Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

МиХи

Venetka- жълта круша кой е , знаеш ли?

Аз до сега за оранжерията съм засяла 29 сорта. Сях на 24.01. късно вечерта , а поникнаха на 28.01 след обяд. Големи бързаци се оказаха.

Сега се молят за слънце на западен прозорец. Ако намеря довечера къде съм сложила една луминисцентна лампа, ще получат малко светлина. Иначе да се справят сами.

А коооолко още имам. Най малко 50. Исках тази година да намаля количеството, но .. няма да стане. Иначе обичам разнообразието. В салата и в градината.

Ето тези са за ранни и за оранжерия. Не знам дали нацелих точните сортове, но каквото такова.

 

327870964_1839871726367800_7718016148345454122_n.jpg2.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@МиХи Миленка, жълтата круша е ето този сорт

https://www.semenabulgaria.com/product/семена-домати-жълта-круша/

На нас ни харесва и слагаме по корен, максимум два.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 43 минути, Venetka написа:

@МиХи Миленка, жълтата круша е ето този сорт

https://www.semenabulgaria.com/product/семена-домати-жълта-круша/

На нас ни харесва и слагаме по корен, максимум два.

Не че някой ме пита....ама...веднъж я гледах таз жълта круша...е няма по отвратителен и безвкусен домат. Единственото обяснение за разликата в "показанията" ;) е разликата в почвата и климата.....При мене е песъчлива и не е много жега/слънце.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Жълта круша чери е задължителна в нашата и всички околни градини! Децата го обожават (особено щерката), много приятен леко сладникав домат с киселка ципа, вътре е плътен, леко сипкав и не е чорбалив както са 90% от черитата. В салатата е чудесна добавка, но рядко остава за салата - изяжда се на място. За тая цел взехме да гледаме едно ПЖЧ (патешко жълто чери), не помня от къде дойде, да та има такъв хубав цвят в купата :)

Другото задължително чери е Зелено грозде, което, много учудващо, понякога върви нормално нагоре като чери, понякога е като Лабрадор, ниско и храстовидно. Вкусът му е много свеж и приятен, любимо е на големия и малкия син.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Хора разни, вкусове разни.. На нас  такива, каквито стават жълтите крушки на вилата ни харесват и затова е пак в списъка.

Руми Варна например на нищо не приличаше при нас и няма да пробвам втори пък, а ето, че много хора го определят като задължителен за засаждане при тях. Мястото, температурата, вкусовете на потребителите.. всичко е от значение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 23 минути, Боби Димитров написа:

Жълта круша чери е задължителна в нашата и всички околни градини! Децата го обожават (особено щерката), много приятен леко сладникав домат с киселка ципа, вътре е плътен, леко сипкав и не е чорбалив както са 90% от черитата. В салатата е чудесна добавка, но рядко остава за салата - изяжда се на място. За тая цел взехме да гледаме едно ПЖЧ (патешко жълто чери), не помня от къде дойде, да та има такъв хубав цвят в купата :)

Другото задължително чери е Зелено грозде, което, много учудващо, понякога върви нормално нагоре като чери, понякога е като Лабрадор, ниско и храстовидно. Вкусът му е много свеж и приятен, любимо е на големия и малкия син.

Аааа, разбрах. Това и аз го гледам, даже се самозасява, но миналата година го пропуснах неизвестно защо.

А има ли голяма жълта круша? Луд фен съм на жълти и оранжеви сортове.

Зеленото грозде нещо не го харесахме. Изобщо се оказа, че само зелените не харесваме.

За сметка на това черното чери и черните и  кафяви черешки са ни любими. Тази година мислех да не сея черита, че се бях оляла през 2022 , но пък са ми най-атрактивните замразени  доматки за готвене. Мия , слагам цели в плик във фризера и зимата по една голяма шепа в манджата, в супата, че даже и на печената риба във фурната. Като се запекат в тавата, разноцветни и вкусни, напомнят мириса и вкуса на лятото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 3 часа, МиХи написа:

Venetka- жълта круша кой е , знаеш ли?

Аз до сега за оранжерията съм засяла 29 сорта. Сях на 24.01. късно вечерта , а поникнаха на 28.01 след обяд. Големи бързаци се оказаха.

Сега се молят за слънце на западен прозорец. Ако намеря довечера къде съм сложила една луминисцентна лампа, ще получат малко светлина. Иначе да се справят сами.

А коооолко още имам. Най малко 50. Исках тази година да намаля количеството, но .. няма да стане. Иначе обичам разнообразието. В салата и в градината.

Ето тези са за ранни и за оранжерия. Не знам дали нацелих точните сортове, но каквото такова.

 

327870964_1839871726367800_7718016148345454122_n.jpg2.jpg

Хъни Муун, Пинк Рок и Афен доста си приличат.От хибридите според мен това са едни от-най-добрите на вкус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 27 минути, jojkata2000 написа:

Хъни Муун, Пинк Рок и Афен доста си приличат.От хибридите според мен това са едни от-най-добрите на вкус.

Да, затова сях и трите с намерение после да остане единият от тях, който най-много ми хареса, но и е ранен. На балкана масово доматите зреят след 10 юли на открито. Иска ми се да получа по рано домати в оранжерията. Миналата година от неумение ги измразих, защото оставих прозорчетата отворени мислейки, че ще се задушат, и не получих представа колко по рано мога да имам домати. Сега съм решила да садя разсад в оранжерията на 25/26 март, но да не отварям преди трайно да се затопли времето. Навън под тунел ще садя на 9/10 април и ще видим какво ще се получи. Ще направя повече разсад, за да мога да изпробвам в оранжерията , в тунелче и на открито под мрежа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

 В другия форум - hobbykafe.com - са напраО величавствени :

1675201842119.jpg.5e706c89d7a1369b8820773f004f92db.jpg

Редактирано от Ch Petrov
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Сега ме мъчи един друг въпрос. Мога ли в оранжерия широка 2 метра да направя три лехи?

До сега лехите бяха от двете страни, а по средата пътеката, която беше по-ниско. Лехите бяха по-високо от пътеката около 30 см. Това защото при нас почвата е плитка и предпочетох да я нахвърлям  в лехите, а пътеката да изкопая до основата от ронлива скала. 

В лехите имаше по един ред домати, пред тях ред салатки, за тях ред пипер. Обаче в един момент си стана джунгла. Салатките станаха огромни, оставих някои за семе и те почнаха да гонят доматите  ;)  Другите отрязах. Чушките също почнаха да летят нагоре и се криеха из доматените стебла. Тук там имаше лимонов босилек, който допълваше суматохата. Резултатът-домати добре, салати превъзходно, чушки тук там.  

Новата оранжерия е широка три метра и там няма да има проблем да направя три лехи и две пътечки. Идеята е да оползотворя повече пространството.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Ако и трите лехи са с еднаква ширина, ако и двете пътеки са с еднаква ширина, то

225775597_.png.5a7b961d115b49eeb8be91500a711c7f.png

Ако средната леха е с по-малка ширина - това вече е друга бира

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Първо си мислех за последния вариант, но след като си го представих реших , че може би е по-добре 30/леха/+40 /пътека/+ 60/леха/+ 40 + 30. Така в средната леха от 60 см, където е най-високо и проветриво, бих могла да сложа два реда  домати, а в едната крайна от 30 см. два реда пипер, а в другата малко салатки, краставици и патладжан./или ниски домати/. Нагъчкано ще е, но може и да стане. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Пипера го садя до южната врата. Не го разполагам между дълги редове с домати. Нямам оформени лехи. Капковите тръби са напречни, не надлъжни. Нямам строги пътеки. Според сортовите особености преценявам разстоянието от домат до домат. Ако започнат да се сгъстяват, махам листа, колтуци, дори скубя растения, но последната година ми хареса разстоянието. Не меря и не знам колко см има от растение до растение. Мога да премеря, след като насадя. Затова не мога да бъда полезна с практически съвет.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 1 минута, alys написа:

Пипера го садя до южната врата. Не го разполагам между дълги редове с домати. Нямам оформени лехи. Капковите тръби са напречни, не надлъжни. Нямам строги пътеки. Според сортовите особености преценявам разстоянието от домат до домат. Ако започнат да се сгъстяват, махам листа, колтуци, дори скубя растения, но последната година ми хареса разстоянието. Не меря и не знам колко см има от растение до растение. Мога да премеря, след като насадя. Затова не мога да бъда полезна с практически съвет.

Благодаря! Имаш ли снимка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тук вече доматите са изскубани (4-ти ноември), останал е пиперът, хризантемчетата, салатките и магданозът.

И много превели има, те са най-зелени. На първата снимка в далечината се вижда магданозът отдясно -  той е откъм северната врата.

IMG_20221104_162546.thumb.jpg.5ffb48a83f44ba429c3c02e035ffa64d.jpg

IMG_20221104_162551.jpg

Редактирано от alys
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това мисля го обсъждахме преди, но съм забравил - каква беше идеята капката да е напречно, а не надлъжно? Помня като идвахме, че се чудих... Дали това е и причината да няма пътеки, защото на практика няма как да има, един вид последствие от необичайното капково?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Не че е нещо кой знае какво, но да покажа бебчетата в детската ясла отглеждани  под лампа, за да не се издължават.

Сортове идващи  от севера,  все куче марки издържащи на студ - Ямал, Будай Торп, Настенка, Рила, Ръгби, Биг бийф  и Ърлиана, селектирани за оцеляване  при  екстремни условия.

TimePhoto_20230204_152457.jpg

TimePhoto_20230204_152416.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dalaver

ейййй, гледах в интернет така да им светят на растенията ама понеже беше на английски реших, че е американска измишльотина :) обаче явно наистина е хубаво да се свети и се ползва широко и у нас....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Off Topic

 

Боби, половинката така реши за тръбите. Идеята е поливането да стане по-бързо и равномерно. Така мисля. Ще го питам, но не мисля, че има друга причина. Оранжерията е под мой контрол. Поливам всеки ден в разгара на сезона, понякога само 15-20 минути.

Иванина, супер бебета, браво!!! 

П.П. питах :) - за да може да се полива само малък участък, ама в началото бяха с кранчета (на всяка тръба). Но пък винаги можем да монтираме кранчета, ако потрябват.

 

 

 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 23.01.2023 г. at 22:32, run. написа:

 

На 16.01.2023 г. at 20:47, Ch Petrov написа:

Доматът „Marmande“ е кръстен на името на френски град. Първоначално е бил отглеждан предимно в околностите на града, но през 1870 г. болест опустошава лозята в Южна Франция и това е повод там да се интензифицира отглеждането на домати.  

94202293_marm1.png.e882c23b36ff2901dae5f918bcb055f0.png

Традиционният червен сорт на този домат е тип beefsteak и се предлага на пазара под името „Marmande“. Съществуват обаче жълти сортове - „Marmande Jaune“, както и зелени сортове - „Marmande Verte“.

В Съединените щати от „Marmande“ е селектиран по-тъмен сорт, наречен „Adora“. Всеки домат Adora би трябвало да има сертифициран вкусов стикер - виж лепенката Sweet Marmande. Генетиката на „Adora“ e наследена от традиционните домати „Marmande“, има оптимален баланс между лимонена киселина, ябълч(е)на киселина, фруктоза и захароза, плодовете узряват бавно след прибиране на реколтата, което позволява сортът да бъде изнасян без никакви проблеми, тъй като запазва своята твърдост и органолептични свойства за по-дълго от други домати, присъстващи на пазара. 

Доматеното растение на традиционният сорт „Marmande“ достига около 160 см височина, обикновено започва да дава зрели плодове през август, той е сладък с лека тръпчивост, кожата му е мека и тънка.

1747307682_marm2.png.7c9096c4ce66d1fc6e9709b9c8496911.png

Традиционният сорт „Marmande“ се възпроизвежда от собствените му семена, при условие, че на 60 м няма други (сортове) доматени растения. В противен случай резултатът е - някакъв хибрид.

Който иска да e 100% сигурен, че отглежда истинският традиционен сорт „Marmande“ - прави задължително пътешествие до Bordeaux, там наблизо е и Cognac ;). 

В Европа със сигурност има фирми, които продават качествени семена за домати. Google - Organic heirloom tomato seeds

 

 

 

Един въпрос от дълго време, не ми дава мира- защо някъде по света, хората не пестят хартия нито мастило и пишат надълго и на широко обширни характеристики на сортовете  домати  с историята им за време, място и производител. 

Интересуваха ме  подробности за  един сорт  домати и само като изписах с търсачката името му, пред мен се разтвори сякаш цяла книга.  Научих това което ме интересуваше и къде- къде, много повече.

  https://www.tomatofest.com/Earliana_Tomato_Seeds_p/tf-0153f.htm 

Може ли, по някакъв начин  да извадя  подобни сведения за  наши сортове домати ? 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване