Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

Ch Petrov

Има 5 вида доставчици на зеленчукови семена :

1) Български фирми (магазини и сайтове), които ПАКЕТИРАТ и ПРЕПРОДАВАТ доставени по някакъв начин семена : Сортови семена и растителна защита, Сортови семена България, Агроградина, Gardenshop, Vegetable seeds, Semenata shop, Христо Христов, Agrompro, Генко Енчев, Цветна градина, Флориан и др.

 

2) Британски, германски, италиански, испански, руски, полски, сръбски, турски, гръцки и други чуждестранни фирми (магазини и сайтове), които ПАКЕТИРАТ и ПРЕПРОДАВАТ доставени по някакъв начин семена.

 

3) Институти, лаборатории, научни звена по зеленчукови култури, които декларират че:

- се занимават професионално със селекция и сортоподдържане на зеленчукови култури, включително молекулярна биология, цитология, вирусология, ентомология (насекоми), фитопатология, агрохимия, растителна защита, технологии в зеленчукопроизводството;

- разполагат с необходимата и достатъчна научна, експериментална и производствена база - специално оборудвани оранжерии и опитни полета за семепроизводство, където опрашването между домати (например) от различни сортове е практически невъзможно;

- разполагат с достатъчно квалифицирани и опитни експерти.

 

4) Познати зеленчукопроизводители – включително и от специализирани интернет-форуми. Познавам - чрез интернет – любители на домати, които садят по 200 различни сорта в една градина. Растенията са практически на 2-3 педи едно от друго, но нали (уж) сортовете са директни и (уж) опрашването от други сортове за тях не важи..

 

5)Продавачи на зеленчуци – например домати. Има значение от къде/кое място купуваш домат, който ти е харесал на външен вид - без да се интересуваш директен ли е, или хибрид. Разрязваш домата, разглеждаш особеностите му, опитваш го и ако ти хареса и вкусът – вземаш семена. На следващата година очакваш резултата. Понякога успяваш да отгледаш домат с почти същите качества като купения.

 

Изборът е твой !

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Всяко растение, животно или човек  имат своята история.

Теди, благодаря ти!  От Христов имам закупени около 30 сорта домати и да, той максимално  се стреми  да даде точна  хактеристика и ни  запознае с историята  на сортовете които предлага.

Чавдар Петров,  с доставчиците на семена на българския пазар съм наясно, по-скоро се интересувам от това, какво описание дават за всеки сорт.

.... защото е истинско удоволствие да потърсиш даден сорт и да попаднеш на..., бих казала жива  енциклопедия

https://plantura.garden/uk/vegetables/tomato-varieties/big-beef-tomato

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Аси

Тази година и аз ще пробвам едри оранжеви домати, жълтата круша си спечели място. Преди 10 година пробвах оранжев домат много добър беше, средно едър леко издължен с тънка ципа, месест и сладък. Отглеждаха го в Свиленградско, нямам път вече в тази посока.@venetka разглеждах твоя списък със семена, имаш два оранжеви каква е разликата между оранжев голям и златен медал. Намерих и Бендида F1 в семената шоп, някой опитвал ли ги е

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@АсиОранжевия голям е наситено оранжев като цвят. Златния медал е по-светъл като цвят и с червеникави нишки вътре в месото. За мен Златния медал като вкус е по-добър, но това е относително. Хората харесват различни неща.

Оранжевият е кръгъл, не е издължен. Ципата му е средно твърда, яде се. Ще се опитам да изровя снимки.

И двата са плътни домати вътре, без кухини. Не съм забелязала при нас някакви претенции да имат растения и затова продължаваме да си ги сеем. Обичаме разнообразието, става прекрасни салати. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Аси

@Venetka като сладост как са

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Сигурна съм, че имам снимки някъде из темите, ама не ги откривам сега.

@АсиОранжевият е една идея по-сладък от Златен медал. Ако мен ме питат би било добре нотка на киселко да имат и двата сорта, ама аз обичам киселки домати.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Изтъкнати спецове по доматите считат появилите се на първа китка „слънчогледови“ цветове като следствие на стрес от суша или ниски температури и съветват да бъдат отстранявани тутакси, защото в противен случай има опасност да се получи „домат с котешко лице“, който .. а бе за нищо не става.

Имаше през юни 2022 един слънчогледов/кичест цвят на втора или трета китка, но аз реших да не го отстранявам и ето резултата :

 1273678872_.thumb.png.05cab94fc5295ea3e46102e362b2881a.png

Растението е тип Албенга/Круша (виж другите все още зелени домати), а съседното растение е типично червено Биволско сърце.

През юни 2022 топлинен студен стрес няма как да се получи. Доматите растат на полусянка на 820 метра над морето, така че и за топлинен горещ стрес не може да се говори. Поливната система се включва 2 пъти седмично, влагомерът редовно показва "wet" на дълбочина около 15 см.

Вместо презрения „домат с котешко лице“ през август узря триделен лееко сбръчкан хибрид - истински доматен Mercedes Benz с невероятен вкус. Някъде има снимка на същия домат, който не влиза в буркан, защото едва се побира в чиния - дано намеря снимката в дебрите на директориите.

Тази година ще се опитам да засадя съвсем целенасочено домати тип Албенга/Круша в непосредствена близост до домати Биволско сърце - с надежда да има повече слънчогледови цветове и поне няколко добре узрели хибрида доматен Mercedes Benz.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Преди време, доматеният цвят тип слънчоглед ми беше много странен и криеше за мен  неясни очаквания. Срещах го при едроплодните сортове Фантазия, Брендиуейн, Розов и Червен гигант. Действително доматите сеех рано февруари и засаждах края на март и април къде в оранжерия, къде под  тунелчета навън, но си страдаха растенията от температурен стрес. 

С времето от четива и коментари във  форуми научих причината за тази аномалия при цветовете, но не се посветих изцяло на съветите за премахването им, защото реално погледнато тази аномалия бърка производството на домати  хора произвеждащи големи количества за търговски цели, където този домат с лошия си търговски вид се счита за не продаваем. Освен това развитието на този "дефектен" домат забавя растежа на останалите домати от китката, което пак е минус за производителя.

Така че, всеки процедира според обстоятелствата. Нарязан в чинията доматът с котешко лице  и мен не ме притеснява.

:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Иванина, имаш ли Кримски черен? Поръчах от един онлайн, но не отговориха изобщо. В града нямаме, има Черен Принц, но само външно приличат,  иначе са различни. Само 5 семки ще ми свършат работа. Искам само да опитам, как са на вкус. Не мога да  обясня, но харесвам само оранжеви и черни.  Към червените и розови съм равнодушна. Черен Ананас са вкусни като салатни, но за зимнина хич не стават, много са  воденисти, стават само  за сок.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 3 часа, алина написа:

Иванина, имаш ли Кримски черен? Поръчах от един онлайн, но не отговориха изобщо. В града нямаме, има Черен Принц, но само външно приличат,  иначе са различни. Само 5 семки ще ми свършат работа. Искам само да опитам, как са на вкус. Не мога да  обясня, но харесвам само оранжеви и черни.  Към червените и розови съм равнодушна. Черен Ананас са вкусни като салатни, но за зимнина хич не стават, много са  воденисти, стават само  за сок.

Аля, за съжаление  нямам  Кримски черен.

Имам Черен от Тула, Ворлон и Карбон, като на последните два неволно съм смесила семената още при откъсването на доматите от  засадените един до друг два сорта. Отглеждам ги на телена конструкция и клонките им често се преплитат и в случая ми,  като не съм проследила кой клон от кой корен излиза, стана мешаница. Грешката обаче лесно се откри, защото  Ворлон е с картофен тип листа и още при правенето на разсада, разбрах каква съм я свършила. И така  това лято отглеждах само Карбон. Сега съм решила, понеже съм свила няколко пакетчета със семенца на Ворлон да сея от всичките по малко семенца  и така да намеря изгубеният си  Ворлон. Стана май голяма каша с обяснението ми....

Аз пък съм се прицелила, от чиста скука гледайки из сайтовете  в домати сорт Чероки. Все си  налагам забрани, задръжки да не се поддавам  на изкушения в тази рискова възраст и таман реша че съм успяла и ... провал. Ето го  https://www.agrogradina.bg/domati-cherokee-seklos

Разбирам вкуса ти, харесваш екзотиките и това е доста забавно, опознаваш нови светове. Няма лошо, продължавай смело напред! :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

ivanina. а Черен от Тула как е на вкус? Ще погледна от препоръчан от теб сайт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 12 минути, алина написа:

ivanina. а Черен от Тула как е на вкус? Ще погледна от препоръчан от теб сайт.

Страхувам се да не те подведа, но на мен Черен от Тула ми харесва. Сигурна съм, че моето божество, не е  божеството на всеки, за това винаги призовавам - нека  всеки  намери своето и да е щастлив с избора си!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

 Да се отчета тук. Снощи, по късни доби всичкото семки дето ги бях предвидила за сеене тая година отиде по кутийките.  Прекръстих ги и ги ги пуснах да се оправят. Да му мислят ако не станат...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 4.02.2023 г. at 19:36, alys написа:

П.П. питах :) - за да може да се полива само малък участък, ама в началото бяха с кранчета (на всяка тръба). Но пък винаги можем да монтираме кранчета, ако потрябват.

Благодаря за отговора :) С други думи сега не можеш да поливаш малък участък, но не можеш и да си направиш нормални пътеки. А някога имало ли е нужда от поливане на малък участък, при положение, че поливаш всеки ден? Планирам капково за оранжерията на бабата комшийка и искам да видя дали има някаква причина да не го направя както по принцип си се прави и само да я затрудня жената...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Редовно в някоя градина искам да се полива само половин ред/леха. Примерно, едната половина е с лук или чесън, който предстои скоро да се вади, а другата е освободена по някаква причина и съм засяла нещо, което трябва да се полива. Ама няма никакъв проблем. Просто слагаме кранче по средата и първата половина може да стане абсолютно независима от втората (а има първа и втора половина, защото там всички капкови тръби се снабдяват с вода от една тръба без дупки). В оранжерията във всеки един момент мога да поискам кранче някъде, с цел да не се полива. Също съвсем спокойно може да се преработи някъде капковото, за да поливам нещо съвсем отделно. На ММ му е омръзнало от моите желания в тази посока, но винаги ми уйдисва в крайна сметка. В началото мислех, че доматите трябва да се поливат по-рядко от краставиците и имаше чуденки как да стане. Ама после се оказа, че за доматите е по-добре да бъдат поливани по-често, за да не се вдървесини стъблото и да няма върхово гниене. На мене пътеки не ми трябват. Аз така или иначе не правя такива. Просто прескачам/заобикалям, ако някъде нещо ми пречи. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Тази пролет реших да направя повдигната леха за моркови. Иначе всичко изяждат попските прасета и слепите кучета. Нито картофи, нито моркови , тоест всички които имат плод в почвата ( по руски това е корнеплод,) се изяжда от тези градински врагове. На дъното на лехата трябва да сложа метална мрежа и с метална мрежа да покрия..УжОс!

Упс!Мислех, че пиша в темата за градина..обърках темите. Няма нищо, ако не пречи , да стои тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 9 минути, алина написа:

Тази пролет реших да направя повдигната леха за моркови. Иначе всичко изяждат попските прасета и слепите кучета. Нито картофи, нито моркови , тоест всички които имат плод в почвата ( по руски това е корнеплод,) се изяжда от тези градински врагове. На дъното на лехата трябва да сложа метална мрежа и с метална мрежа да покрия..УжОс!

Не знам за поповото прасе...не съм имал, ама не мога да си представя да нанесе кой знае колко щети на леха с моркови. Доколкото знам е по опасно за млади разсади. При мене, а най- вероятно и при тебе, сляпото куче е най вероятния пакостник. Сляпото куче НЕ излиза над повърхноста, следователно няма нужда да покриваш лехата с мрежа. A за металната мрежа...това е моя опит: аз я ползвам за защита на луковици. Вземам от пилещарската ПОЦИНКОВАНА мрежа (рабица май и викат)...с малките шестоъгълни дупки. Ширината е метър. Режа я на необходимата дължина + 40см. После я сгъвам от всички стани на по 20см и правя нещо подобно на вътрешната част на кибритена кутийка дълбока 20см. Това цялото  го закопавам така че горния му край да е на нивото на пръста. В твоя случай за моркови...ако стават повече от 30см може да е проблем....не знам. Та тази мрежа в зависимост от качеството на поцинковането издържа от 2 (за кофти поцинкована) до 10+ години за добре поцинкована. Една дълга леха може да я направиш от 2-3-4 такива "кутийки". По лесно се работи с малки парчета, а и ако все пак сляпото куче успее да влезе (при мене се е случвало при изгнила мрежа или при мрежа върху която с времето се е натръпало още 10см пръст) то ще опустоши само тази част от лехата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
На 18.02.2023 г. at 10:03, Ch Petrov написа:

... през август узря триделен лееко сбръчкан хибрид - истински доматен Mercedes Benz с невероятен вкус. Някъде има снимка на същия домат, който не влиза в буркан, защото едва се побира в чиния - дано намеря снимката в дебрите на директориите.

Тази година ще се опитам да засадя съвсем целенасочено домати тип Албенга/Круша в непосредствена близост до домати Биволско сърце - с надежда да има повече слънчогледови цветове и поне няколко добре узрели хибрида доматен Mercedes Benz.

Доколкото съм наясно с процеса на омешване на сортовете....освен ако не греша :)....при кръстосано опрашване качествата на плода НЕ се променят.  Променят се качествата на плода отгледан от семето получено при кръстосаното опрашване. Казано по друг начин: ако растение със сладки чушки бъде опрашено от растение с люти чушки, то резултата ще бъде сладки чушки, от чиите семена догодина биха могли да се получат люти чушки.

Моля ако разбирането ми е грешно някой да ме вкара в правия път :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Случвало ми се е да засадя сладки чушки в близост до люти чушки. Обикновено това се случва когато неволно се смесят семената при засаждане. През същата година съм имал както сладки, така и люти чушки - вследствие на осъществено кръстосано опрашване една част от сладките чушки са били повече или по-малко люти, друга част от сладките чушки не са били люти. Обикновено лютите чушки кой знае защо не стават сладки след кръстосано опрашване, но понякога стават и чудеса. Собственият опит е безценен.

Въпросът е кой и как (с какви средства) може целенасочено да спре (да възпрепятства надеждно) цветния прашец от единия сорт да не достигне до цвета на другия сорт.

Някои казват : "моите чушки/домати са директни сортове". Това заклинание е 100% гаранция срещу кръстосано опрашване, дори различните сортове да са на разстояние по-малко от 1м един от друг.

Други (ако имат пространствена възможност) осигуряват достатъчно на пръв поглед разстояние между растенията от различни сортове. В литературата пишат за минимум 60 м разстояние между различните сортове. Но когато задуха силен вятър отделни частици от цветния прашец (а те са около 50 микрона, т.е. 0,05 мм) може да бъдат пренесени на километри.

Трети създават някакви прегради между растенията от различни сортове - например достатъчно ситни мрежи или сравнително гъсти растителни прегради - лози или малини. Обаче самите градинари могат да разнасят полепнал по дрехите им цветен прашец.

Четвърти си казва : по-лесно ми е да приема, че ще отглеждам домати с плодове от кръстосано опрашване, стига  да ми харесват външните им белези и вкусовите им качества. Но това, уви, не важи за чушките.

Представи си, че съществуваше лют домат. Тогава лютите доматени хибриди щяха да бъдат лесно разпознаваеми дори на тъмно - без значение какви са външните им белези : дали е чушкообразен, или кръгъл, или крушовиден, или жълтооранжев или опушен/черен/лилав.

Нямам никакво намерение нито да те поучавам, нито да те вкарвам в правия път - просто споделям скромния си опит.

Правият път зависи от това - дали доматите, които ще отгледаш ти самият ще ти харесват. Колкото повече ти харесват - толкова по прав е пътя.

 

 

 

Редактирано от Ch Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване