Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

alys

Лилави имам 3-4 вида, мога да ти дам. Едното е типично чери (купих го с име Кумато), но зрее бавно, вчера опитах едно, но още е далече от узряване. Другите са Индиго, Аметистово бижу и Синьо. Индиго е едро чери, колкото Аморозо. Аметистовото бижу е малък домат, много ми допада като вкус. Миналата година раждаше по малко до слана. Синьо е също малък домат, вкусът не е уау, но приличен, добивът е символичен. Иначе всички са красиви. Всички много ги колтучих, защото садих някъде по двойки и оставих всяко на едно стъбло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

@alysБлагодаря! Догодина, живот и здраве ще посетя. Този сезон черитата не ги колтучих и стана малка джунгла. Но пък връзват здраво навсякъде и не стават толкова високи. Просто трябва повече разстояние между растенията и всичко ще е екстра. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На вилата адска суша и жега. Съседът е поливал през седмицата, но.. Има домати, не като да няма, но е най-слабата година от четирите, в които имаме домати на вилата. 

Някакви болести също са нападнали корените. Изглеждат ужасно на снимките от ММ.

photo_2022-08-08_09-22-30.thumb.jpg.5b549dd5ab02f36c1f39d8812d3dd5d8.jpgphoto_2022-08-08_09-22-34.thumb.jpg.c2b431aee4a2f33ebe41eeacc2d8a310.jpgphoto_2022-08-07_22-19-17.thumb.jpg.b117cab91e6c1769692f6c299cb47670.jpgphoto_2022-08-08_09-30-00.thumb.jpg.8770ada055be305f8514e0a1b369bbb4.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Тази година сяхме доматите по-късно и в по-малки количества, но най-накрая станаха. На вкус са отлични за мен, малко воднисти ми се струват, сигурно съм прекалил с поливането напоследък заради жегите, но как може да прецени човек в това време кога да полива?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 9 минути, domatin написа:

как може да прецени човек в това време кога да полива?

Може да проверяваш почвата с ръка, както и да наблюдаваш листата. Като наблюдаваш, ще разбереш при различните температури на какъв период и по колко да поливаш. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 9 часа, domatin написа:

Тази година сяхме доматите по-късно и в по-малки количества, но най-накрая станаха. На вкус са отлични за мен, малко воднисти ми се струват, сигурно съм прекалил с поливането напоследък заради жегите, но как може да прецени човек в това време кога да полива?

Аз лично ползвам един нож градинарски, забивам го на 10-15 см и го накланям да се отвори процеп в почвата и гледам колко е влагата там. Отгоре колко е сухо не е значка, защото няма важен корен на 3 см. Даже на теория е по-добре повърхността да е суха, за да няма силно изпарение. Зависи силно от почвата, примерно при майка ми (плитка почва и скала отдолу и наклон, съответно водна пързалка) след обилен дъжд първия ден е кал, втория ден е сухо отгоре, третия - сухо и на 10 см. При нас същото количество дъжд държи влага на 10 см поне седмица, понякога и две. Трябва да е съобразено с условията, това е най-важното.

Има едни сензори за влага, но китайските дават мега откати, има видеа в тубата дето ги тестват спрямо лабораторно оборудване, 20% грешка е в зоната на не, мерси. За мен ръката е добър сензор.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
На 17.08.2022 г. at 21:59, Димо 33 написа:

Може да проверяваш почвата с ръка, както и да наблюдаваш листата. Като наблюдаваш, ще разбереш при различните температури на какъв период и по колко да поливаш. 

Ръчкам понякога с клечка около корена, но не смея да дълбая дълбоко, за да не смущавам корена. С листата не ми се получава нещо - като оклюмат вече е късно да поливам, финните детайли ми се губят засега и не ми се получава по този метод. Все още не ми е съвсем ясно колко пъти трябва да поливам в периода на плодообразуване и плододаване - веднъж на 4 или 5 дни или нещо по-дълго - веднъж на 6-7 дни и като се добавят жегите и се обърквам напълно.

 

преди 15 часа, Боби Димитров написа:

Аз лично ползвам един нож градинарски, забивам го на 10-15 см и го накланям да се отвори процеп в почвата и гледам колко е влагата там. Отгоре колко е сухо не е значка, защото няма важен корен на 3 см. Даже на теория е по-добре повърхността да е суха, за да няма силно изпарение. Зависи силно от почвата, примерно при майка ми (плитка почва и скала отдолу и наклон, съответно водна пързалка) след обилен дъжд първия ден е кал, втория ден е сухо отгоре, третия - сухо и на 10 см. При нас същото количество дъжд държи влага на 10 см поне седмица, понякога и две. Трябва да е съобразено с условията, това е най-важното.

Има едни сензори за влага, но китайските дават мега откати, има видеа в тубата дето ги тестват спрямо лабораторно оборудване, 20% грешка е в зоната на не, мерси. За мен ръката е добър сензор.

 

Методът ми харесва - лесен и ефективен, обаче гледам по далече от корените да тествам, за да не смущавам доматите.

Имаме един такъв китайски влагомер, обаче не знам как точно да го разчитам - дали по средата на скалата е добре или да ги оставям по-сухи. Гледам по-далече да меря, за да не повреждам корените. А пък гледам да поливам само около корените, защото иначе растат всякакви непосяти растения, включително и коприва. Отгоре на всичко като се наливат плодовете нали им трябва вода?

Почвата е глинеста, с подобрители - домашно приготвен компост от непосятите растения, които плевим /не много/ и течен тор на 2-3 седмици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 13 часа, domatin написа:

и течен тор на 2-3 седмици.

какъв е този течен тор?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
Off Topic

 

Аз тази година разширих спектъра на подхранване и не само доста. Ползвах тераует при саденето. Заредих си био въглен (biochar) с оборска, птича тор + копривена с глухар и други треви+ оцетен калциев извлек + каменно брашно..май това беше всичко. Сложих го до зададените корени и после в поливните вади, не стигнах да го вкопая, но се опасявах, че може и да ги изгоря. Отделно при саденето по шепа- две пресята оборска. Отделно при поливане (чат пат) разреден концентрат от ферментирали треви. Малко дървесна пепел, каменно брашно и "нано сяра". Прибавям и по честото поливане тази година. Върхово гниене почти нямам (миналата година беше много) , алтернария си имам и до днес,но е приемлива. Тръгна брашнеста мана по едно време, щот бях решил да ги дъждувам преди изгрев 2 пъти. Спасих всички поразени растения с "нано сярата" , с изключение на няколко корена аморозо, които си умряха - без да навредят на околните. Към момента имам здрави растения. Връзват различно ( според сорта сигурно) , но продължават. Виждам как ще свалям стъбла по земята, щото някои минават 2 метра вече. Нямам свръх продукция, но не съм брал никога толкова. Домата е на открито, с кофти ориентиране (изток -запад), на южен суперсух склон, засенчвам в жегите с мрежа около 20%. 

Тази година нямам поражение от нощенката, вероятно заради Рапакса на Амитица. 

П.С. Боби да почне да полудева още от средата на този пост ;)

П.С.2 - вероятно нещо пропускам 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Оу, пропуснах, че едната от лехите беше затрупана с органика цяла зима, от която няма и помен отдавна. Мулчирам с окосена трева в сезона. Появи се синя китка на един корен и кукувича прежда на още един още при разсада. С оборската трябва да се внимава или да се изпича

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Много добри грижи! За догодина се надявам вече да започна да се занимавам и със земеделие,  та да приложа и малко целенасочени грижи. Сега съм на каквото стане и както прилегне. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
На 19.08.2022 г. at 11:48, Ру® написа:

какъв е този течен тор?

За да не правя реклама може да напишеш в гугъл течен тор за домати и да видиш резултатите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, твоето чери (с черна шапка) индетерминантно ли е?

Вкусът на Синьо стана доста добър.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 15 часа, alys написа:

Жожка, твоето чери (с черна шапка) индетерминантно ли е?

Вкусът на Синьо стана доста добър.

 

Да....става много високо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ясно. Значи онова ранно чери (Жоранно), което го мислехме, че е от твои семенца, е Кроха. Или твоето е станало детерминантно.

На 12 юни засях по едно семенце от "твоето" и от Кроха, като семената бяха от тазгодишно доматче. Сега си имам две растения близнаци, детерминантни, завързали по един и същи начин, дори първото зазряващо доматче е с еднакъв цвят на двете растения. Долните китки са с едри черита (почти всички на китката са завързали, а горните китки и на двете са с по-дребни черита по две на китка). Голяма излагация с разбъркването тази година. :blush:

Поне си изясних защо и четирите растения "се задънват". Те просто са си ниски. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На мама в оранжерията доматите та година надминаха всички очаквания. Отрупани са с домати, да, дребосъчести вече, ама много.

Вчера цялата фамилия кълцаше и пълнеше буркани. Тая вечер пак продължаваме. От години не сме правили доматен сок, ама като вече няма на какво друго последните набрани 2 много големи кофи ще ги правя на сокове. Пюре за лютеницата доволно много направихме и си седи във фризера. За първи път ще пробваме подобна технология за лютеница. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 6 часа, alys написа:

Ясно. Значи онова ранно чери (Жоранно), което го мислехме, че е от твои семенца, е Кроха. Или твоето е станало детерминантно.

На 12 юни засях по едно семенце от "твоето" и от Кроха, като семената бяха от тазгодишно доматче. Сега си имам две растения близнаци, детерминантни, завързали по един и същи начин, дори първото зазряващо доматче е с еднакъв цвят на двете растения. Долните китки са с едри черита (почти всички на китката са завързали, а горните китки и на двете са с по-дребни черита по две на китка). Голяма излагация с разбъркването тази година. :blush:

Поне си изясних защо и четирите растения "се задънват". Те просто са си ниски. :)

Нещо друго е но не е мойто чери.Мойте всичките са по 2.50-3 метра.Тази година едното пак се е омешало с нещо защото имаше един домат още по-едър  и леко накъдрен

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 55 минути, Venetka написа:

На мама в оранжерията доматите та година надминаха всички очаквания. Отрупани са с домати, да, дребосъчести вече, ама много.

Вчера цялата фамилия кълцаше и пълнеше буркани. Тая вечер пак продължаваме. От години не сме правили доматен сок, ама като вече няма на какво друго последните набрани 2 много големи кофи ще ги правя на сокове. Пюре за лютеницата доволно много направихме и си седи във фризера. За първи път ще пробваме подобна технология за лютеница. 

Направи си кетчуп.И аз се чудех какво вече да ги правя и сложиш 30 шишенца кетчуп.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Бях се вдъхновил да свалям стебла по земята, понеже някои пораснаха доста, но променям тактиката. Ми то било 22 август. Ще изчакам да засуши и почвам да режа върхове и пропуснати колтуци. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Като чуя за домати и се обривам. Кога няма- проблем. Когато има пък два пъти по-голям проблем. 

Поредните обрани от Тутраканско, а корените са свежи и нагоре има още домати. 

photo_2022-08-23_09-32-51.thumb.jpg.283e6abbc6626e7b51bb28473486dbe8.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване