Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Варела

Биофунгицид Поливерзум - обща поръчка за 2019

Recommended Posts

Жоро

Здравейте, имам нужда от малко количество (50-100 гр) от продукта. Дали някой има в излишък?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Здравейте ! Моля, тези, които са тествали препарата да ми кажат има ли някаква забележима разлика спрямо нетретираните и/или третираните с химически фунгициди растения. Какво става с гъбичката в жегата и след презимуване?  Нормалните гъби образуват спори, които изкарват сухите периоди в латентно състояние. И, защо някъде прочетох коментар, че трябва да се пръска отново след употребата на инсектицид за листни въшки ?  Не изповядвам био-еко-веган-джъндър идеология. Интересуваме ме единствено ефективността на тази паразитна гъба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Пробвахме за първи път преди около 10 дена и то при рози, а не зеленчуци или плодни. Мисля, че е стопирало маната. Не виждам нови поразени листа. Чудех се дали пак да не пръскаме днес, но много духа и всеки момент ще завали.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Интересуваме ме единствено ефективността на тази паразитна гъба.

Мисля, че никой от нас не е правил сериозни близки до научни опити ( с контролна група и т.н.).

Аз съм ползвал Поливерзум 2017 година и почти нямаше гъбични заболявания по доматите, издържаха до слана.  За съжаление не мога да съм сигурен, че това се дължи на препарата, защото много други хора също нямаха мана тази година, някои дори без изобщо да пръскат, други - използвали мляко, сода за хляб и т.н. 

Четох изследване на едни поляци, които са го сравнявали с  разни други препарати, химични и биологочини, доколкото може да се вярва на тяхното изследване - ефективността му е по-слаба от на химическите фунгициди (бяха ползвали някакъв BRAVO... незнам си какво), но все пак е достатъчно добра, особено ще се отнася до унищожаването на патогенните гъбички в почвата (и не толкова добра по отношение на борбата с патогените по листата и стеблата на растенията). 

За човек, който няма проблем да използва химия, не мисля, че е достатъчно ефективно, за нас останалите си е все пак някаква надежда. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не съм ползвал препарата, но по прочетеното мога да преценя, че си струва, поради неинвазивния характер на действието му, при който се установява симбиотична връзка с растението-приемник.

Ползването на химия не е проблем, но създава такъв, защото заедно с патогенните плесени убива и полезните гъби в почвата, а след края на краткотрайното действие на препарата "стерилния" терен се колонизира предимно с патогени.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мисля, че на есен ще знаем повече. На мен не ми трябва контролирана група, миналата година имах мана доволно, още рано щяха да умрат доматите. Сега доматите са на същото място, а лехите са стационарни, сиреч, всичко си е там. Краставиците пък си умират на смени...всяка година. 

И така, ако не подейства...кофти. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 24 минути, Mincho Georgiev написа:

Ползването на химия не е проблем, но създава такъв, защото заедно с патогенните плесени убива и полезните гъби в почвата...

За почвата използвам само мотика и тример за косене на трева. Там няма какво да убивам. Корените си имат собствени симбиотични гъбички в които са опаковани. Интересува ме заразата по листата. Ако гъбичките показват действие, като на един клип, те би трябвало непрекъснато да се размножават в едно лозе, защото маната е в изобилие и да постигнат някакво равновесие между тях. При засушаване е нормално да останат спори, както е с другите гъбички, които да се активират при повишаване на влагата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Първо спорите трябва да се развият, да започнат да се хранят и вградят в тъканта на растението. Тогава, може да се надяваме на тях през целият сезон. Поне така е на книга, реално как ще стане, ще видим. 

Kalam Mekhar, да не пръскаш с нищо друго е идеален вариант, за да не умре и гъбата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Димо 33 написа:

Първо спорите трябва да се развият, да започнат да се хранят и вградят в тъканта на растението. Тогава, може да се надяваме на тях през целият сезон. Поне така е на книга, реално как ще стане, ще видим. 

Kalam Mekhar, да не пръскаш с нищо друго е идеален вариант, за да не умре и гъбата. 

При зараза от листна въшка и щитоносна листа въшка, гъбите ще ми бъдат последна грижа. Пише ли някъде, че гъбите загиват от инсектицид, който е невротоксин ? А ко е така, да напръскам лозето с инсектицид срещу мана и да не си давам парите за фунгициди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Солаков смята, че може да им повлияят пестицидите, но не знам дали е проверено.

Но ако се наложи, пръскай за въшката с контактен пестицид(дециз) и след като му мине действието(3 дни) с поливерзум.

При мен бих пръскал с пиретро или нийм за въшка и след три дена с поливерзум. Лично мен не ме притеснява, че може да повреди гъбата, щото пак ще я подновя. Просто разхода ще е повече, което е нищо в сравнение с качеството на продукцията. 

Но пак казвам, на есен ще разберем резултата. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Димо 33 написа:

Солаков смята, че може да им повлияят пестицидите, но не знам дали е проверено.

Но ако се наложи, пръскай за въшката с контактен пестицид(дециз) и след като му мине действието(3 дни) с поливерзум.

При мен бих пръскал с пиретро или нийм за въшка и след три дена с поливерзум. Лично мен не ме притеснява, че може да повреди гъбата, щото пак ще я подновя. Просто разхода ще е повече, което е нищо в сравнение с качеството на продукцията. 

Но пак казвам, на есен ще разберем резултата. :)

Извинявай, но се дразня много от думата "пестицид" използвана във форум по градинарство и овощарство, а не в художествена литература. Има фунгициди ( за борба с гъбни заболявания), инсектициди (за унищожаване на насекоми - царство животни) и хербициди ( за унищожаване на плевели - растения).  Пишем си за конкретни неща, а не за миналогодишния сняг. 

Понеже забраниха инсектицидите с дълъг карантинен срок, сега останаха само контактни. Пръскаш, насекомото, което си уцелил умира и дотук. След две седмици,  мравките могат пак да донесат листни въшки и обикновено така става. Ако се окаже, че инсектицидът засяга нервната система и на гъбите, каквато те нямат, тогава ще убие и маната и няма да ми трябват други гъбички да се боря с нея. Ако пък само паразитните гъбички се окажат с нервна система, подозирам, че ще ми е много скъпо да третирам по няколко пъти в годината. Поне да знам, какъв ще е резултата, но и това не мога да разбера.

Докато пишех предишният пост се зачудих, ако този паразит се развива по- добре в почвата, дали няма да атакува гъбичната обвивка/слой на корените, без която те не могат да съществуват. Или, поне не за дълго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 18 минути, Kalam Mekhar написа:

ако този паразит се развива по- добре в почвата, дали няма да атакува гъбичната обвивка/слой на корените, без която те не могат да съществуват.

Ако ти се чете - може да прегледаш това изследване за влиянието му на гъбичките в ризосферата: https://aem.asm.org/content/75/14/4790

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Извинявай, но се дразня много от думата "пестицид" използвана във форум по градинарство и овощарство, а не в художествена литература. Има фунгициди ( за борба с гъбни заболявания), инсектициди (за унищожаване на насекоми - царство животни) и хербициди ( за унищожаване на плевели - растения).  Пишем си за конкретни неща, а не за миналогодишния сняг. 

Понеже забраниха инсектицидите с дълъг карантинен срок, сега останаха само контактни. Пръскаш, насекомото, което си уцелил умира и дотук. След две седмици,  мравките могат пак да донесат листни въшки и обикновено така става. Ако се окаже, че инсектицидът засяга нервната система и на гъбите, каквато те нямат, тогава ще убие и маната и няма да ми трябват други гъбички да се боря с нея. Ако пък само паразитните гъбички се окажат с нервна система, подозирам, че ще ми е много скъпо да третирам по няколко пъти в годината. Поне да знам, какъв ще е резултата, но и това не мога да разбера.

Докато пишех предишният пост се зачудих, ако този паразит се развива по- добре в почвата, дали няма да атакува гъбичната обвивка/слой на корените, без която те не могат да съществуват. Или, поне не за дълго.

На този етап гледам чисто практично на нещата, та не знам кое как е правилно да се именува. 

Но подобни въпроси си задавам и аз, като не виждам проблем да го изследвам на практика. Сега, че ще дам 100 лева на година повече, на фона на цялата продукция ми се вижда приемливо.

И все пак, съм оптимист. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 часа, Ру® написа:

Ако ти се чете - може да прегледаш това изследване за влиянието му на гъбичките в ризосферата: https://aem.asm.org/content/75/14/4790

 

Прочетох го и май си загубих времето. Не ползвам хидропонна система. Това, което разбрах е, че един от многото причинители на кореновото гниене има слаба устойчивост на коктейл от тези гъбички, и, че няма значима разлика в добивите на доматите при ползването им.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Kalam Mekhar Понеже ти се интересуваше как влияят конкретно върху ризосферата. Иначе има други изследвания, които показват, че в почвата унищожават вредните и на практика не закачат полезните, за разлика от химическите фунгициди, които морят всичко наред. 

Ето това например: https://content.sciendo.com/view/journals/fhort/24/1/article-p13.xml?language=en

Интересна е например сравнителната таблица 2 там, от която се вижда как влияят различните изследвани препарати на популацията от патогенни и непатогенни гъбички съответно в почвата, стеблата и корените на доматите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 22 минути, Ру® написа:

@Kalam Mekhar Понеже ти се интересуваше как влияят конкретно върху ризосферата.

Всъщност се интересувах само, дали атакуват симбиотичните гъбички, покриващи корените на растенията.  Нямам проблем с кореново гниене на дърветата, а с мана по листата на лозите. За мен ще е изгодно, ако с едно до две пръскания в годината постигна устойчива популация, която да подтиска популацията на маната и другите вредни гъби. Засега обаче не виждам някой да пише за успехи в това отношение. Корените, нямат ли блогоприятни почвени условия, ако не загинат от многото видове патогенни гъби, ще загинат от бактерии. Тях паразитни гъби не ги засягат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

По-скоро с 3-4 пръскания през две седмици би трябвало да се постигне устойчива популация. И то ако са налични и се спазват всички изисквания, като за жива култура. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 36 минути, Димо 33 написа:

По-скоро с 3-4 пръскания през две седмици би трябвало да се постигне устойчива популация.

Тази гъбичка, като е паразит и има изобилие от храна, не се ли размножава ? Uncinula necator (брашнестата мана) не чака някой да я нанася през две седмици. Имам спомени, че и тя ни е подарък и е внесена в България.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 9 минути, Kalam Mekhar написа:

Тази гъбичка, като е паразит и има изобилие от храна, не се ли размножава ? Uncinula necator (брашнестата мана) не чака някой да я нанася през два месеца. Имам спомени, че и тя ни е подарък и е внесена в България.

Размножава се, но доколкото моята логика си го обяснява не толкова липсата на "храна", а по-скоро липсата на оптимална температура и влажност я "мори".. и затова трябва да се привнася редовно.. и определено за Словакия, Чехия, Полша където е по-студено и мокро лятото работи по-добре..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, Варела написа:

Размножава се, но доколкото моята логика си го обяснява не толкова липсата на "храна", а по-скоро липсата на оптимална температура и влажност я "мори".. и затова трябва да се привнася редовно.. и определено за Словакия, Чехия, Полша където е по-студено и мокро лятото работи по-добре..

Всички гъби имат спори или подобни на тях образования, които преживяват в летаргия неблагоприятните периоди. Ако е сухо времето, няма нужда от пръскане с нищо. Ако купя за лозето и спазвам технологията на търговеца, поема ли някой гаранция, ако няма резултат и ми се скапе реколтата? Разбира се, това е само в случай, че цената на препарата е по- ниска от цената на добитото грозде. Иначе, нито ще купувам, нито ме интересува гаранцията им, ако дам 1000лв. за препарат на 500 килограма добив (няма грозде над 1,50лв.).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване