Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

Славянски

То не е проблема в разсада, а първо в липсата на време за грижи и второ в липсата на оградено място. По-скоро ще сложа земна ябълка, праз, такива неща, които не искат много грижи. Доматите с връзване и поливане лятото си е бая играчка. Много дини под една мишница станаха.

Преди три години бяха близо триста корена. Дори миналата бях сложил петдесетина. Имам нужда от почивка и спирам част от половинчатите работи. В крайна сметка градината е в някакъв контекст на цялостния живот и ангажименти. Нали знаеш, ако корабът в тежки условия почне да потъва, част от товарите се изхвърлят, за да се олекоти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 47 минути, Славянски написа:

То не е проблема в разсада, а първо в липсата на време за грижи и второ в липсата на оградено място. По-скоро ще сложа земна ябълка, праз, такива неща, които не искат много грижи. Доматите с връзване и поливане лятото си е бая играчка. Много дини под една мишница станаха.

Преди три години бяха близо триста корена. Дори миналата бях сложил петдесетина. Имам нужда от почивка и спирам част от половинчатите работи. В крайна сметка градината е в някакъв контекст на цялостния живот и ангажименти. Нали знаеш, ако корабът в тежки условия почне да потъва, част от товарите се изхвърлят, за да се олекоти?

Ok. Ти решаваш, кое и  как да бъде при теб.  Изпитваш ли потребност от домати, семена от нискостеблени ще хвърлиш една шепа в тревата и пак ще береш домати, но само ако чувстваш потребност....

Аз просто, от имане в повече- предложих, но и както друг път, остатъка ще ми го грабнат като топъл хляб , че и за още ще питат разни не успели с разсада си местообитатели. 

Неподходящо се случи времето в началото на април за засаждане на разсада в оранжерията. След като ми заминаха цъфналите овощни дръвчета, не смея да рискувам с доматите и ще ги садя след като преминат предстоящите нулеви нощни температури, това са още цели 10 дена.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Силно се надявам, че в неделя вече ще става за засаждане в оранжерията. Разсадът ми отчаяно има нужда вече да не е в кофичките.

photo_2023-04-04_11-17-27.thumb.jpg.f14757a7a76cab7ae4b3c640aa21e85f.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 3.04.2023 г. at 13:50, ivanina. написа:

Ok. Ти решаваш, кое и  как да бъде при теб.  Изпитваш ли потребност от домати, семена от нискостеблени ще хвърлиш една шепа в тревата и пак ще береш домати, но само ако чувстваш потребност....

При пуснати кокошки и овце наоколо, нищо няма да се получи. То миналата година насадих така. Кокошките не ги ядоха, но изровиха една част, а другата част не насмогнах да ги поливам. Но честно казано дори да нямаше животни, които да правят проблеми, просто не виждам тази година откъде ще ми дойде времето, за да изкарам реална реколта, не просто листна маса. Не, че нямам потребност, но приоритетите се конкурират.

Цитат

Аз просто, от имане в повече- предложих, но и както друг път, остатъка ще ми го грабнат като топъл хляб , че и за още ще питат разни не успели с разсада си местообитатели. 

Раздавай. По-добре на някой, който няма да похаби разсада.

Цитат

Неподходящо се случи времето в началото на април за засаждане на разсада в оранжерията. След като ми заминаха цъфналите овощни дръвчета, не смея да рискувам с доматите и ще ги садя след като преминат предстоящите нулеви нощни температури, това са още цели 10 дена.

Всичко тръгна по-рано тая година, но като гледам прогнозите това подраняване е измамно. Ако имаш двойна защита, да садиш, иначе рискът не си струва. Спирам по темата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Саморасли доматки в оранжерията. Поникнали са при разсада за праз, който не е завиван. Като гледам лилавите стъбълца, си мисля, че може да е Индиго Роуз. 

IMG_20230405_173208.jpg

IMG_20230405_173217.jpg

IMG_20230405_173238.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

 С това студено време се чудя в неделя дали да засаждам в оранжерията. Дават го 5 и нагоре минимални за другата седмица за вилното село. В оранжерията ще е с 2-3 градуса повече със сигурност. Като не е постоянно на мястото човек се чуди какво да прави. После пък е Великден и няма да можем и отиде чак за 22ри Април, а много исках да засаждаме по-рано тая година.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

865920481_agfchp.thumb.png.2ce2d2f5e54f9315b68a28ec4acaa5df.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Направих 4 тарелки около 110 корена повече от Хънито. Станаха за садене а се падна между оранжерийното и външно и не се търси.

Вариант ми е по това време да ги бучна навън.

IMG-20230413-120343.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Боцвай а ако усетиш ниски теператури покрий през нощта с агрил 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И бутончета имат някои от ранните.

IMG_20230416_170553.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

И тази година почваме както миналата.Три седмици след засаждане всичко е болно.Днес ще ходя до някоя агроаптека да ми кажат алтернария ли е, листна плесен ли е, какво е? Ще пробвам ако има някой био препарат, ако не скубане и втори разсад.

20230424_085055.jpg

20230424_085240.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 33 минути, jojkata2000 написа:

И тази година почваме както миналата.Три седмици след засаждане всичко е болно.Днес ще ходя до някоя агроаптека да ми кажат алтернария ли е, листна плесен ли е, какво е? Ще пробвам ако има някой био препарат, ако не скубане и втори разсад.

Гледай върха на растението как е! По долните листа все има нещо. Проветрявай повече. Аз по това време вратите на орнж вече ги оставям за постоянно отворени.

А когато забележиш да се размърдат насекомите, или вече си е топло времето, пръсни с някой инсектицид.

И подхранвай, и листно и почвено. Растенията с липси са по-податливи!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И аз да се похваля с оформени вече цветове на първите засадени в оранжерията четири корена домати, сорт Оптима. 

Записвам за историята, че 26 Март е ОК за засаждане вътре. Догодина ще пробвам още по-рано. Примерно средата на Март, ама ще сложа дъгички и агривело. Ще си правя експерименти докато не установя оптимално кога е да засаждам вътре. Много зависи и от годината де..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@jojkata2000, 100% листна плесен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Първите бутончета ти махнах. Те са слънчогледов тип. Сега нека останалите наедряват. На 22 април насадих доматите в градинските парници. Вътре с тунелчета и 3 ката агривело. В оранжерията ще садя също от същата, основна, серия. Там са всички разсади, включително насадените домати, краставици и пипер от ранната серия (18 февруари). Имам разсад за праз, растат копър, чубрица, магданоз, марулки, репички, спанак, манголд, морковчета и мястото е ограничено. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 19 минути, alys написа:

@jojkata2000, 100% листна плесен.

 

20230422_101545.jpg

20230422_101552.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, alys написа:

@jojkata2000, 100% листна плесен.

След 4 агроаптеки диагнозата е следната: трипси, мана,на бактериална основа е, болно е.Казах и че знам, че е болно, но от какво е болно е въпроса - абе не знам от какво, но пръскай с Куадрис и ще се оправи

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 16 минути, jojkata2000 написа:

След 4 агроаптеки диагнозата е следната: трипси, мана,на бактериална основа е, болно е.Казах и че знам, че е болно, но от какво е болно е въпроса - абе не знам от какво, но пръскай с Куадрис и ще се оправи

 

Снимай и цяло растение и цялото насаждение!? Да се види по другите растения как е!? За мен нищо им няма. Парнало ги е малко слънцето докато са се прихващали! И все пак ако има някакви наченки на болест проветрявай и пръсни инсектицид. Макар, че като че ли е рано да върлуват буби. Снимай листата и отдолу.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, peterstamov написа:

Снимай и цяло растение и цялото насаждение!? Да се види по другите растения как е!? За мен нищо им няма. Парнало ги е малко слънцето докато са се прихващали! И все пак ако има някакви наченки на болест проветрявай и пръсни инсектицид. Макар, че като че ли е рано да върлуват буби. Снимай листата и отдолу.

Това е отдолу.Всички растения са еднакви с жълти петна по долните листа и малко по малко и на горните листа почват да излизат жълти петна.Един път вече изчистих всички листа с петна, но след 3-4 дни и следващите тръгват да се разболяват

20230422_101600.jpg

20230420_134045.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 2 часа, jojkata2000 написа:

Това е отдолу.Всички растения са еднакви с жълти петна по долните листа и малко по малко и на горните листа почват да излизат жълти петна.Един път вече изчистих всички листа с петна, но след 3-4 дни и следващите тръгват да се разболяват

Има някакви петънца и започвам да клоня към мнението на Алис де писа, че е  листна плесен. Проветрявай.

Какъв е сорта? Ама харни ми се виждат. Пу пу. Връх имат ли, че не се вижда от снимката?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване