Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Поръчка на растения от разсадник Rudniccy, Полша (февруари-март 2022)

Recommended Posts

Venetka

Аз се чудя дали да поръчвам. Трябват ми 7 корена боровинки, ама пък мястото трудно сега ще го разчистя. Ако са в контейнери ОК, ще ги преместя в по-големи и когато успея тогава ще ги засадя в градината. Ако са на гол корен пак нещо подобно трябва да правя. Искам и още 1 или 2 корена цариградско грозде. Днес ще избера.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Много странно. Вчера от телефона си видях повече сортове боровинки отколкото сега като отворя сайта на компютъра си. И никъде не виждам цариградското грозде....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

е, аз мога да си поръчам отделен кашон сам тогава, защото всичко, което ми трябва е в контейнери - с твоя помощ, разбира се. колко x 1.5l. е един кашон?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кашонът мисля ще побере 38 литра контейнери някъде. Имаше и 40 кг кашони, но ги премахнаха от GLS. Тези са 30,5 кг.

А цариградско грозде не съм видял да има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

май бяха 24 броя на Иво миналата година. сам ще съм, да, тъкмо няма да бързам за парите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 15 часа, Славянски написа:

Те няма да намаляват цената. Намалението идва от голия корен и по-голямата вместимост на пратката. Те си спестяват саксиите и пръстта, но разбиването на буците от саксиите си е играчка и дано не се отметнат.

Другото, което предлагам, е да се фокусираме на неща, които не могат да се вземат от България. За облепиха не мисля, че първо предлагат. Второ, някои във форума подаряваха. Трето, примерно рододендрон да ги карам да ми пращат на гол корен ми се вижда някаква глезотия. Идеята на поръчката беше да направим бройки и да спестим от транспорта. Аз имам няколко познати, които очаквам да се включат. Ако остане място и за нещо в саксия - добре. Ако се наложи или ако някои от вас настояват или не искат да рискуват с гол корен при едноседмичен транспорт, то може да се направи един кашон само в саксии. Димо даде такава индикация за десет броя боровинки.

Чакам и Боби да се включи с разяснения и линкове и таблица с цени и възможност за попълване. На мен ми е невъзможно да я създам.

Но се надяваме да съберем повече от сто растения. Тогава наистина пестим от транспорта.

Продават облепиха.Но тя е леко инвазивно растение,  но трябва да се почистват издънките до нея, като на смокинята.

Не видях, че в форума я подаряват, а  иначе продавт нея, това е точно.Съгласна съм, рододендроните като иглолистните, а в същност всички , които кисело почвенните, не  може на гол корен да се продават.Освен, ако опаковката  влажна, а корените са потопени в смеска от глина и кравешка тор. Аз боровинки отчаях се, да садя.Загиват.Много е топло за тях. А тази  ирга NORTHLINE продават и в БГ, за 10 лв. Да се призная, очаквах, че на форума се обменят издънките и семена, когато видях форума и тогава реших да се запиша. Признавам се, че не мога да  купувам скъпи растения , даже ако много ги искам.((( Аз не съм производител на овошки и плодни, аз съм за био..Например, някои розари предобиват се с рози, които на баснословни цени и не им пука..Аз гледам само видео с такива рози, За мен колективните поръчки са начин евтино да вземеш това ,което искаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ако правите поръчка аз ще се включа с 7 растения, боровинки. По 1 брой от следните сортове- BLUE GOLD, EARLYBLUE, NELSON, SPARTAN, SIERRA и 2 броя от сорт TORO.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 27 минути, Orizaki Koshiyama написа:

май бяха 24 броя на Иво миналата година. сам ще съм, да, тъкмо няма да бързам за парите.

Смятай литрите. Да, 24 боровинки са били. Но има и контейнери по 1 литър, има и по 2,5 литра за някои растения, даже някои камчатки са и в 0,5 литра. Според мен до 38 литра може. Ако не и до 40. Въпросът е да не платиш за нещо, което не могат да поберат.

Ти последно отделно ли ще поръчваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На тази поръчка основната мотивация е да се пробва транспорт на растения без пръст и без саксии, за да се постигне ниска цена. Така че 1 кашон със сигурност ще има само на гол корен.

Ако има други кашони със саксии, за тях ще трябва да направя отделна таблица, където транспортът да се смята по друга цена. В предишни поръчки са влизали до/около/под 30 растения (защото масово бяха по 1.5 литра саксии). А сега се целим в посока 100 растения и нагоре в кашона, на гол корен.

Така че е важно да уточним какво правим, за да знам аз как да направя таблицата, иначе няма да се получат реални цените.

Ако САМО камчатки и ирги ще са на гол корен, а останалите неща на саксия, ще направя 2 отделни листа, всеки със своя калкулация. Но имайте предвид, че трябва да се поръчат достатъчно бройки СЪС саксия, за да се напълни кашона. Дайте насока.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Както го казваш е най- добре. Две таблици и да запълним кашоните до кратна на тях бройка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 6 минути, Боби Димитров написа:

На тази поръчка основната мотивация е да се пробва транспорт на растения без пръст и без саксии, за да се постигне ниска цена. Така че 1 кашон със сигурност ще има само на гол корен.

Ако има други кашони със саксии, за тях ще трябва да направя отделна таблица, където транспортът да се смята по друга цена. В предишни поръчки са влизали до/около/под 30 растения (защото масово бяха по 1.5 литра саксии). А сега се целим в посока 100 растения и нагоре в кашона, на гол корен.

Така че е важно да уточним какво правим, за да знам аз как да направя таблицата, иначе няма да се получат реални цените.

Ако САМО камчатки и ирги ще са на гол корен, а останалите неща на саксия, ще направя 2 отделни листа, всеки със своя калкулация. Но имайте предвид, че трябва да се поръчат достатъчно бройки СЪС саксия, за да се напълни кашона. Дайте насока.

Мисля, че  може в студеното време на гол корен, само че зависи от опаковането.Ако на сухо, то стопроцентно няма да стигнат всички живи. но и в мокрото пак  няма да издържат. В първия случай -изсъхнат, във вторият ще изгният.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 4 часа, алина написа:

Мисля, че  може в студеното време на гол корен, само че зависи от опаковането.

При положение, че всичко е в покой... и като знаеш как се продават десетки хиляди овощни дървета всяка година по пазари и крайпътия... Извадени октомври от расзадника на гол корен няколко месеца... Ако те притеснява, не поръчвай!

@Димо 33 Сега като го премислих, направих всичко вкупом НО БЕЗ ВКЛЮЧЕНИ ЦЕНИ ЗА ТРАНСПОРТ КЪМ МОМЕНТА, тъй като не е ясно от кой вид колко ще се поръча, колко кашона ще са, колко ще влезе в кашон и тн. Отделно не знам поляците какво ще искат да пратят на гол корен и какво - не.

Ако @Славянски има по-добра идея, нека я подплати с точни цифри и ще модифицирам формулите. Ориентир от предната поръчка беше 1.50 лв/литър за транспорта, до колко ще е актуално това - не зная.

ЕТО И ТАБЛИЦАТА!

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 8 минути, Боби Димитров написа:

При положение, че всичко е в покой... и като знаеш как се продават десетки хиляди овощни дървета всяка година по пазари и крайпътия... Извадени октомври от расзадника на гол корен няколко месеца... Ако те притеснява, не поръчвай!

@Димо 33 Сега като го премислих, направих всичко вкупом НО БЕЗ ВКЛЮЧЕНИ ЦЕНИ ЗА ТРАНСПОРТ КЪМ МОМЕНТА, тъй като не е ясно от кой вид колко ще се поръча, колко кашона ще са, колко ще влезе в кашон и тн. Отделно не знам поляците какво ще искат да пратят на гол корен и какво - не.

Ако @Славянски има по-добра идея, нека я подплати с точни цифри и ще модифицирам формулите. Ориентир от предната поръчка беше 1.50 лв/литър за транспорта, до колко ще е актуално това - не зная.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Rs6q9HNso__K6Xf8h-WhV6mWzGeK-K74a5EfrFF9w1A/edit#gid=0

Отговора много е раздразнителен. Определено показва , че не трябва да поръчвам. Негатив на форума знак на лош характер. Винаги мислех, че растения  обичат добри хора.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, алина написа:

Отговора много е раздразнителен. Определено показва , че не трябва да поръчвам. Негатив на форума знак на лош характер. Винаги мислех, че растения  обичат добри хора.

@алина никой не те принуждава да поръчваш на гол корен. Аз самият дадох пример за зимно-пролетна поръчка от Румъния на гол корен, която пътува цели осем дни и въпреки това всичко беше окей. Все си мисля, че хората не са идиоти и ще ги увият прилично, за да изкарат седмица транспорт при зимни условия.

За боровинките, предвид, че искат кисела почва, може би не е добра идея наистина да бъдат на гол корен.

Относно двете таблици, мисля, че е разумно. Тоест, който иска задължително в саксия и е готов да плати по-високата цена, попълва тази за в саксия. Който е склонен да поеме риска с голия корен, попълва другата. Аз засега имам потвърждение за ирги и камчатки, че биха пратили на гол корен. За другите не. Но все си мисля, че дори да вземем сто растения от въпросните два вида, ще може да се побере и някоя къпина или боровинка със саксията. Много зависи от оптимизирането на обема. Вече при 20-30 боровинки или повече отиваме към отделна поръчка само за боровинки. Аз честно казано тях въобще не съм ги мислил, просто защото хората, с които обсъждах, не се интересуваха от американските боровинки, както и аз самият.

Относно изгниването на гол корен, не мисля, че може да стане. В саксиите зимата пръстта е много по-влажна. По-скоро изсъхване ме притеснява. А и да не се случи някое забавяне по границите с тия ограничения, които постоянно се променят. Затова адекватното опаковане е от изключителна важност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Боби Димитров написа:

 

@Димо 33 Сега като го премислих, направих всичко вкупом НО БЕЗ ВКЛЮЧЕНИ ЦЕНИ ЗА ТРАНСПОРТ КЪМ МОМЕНТА, тъй като не е ясно от кой вид колко ще се поръча, колко кашона ще са, колко ще влезе в кашон и тн. Отделно не знам поляците какво ще искат да пратят на гол корен и какво - не.

Благодаря за съдействието на теб и Славян, наясно съм, че е разправия и отнема втеме.  От предните поръчки съм много доволен. :)

Както и да го направите, ще се нагодя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Боби Димитров аз попълних за мен и за още един човек. Сметна ми окончателна цена, но единичната не се вижда. Ти можеш ли в друг файл да качиш цените в лева и размерите на контейнерите взети от сайта, за да може да е по-прегледно при избиране? Дори като най-обикновен текстов файл.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз съм ОК с двете таблици, за да е точно смятането за транспорта. Така е честно и трябва да бъде. Свиркайте като трябва да се плаща, че до 23ти съм в Азия. Ще гледам да влизам всеки ден във форума и да не пропусна плащането. Благодаря предварително за възможността.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Аз ще уточня сортовете само, ще е към четвъртък.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ще взема ирги - по една от всеки сорт. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 4 часа, алина написа:

Отговора много е раздразнителен. Определено показва , че не трябва да поръчвам. Негатив на форума знак на лош характер. Винаги мислех, че растения  обичат добри хора.

Отговорът ми е успокоителен, обяснил съм, че транспорт на гол корен е 0 проблем. Сега, вече ако това те раздразва теб лично, проблемът търси навътре, а не навън. Всякакви хора обичат растения, вкл. такива, които се раздразват от успокоителен отговор ;)

За останалите, които не са раздразнени: напомням, че докато не получим от Полша конкрента цена за транспорта, всички цени са без транспорт. При предишни поръчки добавката беше нещо от сорта 1.50 - 1.60 лева на литър саксия. За растенията на гол корен, добавката е неизвестна, като се надяваме да е до 50 ст/брой.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване