Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Славянски

Не съм го точил. Справяше се. Ако се затъпи, ще я точа. Лидълската от копане на разни основи ми е сериозно захабена. По принцип аз ползвам кирка за разбиване на чимовете и след това довършвам с лопатата. Вила дори не съм и пробвал. Кирка взех една словенска на Struc. Малко е груба отливката, но е тежка (2 кг) и стабилна... С букова дръжка. Но не съм я и ползвал да копам в камънак. Ползвал съм една на MTX, която е кило и половина. По-лека е и за копане около дръвчета и храсти не ме радва толкова. Гледам с кирката да действам да не прекъсвам корени.

Та пробвай да я заточиш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

През последните месеци доста ми допаднаха вашите коментари за използване на вила за копане и разрохкване на почвата, както и много се зарадвах на онзи наш съфорумец, дето се хвана да произвежда подобни вили (вкл. broadfork) под името "Глиган". (Какво стана с него? Надявам се бизнесът му да върви успешно!) В резултат на това, ми се прииска, да си направя един инструмент, за лична употреба, само с два рога или зъба, с Т-образен профил. Ей така, за проба и не толкова за копане, ами по-скоро за изкореняване или вадене на фиданки с минимално увреждане на корените. Измислих и име, или работно заглавие, на този бъдещ инструмент --  "тозел" (козел с чифт Т-образни копита).

В къщи намерих някакви заваре'ни рамки от груба стоманена дограма, от времето на "соца", от доста подходящи Т-образни профили, със сечение 35x35x3 mm. С ъглошлайф срязах заварките и доразглобих тези непотребни части от дограма до прави прътове (профили), което, между другото, ми спести и място за съхранение и занесох един такъв Т-образен прът, дълъг около 170см, в градината си за да го изпробвам практически, ако и когато се появи сгоден случай.

Междувременно, преди 2 - 3 дни, докато работех по други задачи, намерих в къщи следния стар и красив инструмент:IMG_20230320_140124es.thumb.jpg.5bce77d8f792354bbffe68e883ef9104.jpg

Ако някой ден се случи да работя по разширение на играта Диабло 2 (Diablo 2), то определено бих включил този инструмент сред оръжията -- Cursed Peasant's Root Digger,  като не съм сигурен само дали да е spear class или polearm weapon ;) .

IMG_20230320_140155s.thumb.jpg.d15506dac843bc8ffc0afe76920df23a.jpgТова е познато като "вила за цвекло", но няма да се учудя ако този инструмент има и някакво друго, по-кратко, разговорно или диалектно наименование, както например, правата лопата се нарича още и "лезгар" по нашия край.

Вчера, 20 март, изпробвах тази вила за цвекло за изкореняване на нежелани плевели или пък вадене на съвсем малки дръвчета и останах много доволен, защото с едно забиване и натискане изкоренява съответното растение, с минимални увреждания на корените.

IMG_20230320_141006s.thumb.jpg.0639682aae3cc9e2f7aa239a6400799e.jpg

А днес, 21 март, местих една двугодишна фиданка Стендесто от едно място в градината където си е расла повече от 12 месеца, на друго, по-подходящо за нея, място. За изваждането на фиданката използвах само вилата за цвекло и Т-образния прът, без никави други инструменти. IMG_20230321_180921s.thumb.jpg.bf6ad4880edd8c0468f0f10eb509f18c.jpg

В крайна сметка, мисля, че изваждането на дръвчето се получи доста добре, или поне по-добре, с по-малко повреждане на корените и дори малко по-лесно, отколкото ако бях използвал права лопата, примерно.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Интересен инструмент е тая вила за цвекло. Не съм виждала такава..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Поредния добър инструмент на парксайд, вилата я взех вчера от кауфланд, днес окопах 15на роси пред кварталното училище - екстра е препоръчвам защото:

-цена 40лв

-с вила на практика се разрохква около корените, вкарва се кислород, корените на тревата изсъхват за определен период от време(обикновено изтрайват до следващото прекопаване)

-не се вдига таква тежест пръст като с лопатата съответно се пази малко или много кръста

viber_image_2023-05-18_09-31-19-541.thumb.jpg.b9ed3dfc02da58f6c103051adbcc2c06.jpgviber_image_2023-05-18_09-31-19-055.thumb.jpg.1759ddd426f3d11450b56d8ac64855ca.jpgviber_image_2023-05-18_09-31-19-378.thumb.jpg.9e896a0bc8b1f908491676368f561da4.jpgviber_image_2023-05-18_09-31-19-221.thumb.jpg.d405a70cf2416227f36831581b305576.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Писал съм за нея нагоре в темата. Почнаха на 26 лв преди няколко години и тогава цената беше ок за качеството (което е леко шитаво). При моите условия издържат около 2 години, до момента съм купувал 4, последната - през март и вече е огъната.

Всичките заминават по идентичен начин, първо се огъват 1-2 зъба и след това се чупи Т-то, където зъбите минават в дръжката.

В тяхна защита да кажа, че и Фискарска на двойна цена не издържа повече така че... Най-старата ми е от една скандинавска марка, Кarlstad Redskap, която учудващо не беше скъпа, поради ликвидацията на склада на вносителя :) Така че 8 години от нея и 2 години от лидъл и фискарс, не знам...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Според мен много издевателстваш.

1.трябва да се работи в напоен, влажен терен

2.при съприкосновение с корен или камък по-голям отива на кино

3.в суха почва не очаквай много

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз с такава вила рина тор на животните и вадя картофи. Гледам много да не копая с нея. В последно време ползвам и една вила-мотика на Chillington. Доста е яка отливката. Но не трябва да се злоупотребява с коренища на дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Аз имам малък опит с ето тази: https://bauhaus.bg/gradinska-vila/p/2670

Идеята беше леко да разпукам горния 20 см слой на утъпката почва в тревната площ пред блока (не като след broadfork). Почвата ужасно глинеста - металната лента от чистачка на автомобил (ориентировъчен soil penetration test) показа 10 см, а за повече искаше бая сила. Та комбинацията: никога не копал с вила и тежка глинеста почва не дадоха голям шанс на инструмента. Особеното на конструкцията е, че дръжката се предаде - спука се при сериозното напъване. Има плосък зъб/шип, който е част от основната отливка. Съответно в дръжката има отвор и този зъб/шип влиза там. В момента може да си се ползва - работната част не изпада и не мърда, но при тежката глина оставаше в почвата, ако се опитах да издърпам нагоре. Като производител на етикета беше отбелязано: Freund Victoria.

А и ширината на работната част - дават я 17 см. Не ми стигаше да я настъпя удобно с широка подметка и 43-ти номер обувка.

IMG_3926.thumb.JPG.d032b89a741a6cc78e2d332f6d3bfb3f.JPGIMG_3923.thumb.JPG.c094d1ad1542f013d4e1a2fcd561e36f.JPG

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За такава трудна за обработка почва първо бих ползвал кирка или яка лопата, ако няма камъни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Онлайн каталог на Freund Victoria за ръчни градинарски (и горски) инструменти:

https://kataloge.freund-victoria.de/EN/#

Същия каталог, свален като PDF за офлайн употреба и референция, ако другия бъде сменен и стане недостъпен в бъдеще:

EN-Katalog-Garten-2023_web.pdf

Фирмата Freund Victoria са големи и не продават на дребно, но някои от по-популярните техни продукти се продават в България от Bauhaus и според мен цените им са доста добри, като за немска (или европейска) фирма производител. Наскоро си купих от тях ръчна коса за косене със "западен стил" на дръжката и ръкохватките и засега съм доволен от съотношението качество-цена. В каталога има някои рядко срещани инструменти, които не могат да се намерят лесно и наготово в търговската мрежа, обаче може да ви дадат ценни идеи как да си ги изработите в домашни условия.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Я да похваля тук едно сърпче. Отново любима японска марка Okatsune. Много ме впечатляват стоманите им. Като му хване цаката човек като техника, просто е приказка. 56 левчета по-тънкия като стомана вариант(1,4 мм дебелина). Много ли е, малко ли е не знам, аз си поръчах още едно. За малки градини и детайлна работа - доволен. Поддържам остро с шкурка върху заоблен предмет. На база ножиците за трева...много по-смислено за мен. Въпрос на напипване на удачна техника.

IMG_20230523_074701360.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster
На 18.05.2023 г. at 21:54, Славянски написа:

За такава трудна за обработка почва първо бих ползвал кирка или яка лопата, ако няма камъни.

Към тогавашния момент не бях наясно колко е трудно "трудното" :smile: В долното видео е показано какво се опитвах да постигна - с кирка и лопата май ще е прекалено опустошителен ефекта? Имаше малко камъни и парчета бетон - 10-15 броя ми се изпречкаха за тези 30-40 кв.метра.

Гледам, че @kokorko е реагирал с "Объркан съм". Ще разпиша по-подробно нещата:

  1. https://youtu.be/I5OU7LG9Cl8?t=464 How to design Swales. Geoff Lawton visits The Weedy Garden - Part Two.
      Тук Джеф Лоутън (Geoff Lawton) разрохва леко тревата и горните 20 см почва точно с вила. Вкарва вилата до около 10 см, надига почвата и тревата. Следващите 10 см искат още 2 натискания с крак (поне това е останало във видеото). Натиска пак (вече сме на 15 см дълбочина), надига. Пак натиска/настъпва - даже няколко пъти (вече сме на 20 см дълбочина) и пак повдига.  Мести се на следващото парче земя.
    С тази почва и състоянието ѝ това упражнение по разрохване/аериране е лесно. Аз трябваше да забия вилата, да подскачам на нея и да я клатя под мен, за да пробия дълбочината от 10 до 20 см. А съм в категория над 80 кг. Дръжката на инструмента се спука при едно от първите натискания почти до земята. После се осетих за този тънък момент - да го правиш на стъпки: 5, 10, 15, 20 см дълбочина според трудността. Та затова казвам, че проблемът е в устройството-ползвател - ако имах опит, нямаше да напъна толкова и да спукам дръжката. Отбелязвам, че работната част не е пострадала. Това огънатото може да се изправи при смяна на дръжката или да се замени с ново. Тогава инструментът ще е напълно наред. Накратко - ако някой търси евтина вила за копаене, нека не я задрасква тази.

  2. За конструкциите на вилите: Тук има на български език коментар по темата за вилите, разрохването и първоначалната подготовка на почвата - https://youtu.be/kDd4JLSuPi4?t=1033 Споменава се, че конструкцията - връзката между дръжката и работната част - трябва да е здрава, но не се дава пример как да се разпознае това. Отбелязва и за формата на зъбците - напречния разрез да е с триъгълна форма. Тази от Лидъл е с правоъгълен разрез, а тази на Freund Victoria е с триъгълен. Ето ги шведските, за които говори Боби Димитров: http://www.karlstadredskap.se/productsc/tradgard-anlaggning-grepar-en/?lang=en Конструкцията на свързването на дръжката към работната част - и при тази евтината и при шведските е еднакво. Ако се поровим в снимките тук: https://www.kaufland.de/heugabeln/?sortby=price-asc, се вижда, че е много използвана тази конструкция. Ето я същата вила в немския Кауфланд (там ДДС е 19%): https://www.kaufland.de/product/196529991/ От снимките на тази от Лидл не се вижда ясно конструкцията около Т-то. Като при тази ли е: https://www.kaufland.de/product/451269929/?

  3.  

    Любопитно - попаднах и на ковани вили, ама цените са други:

    krumpholz-spade-fork-61-231_1_j23.thumb.jpg.b54fee1bbade7882c757f3811b613a7a.jpg

    Конструкцията тук е един детайл, но изпълнението е различно. Производител е https://www.krumpholz1799.de/ Това е каталогът им:Krumpholz_Produktkatalog_2022_download.pdf

    А благодарение на шведите има и кратко видео как са ковани преди години обикновените вили: https://youtu.be/zpDkSBjje80?t=185 Тук даже май се вижда шипа, в който се втъква дръжката.

     

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@ivkitМоже ли моля те информация от къде взет това сърпче? Живо ме интересува заради мама. Любима дейност и е да носи зеленилки на кокошките откакто седят затворени заради лисиците, а с обикновен сърп много се навежда.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Venetka написа:

@ivkitМоже ли моля те информация от къде взет това сърпче? Живо ме интересува заради мама. Любима дейност и е да носи зеленилки на кокошките откакто седят затворени заради лисиците, а с обикновен сърп много се навежда.

Има го в няколко онлайн магазина. Аз днес го получих от knifeshop.bg

Но пак погледнете дължина и параметри. Изисква си навеждане, аз работя на колене, под тях с постелка. 

https://knifeshop.bg/product/gradinski-sarp-okatsune-404-debelina-na-ostrieto-14-mm

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Погледнах характеристиките. Да, дръжката е къса и не ме устройва за мама.

Ама пък съм любител на поправките. Ще взема един брой и ще моля мъжете да направят по-дълга дръжка. Гледала съм при китайците как работят с подобни и ми се струва доста удобно. Да видим. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Ако не трябва да се навежда жената може би е по-добре нещо такова , но пък ми се струва че е по-скоро за райграс ,а не за някви жилави треви:

 

https://www.onlinemashini.bg/dalga-nojica-za-treva-sas-servolostov-mehanizam-fiskars/46392

 

https://www.onlinemashini.bg/dalga-nojica-za-treva-sas-servolostov-mehanizam-fiskars/46392

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тези чудесии на Fiskars ги поставям в серията играчки. Говорим за нещо по-устойчиво и сериозно. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
преди 10 часа, zloster написа:

Отбелязва и за формата на зъбците - напречния разрез да е с триъгълна форма. Тази от Лидъл е с правоъгълен разрез, а тази на Freund Victoria е с триъгълен.

И аз съм мислил за формата на сечението на зъбците на вила за копане, преди известно време. И от теоретична гледна точка, ми се струва, че най-удачната форма на сечението е формата на силно издължена капка, с пресечена или заоблена опашка (за да не е остра и опасна) и с по-широка заоблена глава, там където зъбът навлиза в почвата, за да не наранява червеите, например. При такава форма, след най-тясното място между зъбите следва леко разширение (защото "капката" се стеснява), което ще спомага да не залепва и да не се задържа прекалено много пръст (ако е влажна) по вилата. А ако зъбът трябва да може да се забива и по-малко от максималната си дължина, то в най-горната част, в основата на зъба, би трябвало да е плосък "отзад" за да може да стане опорна точка на лоста, и за да не потъват основите на зъбите назад в почвата при натиск, ами само  върховете им да отиват напред и нагоре. Подобни "теоретични" зъби, с достатъчно издължена капка, а още повече и с променливо сечение е почти невъзможно, да се изработят с малко удари на формоваща ковашка преса (щампа), в условията на промишлено производство.

Затова, следващата най-добра форма е прост правоъгълник, или още по-просто казано, зъбите да се изрежат под формата на широки поне 30 милиметра дъги (или трапеци) от стоманена плоча с дебелина поне 4 милиметра. Естествено, в такъв случай говорим за вила чиято работна част се получава със заваряване. Подобно форма на зъбите също се среща в практиката и, например, нашия съфорумец и ентусиаст който произвеждаше вилите "Глиган" беше избрал точно тази форма и методи на производство -- изрязване и заваряване. (Какво стана с този човек, някой знае ли дали той още се  занимава с производството на вили за копане?) Съответно, опорната точка на лоста става напречното рамо, което съединява основите на зъбите, при максимално забиване на вилата в почвата. С тази практична форма на зъбите, балансът между ефективност, здравина и цена на вилата е много добър.

Единственото друго нещо, което аз се сещам да направя като любителски градинарски експеримент, някой ден, е да пробвам със зъби с Т-образен стоманен профил (справка -- идеята ми за "тозел" в по-стари мнения в тази тема, което в случай на повече зъби би станало "тила" за копане), при които обаче е желателно горната, хоризонтална чертичка на буквата Т да е много по-къса отколкото е при стандартните (обичайните) Т-образни профили, където, на практика, хоризонталната и вертикалната чертички са еднакво дълги.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 2 часа, Venetka написа:

Гледала съм при китайците как работят с подобни и ми се струва доста удобно. Да видим. 

За мен е страшно удобно. Въпрос на търсене и намиране на правилна техника. Аз съм напипал няколко в зависимост от ситуацията и мястото. Здрав, здрав инструмент. Качествена стомана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

В КАУФЛАНД има от градинските ножици с телескопичните дръжки по 23,25лв някъде ,което си супер добра оферта. тези ножижи доста дебели клони режат, а и са здрави.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване