Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

Теди

Петрич към Гърция :smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 7.10.2023 г. at 10:37, Теди написа:

Петрич към Гърция :smile:

А това вече ми е познато.През 90-те ходех всяка седмица до Петрич за домати и краставици.Ако са от същите бих помолил за няколко семена. Имаше и страхотни праскови, които като напълним буса и го паркираме пред блока ухаеше целия паркинг.Бяха много нежни и трудни за транспорт, но пък такъв вкус и аромат никъде не съм виждал.:love:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Няма грижа! Събрани са семена :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 28.09.2023 г. at 11:59, Антоанета написа:

Не знам сорта - сърца ли, сълзи ли?! Нямам друг такъв.
Измъкна се измежду плочките...

1591984803_IMG_4187copy.png.152660e130f25b8538d9058d00112cf5.png1533385945_IMG_4186copy.png.581420a1afff46b7cc0868824985001a.png147431606_IMG_4185copy.png.b5ad81d6d7e9bf0961bb6729ba6fa6c1.png617332690_IMG_4184copy.png.854afff3f0079726e8f3892eea41cdfd.png

 

Събраха се семенца ще има за споделяне. Кръщавам го Бурен - подсещайте!
При нас вече е доста студено, не знам дали ще успеят да узреят останалите плодове на този корен, че е почти на сянка, но от двата плода събрах.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожката като похвали домат, трудно човек може да издържи да не поиска семенца. :love:

 

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Не виждам да има поражиния от студ и слана. Доматите ще продължат да си зреят на открито, макар и бавно...  Да видим до кога...

 

20231020_115821.jpg

20231020_115540.jpg

20231020_115444.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 7 часа, Ру® написа:

Не виждам да има поражиния от студ и слана. Доматите ще продължат да си зреят на открито, макар и бавно...  Да видим до кога...

...

Чудесно изглеждат!
При нас, сланата вече всичко порази. Даже самия плод е като попарен. Но за първа година продължиха да зреят до това време, та - доволна съм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Гордостта на доматената ми леха този сезон: сорт Вояж (Voyage), Райсе (Reise) или просто Скилидков домат. За втора година го гледам. Много родлив сорт с интересна и специфична форма, но като вкус лично мен не ме впечатлява особено, а и има сравнително груба люспа. Труден за обработка. Честно казано, не му намирам друго полезно приложение освен декоративното (а може да се ползва и за целене на провалени общественици, защото много пръска и цапа, особено в леко разпльокано състояние :D).

spacer.png

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Оля

А берете ли още домати.. краставици?

IMG_20231104_172601.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Еха, колко са вкусни ноемврийските домати.
И аз откъснах няколко. Даже ги колтуча и засаждам колтуците (не се шегувам).

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Разсад за догодина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Да, нещо такова. Ще проверя дали чрез последователно колтучене мога да съхраня растение до пролетта. Идеята е сорта да се запази. Промяната на климата разширява възможностите за експерименти :)
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 5 часа, Котарак без чизми написа:

Идеята е сорта да се запази.

Това има смисъл, ако е хибрид. При директен сорт е достатъчно да събереш семена и да си направиш разсад пролетта (много по-малко грижи и занимавки според мен)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 22 часа, Оля написа:

А берете ли още домати.. краставици?

Берем, при това - без всякакви оранжерии, парници и тунели - всичко на открито. Да видим до кога, че има още много зелени домати...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тук сланата уби градината още кога падна. В цветната градина отпред нямаше поражения, но и нямаше особено домати за бране, така че по 1-2 шепи черита и така. В мини парника доматите не им хареса, за разлика от краставици, а в момента берем и доволно спанак, марука, рукола, репичка. Догодина ще трябва да пробваме с друг сорт. Тиквичките, които не бяха осланени, не нарастват и завръзите гният, листата им са с брашнеста мана и ги изкоренявам. Краставиците дадоха последните 5-6 и нямат повече цвят. Пипер има някой дребен тук-там останал, но идва и захлаждане. Така че тия летни зеленчуци не са за есента при нас. Минахме на есенна стъргана салата (репи, цвекла, моркови, ябълки и тн с домашен оцет и орехи).

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Още ядем домати. Основно черита, обрани зелени, преди да оскубем растенията. Много са вкусни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

.16.thumb.jpg.3ab51585a88e1bbae881bb7e184cdd20.jpg

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

IMG_20231117_110527.thumb.jpg.8b983e213e4a88d0f448247e01f6eb58.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Онзи ден дообрах доматите. Имаше само зелени. По малко оставям на топло (21-23°). Температурата на съхранение при останалите е 11°. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз вчера ги обрах - предимно зелени, тук таме някой зазряващ. Май ми е първа година, в която нямаше сериозна мана и доматите масово издържаха на открито до средата на ноември. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване