgIMG_20230623_170032_684.thumb.jpg.fa170eb49e1ff8ed3f435961e0c05c5f.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

А пък моя въпрос, който май не успях да формулирам правилно, но все пак зададох на @Теди и @Боби Димитров в Седянката, също е за тази тема, само че ще го задам по друг начин:

Откъде си купувате или купихте картофи от точно определен и желан от вас сорт?

Пояснение: тук в дълбоката провинция, ако даден сорт картофи се появи в Кауфланд или Лидл, И ако името на сорта го пише на етикета, то тогава, аз също мога лесно да си го купя и хем да го опитам, хем мога да го завъдя ако ми хареса. В друг случай ако сте го купили от някоя (известна) фирма за търговия със семена и посадъчен материал, И тя продава и онлайн, то евентуално мога да го поръчам като посадъчен материал, да го завъдя и да го опитам на следващата година. Предполагам също, че това което казах за себе си, ще важи и за останалите съфорумци, които са далеч от големите градове.

От своя страна ще спомена, че от няколко години отглеждам сини (лилави) картофи сорт Свети Гален -- стар швейцарски сорт. Купувах ги от хранителен супермаркет в Швейцария, готвих и опитвах няколко пъти, и си ги донесох от там. Този сорт не е много производителен, но според моето субективно мнение вкусът им, когато са сварени, е по-интензивен и по-хубав отколкото на популярните сортове с жълтеникава кожица и светла вътрешност. (Някои швейцарски колеги, изразиха съмнение дали вкуса им е осезаемо по-различен.) Отглеждам много малки количества, а и през последните години в България вече се предлагат и други сини (лилави) сортове картофи, но все пак, ако някой проявява интерес конкретно към този сорт, може да ми пише лично съобщение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 9 часа, embedeo написа:

Откъде си купувате или купихте картофи от точно определен и желан от вас сорт?

 

По агроаптеките има. Онлайн ще има доставка....

Похвалиха ми сорта Марабел. Засях и като станат ще споделя!

https://semka.bg/kartofi

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 31 минути, peterstamov написа:

Похвалиха ми сорта Марабел. Засях и като станат ще споделя!

https://semka.bg/kartofi

Тези два реда отговарят напълно на моя въпрос и са добра илюстрация на (1.) това, че няма глупави въпроси, (2.) феномена "отделни светове" и (3.) ползата от доброто общуване във форума, защото този български сайт semka.bg не го знаех и досега никога не е попадал в моите търсения на (други) семена и посадъчен материал. И, разбира се, ти благодаря за информацията!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

@embedeo, картофи за семе купуваме каквито има в София, магазин Сортови семена на Женския пазар или на Сточна гара. Случвало се е и от пазара в гр. Елин Пелин - отново от специализираните 1-2 магазина там. 

В случая със сорт Дезире, това е имало в магазина, освен Пикасо и Сорая, които също сме гледали и сме доволни. Продавач-консултантът много ги е похвалил и така.

 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

На снимката сорт Марабел. Хубави са. Сорт Импала повече ми харесаха.

bel.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тази година изненадващо имам доста прилични картофи. Садих на гнезда. Започнах да ги вадя. Засега няма много наядени от голи охлюви. Отгоре на всичко плужеците имат сортови предпочитания. Нека извадя всички картофи, но Пикасо е предпочетен от плужеците пред Аризона. Остава да видя как са Сорая.

Като мярка против плужиците разхвърлях и закопах леко хидратна вар преди да садя картофите.

В гнездата слагах пепел и оборски тор.

IMG_20230911_155628.thumb.jpg.937dab48d2038c0b44798218cb6516d3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване