Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Идването на пролетта

Recommended Posts

Александър Ал
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Без такива. Сушата е огромна, имаме нужда от поне няколко седмици валежи спорадични от типа 2-3 пъти седмично да се извали яко. При нас барата е суха от 2014 насам, а преди е текла всяка година от късна есен до лятото, често не е и пресъхвала лятоска...

Само да не удари градушка, щото изтървам сезона с доматите. Засаждам 5 коренчета да има за ракията и спирам да се втелявам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Боби ДимитровНякъде искат дъжд, другаде се молим да не е толкова много. Пак се лее.

Ще обуваме плавниците скоро с нашата глина.

photo_2020-05-27_18-02-28.thumb.jpg.a012a6dd8bc9f70dd995aa13cffc4450.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен е кално, но като копнеш земята не е мокра в дълбочина. Тъй че тия дъждове, макар и много, са измамни. Добре е да пекне и малко слънце за по-дълго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересна е вариацията при идването на пролетта и започването на цъфтежа в различните години. Няма две еднакви години. Мина един сезон и ми служи за база за сравнение. Но очевидно разлики ще има.

Попаднах на следната информация, която е на база данни събрани за цъфтежа на плодни дървета в периода 1980-2012 г. в югозападната част на щата Мичиган, САЩ:

michigan_map_lg.gif

Като гледам става дума за зони 6а и 5b, което е подобно на нашия климат. Макар че там с езерата може да се усеща и по-студено минус 20 отколкото при нас. Но аз съм по-скоро в зона 6b. Обичайно пада до минус 17-20 зиме, но рядко по-надолу.

Пуснах картата, за да имате идея за каква зима говорим. Та ето я и въпросната статия и после таблицата с данните:

https://www.canr.msu.edu/news/2013_bloom_dates_for_southwest_michigan_tree_fruit_crops

4-23SWBloomDatesGraphMARK.jpg

Имаме кайсия (apricot), череша (sweet cherry), вишна (tart cherry), праскова (peach), синя слива (prune).

Прави впечатление, че някои години кайсиите са цъфтели през втората половина на март (много рядко), докато други през първата половина на април и дори през втората половина. Прасковите цъфтят втората половина на април до първите дни на май. Та очевидно там закъснява малко пролетта спрямо нас. Моите праскови цъфтяха втората половина на април.

Предполагам, че и за нашите райони има или може да има такива данни, както за цъфтежа, така и за сланите. А ако имаме данни и за различните сортове череши, кайсии и прочие, можем да подберем такива сортове, които да имат максимален шанс за добра реколта в нашите условия. Като например тази таблица за черешите:

https://extension.oregonstate.edu/crop-production/fruit-trees/sweet-cherry-compatibility-bloom-timing-chart

Или тази:


Sweet-cherries-classified-according-to-t

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Такъв scatter plot е полезен за точковите данни, защото са конкретни. Ако направиш обаче един moving average, ще видиш ясен trend за изместване към по-ран цъфтеж на всичко. Което не е принципен проблем... а е проблем само в комбинация с аномалиите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Сори за спама, ама не мога да се сдържа гледайки имената на градовете на картата - Gaylord, Traverse City? WTF? :D :D :D

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен японските дюли не са разцъфнали още. Но и миналата година са почнали към средата на месеца. Дрянът от известно време цъфти. Но при баща ми в плевенско за моя изненада сезонът е вече открит - зарзалата е с набъбнали пъпки и още няколко по-топли дни и ще цъфне, но не е тя първа - степната вишна (Nanking cherry) вече цъфти, макар и, както видях на снимката, да не са разцъфтели повече от двайсет процента от цветовете. Само че снимката ми от Вайбър е с лошо качество и ще добавя по-хубава утре.

Та с всеки изминал ден се доближаваме до пролетта или тя до нас :) а днешният ден беше направо пролетен. Нощта обаче ще е зимна.

IMG-20210306-090419.jpg

Не са плевили много :(

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Въпреки топлия декември, и топлите първи половини на януари и февруари, пролетта тази година сякаш идва по-бавно, поне що се касае до развитието на джанки и японски дюли, които миналата година по това време вече цъфтяха. Засега в селото няма цъфнала джанка. А и с прогнозите за нов сняг вторник и сряда, нищо чудно цъфтежът да се отложи още. Засега цъфтят само дряновете, лешниците не ги броя. Почнах да се притеснявам, че са напъпили и череши, и круши, но знае ли човек кога ще им дойде времето? Камчатките издържаха на минус 8 два-три раза без поражения този път.

Иначе покрай някои коментари в чата очаквах малко по-рано развитие тая година. Но очевидно не и при мен. Въпреки че до средата на април не е ясно какво ще стане. Няколко топли дни през март и всичко може да тръгне вкупом. Бадемите засега не изглеждат по-напред от прасковите, но и те ще цъфтят за пръв път, тъй че... А при баща ми джанки и зарзалата вече цъфтят. Но те са обичайно десет дни преди мене поне.

При вас как е положението?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

По-добре да не бързат! Гледам миналата година по това време кайсиите са били обилно нацъфтели, по-малко някои джанки и череши, и реколтата беше от никаква до слаба. Най-ранната кайсийка цъфтя на три пъти и трите пъти измръзна, опитах три кайсии все пак, другите и толкова не дадоха. Също така началото на април съм поливал редовно репичките за да поникне все нещо - суша! На 3-ти май пиперът (и други) вече е бил засаден и с капково, но стана хладно и започна "да дърпа" чак в края на месеца. Спомням си корнишоните: разсадът беше със завръз който търпеливо изчака края на месеца да започне да расте.

Тази година черешите се готвеха да цъфтят още към 10-ти февруари, но после сви зимата.

Тези дни ходих на другото село: скоро минала жестока слана и повечето набъбнали пъпки измръзнали, дори на розите и върховете на лалетата.

Из града нищо не бърза засега, като отида на моето село шъ дам пълен отчет.

Забравих: за прогноза използвам най-вече ТОВА защото има красиви графики - натискаш "Customize" и ги изкарваш всичките. Превключването на Целзий е зъбчатото колело горе вдясно. Точността на прогнозата зависи от количеството станции наоколо, при мен е по-добра от българската, но има и по-точни все пак.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес първа цъфнала джанка, не изцяло, и то под един огромен ясен. Много сенчесто и усойно място. Другите не бързат. И добре - че се задават снегове в идната седмица. Миналата година тази, която беше хубаво разцъфтяла на 14-15 март (и я снимах) - и после я валя снега, и задържа няколко джанки по върха - била по-напред определено. Няма разпукнати цветчета. Студеното време ще ги забави и може да има изобилно джанки за хора и животни. А те цъфтят дълго, та има и за сланата, и за реколтата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Попрегледах младите овошки. Прасковите вече са напъпили стабилно и почнали да розовеят. Новите сортове ще цъфтят за пръв път, което ме радва. Три сорта праскови и една череша. Същевременно японските дюли нямат още отворено цветче.

По-интересно ми е друго: възможно ли е прасковите да подранят тая година и да изпреварят или да се изравнят с джанките? При положение, че джанките миналата година почнаха цъфтеж на 14-ти март, а същите праскови на 6-7 април. Или просто ще стоят много дълго прасковите на тая фаза? Предстои да видим. Три дена снеговалеж без да натрупа, студено и облачно време, а днес малко слънце се показа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

5 см сняг се е задържал върху клоните на дърветата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук няма грам сняг и още няма цъфтеж на дръвчетата. Няколко километра надолу по реката джанките вече цъфтят. А в съседното село на баира снегът бил 15 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20210321_102235.jpg

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Честита първа пролет, @Боби Димитров! Все така напред и нагоре!

И при мен вали сняг няколко дена, но няма снежна покривка. Не ми и трябва :)

Насади ли баклата? Спанако? Който има мерак пред нищо не се спира!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Снощи тук падна още 20 см сняг върху този. Невероятна красота! Благодарен съм за това, че времето задържа хладно. Дори джанките не са чули още. Изпълнен съм с надежда, че може би тези година сефте ще опитаме плод от дърветата.

Преди снега оня ден сложихме грах, спанак, марули, моркови, арпаджик и местихме ягоди, посадих и от Жожката малините. Като стопи снега до края на седмицата продължаваме полека.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей, и тук има вече пет сантиметра сняг и вали силно! Да не повярва човек! При толкова валежи чак тая нощ почна да задържа. Ще ми провали кайсиевите присадки, които вече няколко сутрини не успях да направя. Не се бях настроил за снежна покривка. Определено забавяне тая година, а вчера се чух с познат в Петрич и там всичко цъфти, а бадемите даже са прецъфтели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20210322_091201.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20210322_091649.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И кво сега, седянка нямало :bawling:. Ама, че аз къде да се ожаля, че едва се добрах до Силистра и върнах обратно?? Добре, че не закъсах, че с леките ми, розАви маратонки щеше да е чудо. Ама пък си имах стара, престара шапка и ръкавиците, дето ходя да храня кокошките сутрин с тях. Поне тях метнах в колата рано сутринта. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване