Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Славянски
На 26.03.2024 г. at 14:21, kokorko написа:

Ето тези са, сега са в ЛИДЛ:

 

viber_image_2024-03-25_20-08-41-863.jpg

Брей, днес в три Лидл-а от ножици нямаше и следа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 6 часа, Славянски написа:

Брей, днес в три Лидл-а от ножици нямаше и следа.

Те не бяха ли миналата седмица? А и незнам защо пускат малко бройки от това където се търси и още в понеделник се разграбва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Ножицата на Wolf Garten, за която говори @ivkit , е модел RS-EN и е от тип градинска ножица с наковалня (anvil garden shear). ivkit е купил неговата от HomeMax, но в момента точно там не се продава точно този модел, но пък има налични други модели на Wolf Garten. На мен дори ми изглежда, че напоследък моделът RS-EN се среща доста по-рядко из българските магазини и търговци. Иначе, онлайн вчера намерих наличност от точно този модел RS-EN, в Практис, което споменавам, защото вече съм пазарувал както онлайн така и присъствено в техни магазини:

https://praktis.bg/nozhitsa-ovoshtarska-rs-en

Но този модел го има и на други места -- най-добре да потърсите и сравните няколко различни места (различни търговци).

Благодаря, @ivkit , че сподели впечатленията си за тази ножица! Имам няколко различни, малко или много традиционни, ножици, като всички са с разминаване на остриетата и нямам нито една с наковалня, затова положителната ти оценка за ножицата определено ще ми бъде от полза в бъдеще. И колкото и да е странно, преди да прочета твоето мнение, не бях чувал изобщо марката Wolf Garten. (Малка илюстрация на парадокса "отделни светове".)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov

Аз с наковалня имам 2 парксайд ама не ги намирам в нет-а. От тях съм много доволен и режа яко нещадяща дървесина без да ми дреме, че бяха по 6лв. бройката. Ще ми се да взема с резци, но до тук само на Веско намирам за 85 лв., а не ми се дават такива пари. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тук говорехме за големи за две ръце. Комшията има такава и съм я ползвал за дробене на клони и се справят много добре (те бяха още Флорабест). Бяха по двайсетина лева преди. Сега, не зная дали са запазили качеството, но тези от Лидл за разфасоване са по-добри от една на  Wolf Garten с разминаващи се остриета застой лева и горница. Примерно на три см габър виждат много зор, докато лидълските не ги усещат. И на Wolf Garten я ползвам само за резитби, където срязът е чист. Проблемът е, че такива се ползват от земята, пък при мен дърветата са по-високи и ползвам много повече трион, отколкото такава ножица, която от стълба или на дървото е неудобна.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 16 часа, Славянски написа:

Брей, днес в три Лидл-а от ножици нямаше и следа.

Ако видя да ти взема ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Няма смисъл, транспортът много ще оскъпи. Все ще ги пуснат пак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добре, тази не кълца ли клоните? Смачква, където е сряза. С такъв тип такъв резултат съм имал, затова ползвам байпас оттогава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На Вълчаградина са добре направени. Ето голямата наковалня как реже: https://www.youtube.com/watch?v=EuBZVLM-57o

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Лидълските мачкат, аз затова и на Wolf Garten си взех байпас, но няма тая сила и си е за резитби на по-меки и тънки клони, с пресен габър определено виждаше зор. Ако знаех, че и тип наковалня им реже без да мачка, можех такава да взема. Тая година не съм я ползвал. С трион ми е достатъчно бързо, а ниските дръвчета са тънки и към момента мога да отрежа почти всичко с ножица за една ръка. Ще видя какво ми е останало имота да пробвам поне да я усетя пак. Но с триона на Самурай) бъркам отвсякъде и на разстояние стигам, и с една ръка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 10 часа, Славянски написа:

Добре, тази не кълца ли клоните? Смачква, където е сряза. С такъв тип такъв резултат съм имал, затова ползвам байпас оттогава.

Мачка, но е леко. Със сигурност има видове, които го понасят без проблем - райска ябълка, лоза, джанка би понесла вероятно. Не съм изследвал как зарастват раните след работа с нея, но и аз я ползвам предимно за суха или за дървесина за донакълцване след като съм рязал по-големи клони.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

А, бе, без мотика не става!

Озъртах се тези дни за Чилингтън, но сложно от Англия - не приемали неанглийска карта за плащане, пък в eBay много скача цената, и транспорт два-три пъти като сложиш - стават златни тия Кентърбърийски вили-мотики. За тези говоря ("Canterbury fork"):

https://www.chillingtontoolsonline.co.uk/product.asp?productid=4

Та тези ще останат за по-натам, ако успея да намеря човек в Обединеното кралство да ми я вземе - и не че съм търсил, имам и роднини там, и познати англичани, но не ми е много удобно.

И за да си свърша работата поръчах една вила за бали на Bellota, която може и да не става както я мисля за разкопаване подобно на Chillington, но ще я чакам от Испания. За ето това става дума (а и за бали ще е потребна):

https://www.amazon.es/Bellota-903-4-Garabato/dp/B00F2NGGEY

От България я поръчах, де, и цената е по-ниска. Дръжката е хубава.

И през това време докато чакам взех едно мотичè и днес ще го тествам около овошките:

https://www.bellotabg.eu/мотика-чапа-bellota-229-a

Трябва ми да махам плевелите без да прекъсвам корени. Вероятно може и с вила за копане, но още не съм го пробвал. Предпочитам мотика.

Изглежда на живо по-голяма отколкото на снимките и не е толкова лека:

IMG_20240418_163908.thumb.jpg.43d66c8d95bd99f66f045beacd8fa7c0.jpg

Не е чак като онази, да не говорим пък за heavy duty версията на Chillington, но може и да е достатъчна. Дръжките са хубави и стабилни и бих си взел такава дръжка за английските инструменти, ако взема в крайна сметка, защото оттам дръжката ще ми дойде 30-40 лева.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Мотичката върши работа, но за по-дълбоки коренища не може да ги достигне... Чилингтънът е по-дълъг и влиза надолу. Аз я комбинирах с тежката кирка (2 кг), с която първо минавам и прекъсвам/разбутвам коренищата, после мотиката разбива и оголва плевелите, закача ги хубаво с "вилицата". Имам и подобна на Wolf Garten, но е много лека и няма сила да прекъсва и вади сериозни корени. Отделно е къса - става за зеленчук и плевели с плитък корен (едногодишни). Затова и почнах да използвам кирка, която се справя почти навсякъде, по-точно широкото на кирката. Единствено е по-уморително заради тежестта. Дядо ми на такъв инструмент викаше търнокоп, но с една глава, без остро на гърба, беше

Другото е, че почвата е малко влажна за копане и полепва по инструментите. Предните дни беше сякаш по-добре, въпреки сушата. Та, нали, да работиш в по-лепкава почва не ти прави услуга или реклама на инструмента.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С тоя тъп връх и нулев ъгъл на главата, не те виждам "on stony land"... За тегави ситуации бих предпочел с остър връх и по-тясна лопата, защото силата на натиска е по-голяма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами на Фискарс ми е с остър връх, но е заострена и извита. За канал с плоско дъно не е много подходяща. Тази става за такъв тип копане. Не е много ергономична. Вече че е тъпа - може да се заточи. Въпросът е и колко ще е здрава за сериозно копане. С 50 процента нагоре е като цена от ергономичната на Фискарс. 

Тесните лопати обикновено ми идват хилави. Аз предпочитам да е тежка и стабилна, да можеш да копаеш хем с крака, хем с ръце. Хубаво е някъде да се пипне на място. На снимката ми изглежда дебела отливката.

Иначе общо от лопатата на Фискарс съм доволен. Гумирана е и зимата не ми мръзнеха ръцете. В камънак не съм копал чак толкова, но определено има повече тежест и сила от тези от Лидл/Кауфланд.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Здравейте ! Предупреждавам ви да не си купувате тази мотика онлайн. Мотиката е от ламарина и, реално не струва и пет лева. Почти неизползваема е. Лоша направа и калпав материал. Няма нито една масивна част, включително тази около дръжката. Всичко е ламарина, калпаво слепена. На снимката изглежда масивна, но, снимка и мотика са различни неща.

https://praktiker.bg/bg/Lopati-i-motiki/MOTIKA-S-DRAZhKA-RTR-PREMIUM/p/465780?tab=featuresTab

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 23.04.2024 г. at 17:54, Славянски написа:

Някой има ли опит с тая лопата на Bellota? Дават я unbreakable.

https://www.bellota.com/en-gb/product/forged-spade-for-heavy-duty-use-and-on-stony-land-5604m/

Едно ревю от Украйна:

Не знам как решават, че като насипят прясно трошен камък, че копаят вече камениста почва...

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Белота лопати и мотики са с много дебела, добре оформена стомана. Нямам дългогодишни наблюдения, но ми се виждат топ за България. Имам няколко, доволен. За сега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване