Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Идването на пролетта

Recommended Posts

Venetka

Дюлята лимон айваси едва сега показва цъфтежни пъпки. Вишнапът е ей така.

photo_2023-05-02_09-55-42.thumb.jpg.d3a691fbbf9fbb3412ec73042c699a90.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Брей тоя вишнап - че той по-назад от тукашните вишни! Те са почти прецъфтели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ти се примири, че си на топло място. И при нас сега цъфти вишнап и вишни. Дюлите едвам им се виждат цветните пъпки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тя е в Южна България, Карловско. Вярно надморската е по-голяма, но я виж @Гого - той е сигурно три седмици напред пред мен. А къде е Пловдив?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В Пловдив в момента имаме вишни по-големи от .. да кажем оризово зърно/ не измислих друго сравнение/. Тая година беше странно. Вишната не цъфна наведнъж, а на порции. Има разни калибри вишни в момента.

А вишнапът на вилата сега цъфти. ММ дълго съзерцава дървото на вилата и заяви, че силно се надявал всичкия тоя цвят да не стане на вишни. Притеснен бил. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да ви имам притесненията :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За притеснение си е, ще изпочупи клоните и изтощи дървото.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Почти ежедневните дъждове от месец насам се отразиха лошо и на череши, и на сини сливи. Специално сливите отиват към нулева година. Тук-там има прецъфтяващи цветчета, и от тях нещо ако излезе - но тези са съвсем малко. Клони само с листа. Отдавна за сливите не помня такава година. Дори миналата имаше тук-там по някой плод, а тази ме съмнява, че няма да има и за опитване.

За сметка на това джанките са отрупани. Очевидно студ и дъжд не им повлияха. Прасковите засега имат по-добра година, да не кажа най-добрата досега. Но някои изгубиха доста клонки от дъждовете, съответно и плод. Мисля, че е ранно кафяво гниене. Също къдравостта на някои дървета е рекордна. Три семенака са много добре. 

Вишните също изглежда ще имат завръз немалко. Като се има предвид, че почти нищо не е брано от тях - малка компенсация за сливите и черешите. Но, нали, къде са две млади вишни, къде са петдесет (или там колкото са) сливови дървета? Има единични дървета от още три сорта и ми е интересно те в тези условия дали ще задържат.

Дряновете също са отрупани, ябълките и крушите тепърва ще се види, но не съм максималист - крушите би трябвало да имат слаба година, защото преродиха миналата.

В момента цъфти глогът, мушмулите са по-късно и може да уцелят по-слънчево време. Дано! Не може само на джанки. Късните ябълки отиват към прецъфтяване. Райските ябълки са напъпили да се разлистват, като Росиянка е по-напред от Костата. За късните череши още не мога да кажа дали нещо ще задържат, но те са и малки още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Много красиво цъфтят люляци. Нежно розова Московска красавица и ярко цикламено Знамя. В събота ще направя снимки. Розите само сега залагат пъпките. Едната райска ябълка излезе от сън, другата май изсъхна..(( Поръчих ябълка Ред Чиф.Не знаете как е на вкус? Но на вид изглежда много вкусна.

Чакам смокинките  на резниците   почнат да се разлистват, да показват признаци на живот. Засега стоят  на закрито, но не се напъпчили. Няколко резници подарих на комшийката, тя  прие с благодарност. Все пак са сортови. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мисля, че опитвах тая зима "Ред чийф" и не бяха лоши. Но не е зле човек да е опитвал даден сорт преди да го пожелае. Особено ако не харесва всички ябълки. Аз не съм претенциозен и мига да си позволя да експериментирам. Е, киселиците ми идват твърде кисели обикновено :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 11.05.2023 г. at 14:16, Славянски написа:

Мисля, че опитвах тая зима "Ред чийф" и не бяха лоши. Но не е зле човек да е опитвал даден сорт преди да го пожелае. Особено ако не харесва всички ябълки. Аз не съм претенциозен и мига да си позволя да експериментирам. Е, киселиците ми идват твърде кисели обикновено :)

Казаха че се свършили.

Люляците и първа цъфнала роза. Ирисите още цъфтят, сори, тревата до тях  не поизчистих добре..(((

IMG_1709.JPG

IMG_1711.JPG

IMG_1710.JPG

IMG_1707.JPG

IMG_1708.JPG

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пролетта почна по-рано тая година. Джанките цъфтяха с две седмици по-рано от предната, прасковите със седмица. Черешите с няколко дни. Та ми е интересно сега като е облачно и дъждовно толкова време, дали ще се позабавят нещата. Черешите преди почвахме да ги берем към 9 юни (такава дата ми се върти). То тая година дано има поне за опитване, но имам спомен, че преди години са почвали да зреят сякаш и края на май. Ще видим. И черници имаше в края на май мисля 2018 г., но обикновено почват през юни. Предните две години от дъжда все се съсипваха дудите...

Всичко е много свежо тези дни. Не е лоша пролетта. Нито хладна, нито жежка. В момента навсякъде цъфтят глогове. Има някои ябълки с може би 10-20 процента останали цветове. Люляците цъфтят може би от седмица и са страхотни. Орехите не ми вдъхват много оптимизъм и тая година. Може би леката слана все пак да е направила поразии, защото не виждам много завръзи. Или пък заради дъждовете. Липите и лозите почват да се разлистват. Райските ябълки също, но са по-назад,нособено сорт Костата, която е на фаза немного набъбнали пъпки.

Джанките много едреят и тая година по всичко личи ще е тяхната година. Интересно дали ще има зрели преди първи юли. По спомен обикновено почват след това или около тая дата.

Люляците на @алина са превъзходни. Тукашните са лилави. Миналата година ми подариха калеми от бял, но станаха някои неща и така и не ги използвах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

За джанките и плодовете им в София: https://bezmotika.com/gallery/image/5422-джанка-софия-средата-на-ммай-2023/

И нещо, което не бях виждал - бял мак: https://bezmotika.com/gallery/image/5421-img_3769/

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Черещата, която плододава от 3 години, а аз още не съм опитвал. Птиците не ми дават шанс. Изкълвават я назелено.

череши.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Има едни мрежи за птици, които ги ползват за камчатките. Или някакво плашило тури. Има и с форма на грабливи птици. Точно при череши съм ги виждал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Опитах и с плашило, и с висящи дискове, дето да проблясват, като се клатят. Нулев успех.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Значи пробвай с мрежа! Мрежата ми спасява гроздето на мен ,а не само на мен - иначе дудуци...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Странно на зелено не съм виждал птиците да ядат череши освен да са пълни с червей и те тех да искат да ядът иначе като узреят да ядът ги . Разделяме си ги от долу за мене високите за птичките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 часа, Александър Ал написа:

Опитах и с плашило, и с висящи дискове, дето да проблясват, като се клатят. Нулев успех.

Какви птици са? Виждал ли си ги? Тук само косовете ядат череши, но като почнат да зреят чак. Да не са жадни да ядат зелени? Сложи им вода да ги поиш за всеки случай. Помня навремето мишките изяждаха/нападаха динчетата на бостана малки, ако е сушава годината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

май са косери

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване