Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Поръчка на растения от разсадник Rudniccy, Полша (февруари-март 2022)

Recommended Posts

Славянски

Бъркаш. Принц Уилям има по-слаб растеж от Смоуки поне на хартия. Става до 3 м. Като едрина са подобни, но Смоуки е най-разпространеният и стар сорт. Сладък е и го харесват.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Лозко, опасявам се, че грешиш, Smokey е сорт A. alnifolia като всички останали, Prince William е сорт A. canadensis. Първите са от западното крайбрежие и доста по-едроплодни като правило.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Лозан написа:

принцът е с по-едър плод и като растрние е по-едро.

Аз на колкото места четох навсякъде пише, че Smoky е по-едро растение от Prince William. (ето примерно тук: https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1300/J301v02n01_06 ):

‘Prince William’–A. canadensis (L.) Medic. or a hybrid with A. canadensis as one parent. Originated at Madison, Wisconsin (43°N); introduced and propagated by Tom Watson, Christom Farms Nursery, Cambridge, Wisconsin in 1983; patented in the U.S. in 1987 (P.P. 6040). Large shrub; height to 2-3 m; multistemmed habit with a full form; original plant spread to 2.7 m; profuse suckering, suckers originating close to the base. 

‘Smoky’–A. alnifolia Nutt. Originated near Beaverlodge, Alberta in the area of the Smoky River drainage basin (55°N); discovered by W.D. Albright on his farm (now the Beaverlodge Research Station); transplanted ca. 1918; selected by he and Dr. W.T. Macoun in the late 1920s; tested as Selection no. 9 (1928), and B.E.F. 3502 (1935), reselected 1950; introduced in 1956 by J.A. Wallace, Agriculture Canada, Beaverlodge, Alberta. Shrub; height to 2-4.5 m; habit initially upright to arching-spreading; spread to 6 m; moderate to high suckering near crown; crown expands indefinitely; crown long-lived, 70+ years.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Всичките боровинки по местата си и та дам.. има място за още две. Подарих едната Торо на колежка и сега сядам да търся от къде да купя 2 броя боровинки та да мирясам и вече да не търся боровинки. Смятам да взема една червена и ако намеря още една от сорт, който нямаме. До тук 13 сорта станаха+ още 2 потенциално и това ще е всичко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@Славянски; @Orizaki Koshiyama; @Ру®

Вероятно сте прави, а аз съм в заблуда. Както и да е, Смоуки вече е на постоянното си място и остава само да се прихване.

Грешката е вярна!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Orizaki Koshiyama оня ден брат ми доложи, че си ми оставил някакви растения, мерси, та днес отидох и гледам нещо зелево, що е то?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Лилав карфиол

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

При мен са както трябва - Honeywood, Smokey, Thiessen

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Едно предупреждение само да направя, може да е след дъжд качулка или безпредметно, но все пак: преди камчатките имаха името на сорта с перманентен маркер на етикета - тези надписи са трайни. Но от тазгодишните имаше някои с принтиран хартиен етикет лепнат на пластмасовия. Тези са заминали за тези три месеца, напълно. Имам три такива растения. Огледайте си растенията и си ги отбележете трайно докато може, това е съветът ми. Аз ги надцених тези етикети. И понеже не съм гледал толкова често, очевидно от дъждовете са се отмили. Имаше много дъжд предната седмица. Или пък някакви охлюви да са... щото един е запазен.

Едното растение имах спомен какъв сорт беше и наистина се оказа, че една буква от етикета е останала, както и очаквах. Но другите два сорта, Blue Treasure и Strawberry Sensation, тепърва ще гадая кой кой е. Почти всички характеристики са им еднакви, но май има разлика в преобладаващата форма на плода - та ще видим. Ако бях прегледал етикетите по-рано, можеше да се избегне тая простотия. Поне не са много растения. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Много добро напомняне. При мен всички етикети си стоят непроменени, но аз още през март направих табелки от дърво на всички растения и все се каня да заменя хартиените.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То аз тези не ги сложих и на постоянно място, ами във временни по-големи контейнери и така си останаха етикетите. Сгъчках ги при други растения и в един момент изненада!

Сега си спомням, че Румен (от Троян) беше споменал нещо за етикетите, но минало-заминало. Добре, че три растения имаха плод и ги бях запомнил. Че иначе хептен зор! Но те на две от тях са и четими.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване