Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
преди 29 минути, Georgi Yanev написа:

За мушмулите, за сега съм приготвил малко калеми от единствената облагородена която имам. Друго не ми хрумва за тях.

Какви са тия мушмули? Дивачки? Имаш ли някоя снимка на листа и плодове и по какво се различават на вкус от "облагородената"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev
преди 30 минути, Славянски написа:

Какви са тия мушмули? Дивачки? Имаш ли някоя снимка на листа и плодове и по какво се различават на вкус от "облагородената"?

Нямам снимки на листата, но ще направя. Само да дойде пролетта и да се разлистят. По клонките има единични тръни(но сравнително рядко). Плодовете са с типичната кръгла форма и кафеникав цвят но значително по дребни(око 15/17мм). На вкус :) нямат никаква сладост(дори като омекнат), почти никакво месо и са доста влакнести. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 часа, Славянски написа:

Какви са тия мушмули? Дивачки? Имаш ли някоя снимка на листа и плодове и по какво се различават на вкус от "облагородената"?

Има ли изобщо диви мушмули в България ? Обикновената, която се отглежда навсякъде, не е много дребна. И, няма никакви тръни по нея.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

За да мога да снимам листата и плодовете, ще мине време. Но още тоя уийкенд ще ви снимам трънчетата. Ако посадиш мушмула, новия храст ще ражда ли същите по качество плодове? Тези моите съм почти сигурен, че са от семена разнесени от животни(дори сега често срещам изпражнения пълни със семки от мушмули, а не са от мойте).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз никога не съм виждал поникнала от семка мушмула. И по двора колко съм разпилял и никога не е никвала. Дядо ми казваше, че мушмула се присажда. Не знам семената ялови ли са?! Чел бях, че в Странджа имало диви мушмули на собствен корен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 часа, Славянски написа:

Аз никога не съм виждал поникнала от семка мушмула.

И аз не съм виждал, въпреки, че по земята падат много плодове. Издънки съм давал на познати и те раждат същите плодове. Според мен и дървото в двора ми е засадено от издънка, но то е по- старо от мен. Сигурно е над 50 години, въпреки, че изглежда доста малко на размер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ние бяхме коментирали по-назад в темата, че ако се направи присадката ниско и после се зарови, мушмулата пуска корени и става реално на собствен корен. Аз знам такава мушмула в селото (дали е присадена ниско или е от издънка) - излизат пет стъбла от земята. Иначе съм виждал в английски сайт да продават семена за покълване, и даже има инструкции, които са обичайни, но ми е странно. Дали ако има различни сортове мушмули да се опрашват семената ще никнат?! Дали трябва някаква "скарификация" (външно нараняване/надиране на семената)? Трябва да го проуча. Интересен въпрос. Още безсеменните мушмули не са популярни.

Eй тук една дискусия без резултат: https://alanbishop.proboards.com/thread/8584/medlar-seeds-help

Гледам другаде казват, че са получавали растение от семка, но сортът уж не се запазвал. Аз имам още малко мушмули и ще взема да пробвам с надиране и посаждане на няколко семена (стояли са си в плодовете и не са изсъхнали). За пробата. Гледичията също има твърда обвивка и след надиране с пиличка бързо пониква март месец (но и доста загнива). Миналата година ми никнаха едни вирджинки (американска райска ябълка) и много им се зарадвах... като се развиха листата се оказаха гледичии. Нещо съм ги омешал и семките на гледичията като набъбнат стават досущ като на едра вирджинка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Не знаех че тия бодливи мушмули дето растат при мен ще събудят толкова интерес, но и аз се разчетох и за сега няма да ги присаждам всичките. Ще взема да пробвам и аз да посадя от семки успоредно от едроплодната, съдена от мен от разсадник и от тази с бодлите, да видим дали някоя от двете ще изникне. Ще потърся по съседните дворове за мушмули, че да видя какво расте в района.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моята рода по бащина линия е от Странджата, изселници от Паспалово в периода между Илинденско-Преображенското въстание и Балканската война. Заселили са се в оная част на Странджа, която й викат "Родината" нестинарите - селата Ургари, Кондолово, Граматиково, Кости. Там в тоя регион е имало и още има "диви" мушмули. Събирането им и правенето на "вино", което е било повече като квас, от мушмули, си е стара традиция. Само дето там на този плод се казва "мускули", а напитката - "мУскула чОрба". Тааа, да, има диви мушмули в България и да, тия, които съм виждал аз, имат тръни - не големи и не много, но се срещат. Дори в Wikipedia има такава снимка!

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medlar_thorn.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз мушмула с бодли не съм виждал. Но и по Странджа не съм ходил. Ама аз на много места не съм ходил, тъй че може да има и другаде такива мушмули.

@Georgi Yanev, та кажи за бодливите - стават ли? По-кисели ли са? Или пък да ги сравниш на есен като/ако ти дадат плод и купешките.

Вчера отбрах и няколко калемчета от тукашните мушмули, не знам дали да пращам и от тях или Боби ще се оправи. Но колко му е да пратя? Аз тепърва ще режа още и няма да ми трябват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

 

На 29.02.2020 г. at 0:22, Славянски написа:

Аз мушмула с бодли не съм виждал

Ето една снимка на моята мушмула с бодли.

IMG_20200301_160350.thumb.jpg.38bee58aaa9dab50efa1ae7142204cb0.jpg

Има и едно останало плодче. Нищо че е пресъхнало, толкова големи са и когато са зрели (10-14мм). То почти няма месо около семките. Не са по кисели или нещо, а по скоро нямат вкус и не развиват никаква сладост като омекнал и покафенеят. Част от издънките са много наблизи, та вместо да ги разредя с рязане, изкопах едната - определено са семеначета. Има си основен корен и не са свързани помежду си. Най-близката мушмула която намерих в селото е на ~150 метра и според съседа е едра и питомна(на дървото растяли и дюли), но от друга страна зад мен почва гората та дали там някъде има диви мушмули не знам. Предполагам язовеца който живее наблизо може и да знае, защото често е в двора ми и съм почти обеден, че изпражненията с всякакви семена (включая от мушмула) дето намирам из двора са негови. Явно и той е градинар :) без мотика :) и съди насам натам. Всъщност дали точно неговото участие не е важно за да може мушмулата да се хване от семе?

IMG_20200301_160337.thumb.jpg.7910eaff604dc4d29020e2376afc2524.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами можеш да присадиш мушмула върху мушмула - перфектната подложка. А тия 10-14 мм реални ли са? Та това почти като глог и трънка?!

А на съседа ти мушмулата най-вероятно е присадена на дюля. Дядо ми на дюля ги присаждаше в едно малко разсадниче метър на метър и нещо. Но то в града с това малко дворче пак е нещо!

Би трябвало на подложка мушмула от семка дървото да стане по-голямо (май пишеше до 7 м). Върху дюлевите подложки не стават толкова големи (може би 3-4 метра). На дядо ми мушмулата е доста стара и не е повече от 4,50 м. Берат всяка година по две щайги. Даже баба ми на ракия ги прави :) Дядо ми почина има вече 10 години. Надживя го мушмулата...

Надявам се да дадат плод тая година (то имат ли празна година мушмулите?!) и да видим по-хубави снимки. Аз пък ще гледам да не забравя да посея семки от моите, но първо ще ги надера семената.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

 

преди 31 минути, Славянски написа:

Ами можеш да присадиш мушмула върху мушмула - перфектната подложка. А тия 10-14 мм реални ли са? Та това почти като глог и трънка?!

Ами при теб глога може да е доста едър, но да кажем че малките мушмулки са с размера на едър глог :) Наистина са доста дребни.

Иначе вече присадих две от семеначетата с купешката мушмула която имам, така че експеримента е вече в ход. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 18 минути, Georgi Yanev написа:

Ами при теб глога може да е доста едър, но да кажем че малките мушмулки са с размера на едър глог :) Наистина са доста дребни.

Е, сега - те милиметрите са си милиметри! Но глогът си е дребен, често и под 10 мм. Тя брекината дето ядох като подарък от един познат беше по 15-16 мм в диаметър, по-едра от мушмула!?

Между другото, ето ми я първата реколта (пак три плода, като прасковите, само че тази на третата година, снимката е от 15 октомври 2019 г.):

Photo1692(2).thumb.jpg.2883ff8005b41330505e4fb32bb74b03.jpg,

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това калемче задържа плода и си направи и листа много, и прираст. Интересно, че се разви седмици след подложката - майчинското растение отдавна беше завързало, когато взеха да цъфтят калемите. Чудя се дали е щото са калеми, или сортът е такъв? В момента има 3 плодчета. Пускам друга снимка от сега, която показва за сравнение на плода на калема и на майката:

ACtC-3fKhRu_jxti_PZfUiXToSGB1SC55FEEiWm7

Доста са различни, при новите няма такива листчета остатъчни и са по-мъхнати, почти като дюли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Под мойта голяма мушмула открих поникнали десетина мушмулчета:grin:.Какво да ги правя,като пораснат ще раждат ли или не?

mespilus bulgarica.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На есен ги откопай с цял централен корен и ще имаш чудесни подложки за ашладисване. Ако мислиш да ги подариш например, отгледай ги една година в контейнер да дръпнат (туба 6 литра вода стига), на следващата ги ашладисваш и подаряваш. Ако пък искаш по дивото, посади директно на есен и маркирай и по някое време след години - ашладисваш. Основното е да запазиш централния корен при възможност.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Брей, никват! Аз така и не посях семена, но при мен такъв феномен не съм виждал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Снимах една мушмула присадена върху глог. Възрастно дърво и присадката е на нивото на очите ми:

IMG_20201118_154527.thumb.jpg.f80cc039949394b75bc067977361380e.jpg

Виждат се зеленикавите леторасли на глога под присадката (място бол). На втората снимка се вижда по-добре как мушмулата расте по-мощно от глога и се е получило нелицеприятно издуване:

IMG_20201118_154515.thumb.jpg.f4a1338419325cae3be134566f0332f4.jpg

Плодовете са още твърди. Не са почнали яките слани още. Брал съм и по Коледа.

Другите мушмули, които съм виждал в района, са изглежда на собствен корен или присадени много ниско и заринати, и тоя проблем го нямат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би последните години на изобилие на всякакви екзотични и други плодове и лакомства измениха вкуса на българина и мушмулите не са на почит. Тези дни обърнах внимание на не една и две необрани мушмули из селата в района. На хората не им се занимава. Всъщност, по-често се виждат необрани дървета от обрани. Едно време са ги садили, а сега няма кой да ги яде... Или дори направи на ракия. И плодовете от есента стоят по клоните през март.

Но всъщност не са само мушмулите. Говорих с мъж, който има всякакви овошки, и се оплаква, че домашните му не ги обичали - вика "праскови, череши обичат", но другите... Той пък яде всичко. Очевидно е до навик. Мисля, че станахме твърде глезени. А си спомням, че една година налитахме на глогинки поради липса на друго...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване