Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

Ру®

я да шльопна и в темата тези домати "надолу с главата" и да питам - някой друг отглежда ли ги така? ;-) 

 

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 3 часа, Ру® написа:

я да шльопна и в темата тези домати "надолу с главата" и да питам - някой друг отглежда ли ги така? :-) 

 

Така като ги поливаш ще вземе да капе по тях някой ден, да ги напече, да вземат да се маносат и да не дава Господ да ти прехвърли по конвенционалните. ;) Дано не ама..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, Йоско написа:

да вземат да се маносат и да не дава Господ да ти прехвърли по конвенционалните.

Тук няма конвенционални - всички са надолу с главата - излизат от дупка в дъното на кофите.  Пести се място, закачил съм ги от външната страна на балкона, и съм посял босилек отгоре, чакам го всеки момент да поникне.  ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Как ли ще се държат при силен вятър? Ще ги укрепваш ли по някакъв начин, Ру? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, alys написа:

Как ли ще се държат при силен вятър? Ще ги укрепваш ли по някакъв начин, Ру? 

Може да ги вържа към парапета на балкона. Но те са и общо взето на завет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

В момента имам растения от такива на котиледони в чашки до цъфтящи големи в земята. Засадил съм към 90, а чакат още 100тина в различни фази на развитие. Нямам оранжерия. Стратегията ми за тази променлива година е да не спирам да подновявам - ако се налага. Също искам да опитам следващи поколения от колтуци, като втора есенна реколта, макар че по моите сметки сегашните бебета ще се наплодят някъде в края на септември. Приключение :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз натопих големи колтуци във вода да пускат корени. Ей така, за всеки случай, може да увелича бройката на открито. Сега го реших. По един домат да родят, ще е полезно. :)))

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 2.06.2023 г. at 18:59, Ру® написа:

я да шльопна и в темата тези домати "надолу с главата" и да питам - някой друг отглежда ли ги така? ;-) 

 

Забии им по едно колче...:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, какво стана с твоите домати? Каква болест се оказа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 3 часа, alys написа:

Жожка, какво стана с твоите домати? Каква болест се оказа?

Не знам и аз, но се оправиха.Мисля, че е от недохранване, защото като ги полях с морските водорасли и всички се оправиха.Сега обаче тръгна друг проблем. Крайчетата на листата започнаха да овяхват на 5-6 корена и се чудя дали е липса на калий или е болест?

20230605_074945.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Щайгите като тръгнат на обратно към дома е добре...

IMG-20230616-184238.jpg

 

на земята без мрежа

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Браво. И ние откъснахме първите 4 домата. Мама не устоя и ги обра. Аз мисля, че още ден- два им трябваше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Страхотно! И нашите сега почват да отварят първи цвят, до края на юли ще берем първи черита :)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 12 минути, Боби Димитров написа:

до края на юли ще берем първи черита :)

А дано! ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
Отговорено (Редактирано)

И при нас цъфтят доматите, въпреки странностите на природата (визирам егати дъждовете в Софийска област, които поспряха едва от този понеделник). 

Нещо, което следя с интерес е как и дали ще върви тази година при нас доматът сорт Невес азорско червено. Миналата година това се оказа най-здравият и вкусен, червен домат, който сме гледали до сега. Добихме го от доматения пакет на Варела, който взех от срещата на форума през 2022 г. Наесен събрахме семена и тази година от наш разсад, вече е в градината. Развива се чудесно и цъфти. Само не знам дали е хибрид. Ако някой знае, да каже :) 

ПП. Редакция на името

Редактирано от Теди
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Невес азорско червено е сортът. От Христов е, директен.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Действително се оказа устойчив на болести, поне за нашите полупланински условия и глинеста почва. Днес му засякохме името, преди това цяла година Шефът и наша съседка му казваха "Здравеняк", понеже не знаеха сорта. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
На 2.06.2023 г. at 18:59, Ру® написа:

я да шльопна и в темата тези домати "надолу с главата" и да питам - някой друг отглежда ли ги така? ;-) 

 

Не, обаче, преди време ги гледах някъде в нета и им се радвах. Всякакви оптимизации са ми интересни (особено, що се отнася за ограничено място). @Ру®, тези които бях гледала в нета бяха някакъв специален сорт. Тези твоите такива ли са или правиш експерименти с обикновени сортове, които си виреят обичайно с корена надолу? Ще се радвам да споделяш периодично резултати и да е много успешен опитът!:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 22.06.2023 г. at 18:04, РозмариН написа:

тези които бях гледала в нета бяха някакъв специален сорт. Тези твоите такива ли са или правиш експерименти с обикновени сортове, които си виреят обичайно с корена надолу? Ще се радвам да споделяш периодично резултати и да е много успешен опитът!:smile:

С обикновени сортове, каквито отглеждам и нормално.  Добре върви за сега - вече има завръзчета. Доматит си растат надолу с главата, а отгоре пък имам 4 сорта босилек. Това са ми най-добре развиващите се домати - очаквам след около месец да бера от тях, за разлика от другите, в земята, с които мнооого закъснях, изядоха ми ги охлювите и т.н. ;-) 

20230624_130802.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Моника Дончева

Здравейте,  имате ли идея от какво са се набръчкали така листата на върховете? На повечето са така и има ли спасение? 

IMG_20230624_163904.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване