Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

Боби Димитров

Почнахме предната седмица и салатния домат!

20230806_181449.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И при мен нещата са добре. Доматите за сега зреят. За салата има и за някой и друг буркан. Оздравелите в оранжериятка започнаха да пускат култуци и цвят. Оставям да видя какво ще се случи. Ако есента е топла ще зреят през октомври вероятно. Тези навън хванаха акари. Не знам дали да ги пръскам или да спра да се занимавам с тях. Евентуално с масло от нийм?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Сефте тая година има артък за ежеседмично захранване на брат, баща, комшийки (отделно от всички махленски деца по черитата)

20230820_115219.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

:)IMG_20230826_132134.thumb.jpg.a007965d30648a00eb8784e26e0ada64.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тези сортове мисля да повторя:

+Квадратен Клеър 

+Болгарское чудо

+Розов Издължен

+Вкусен

+Португалски

+Айсберг 

+Алис-Лучия 

+Круша Клеър 

+Огромно червено сърце Тутти

+Розов гигант Тутти 

+Червен гигант Суходол (Бургаско)

+Тутти Русе

+Селско чудо 

+Чакал

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В момента за домати не ща да чуя.. Решиха дружно да узреят за кратък период и вчера ми донесоха поредната касетка 12 кг домати. Натворихме сосове за 3 години напред. Всяка вечер консервния комбинат работи до късно.

Няма да е дълъг сезона обаче. За още 2 седмици максимум. Това перфектно ни устройва, че после дълго няма да ни има, а младежта няма да се чуди какво да ги прави. Болести нямаше, но пак имаше вредители- акари, защото ММ напръскал веднъж и решил, че това стига. Много високо бяха първите китки и корените станаха огромни. С нещо сме прекалили като правихме повдигнатите лехи. 

От пробваните сортове от трите баби на градина Осмар определено ще си запазим баба Мика сорт. Другите нещо не ги биваше. Може и да е просто от годината, ама.. ММ не иска повече да сея зелен гигант, аз пък го харесвам. Ако не е той се чудя с какво друго да го заменя като зелено..

Жълтата круша тази година е чудо невиждано, огромно количество плодчета. Все е давала много, но не и като тази година.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас зреят бавно, но освен за ядене, има и за зимнина. Така изглеждат днес.

1218767520_IMG_20230829_1126192.thumb.jpg.5db20b26b995a05dba615f46c59c953a.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ето това са нормални размери корени домати. Нашите са до тавана на оранжерията, висят надолу и двете пътеки са станали тип тунел. Освен окосена трева нищо друго няма да слагаме в лехите, а дано догодина не са корени гиганти, че не е ОК изобщо така.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тази година освен, че пробвахме с няколко нови сорта (мерси на Алис, Лучия, Чакал и който друг е замесен!), направихме и нещо друго.

Предишни години като събираме семена за домати, след като са готови ги бутам във вече надписаните пликове с името на сорта. Това обаче не е най-добрата идея, защото освен по възраст, семената се смесват и по произход. Съответно всяка потенциална генетична адаптация за нашата градина е малко бурята невада с Къци... Та по тази причина, "архивът" със семената ще си седи в отделна торба, а нашите семена ще са отделно и занапред ще вземаме само от тях, ако повтаряме сорт (но сме събрали само от тези, които мислим да повторим).

За протокола, това са сортовете, които сложихме:

  • Лесково (сефте, доволно!)
  • Илия (сефте, доволно!)
  • Чакал (сефте, доволно!)
  • Банево (любим)
  • Радуй (сефте, доволно!)
  • Ани (любим)
  • Пожарево (масово с върхово гниене, необяснимо за мен)
  • Момини сълзи (върза нещо, което не мяза на снимката съвсем, но добро)
  • Розова магия (не върза почти нищо)
  • Жълта дуся (излезе друг сорт - червен, вероятно объркан етикет)
  • Бяло сърце (най-силен късен завръз, когато всички други метнаха цвета в жегите + завръз на колтук продължение на плодна китка, което се оказва доста интересно и приятно)
  • Оранжево сърце (сефте, доволно!)
  • Златен медал (любим)
  • Зелена зебра (не мята цвят и дава до късно)
  • Черен кримски (не мята цвят и дава до късно)
  • Спекълд Роман (корените много рано се разболяха и умряха през август)

И отделно черита микс 10тина сорта.

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 20 минути, Боби Димитров написа:

Тази година освен, че пробвахме с няколко нови сорта (мерси на Алис, Лучия, Чакал и който друг е замесен!), направихме и нещо друго.

Предишни години като събираме семена за домати, след като са готови ги бутам във вече надписаните пликове с името на сорта. Това обаче не е най-добрата идея, защото освен по възраст, семената се смесват и по произход. Съответно всяка потенциална генетична адаптация за нашата градина е малко бурята невада с Къци... Та по тази причина, "архивът" със семената ще си седи в отделна торба, а нашите семена ще са отделно и занапред ще вземаме само от тях, ако повтаряме сорт (но сме събрали само от тези, които мислим да повторим).

За протокола, това са сортовете, които сложихме:

  • Лесково (сефте, доволно!)
  • Илия (сефте, доволно!)
  • Чакал (сефте, доволно!)
  • Банево (любим)
  • Радуй (сефте, доволно!)
  • Ани (любим)
  • Пожарево (масово с върхово гниене, необяснимо за мен)
  • Момини сълзи (върза нещо, което не мяза на снимката съвсем, но добро)
  • Розова магия (не върза почти нищо)
  • Жълта дуся (излезе друг сорт - червен, вероятно объркан етикет)
  • Бяло сърце (най-силен късен завръз, когато всички други метнаха цвета в жегите + завръз на колтук продължение на плодна китка, което се оказва доста интересно и приятно)
  • Оранжево сърце (сефте, доволно!)
  • Златен медал (любим)
  • Зелена зебра (не мята цвят и дава до късно)
  • Черен кримски (не мята цвят и дава до късно)
  • Спекълд Роман (корените много рано се разболяха и умряха през август)

И отделно черита микс 10тина сорта.

 

Имаш ли снимки на любимите Банево, Ани, Златен медал?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Златния медал:

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipNw1UgYqq4betgu0HIW-HjdE9wobwn2UgJWNUB1?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

AIL4fc9jeED_uXmsaKECMNyk-7tVx1w4X2Bx8wdk

 

Другите два са си обикновени домати, та не съм си заснел специално, част от тях в снимката ми горе от 23 август са от тези сортове, но не мога да ти посоча кой кой е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В чата стана дума за сортове за парник. Мисля, че ръбестите са подходящи. Това са Квадратен Клеър, Вкусен (вероятно Влахова) и Селско чудо. За ранен съм доволна от Болгарское чудо. Но и Розов издължен на Краси се справи добре. 

Втора година пробвам засаждане на два корена в една дупка още при пикиране. Установих, че трябва да са един и същи сорт, за да не се конкурират. Доста растения оставих на 3-5 стъбла. Доволна съм и от двата метода. Но трябва да оставям повече място между растенията в ПК оранжерия. 

Розовите сортове са Болгарское чудо, Розов издължен на Краси, Тутти Русе (сърце), Розов гигант Тутти и Алис-Лучия. 

При мене много добър завръз, големина и вкус даде Огромно червено сърце Тутти. 

По-късни ми се получават Португалски и Червен гигант Суходол.

Айсберг е малко по-хлебен, но пък връзва много добре. Тази година доматите са дребни, но достатъчно. Миналата година бяха доста по-едри. Явно е от бройките стъбла. 

Розов издължен на Краси тази година има учудващо добър завръз. Като цяло в момента има множество дребни зелени доматчета. Не режа върхове и не махам колтуци, да се оправят. :)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

При мен розовият издължен на Краси ражда най-много, но както миналата година така и тази от време на време излиза от една и съща китка издължен и кръгъл като кръглият е доста кисел, но вкусен. Тази година си запазих семки от него и догодина ще го пробвам да видя какво ще излезне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А някой има ли актуална снимка от този сезон на узрял розов дълъг?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Узрял плод или растение с узрели плодове? Нито едното, нито другото нямам. :) Ако съм откъснала, изяждам първо доматчетата от този сорт. Сравнително бързо омеква.

Интересува те дали е месест или сочен или нещо друго? 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Ето една тава :)

К - Камелия (червен)

З - Здравеняк т.е. Невес азорско червено, но е май опрашен с нещо друго

Ч - Чакал

Я - Яша югославскиIMG_20230817_105258_775.thumb.jpg.15251dfbea81330f84b3d01e50257d12.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Теди, Здравенякът прилича на Българско червено сърце. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 1 час, alys написа:

Теди, Здравенякът прилича на Българско червено сърце. 

Това е от пакета на Варела и от там по ориентир реших, че е Невес азорско червено. 

Ако беше розов, щях да реша, че е някакво розово биволско сърце (или гигантско такова). 

В четвъртък ще снимам и срез на един за да го разгледаме обстойно, защото е егати мистерията, а наистина е супер устойчив на болести и много вкусен. 

Ето линк към Варелския списък:

IMG_20220310_002628.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аха, тогава Невес азорско може да е приел тази форма. Но ако всички доматчета са такива, мистерията е пълна. ;)

Събери семена от него. БЧС е така надиплено. И беше вкусен. Ама аз реших да намалявам сортовете и го сях само веднъж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване