Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

Venetka

Отварям аз тоя път тема за доматите на 2023 година.

Спорна да ви е доматената година, родовита и без болести!

 

На ход сте вие.  Кой какво е подготвил. Какви сортове ще сее. С какво ще тори или пък не тори. Споделяне на новости в отглеждането на любимите домати. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Каквито са останали. Имам няколко корена от тазгодишния разсад. Ще ги слагам в земята живот и здраве. :) Изгубил съм им табелките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

 И аз доста се чудя какво да е тази година. Поръчах си "трите баби" от фермата в Осмар , които мисля да пробвам. Много харесах от руските Саша и Бочка меда. За ранни в оранжерията мисля да сея Елена Прима, Афен, Биг Бийф и Оптима. Иначе имам семенца  разни и разнообразни поне 50 сорта. Истината е, че не всички разбрах дали се представят добре. Много си харесвам едни жълти, но ги обърках кой кой е-  Жълт гигант, жълт ранен, Бочка меда.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

С трите баби от Осмар и аз се сдобих. Делихме пакетчетата с колежка. Не мисля да слагам повече от 2-3 семки от тях за проба. А ако станат да са по 2 корена от сорт. Златен медал, Зелен Гигант, Оранжев голям и чери Индиго са на 100% сигурни. Другото ще е мислене и премисляне.. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

О, единият жълт ми е точно такъв като Затен медал. Много го харесваме. И е красив. Явно това му е името.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Много търсен през 2023 ще бъде "Бягащ домат" ;)

1670951592496.thumb.jpg.318e37182c90b7ef21f4d7468869744c.jpg

  • Харесвам 6
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Приготвих 20 сорта домати, ще сея около 8 март. До поникване ще са вкъщи и после в оранжерията, съответно отвий-завий ще е всеки ден. Това са ми плановете. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Реших тази година пак да засея домат Черен ананас.Не става за зимнина, но за сок и салата много е вкусен. Къде взехте семена Бочка меда? Обичам оранжевите домати за салата, но предложете сладките оранжеви..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Black Crimea, ноо тип хармоника 

1672765444424.jpg.3b3cd3954151fe39c034d55ad258fe88.jpg

Резервира се полет София - Белград - Москва - Севастопол през август.

Там може и да се намери точно такъв - опушен, сбръчкан и достатъчно узрял на корен.

Дори може и да има сравнително удобни полети за връщане.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Даа, там - на същия линк - продаваха и семена от манатарка. Букова ;) Но уви - свършиха.

Убеден съм, че истински домати Black Crimea - индетерминантни сладеещи едри сбръчкани зеленикаво-опушени и лееко солени - може би могат да бъдат открити на някой пазар в Севастопол или в околните селца. Може би 

За мен е по-интересно кога (в кой период) и как са се появили точно там.

В западна Европа са донесени от завърнали се участници в Кримската война преди около 169 години

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Е, аз няма да ходя чак в Швеция заради семената на впечатлилият ме опушен и набръчкан Марманд, щото предната седмица взех готовите му зрели плодове от lidl, с намерение да взема семена от тях, но какво се оказа по-нататък е интересното. Селекционирана търговска марка F1, чиито семена не се предлагат никъде. 

Ако на някой му е интересно, може да прочете тук:  https://www.tradgardstrollet.se/2019/02/22/tomaten-sweet-marmande/

IMG_20230116_130632.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Доматът „Marmande“ е кръстен на името на френски град. Първоначално е бил отглеждан предимно в околностите на града, но през 1870 г. болест опустошава лозята в Южна Франция и това е повод там да се интензифицира отглеждането на домати.  

94202293_marm1.png.e882c23b36ff2901dae5f918bcb055f0.png

Традиционният червен сорт на този домат е тип beefsteak и се предлага на пазара под името „Marmande“. Съществуват обаче жълти сортове - „Marmande Jaune“, както и зелени сортове - „Marmande Verte“.

В Съединените щати от „Marmande“ е селектиран по-тъмен сорт, наречен „Adora“. Всеки домат Adora би трябвало да има сертифициран вкусов стикер - виж лепенката Sweet Marmande. Генетиката на „Adora“ e наследена от традиционните домати „Marmande“, има оптимален баланс между лимонена киселина, ябълч(е)на киселина, фруктоза и захароза, плодовете узряват бавно след прибиране на реколтата, което позволява сортът да бъде изнасян без никакви проблеми, тъй като запазва своята твърдост и органолептични свойства за по-дълго от други домати, присъстващи на пазара. 

Доматеното растение на традиционният сорт „Marmande“ достига около 160 см височина, обикновено започва да дава зрели плодове през август, той е сладък с лека тръпчивост, кожата му е мека и тънка.

1747307682_marm2.png.7c9096c4ce66d1fc6e9709b9c8496911.png

Традиционният сорт „Marmande“ се възпроизвежда от собствените му семена, при условие, че на 60 м няма други (сортове) доматени растения. В противен случай резултатът е - някакъв хибрид.

Който иска да e 100% сигурен, че отглежда истинският традиционен сорт „Marmande“ - прави задължително пътешествие до Bordeaux, там наблизо е и Cognac ;). 

В Европа със сигурност има фирми, които продават качествени семена за домати. Google - Organic heirloom tomato seeds

 

 

 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Биляна

Здравейте!

Ползвали ли сте сортове от https://www.dwarftomatoproject.net/ ? Това са селектирани сортове за лесно отглеждане. Растенията трябва да са не много високи, устойчиви на болести, лесни за обгрижване. Чудя се дали да не заложа на тях, тъй като предните години нямах голям успех с доматите. 

Някой поръчвал ли е семена от merakiseeds.com ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

...ще пиша като типичен доматен трол...

- преди две години си поръчах семена от Англия от директен хубав български сорт, който е изгубен тук...но там е оценен и запазен...

- устойчивите на всичко домати се казват хибриди...

- едни семена от чужбина, привнесени към нашите условия, климат почва...трябва да минат през аклиматизиране, иначе може би няма да има големи успехи...

- тези същите семена трябва да се взимат от здрави растения, от домат с типичен вид, втора китка, тегло и външни белези за да се запази аклиматизираността от едногодишното отглеждане, ако е директен сорт...период на разпад на линия от F1 - от 2 до 4 години...

- Байкал. Триходермите, сенная палочка, микоризната ваксина, мрежата против насекоми 16х10 на Димо, Терауета на Йоско...неща които помагат на тези които искат традиционният хубав домат...

- по нашите земи банани не могат се отглеждат...  : ))

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.
На 16.01.2023 г. at 13:40, ivanina. написа:

Е, аз няма да ходя чак в Швеция заради семената на впечатлилият ме опушен и набръчкан Марманд, щото предната седмица взех готовите му зрели плодове от lidl, с намерение да взема семена от тях, но какво се оказа по-нататък е интересното. Селекционирана търговска марка F1, чиито семена не се предлагат никъде. 

Ако на някой му е интересно, може да прочете тук:  https://www.tradgardstrollet.se/2019/02/22/tomaten-sweet-marmande/

IMG_20230116_130632.jpg

https://www.freshplaza.es/article/9170616/llevamos-el-cultivo-al-limite-para-obtener-el-sabor-unico-de-adora/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Като започнала темата за доматите в 2023 много ме е срам, ама моят списък за 2023 със сортовете още не е готов. Довечера ще се поправя и ще го приготвя.

@run.За каква мрежа за насекоми на Димо говориш? Нещо ми се губи да съм чела за нея из форума. Ще да  е нещо дето помага, ама за какво?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Тази година ние ще заложим на повечко чери. Децата много ги кльопат. Като сорт за сега сме харесали Кампари (директен, индетерминантен сорт). Прилича на дребен, консервен домат, но е по-сочен. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Краят на август в Буньол - област Валенсия

https://youtu.be/Kq1_rgyIHI4

Откачалките в камиона избират внимателно по-едри и презрели домати преди да ги запокитят по нечия омазана в червено глава. Истински щастливи са ако набарат някое поомекнало доматче тип beefsteak тежащо поне 500-600 грама – защото при точно попадение пръскат на всички страни

Легналите на асфалта в доматените локви доматофили вероятно споделят с въодушевление различните методи на обеззаразяване на семената, задъхано обясняват кога са засели разсада и как са го пикирали

В шпалира на хлъзгавия тротоар вероятно тече оживена дискусия – кога е по-благоприятно разсада да бъде засаден в градината и трябва ли да се покрива с найлонови тунелчета или може само с агрил

Кибиците-доматофаги по балконите едва ли не стигат до бой в споровете – колко култука трябва да се оставят да растат успоредно на централното стебло, кое укрепване на стеблата е за предпочитане – колци, вертикален сезал или хоризонтални телове.

Опитвам да си представя – със скромното си и непорочно въображение – как би изглеждала една лятна среща на форума a’la Tomatina, където няма да има камиони с домати, но всеки ще си носи по няколко латексови кофи с добре узрели домати

Удачно би било срещата на силите да се състои в подходящ по площ басейн с 3-4 пръста чиста вода на дъното - например фонтана пред президентската институция - там преди 30на години беше т.н. Град на Истината

1075830765_.jpg.2ed39d83fc7dbfb98d4fe9bf770d393e.jpg

Тук в Безмотиката за домати редовно пишат повече от 20на, но четящите са повече от 100 и ако решат да дойдат – става доматено мАзало

Ами ако решат да дойдат и доматофилите от Хобикафе, ами ако от вратата отсреща се появи и онзи с вдигнатата ръка здраво стиснала попрезряло Воловско срце – напраО ще избухне доматена фиеста

Форма/dress code на срещата -  разбира се лятна парадна : щорти, тениски, бермуди, блузончета, боксерки, прашки, бикини, монокини и напраО без никакви кини

Стриктната организация/timing на Балканската Доматина предвижда – както при NBA – 4 различни части със съответния музикален съпровод :

1)      Триминутна готовност под воплите на Uriah Heep – Easy living https://www.youtube.com/watch?v=9CbfoJdIQk8&t=21s  ообаче с българския текст  : „ .. снощи да скиваш в Яяялта копеле бооой с доматии ..“ ; триминутната готовност завършва хорово (участници и публика) – десет девет осем седем шест пет четири трии двеее едноооо

2)      Боят настанааа, тупкат сърца ни https://www.youtube.com/watch?v=7iF-UFhjKO0 : бой с домати, плискане с пюре от настъпени домати, натриване на физиономии със сплескни домати, цамбуркане в доматената боза

3)      Всеобщо христианско помирение скрепено с братски и сестрински цeлувки https://www.youtube.com/watch?v=6S4Nd0iH1l0

4)       Наздравее  https://www.youtube.com/watch?v=5xHnVmkEbJQ       Дано през 2023 да има добра доматена реколта - да има и да остане и за една Безмотична Балканска Доматина

  • Харесвам 1
  • Мерси 1
  • Ха-ха 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.
преди 11 часа, Venetka написа:

 

@run.За каква мрежа за насекоми на Димо говориш? Нещо ми се губи да съм чела за нея из форума. Ще да  е нещо дето помага, ама за какво?

https://agrinet-bg.com/мрежи-за-земеделието/мрежи-против-насекоми/мрежа-против-насекоми-16х10/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване