Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Славянски
преди 12 часа, Боби Димитров написа:

Лоза, ашладисана на подложка шизандра - тотално различни разреди (да не говорим за семейства и родове), при това с 25 години+ живот и плододаване, демек няма помен от късна несъвместимост.

Точно имах една камара подложки шизандра и се чудих какво да ги правя ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Лентата за присадки добре поема удебеляването и засега няма да разхлабвам:

Photo1376-1.thumb.jpg.b6428303acc4a37352bc03710bc0ddbf.jpg

Това е гигантската мушмула, късна присадка, ще има и цвят:

Photo1377.thumb.jpg.b8b03fcd68044bb5dd1a67d2cf7e3b59.jpg

Интересно, че нали наскоро подмених част от кайсиевите калеми на една джанка с такива от (предполагаема) жълта джанка, разлистени калеми, взето от основата им с неразвити пъпки. Ами вече покарват. Това е втори етап ашлами след като тези от февруари се оказаха неуспешни/невъзможни с конкретния сорт на конкретната джанкова подложка (0 от 5 при 3 от 3 за другите два сорта на същото дърво).

Парафилмът на други ашлами вече се цепи много на места. Дано срастването е достатъчно при това отхлабване, да не съм го пък разтеглил твърде много?!

Радващо е също, че и един от мижавите калеми женска кудрания върху мъжка изглежда ще потръгне (1/3 на дръвчето). На маклурата засега не са тръгнали 7-8 калема. Но не бяха хубави - дву- и тригодишни с едни трънки разклонения, взети от дръвче 50-60 см. Нямах отде да отбера по-хубави. Дано пък най-накрая прокопсат след като на женската изсъхна присадката след две години.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
Отговорено (Редактирано)
На 10.05.2024 г. at 7:00, Живка написа:

Чудя се кога е време за сваляне на превръзките. Още не са започнали да се впиват.

Днес 13.05.2024 махнах превръзките (изолирбанда). 20240513_193758.thumb.jpg.b11f6d7e0b8524e80fec364e1f3e1dd6.jpg

това е ниско долу. Срастнало е! УРА! 

Сега го намазах с овощарска замазка от долу до горе. Вързано е с рафия. Дано се разпада сама.

20240513_203135.thumb.jpg.594b4fffe4841405b4f36c1e86969e4c.jpg

Сега на снимката виждам как се вие. Горе не е срастнало добре, като долу, но всичко е здраво вързано с рафия. Дано е наред.

Редактирано от Живка
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

2-3 сорта стари круши ,зимни, зреят октомври и се хванаха 10на калема. Ам още по-радосното е,че намерих в квартала дива круша с много малки покарали около голямата корона, предполагам семеначета.

viber_image_2024-05-13_19-12-28-500.jpg

viber_image_2024-05-13_19-12-42-608.jpg

viber_image_2024-05-13_19-12-42-657.jpg

viber_image_2024-05-13_19-12-42-699.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 52 минути, Живка написа:

Сега на снимката виждам как се вие. Горе не е срастнало добре, като долу, но всичко е здраво вързано с рафия. Дано е наред.

Да, не е добре да се оставя неукрепено преди да е срастнало хубаво. Браво! Добре изглеждат нещата. На обеления участък почва ли да се възстановява кора?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
Отговорено (Редактирано)

Не, няма от какво. Този клон го играе кора. Може клона да се удебели и да се впие в стъблото. След 20 години...

Заваляло е! УРА!

Редактирано от Живка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Живка написа:

Този клон го играе кара

Искаш да кажеш, че оригиналното стъбло няма се възстанови, ще бъде като колче?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка

Да, даже трябваше да намажа голото стъбло със замазката още в началото защото от дъжда е плесенясало леко. 

Сега пак чакам да видя дали не го развалих, че горе не се беше срастнало здраво. Притеснявах се да не стане да срастне горе, да изтегли соковете от клона и след това внезапно да загине. 

За сега клона е сбръчкан, но жилав, като едногодишна лозова пръчка. 

Това ми е единствената успешна присадка. Един полусчупен клон на мушмула го превързах за по-добре. Камбия се развил, но останал под превръзката. Както една седмица даваше нови пъпки, за един ден ги видях увяхнали. Затова смених и превръзките на черешата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Чудя се един калем ако се бави много време и накрая все пак тръгне с триста зора, това може ли да е знак, че ще има несъвместимост някога в бъдеще? Конкретно мисля за кайсиите на джанка и един глог. Другите неща обикновено се хващат.

Интересно ми е дали нещо би могло да излезе от тези бадемови калеми, които взех от двете дръвчета преди да се спаружат (дръвчетата). Тогава изглеждаха живи сякаш. Очевидно компрометиран корен. Парадоксално, но двете кайсии с безобразни корени купени зимата тръгнаха добре. 

Имам още запазени калеми, които можех да оползотворя, но съвсем ми падна тонусът в последно време по отношение на ашламите. Наглеждам, чистя растеж от подложките. Между другото, крушата Кармен от калем взет от разлистена клонка, която счупих без да искам, а после ѝ ороних пъпки и листенца - този покарва от спяща пъпка. Напреко всички правила за вземане на калем в покой. Не само клонката, ами и всичките пъпки бяха развити. Но нямах друга. Другата не я бях етикирал както трябва и не исках да рискувам да не става твърде голяма мешаница от сортове на дървото.

Също виждам, че на места, където съм правил ашлами на подобрена копулация на круша на странични клонки, но не близо до основата, а примерно на 40-50 см от стъблото - на втора-трета година доста провиснаха надолу като натежат листата. Клончето идва тънко и дълго. Та ги привързвам нагоре, да не станат жертва на животни толкова ниско. Това също е и до сорт - някои вървят доста вертикално. Но занапред, ще гледам да слагам максимално близо до централното стъбло, макар и да трябва да равнявам по едната страна на подложката само.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
преди 2 часа, Славянски написа:

Чудя се един калем ако се бави много време и накрая все пак тръгне с триста зора

Ами то зависи, има ранни сортове, късни сортове.  Когато му дойде времето на сорта, тогава тръгват соковете.  

Има различни видове присаждане зимно, лятно. Ама аз само съм чела теория за това. 

Джанките цъфтят първи. Не знам кайсията, ако цъфти заедно с тях, дали няма цветовете да се осланяват и да няма плод накрая. В Пловдив в института продават подложки за разните видове дървета с имена от типа "М19".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 5 часа, Славянски написа:

Чудя се един калем ако се бави много време и накрая все пак тръгне с триста зора, това може ли да е знак, че ще има несъвместимост някога в бъдеще?

Имах следния случай на присадена синя слива върху джанка. Методът на присаждане е копулация с еднаква дебелина на калем и подложка. За подложка бях избрал саморасляк с подходяща дебелина между няколко джанки. Пъпките на калема не тръгнаха както другите ябълки и круши, присадени по същото време. Отписах го. На следващата година, установих, че калемът е жив, беше се развил и в основата имаше много издънки. Тогава реших, че вероятно съм ашладисал издънка на по-голяма джанка и при разчистването наоколо съм прекъснал корените на основното растение, което е забавило развитието. Сега е нормално оформено три метрово дръвче отрупано с завръзи.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 19 часа, Славянски написа:

Чудя се един калем ако се бави много време и накрая все пак тръгне с триста зора, това може ли да е знак, че ще има несъвместимост някога в бъдеще? Конкретно мисля за кайсиите на джанка и един глог. Другите неща обикновено се хващат.

Не отписвай бадемите! Аз тази година получих едни калеми (бадем), които бяха много престояли, тъмни, с посивели пъпки, но нямах други и направих десетина присадки общо на три саморасли джанки. Доста време нищо не покарваше, но продължих да чистя покаралото от подложките. И накрая две пъпки се събудиха!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 28.04.2024 г. at 11:50, Славянски написа:

Огледах присадките с междинник кайсия върху джанка. От четири клонки, три са покарали - директно, през синя слива, през едната местна жълта джанка, само през купешката джанкова подложка - не. Но и там калемът изглежда добре. Обаче още са съвсем малки и неразтворени пъпките, та нека почакаме още, да не би да изсъхнат.

Към днешна дата изглежда, че присаждането с междинник в една година/наведнъж не е обречена кауза. От четирите присадки, парадоксално - а може би не - само тази без междинник не изглежда добре:

Photo1394-1.thumb.jpg.2570b795a4fd815fe0f0165767624993.jpg

Следващата с междинник една синя слива, и тя не изглежда супер, но не е залиняла:

Photo1395-1.thumb.jpg.41b77281461cc339ebc8c55aa22bf665.jpg

С местната жълта джанка е най-добре (на преден план):

Photo1397-1.thumb.jpg.208d1072b80e8ddb09af2e73fdaf1fd7.jpg

А купешката джанкова подложка тръгва последна:

Photo1396-1.thumb.jpg.54cb6bab42b33ee7b41269bc31331192.jpg

Кестените тръгват 4 от 4 и съм доволен. Тук на единия семенак, който го правя двусортов с калем Marigoule от Любо:

IMG_20240517_185229.thumb.jpg.0ea0aaf0b61dde575a2860b59c39c095.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
На 14.05.2024 г. at 5:21, Живка написа:

даже трябваше да намажа голото стъбло със замазката още в началото защото от дъжда е плесенясало леко 

Черешата ще живее, но има заболявания заради ненамазания ствол. Листата започват да имат червени петна. 

Относно соковете, четах, че в дървесината има беловина, която провежда соковете от корена към короната.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Две от ябълковите ашлами - сортове Мантет и Шампион - са задържали плод на калемите:

Photo1465-1.thumb.jpg.735f2532f76b9fde989d53d53e5fb8df.jpg

Photo1464-1.thumb.jpg.be9def33581557963cdf09f29ddd081b.jpg

Късно се развиха и късно цъфтяха, но очевидно са се опрашили - те са на едно дръвче. Мястото е много засенчено от джанка и орех, които трябва да кастря, но няма гниене, което е добре, защото други ябълки имат поражения от дъждовното време.

Ще ги оставя, искам да ги видя тия плодове. По два калема са. Вторите бяха без цвят. Има какво да се развива.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка

Добавям снимки от черешата. 20240607_181648.thumb.jpg.d744065abe71e4f9d6b832da79817239.jpg

Още не е умряла. Боледува от нещо.

20240607_181629.thumb.jpg.1540fb7f3af7e3064162865619e04b10.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Дано избие ниско от стъблото, за да замени обеленото. Иначе дори да оцелее, ще страда много. Веднъж от пазара взех бадем. Беше останал само един с много къси корени. Дадоха ми го на половин цена и го взех. Надявах се да го спася. Оживя, но вече близо 10 години едва крета, клонките редовно засъхват и е висок колкото мен. За цъфтеж изобщо не е стигал. Дори свестни калеми не мога да отбера от него. През това време друг бадем, посаден от костилка стана дърво над 3 метра...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
преди 3 часа, greenn написа:

Дано избие ниско от стъблото, за да замени обеленото. 

Лошото е че там е подложката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Първото  ми успешно ашладисване, сортов нар върху незнаен сорт нар, преди 20тина дена в жегите, отрязах и разцепих на две върха, заострих чепчето като клин и го стегнах. Честно изобщо не вярвах, че в тези жеги нещо ще хване, просто нара ми го прияде някаква гад и го отрязах за рестарт, та викам чакай да боцна калем на другия  :)

441855997_488039847122896_1466421066073552718_n.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Не насмогвам да обслужвам всички присадки. Доредих се тая заран да чистя две джанки, на които присаждах кайсии при пътя, както и една трета джанка, на която сложих по-хубава джанка и една мушмула на глог. Те тези двете джанки са дебели поне едно 5-8 см и правят мощен растеж от спящи пъпки, другата джанка и глогът са като кутрето ми, та там е по-лесно. Отделно има и къпинак...

На първата сложих два сорта кайсии, мисля седем или осем калема, и са се хванали четири от единия сорт. Другият уж Харкот нищо. Има вече прираст, макар и калемите да бяха много тънки (3-4 мм). Обаче единият точно на върха беше клюмнал... Наклонил се, но не пречупен. Правих му подпора от клон от дрян с разклонения, привързан към стъблото. Понеже калемът се е облистил гъсто и има много клонки, успях да го нанижа между разклоненията на дряновия клон. Проблемът беше пристягане от лентата там, където я връзвам в долния край на ашламата. Получило се е тънко и чупливо място. Дано оцелее, но при недостатъчно наглеждане се получават тия неща. Интересно, че само на върха, където отива силата. Другите калеми са добре. То и те са на върха, но очевидно са се развили по-късно, по-малки са, та няма деформиране.

Та махнах лентата и го оставих така подпрян. Дано оцелее. Не го привързах, че е много високо и беше рисково да не го счупя. Яд ме е, че се забавих и позволих да стане така. Въпреки че има още три развиващи се кайсиеви калема. Уж е Киото, но ме съмнява заради по-ранния цъфтеж.

На другата джанка тръгна само единият калем от двата на върха и то доста късно. И там чистя клонки от подложката. Ще оставя две-три да пробвам да добавя втори сорт догодина.

Снимки не направих понеже се напълнила паметта на телефона.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване