Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

greenn

Мисля, че мушмулите, които се продават са в/у дюлева подложка. По-лесно се осигуряват такива подложки. От друга страна някъде съм чел, че глогът се присажда на място, където е израсъл. Не му понася добре местенето.

Много бих искал да видя семеначе от мушмула и да експериментирам с него. За съжаление досега не съм виждал, макар че имам няколко сорта на едно дърво.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз нямам информация или наблюдения, едното или другото. Глогът е доста често срещан в дивото, особено в сегашния и в бившия ми край, докато "дива дюля" не съм срещал... да не кажа никога. А и като знам какви глогове има наоколо, дюлите като дърво бледнеят. Та не съм сигурен до колко глог подложка ще направи по-малко дърво. Мушмулата сама по себе си е доста бавна и не става особено голяма.

Тая пролет сложих микро калемче на разцеп на клонка на глог с диаметър 10 см и причудлива форма, при нас, в горичката. Хванало се е, нямам актуална снимка, но исках само да кажа, че глогът не е задължително да е малък или да значи маломерно дърво резултат :)

20230314_141932(1).jpg

Според мен глогът е по-подходяща подложка за лоши условия / терени / почви, по-държелив, устойчив и на засушаване, докато дюлята върви като за домашна овощна градина, по-добра почва, напояване и тн.

Ако ашладисва в дивото човек, глогът има и вградена система за отбрана :) и може да опази калема.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето ми я най-голямата мушмула, има плод, но не е отрупана тая година (много беше силно слънцето):

IMG_20230712_145211.thumb.jpg.04c8a6bd61b650c07024917efa47b1e8.jpg

Има леко изтумбване на мястото на присадките, но засега е стабилна и расте мощно. Ползва корените на глога. Ниско се разклонява глогът и там има две присадки и съответно две стъбла.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20230714_171025.jpg

Слагам и една днешна снимка на калема, единият беше отчупен, вероятно при бурите през юни, но калусът е перфектен и няма дупки. Другия е дигнал 40 см поне от едната пъпка и към 15 от другата, което е много, предвид, че е на доста плътна шарена сянка в подлеса, а глогът (дебелото стъбло) продължава още 4 метра нагоре...

Долу в ляво се вижда друго стъбло, то пък е на един полегнал млад бряст, който така или иначе няма да живее много, но двете дървета някак се облягат едно на друго, интересно е! Исках да направя обща снимка, но осветлението не беше добре, та друг ден.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това от калемите от @Боби Димитров, първа реколта, върху глог:

Photo1096.thumb.jpg.b5f2a165571fc040ee4122d88d7029c1.jpg

Ще видя дали вкусът е същият като на местната, която за мен има по-кисела жилка от тази при баба ми в плевенско.

Дръвчето е ниско и не много обгрижвано, не е поливано от мен нито веднъж. В пастира на овцете. Сложих му мрежа и кол и засега не са го повредили. Не се вдигат на задни крака като козите. Но много, много издънки от глога. Плодовете ги броих 24. За първа реколта бива. Мисля, че му е трета година. Хвърлих му две-три лопати овчи тор.

А голямата мушмула има повече плод отколкото очаквах сега като поопадаха листата. Но и при нея дъждовете се отразиха и няма мушмул на всяка клонка. Хубаво е да има плодове в градината до зимата. Гледам някои хора не си ги берат, но аз обичам мушмули. От онези безсеменните още не съм виждал и опитвал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.07.2023 г. at 23:36, greenn написа:

Мисля, че мушмулите, които се продават са в/у дюлева подложка. По-лесно се осигуряват такива подложки. От друга страна някъде съм чел, че глогът се присажда на място, където е израсъл. Не му понася добре местенето.

Аз преди три-четири години купувах мушмули да сложим при родители ми. Човекът каза, че подложката е глог. Не съм видял да избива от подложката, но защо да ме лъже!? На втората зарових и присадката с цел мушмулата да си пусне собствен корен. Върви добре две години вече. Иначе дядо ми беше ашладисвал мушмули на дюли и все избиваше дюлята отдолу. Предполагам е имал дюлеви издънки за тая работа. Занимаваше се. Имаше малко разсадниче метър на метър и винаги беше пълно с фиданки нагъсто (и това в малкия градски двор). Но аз тогава не съм проявявал интерес, пък и той не ми е обърнал внимание.

Иначе дива дюля и аз не съм виждал. Трябва да е някъде близо до дюлеви насаждения ако има. Преди години сях семки от круша и дюля за проба. От дюлята нищо не изникна.

Между впрочем, местих два глога с присадена върху тях мушмула. Единият загина същата зима, но коренът не беше топ. Другият го дадох на комшия и ми се струва, че и там не се хвана... Но трябва да проверя. Тези, които не съм местил, вървят добре. Изключае една, която присаждах на под кора мисля и не зарасна добре мястото на присадката и върви ни жива, ни умряла. Почти никакъв прираст. Още не съм я махнал, но съм я отписал отдавна. На шест години е и няма човешки ръст още. Лош избор на метод за присаждане. Нали подложката беше по-дебела. То и тази, която ми върви най-добре, също беше дебел глог и не се получи присадката първо. Но на същата година избиха млади клонки и следващата пролет ашладисвах на подобрена копулация и се получиха нещата. Сега мушмулата дебелее малко повече от глоговата подложка.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Една снимка от днес:

Photo1114.thumb.jpg.723b433a20008776c7221b4ff45bb27c.jpg

Това е мушмулата от Боби, необрани плодове. Още са твърди и неготови за ядене. Удивително късен сорт наистина. Не зная това дали е предимство. Ако ги бях оставил всичките на дръвчето, предполагам тепърва щяха да почват :) но ако искам мушмули през януари и февруари, това е сортът.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Края на януари си има рутинно, ако не е някой сняг/буря да ги обрули. Хубави за са късен плод, макар че може да се каже ранен, ако броим от януари :)

Ето снимки от днес.

На преден план са "нормалния" сорт, има 3 готови, отзад са 3 безсемкови, те са още по-късни, обикновено цялото дърво съм го обрал и остават те.

20240108_123237.jpg

 

Тук се вижда горе-долу колко са останали по дървото. Има тук-там по някой готов.

 20240108_123202.jpg   20240108_123127.jpg  

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Значи аз може неправилно да съм осъждал хората, които си оставят мушмулите през зимата необрани. Аз считах, че декември трябва да са готови за бране, пък те може да ги чакат да узреят до февруари :)

Безсеменните струват ли си?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Определено си струват, даже това дърво ще го превърна половината в безсеменно и където слагам по глог все е от тях. От другия сорт съм решил да извадя семенаци и да видя какво ще стане, защото току виж излезе по-едър безсеменен, предвид кръстосаното опрашване клон в клон...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Аз сефте чакам някъде да никне семка от мушмули. Но може пък сега с два сорта нещо да се случи. Даже имам и един трети върху дюля, от мушмулата на баба ми, която в последствие загина. Само че дали заради дюлята, дали заради мястото, за три-четири години няма и метър - да не е и под половин метър - и съм решил да го вадя и местя. Другите ми присадки са на глог.

Пробвал ли си да стратифицираш семена? И въобще при какви условия никват?!

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Този иранец в Англия показва сорт ирански мушмули, които баща му е завъдил и ги размножават и продават:

Сравнява ги със сорт "Нотингам", "Голяма холандска" и други европейски сортове. Видеото е от средата на ноември и на иранската много от плодовете са готови, омекнали, докато Нотингамската е твърда като камък. Човекът казва, че този сорт 9 от 10 години не угнива на дървото и трябва да се бере и да лагерува.

Та, Боби, очевидно има сортове и различия. По разсадниците пишат просто "мушмули" и толкова. Тези иранските не изглеждат ли малко необичайно издължени и доста едри? И някак клоните и плодовете сочат надолу. При мен стърчат нагоре мушмулите.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Сортове има бая то, ето едно кратко списъче, че и с няколко турски надолу. Семки до сега не съм мъчил, но ще отбера някоя и друга в една саксия вън до тая с кавказките дето прати и ще видим какво ще стане. На теория са двойно заспали, демек като глога, с който са братчеди. След зимата ще искат лято и още една зима, за да подкарат.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

То това е, че аз години наред колко съм семки съм изплюл по двора и колко зими и лета са имали, но нищо не е поникнало. Мишките да са изяли всички семки до една?! Не е невъзможно, като със скорушата над селото, където от много години нищо не е пониквало от семената според един възрастен мъж (който ми каза как да я намеря). Но аз някъде 2019 г. като отбрах семки от плодовете и посях - всичко поникна. Та вероятно мишки и други животинки са ги изяждали до шушка и не са им давали шанс. Но с мушмулите нищо. Глоговете пък си никват навсякъде.

То на мен не ми трябват да сея, изключае заради това, че на глоговите подложки може да се откърши присадката в един момент, особено ако е високо. Аз бях писал мисля, че мушмулата, от която взех оригиналните калеми преди няколко години, изглежда е на собствен корен, защото от земята излизат няколко стъбла, всичките еднакви. Няма дюля или глог. Възможно е и присадката да е била заровена. Янев беше писал за мушмули семенаци с бодли при него, но и той де се изгуби кой знае...

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен има разлика в поведението/пътя на семката между глог и мушмула. Например птица от типа на сойка и сврака хапва цяло глогче и го тръцва на полето и то си тръгва по някое време. Виждам съм и ъм ако от язовец, което е 50% семки от глог  и 50% от шипки. Докато на мушмулата семката е голяма и ако нещо ще я яде, няма да я глътне и тръцне, а ще я изгризе. Мишките са резонна причина, но също и може да е по-просто, като гниене/мухъл, да ги отнесе вода или да се закопат дълбоко. Искат повърхностно да се сложат. А може и да са покарали и да са били изкълвани/опасани/стъпкани след това, или на ниво кълн изядени отдолу.

@yanev най-вероятно се е задомил, последно като го видях омайваше народ с домашни ферменти, но да, според мен не е странно да имаш семенак мушмула, такива има по Странджата, както съм писал. Просто трябват условия. Ако искаш да ги тестваш по-сериозно, плюй костилките в някоя саксия и така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
На 9.01.2024 г. at 10:50, Славянски написа:

Не е невъзможно, като със скорушата над селото

Скорушата е със страшно вкусни и богати на вещества семена. Мондешка пише, че животните специално ги докопват и схрускват. Плодовия червей при нея също веднага подпуква семената. Дюлевите семена също са много харесвани от червея. При мушмулата... не знам, тя е със семена като камък. Шандудия...крехки семена, които за разлика от тези на Морус Алба, които поникват веднага, иска стратификация и явно животинките, мравчетата, не ги оставят да стоят цяла година да си се стратифицират естествено. Затова и семенаци скоруша и шандуд - почти няма/скоро намерих една скорушка около метър и страшно се зарадвах, не в непосредствена близост до майчино дърво :) /.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Имам един много едър сорт мушмула, но е по-отворен отдолу и по-податлив на плесенясване при влага. Затова си предпочитам по-обикновената. Ако искате калеми - ще има.

Mushmula-1.jpg

Mushmula-2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

50 g на плод е впечатляващо, то ябълка цяла. Знаеш ли името на сорта? Калеми не отказвам, може за срещата да пратиш, особено ако изпадне и някое гуми клонче/семка ;)

Моите стават до около 3 см.

IMG_20191223_154517.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това може да е някой от "великаните" в онзи списък със сортове. Великан от Бреда ли, какво беше?

Мерих сега един от останалите плодове от сорта на Боби. 11 грама. Те са по-дребни от тукашните, а и дръвчето е малко, но въпреки това най-едрите едва ли са повече от 20 грама.

@greenn и аз не бих отказал калем. Въпреки че викаш обикновените били за предпочитане... Това плесенясване ще рече ли, че е добре да се берат рано, за да се избегне?

Откъде си успял да го завъдиш? Аз поне в България такива едри мушмули не съм виждал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

В София каква разкошна мушмула имаше... Приказна! Не едра, но много рано успяваше да съзрее още на дървото, буквално след първа ноемврийска слана и много, много вкусна и ароматна. Здрава и без болести и петна по плодчетата. Разкош... Имаше, защото я изкорениха в края на лятото, водопровод. Имам прихванати пъпки от нея, присаждах на спяща пъпка преди изкореняването върху дюлки. Изглеждат успешни. Да видим как ще е. Подложките често привнасят, отнемат по нещо.

Иначе едрината не е основен и решаващ фактор за мен.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване