Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

Ру®
преди 34 минути, Моника Дончева написа:

Здравейте,  имате ли идея от какво са се набръчкали така листата на върховете? На повечето са така и има ли спасение? 

IMG_20230624_163904.jpg

Прилича на вирус или на поражение от хербицид. 

https://www.naturepl.com/stock-photo-fern-leaf-a-symptom-of-cucumber-mosaic-virus-cmv-on-a-tomato-plant-nature-image01338225.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Моника Дончева
преди 38 минути, Ру® написа:

Прилича на вирус или на поражение от хербицид. 

https://www.naturepl.com/stock-photo-fern-leaf-a-symptom-of-cucumber-mosaic-virus-cmv-on-a-tomato-plant-nature-image01338225.html

Мда, на такова прилича, значи всяка година тия домати хващат нещо и е слаба годината. Еми пак греда ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

tomato curly top

aid12155937-v4-728px-Treat-Curly-Top-Vir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
J.Maslarov

Добър вечер и наздраве!
Прясно от преди 1 час. 

Преди месец някъде бях до агроаптека с подсъхващо листо и човека ми даде рецепта  (на 10л) Дека 5мл, Скор 5мл, Ридомил 5 киб. кутийки (имам и картофи).
Всичко беше супер, до сега. От последното колтучене (десетина дена) плода много се засили, а листната маса е доста слабичка. Може би е от самия сорт и не прави листна маса, но на места започнаха и да подсъхват краищата на листата, а по плодовете да излизат петънца като на снимката. Не на всички корени, но поне една четвърт са така. След колтучене съм пръскал с йод разтвор (капка/литър), два пъти и във водата съм слагал по малко. Поливам ги през ден или през два в зависимост дали е влажна земята и не се преполиват. До тях има чушки,  от другата страна краставици, всичко си е супер, само доматите започнаха да се разболяват.
Сортът е чери (lycopersicon esculentum drops)
Някой с идея каква болест ги мори?

1.thumb.jpg.5f899e266d46c189d4b17ddcd8351e09.jpg2.thumb.jpg.9572f8d52ba67713b24199d99e6866ed.jpg3.thumb.jpg.b74a62c71dddb090ee9c8472ea9a72f1.jpg4.thumb.jpg.900f9f3cdfdbd313bc4ab9ccd393d9dc.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Не мога да кажа от какво са болни, но мога да напиша няколко реда. Не знам какъв е микроклимата в района, честотата на пръсканията и какво върлува при вас.

Вероятно е комплексно!

Тези неща практикувам, като съм чел между редовете, когато пише менторката.

Оранжерия - при налична нещата вътре са по-добре.

Устойчив хибрид - намират се и вкусни!

Инсекти - пръскания тук правя няколко само в началото. Предварително. Смукнат ли вече е късно. Затова се запасявате с два-три инсектицида, акарицида и т.н и редувате.Спазвате карантинните срокове. Аз спирам доста преди това с пръсканията. Последно е маслото от нийм, понеже там карантината е 1 ден!

Фунгициди - тази година също не съм ползвал. Тук има време за реакция ако се забележат някакви петна. В оранжерията вдига високи градуси и трудно се развиват. Ако задържи хладни и дъждовни дни тогава. Следи се и по преценка. Тази година имам сиво гниене през дъждовните дни , но не съм пръскал. Изхвърлих няколко домата. Като напече, само се стопира.

Растенията да са здрави силни и добре подхранени. Слабите растения се нападат първи! Почвата да и се обърне внимание - какво внасяме тук? Растенията подхранвам с аминокиселини и листни комбинирани торове - редовно. Допълнително бор листно.

При всяка манипулация болестите може да се разпространят. Премахване на разклонения. Някой премахват от дъно. Аз пречупвам преди първите листа колтука - остава чепче.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 21 минути, peterstamov написа:

Аз пречупвам преди първите листа колтука - остава чепче.

какво е предимството на такова колтучене? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, Ру® написа:

какво е предимството на такова колтучене? 

О, не знам. Мисля си - болестите проникват през отворите. И в топлото - раните да зарастват по-бързо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Аз тази година явно не съм добре разчела разстоянията между доматите и големината на пътеките, отделно влагата и торенето, поради което в оранжериьята стана същинска джунгла. Доматите достигнаха покрива на оранжерията / 2 м/ и завиха настрани. Има цвят по цялото растение от горе до долу, защото и колтуците съм изпуснала. Нямаше ме две седмици и това е резултата.

Сега имам неконтролируеми растения, вегетативна маса, цвят и плод.

Връзвах каквото можах, прикрепвах, че имаше полегнали върху пътеките, махах  листа, но като цяло си е пак джунгла.

Има и умерена алтернария, която пръсках с кис.мляко, йод, сода и син камък. Тази смес при мен миналата година имаше резултат. Има и върхово гниене. Следя дали ще се появи и картофена мана. Сега ще потърся снимки да покажа след почистването и оправянето. 

Последните две са от малката оранжерия /4.5 на 2 м/ където са на два реда и там всичко е наред, а в по-голямата/5 на 3 м/ са четири реда и явно е трябвало и по средата да има само един ред. 

20230625_171534.jpg

20230625_171540.jpg

20230625_171705.jpg

20230625_171700.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Леле, каква жунгла! :Д Но вътре в оранжерийките сигурно мирише божествено. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Мдааа, и горещо и пренаселено, но ...дали да пръскам в събота с фитоспорин или с какво? Тия кога ще узреят според вас? То юли дойде, но всичко е зелено.

20230625_171638.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене са зарозовели съвсем слабо няколко домата от ранната серия, сях ги на 18 февруари. Другите сях на 10-11 март и може да се очаква в средата или края на юли да започнат да зреят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

@МиХиАз бих късала листа и бих продължила с мляко+йод. 

Принципно знам, че узряването на неранните сортове е 6 месеца от семката. Ранните са 5+ месеца.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 14 минути, Теди написа:

@МиХиАз бих късала листа и бих продължила с мляко+йод. 

Принципно знам, че узряването на неранните сортове е 6 месеца от семката. Ранните са 5+ месеца.

При мен доматите зреят началото на Август, айде някои (евентуално) края на Юли - почти все тая кога ще сложа семката - дали февруари или март, затова я слагам втората половина на март, за да си намаля времето на дондуркане на разсада.  Мисля, че е от по-голямо значение кога ще ги засадя в градината - обикновено успявам до 15ти май, макар че около Гергьовден би било идеално. 

(става дма за домати на открито - нямам оранжерии и навеси) 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Като цяло, трудна година в градината. С овошките битката е изгубена, със зеленчука наполовина и пак не се знае....

Ултра ранните домати Будай Торп и Ямал тази година зазряха с месец закъснение, около 20 юни и  като че ли не си заслужаваше заниманието ми с тях.

Виждам смисъл само в саксийното им  отглеждане, за хора които не могат да се разделят с терасата .

IMG_20230630_075206.thumb.jpg.1329b3e6876f6847b1f8d0d4376f3bae.jpg

Положително е мнението ми за сорт Настенка, който без да е ранен, посят заедно с ултра ранните също навлезе  е в етап зреене с много по-добрите си вкусови качества на летния директен домат. 

IMG_20230630_075015.thumb.jpg.298301014b8d43f5049bcdce0059e642.jpg

IMG_20230630_075240.thumb.jpg.569110b33d580e8992af3525b868bb5a.jpg

Необичайното за мен е, че като нискостеблени сортове и трите такива, станаха доста високи. Трябва да кажа че допуснахме грешка при загъването на навеса поставихме найлона със знакът за вътрешната страна навън, но вече го бяхме закопчали като установихме грешката си и го оставихме така.

Аномалии в ръста на другите домати не се забелязват, така че причината при нискостеблените може да е друга.

Новото за мен е, че за първи път отглеждам едностъблени домати под навес и си мисля дали не ги ощетих откъм плод, но пък са доста рехави  и дишат свободно на воля.

Ърлиана за мен се оказа доста симпатично  на външен вид и вкус директно  ранно домати, с което смятам да продължа.IMG_20230630_064452.thumb.jpg.464b34d34df1a16311454472a36292ca.jpg

Докато Биг бийф, мисля да го заменя с Калина български хибрид, който тази пролет срещах като най-рано зрял домат в групите във фейса, стига да ми хареса на вкус.

IMG_20230630_065332.thumb.jpg.4273a96da0374349c372b5c611d464da.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Рекордьора при мен тази година....

IMG-20230717-121352.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Черитата започват да сменят цвят при нас :)


20230717_194420.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

"Обратните" домати зреят и са също толкова вкусни, както "нормалните".  ;-) 

 

20230726_181332.jpg

  • Харесвам 3
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 2 часа, Ру® написа:

"Обратните" домати зреят и са също толкова вкусни, както "нормалните".  ;-) 

 

20230726_181332.jpg

Зреят доматките, няма къде да идат, ама виждаш ли на къде гледат колтуците?- нагоре !

Само за миг се замислих, как по-висши  от нас същества ни заставят да живеем с краката нагоре...:unsure:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Черитата си дават вече редовно и добре, тия дни откъснахме първите Черен Крим, който расте дребен на размер но узря в градината наравно с Лабрадорите в мини парничето, така че доволно. От едрите, Златен медал ще е първи и после разни розови.

20230725_095133.jpg

20230725_095701.jpg

Тази година ми се струва, че всичко е леко изостанало... като си гледам записките от 2019... около 3 седмици назад.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

При мен сагата с картофената мана за сега  завърши в моя полза, но ще видим нататък какво ще се случи. Изхвърлих известно количество листа и плодове, но все пак остана и за нас. Вчера даже направих 6  компотени буркана рязани домати, а миналата седмица 4. Останаха най-едрите и хубави за салата, но едва ли ще ги изядем всичките и може би ще има за още два буркана. Този вид домати са ни много на почит през зимата. Отварям, махам люспите, режа лук, добавям олио и малко черен пипер и салатата е готова. Много обичаме. 

20230730_215507.jpg

20230729_122432.jpg

20230729_122500.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване