Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Да дигна тая тема леко :)

През август бях заснел нашата малка мушмулка, сега вече листата опадаха и плодовете едреят.

20211113_114641.jpg

 

Отделно снимах и една от присадките (пада се баш в сянката снадката), която би трябвало да е със сорт без семки - има няколко завръза и ще ги видим като са готови, вероятно по Коледа, както обикновено. Виждат се добре и разликите в двата сорта. Ако действително тези са без семки, не е проблем, че са по-дребни, защото семките са обикновено над 50% от обема на плода.

20211113_114615.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

При мен единични бройки вече са омекнали и стават за ядене.

20211113_115900.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аз обрах моята - така или иначе не омекват наведнъж, всеки ден си хапвам по някоя омекнала. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И ние ги опитахме, бяха вкусни. Обрах всички без 2 бр. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ами дървото е в двора - предпочитам да си ги късаме от там и да ги ядем направо. Няма достатъчно за да се правят сладка и подобни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дървото на комшията отново има бая. Миналата година покрай здравословни проблеми при тях, дървото остана необрано. Той ми каза - иди си набери, ама и ние имахме и така остана до пролетта почти с плодчетата. Тая година съм решил овреме да го подпитам и да врътнем един мармалад като добавка към мушмулния фермент.

20211111_131134.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много се замислям за второ дръвче мушмула, но като гледам как ражда, вероятно ще е достатъчно. Сега нашата мушмула е много малка - една пръчица около метър и нещо и имаше 24 плодчета. Голяма изненада беше. 10 плодчета вече изядохме, бяха много добре омекнали. Мислех, че ще трябва дълго да ги чакам, ама не е така. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Предвид, че имаш опит в ашладисването и имате диворастящ глог в латифундията, просто си ашладисай някое глогче ;) Дори и да не го береш редовно/когато и да е, птици и други животни могат да ползват плодовете. Всички ще спечелят :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нека стане по-голямо дърво, че едвам се вижда, дето има една приказка. :) Може да ашладисам, има глогове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз ашладисах три-четири глога, но от тях един стана хубаво дръвче. Притеснява ме неравномерното нарастване на глога и мушмулата в точката на присадката. Правя едни надлъжни нарези на глога, но стои изтумбено. Ако бих ги правил наново, бих присадил до земята и после да заровя присадката и мушмулата да стане на собствен корен. Не съм се отказал, но ще имам ли време не знам.

Тая година дръвчето задържа две дузини плодове след като козите му прегризаха върховете на ниските клонки. Можеше да са пъти повече. Второто линее и няма да го бъде заради тази присадка под кора, която не зарасна хубаво. Третото някакво животно му отцепи едното стъбло, но в него има живот. Другата е с калем от Боби, но мястото не е много защитено. А една загина след пресаждане. 

Та накрая от сума ти дръвчета реално едно върви добре само и плододава. Ако бях останал с първите две успешни - нищо нямаше да имам. Това е четвъртото по хронологичен ред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Насадих днес една купешка мушмула. Този път реших най-накрая да сложа присадката под нивото на пръстта, което от своя страна включваше изкопаване на доста дълбока дупка (за съжаление присадката не беше толкова ниско). Та се получи наистина голяма дупка - не мисля, че някога съм садил дръвче толкова дълбоко. Подложката мисля е глог, корените много хубави. Надявам се да се хване и да тръгне мощно. Ще видим мушмулата ще се вкорени ли на собствен корен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Не съм чувал присадката да се зарива...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Славянски написа:

Насадих днес една купешка мушмула. Този път реших най-накрая да сложа присадката под нивото на пръстта, което от своя страна включваше изкопаване на доста дълбока дупка (за съжаление присадката не беше толкова ниско). Та се получи наистина голяма дупка - не мисля, че някога съм садил дръвче толкова дълбоко. Подложката мисля е глог, корените много хубави. Надявам се да се хване и да тръгне мощно. Ще видим мушмулата ще се вкорени ли на собствен корен.

Не мисля, че ще се вкорени, поне при татко не се получава - има няколко различни дървета, чиито присадки са в почвата, когато ги разривахме, за да ми покаже различният разтеж на подложка и присадка, при нито едно от тях нямаше корени от присадката. Би могъл да направиш малък прорез, както при въздушните отводки (но и не виждам защо ти е да пуска корени присадката).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 24.12.2019 г. at 15:21, Миленка® написа:

Според мен няма значение дали присадката е вкопана в земята. С татко разровихме да разгледаме присадката на неговата мушмула. Подложката е глог. Съвсем ясно се вижда, че подложката от глог расте по-бавно, а мушмулената присадка по-бързо. 

IMG_20191224_132341.thumb.jpg.8c9f65227d93c32bb716e3f11e0cea34.jpg

Ето @Славянски даже съм качвала снимки, явно сме ровили заради обсъждане във форума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз в селото знам две мушмули, които не изглежда да са присадени. Едната има няколко излизащи от земята стъбла. Диви мушмули за подложка не съм виждал. Затова и подозирам, че присадката е била заровена. А и съм чел, че вкореняването става. Реших да пробвам заради това разминаване в растежа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще цитирам едно мнение в дискусията, което съм линкнал на първа страница (писано в последствие):

Зарових присадките, но се съмнявам, че това е необходимо. Две от моите мушмули се катурнаха в песъчливата ми почва. Там, където клоните се допираха до земята, ги зарових и те се вкорениха, образувайки гъст жив плет и напълно потискайки другата растителност. С усуканите си клони те създават чудесно тайно скривалище в тези гъсти живи плетове. Дърветата продължават да се разпространяват по този начин и гарантират, че проблемите с присаждането никога няма да бъдат проблем.

Семената на мушмулите са наистина двойно спящи, така че трябва да се изчака две години след засаждането на семената, за да се видят резултатите. Това, както и бавният растеж на младите разсади, прави мушмулата неподходяща за използване като подложка. Докато плододаващата дюля е лесна и надеждна за отглеждане от семена и расте по-бързо.

Дивите форми получават най-добри отзиви тук, във фермата, и се отглеждат със 100% постоянство, което ги прави по-добри кандидати за преработка в хранително-вкусовата промишленост. ... Дивите форми имат шипове и стоят изправени, вместо да се привеждат.

Правя си извода, че мушмула на собствен корен ще е може би по-дълголетна и по-едро дърво, също и се елиминира риска от късна несъвместимост и/или счупване в мястото на присадката. Присадена незаровена мушмула ще има по-слаб растеж, обусловен от глоговата или дюлева подложка. На места със силни и ураганни ветрове препоръчват заравяне на присадката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мина време и наблюдавам развитието на мушмулките, които присадих. Вече четири-пет години минаха. И виждам проблеми. Според мен най-вече продиктувани от недоброто срастване с глоговите подложки (имам и една на дюля, но тя почти не расте).

Опитите ми бяха на разцеп, на "под кора", и на копулация. Последните се държат най-добре и вървят най-силно. Под кора дръвчето е най-възрастно, но едвам не е умряло - толкова слабо върви. Просто присадката стана много нецентрирана и проводящата тъкан е оскъдна. А това на разцеп, което вървеше много добре първите две-три години и даже имаше някакъв плод, миналата година изгуби едното си стъбло и сега е половин дръвче. Прилагам снимка:

Photo0550-1.thumb.jpg.039178c3304c70e5d6bd96c8b5b4b658.jpg

Вижда се мястото на присадката след отцепването на единия клон. Може би съм направил грешка, че съм оставил и двата калема да се развият (ако наистина така е станало). Въпросът е, че в момента това срастване изглежда, че лесно може да се отчекне и второто стъбло с тоя разцеп. Мога да му сложа стабилен кол, ако това ще помогне. Но при копулация на малко клонче някак по-безпроблемно зараства, а тук при по-дебелата подложка се получава слабо място. Поне глоговите клончета избили отдолу махнах. Ето го и дръвчето, което е към 2 м високо. Няма кой-знае каква корона:

Photo0551-1.thumb.jpg.93ac60d0c0fb23ce7d8aaa6e13d769c7.jpg

Та си мисля, че и тази присадка рано или късно ще се компрометира. Затова реших да действам предварително и заложих още няколко присадки пак на глог (с подарени калеми от една позната). Идеята ми беше по инструкция калемите да сложа максимално близо до земята, след което да преместя растенията и да ги заровя по-дълбоко, така че мушмулата да се вкорени и да стане на собствен корен.

Намерих някои кастрени глогове пуснали растеж, може би на две години. И направих облагородяването:

IMG_20220501_143519.thumb.jpg.bee4192e68c39826a5ab4e4cf9c99a95.jpg

Тази беше първата, на подобрена копулация, калемът е вземан през януари. Стъблата бяха няколко. Оставих за всеки случай още едно стъбло на глога, ако не се получи присаждането, евентуално да го преправям на друго по-натам. Застъпването е дълго. Повече ме притеснява как ще извадя коренището на храста. А това е вторият глог, на който сложих два калема, пак много ниско:

IMG_20220501_143535.thumb.jpg.9e4c95a67a08e4855fea56a2e64f1218.jpg

Ако се хванат и ги опазя до зимата, ще местя поне единия на постоянно, по-добро място. Надявам се този път и растежът да стане силен, не мижав. Почвам да оценявам купешките мушмули от разсадник, които са присадени много ниско и може да заровиш и началото на присадката. Бях взел една такава преди години, но тогава не съм въобще разсъждавал по въпроса за вкореняването и потенциално проблемни ашлами, заради недобро срастване и разлика в растежа.

P.S. Всъщност едната ми присадка преди години, която върви зле още, може и да беше не на "под кора", а на "кози крак". Трябва да я огледам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 4.01.2022 г. at 18:00, Славянски написа:

Насадих днес една купешка мушмула. Този път реших най-накрая да сложа присадката под нивото на пръстта, което от своя страна включваше изкопаване на доста дълбока дупка (за съжаление присадката не беше толкова ниско).

Само да вметна, че тази я садихме при баща ми, което е на повече от сто километра от мястото, където живея. Тъй че при мен не съм го пробвал още този метод. Едната мушмулка на глог, която местих, загина още на същата пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И двете присадки мушмула на глог близо до земята са почнали да се развиват. Снимах едната с двете стъбла:

Photo0570.thumb.jpg.93a443ab7d55d8c437990d328681c832.jpg

Трябва да я маркирам с колче да не я окоси някой погрешка. На другата махнах второто глогово стъбло да не пречи.

Калемът ми е подарък от една жена от ловешко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Аз още нямам опит с мушмулите. Тази година за пръв път присадих безсеменна мушмула върху дюля (еспериментаторската ми дюля). Благодаря много на @kokorko ! Искам да питам тези от вас които имат повече опит, или пък са се интересували от следните неща:

(1.) Струва ми се, че мушмулата се присажда много по-често върху подложка глог отколкото върху подложка дюля. Какви могат да бъдат причините да бъде предпочетен глог пред дюля за подложка на мушмула? На мен лично, ми изглежда сякаш дюлята е подценена, като подложка за мушмулата: при дюлята няма чак такава разлика в дебелината на стъблото; някои дюлеви дървета "произвеждат" много издънки -- лесно е да си направите вегетативни дюлеви подложки; дюлевите семки покълват много по лесно от глоговите  -- ако искате семенна подложка.

Иначе аз лично бих предпочел семеначе от глог за подложка на круша, дюля и евентуално (ако стане) ябълка, защото това са едни от малкото комбинации в които  резултатното дърво има шанс да се получи хем малко, хем с дълбок корен, хем с дълъг живот.

(2.) Какви са ползите и недостатъците когато за подложка на мушмула се използва семеначе от мушмула спрямо другите видове подложки, примерно глогова и дюлева?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване