Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

любопитко

Магнезиев глад.Засегнатите листа ще си останат с тези петна,но като се стопли почвата и магнезият стане в достъпна форма за корените,всичко ще си дойде на мястото..Всяка година в която съм бързал със засаждането съм имал такива петна,не е болка за умиране,но ако от долната страна на листа,точно срещу петното има сив налеп,тогава е листна плесен..

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дано не съм права. Може И магнезиев глад да има. Жожка, хубаво ги гледай отдолу, преди да ги късаш. Ивко е обяснил за налепа. Ако е магнезиев глад, дали с такава скорост петната щяха да се пренасят и към горните листа? Опитах се да си намеря снимките, когато имах листна плесен, но не успях.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

 @Venetka, ако ги искаш, в петък (може би) ще мога да ти ги изпратя. Може и по-нататък, както кажеш.

 

IMG_20230424_195802.jpg

IMG_20230424_195817.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 14 часа, peterstamov написа:

Има някакви петънца и започвам да клоня към мнението на Алис де писа, че е  листна плесен. Проветрявай.

Какъв е сорта? Ама харни ми се виждат. Пу пу. Връх имат ли, че не се вижда от снимката?

Има връх.Това специално е Афен. Имам общо 20 сорта, но всички са така.Проветрявам.Двата прозореца на оранжерията са постоянно отворени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 9 часа, alys написа:

Дано не съм права. Може И магнезиев глад да има. Жожка, хубаво ги гледай отдолу, преди да ги късаш. Ивко е обяснил за налепа. Ако е магнезиев глад, дали с такава скорост петната щяха да се пренасят и към горните листа? Опитах се да си намеря снимките, когато имах листна плесен, но не успях.

 

 

Отдолу няма нищо поне за сега.Купих някакъв биотор от водорасли да ги подхраня, защото в една от агроаптеките жената ми каза, че са много гладни и почвата е бедна, което не ме учуди като се има предвид, че вече 5 година садя домати в оранжерията и не съм слагал нищо.Миналата година пробвах на няколко корена да поръся с NPK и имаше осезаем ефект, но тази година нищо не съм слагал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
любопитко

Жожка,няма да ти свърши работа този тор от водорасли,ако още не си го сложил изчакай поне още месец.Не че е лош тор,но на тази студена почва ти трябва магнезиев сулфат и амониева селитра.Магнезият ще помогне за усвояването на фосфора в почвата и ще се махнат лилавите жилки на листата,а сярата в магнезиевият сулфат ще помогне на азота в амониевата селитра да стане в усвоима форма за растенията..Ич нищо да не правиш няма да умрат доматките,ма поне до първа китка листата ще станат на петна и жилките ще са виолетови..

20гр Магнезиев сулфат(Английска сол) и 20гр амониев нитрат или амониева селитра на 10 литра вода и при мокра почва поливаш по 500 гр на корен..Или правиш със садилото дълбока дупка до всеки корен и внасяш тора локално до самият корен,пълниш дупката с разтвор..

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тези изглеждат най-подозрително.

Screenshot_20230425_115928_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20230425_120325_com.android.chrome.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 54 минути, alys написа:

Тези изглеждат най-подозрително.

Screenshot_20230425_115928_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20230425_120325_com.android.chrome.jpg

Петната приличат на ухапване на акари или трипси. За трипси проверяват, като слагат долу бяла хартия и тръскат.  https://kaktus.bg/n-126084-Трипси_по_растенията_-_как_да_ги_унищожим

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, любопитко написа:

Жожка,няма да ти свърши работа този тор от водорасли,ако още не си го сложил изчакай поне още месец.Не че е лош тор,но на тази студена почва ти трябва магнезиев сулфат и амониева селитра.Магнезият ще помогне за усвояването на фосфора в почвата и ще се махнат лилавите жилки на листата,а сярата в магнезиевият сулфат ще помогне на азота в амониевата селитра да стане в усвоима форма за растенията..Ич нищо да не правиш няма да умрат доматките,ма поне до първа китка листата ще станат на петна и жилките ще са виолетови..

20гр Магнезиев сулфат(Английска сол) и 20гр амониев нитрат или амониева селитра на 10 литра вода и при мокра почва поливаш по 500 гр на корен..Или правиш със садилото дълбока дупка до всеки корен и внасяш тора локално до самият корен,пълниш дупката с разтвор..

Още не съм го сипал.От руски форуми прочетох да се полива и пръска с ферментирала коприва и листа и корени на глухарче.Е днес обиколих половин София и не намерих коприва, а на село в двора се чудя как да се отърва от нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Тази пролет много тихо в тази тема. Аз тази година най-сетне си организирах няколко лехи. Направих си и разсад, но явно мястото в който го правя е по-тъмно и студено. Жена ми направи 6 корена Рапунцел на южния прозорец и разликата е съществена. 

Най-вероятно ще си взема и няколкото корена от фермерския пазар този уикенд, защото тия моите хилавите не знам дали ще оцелеят/развият нормално.

На снимките се виждат и 4 корена краставички, които тотално изсъхнаха след присаждането. Заложих нови семки директно на мястото им. Да видим...

Но съм на олимпийския принцип. Участвам :)

 

IMG_20230507_113845.jpg

IMG_20230506_141430.jpg

IMG_20230507_115417.jpg

IMG_20230507_112036.jpg

IMG_20230508_162020.jpg

IMG_20230517_195436.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20230513_134706.jpg

Ние сме готови за в градината. Тая година скромно, са,мо 24 сорта, но пък ще пробваме нови площи пред къщата, където насипахме пръст на есен. Пред къщата в микро градинките е по-завет, има термо маса от къща и пътеки, а и по-топло. Да видим дали ще има разлика.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
любопитко

Боби,а имате ли намерение да ги поливате тези разсадчета...?Щото съм останал с убеждението че не си привърженик на поливането,ма ако съсипеш и умориш за вОда тези прекрасни растения,ще се наложи да те критикувам...По врачански...:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

При мен доматите навън се чудят дали да тръгнат или да си траят още. Затова пък в оранжерията растат с пълна сила, въпреки че е отворена от всякъде-врати и прозорци. А чушките навън също тръгнаха добре, но май са по на завет и самата леха е оградена с цигли. Може би това също има значение, което ме навежда на мисълта да направя и другите лехи така. За сега навън мулчирам с окосена трева и се чудя ако сложа слама дали няма да се сблъскам с влечуги. Имаме си смоци, но те не посещавам лехите ми. Ако обаче ги мулчирам със слама дали няма да ги привлека?

20230514_164437.jpg

20230514_164709.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Не вярвам смока да ги привлечеш с малко слама, те обичат дупки, големи камъни,стари необитавани или рядко посещавани сгради.Действай смело.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 20 часа, любопитко написа:

Боби,а имате ли намерение да ги поливате тези разсадчета...?Щото съм останал с убеждението че не си привърженик на поливането,ма ако съсипеш и умориш за вОда тези прекрасни растения,ще се наложи да те критикувам...По врачански...:tounge_wink:

Разсадчетата - да! Но после, ще видим! Ако ме подпалиш с хули - може и да се активизирам :D Макар че таман снощи пратих един врачанец с разсад към Пещене, та не съм съвсем девствен за тамошната критика :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 31 минути, Боби Димитров написа:

Разсадчетата - да! Но после, ще видим! Ако ме подпалиш с хули - може и да се активизирам :D Макар че таман снощи пратих един врачанец с разсад към Пещене, та не съм съвсем девствен за тамошната критика :D

Не събираш ли дъждовна вода и после да поливаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Миналата година.. мрън що е толкова сухо, тая година.. мрън какъв е тоя дъжд и захлупено време. В оранжерията бива. Доматите са дръпнали яко и хайде и фото на първите доматчета, сорт Оптима.

viber_image_2023-05-22_20-42-24-514.thumb.jpg.c3211b4bb6df007fcc3ef0605a5f812b.jpgviber_image_2023-05-22_20-42-24-360.thumb.jpg.5fdc3d7b1c5ed093acd2853d6db68d6e.jpgviber_image_2023-05-22_20-42-24-463.thumb.jpg.44710eb83119d2bca7d00a78681e1642.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@alysТези на последната снимка в най-близък план са от твоя разсад. Благодаря.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Поздрав за всички с пожелание за балансирани нерви. И коментар с прогноза: тази година единици ще успеят да отгледат на открито. Истинско приключение и борба ще е. Успех и не се отказвайте. Нищо не е същото.

IMG_20230531_091602.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

IMG_20230602_121120.thumb.jpg.a1006fa2210ff5fb4e0594c4cddbdacf.jpgХайде и първи цвят за тази година 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване