Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Cameo успя да цъфне в дъжда. Наистина цветът е нежен, превъзходен:

IMG_20230419_154856.thumb.jpg.a0a1e2db1d42140779244a89107cfc08.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите от семена са на три години. Кога ли ще цъфнат? Имам три растения (или 2?). Все още са близо едно до друго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И аз имам точно 3 годишни семенаци, няма да цъфтят тази година. Но ще заложа още. По махалата всички почти имат един и същи клонинг, бабите едно време една на друга са го дали и съответно никъде няма плод... Та семенаци са нужни!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моите цъфнаха на пета година (никнаха 2018 г., цъфнаха 2022 г.), но в неполивни условия. Мисля, че можеше на четвърта или дори трета. Имам и такива дето на шеста още не цъфтят. Но те са без защита и бяха опасвани частично, не ги и поливам. Грижата и мястото до голяма степен определя колко скоро ще дойде цъфтежът.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тая година ми е интересно от различните сортове дали всички ще направят плод и какви ще са вкусовите им качества. За съжаление повечето растения не са ми защитени и има поражения (от овце) и ще мисля нещо тези дни. За някои от сортовете имаше твърдения, че не задържат плод. Ще видим. Конкретно Cameo и Yukigoten имаха доста цветчета и други храсти наблизо цъфтящи по същото време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Бях изхвърлил в трапа за отпадъци няколко останали върху храстите съсухрени плодове. Те семената пък поникнали като четка. Покрай тях пък се виждат някакви смръчкулки, за пръв път виждам такива в градината.

На другата снимка са семеначета - втора година от три различни плода. Единия беше от розовоцъфтящ храст, другия беше с тъмнооранжево месо, а третия ми се видя по-крехък за ядене. Може да са били в различна степен на зрялост, не знам, но от различни храсти бяха. Ще ги разсаждам догодина покрай оградата и каквото излезе. Поставени са в спартански условия, но оцеляха.

 

henomeles-3.jpg

henomeles-2.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вадих малко семенаци за преместване. От закопани цели плодчета са повечето, но има и някои от отделна семка - не са надписани, сбириток. Даже не помня от къде е плода, май Славян и Любо ми бяха давали. В леха на капка са/бяха, но се поливат 1/седмично макс.

Честно казано не очаквах подобна коренова структура...! Мислех, че е повече като касиси и тн плодни храсти, пълзяща настрани... но не!

20231023_155340(1).jpg

Това посоченото е едногодишно, до него е 2 и следащото 3 годишно с отчупен връх и избила пъпка, затова е ниско. Първото е 20 см надземно и 40 см прав корен надолу, извадих го без поражения!!! А тройката е със 60 см корен и се отчупи разбира се, може би отива 80.

Това ми говори две неща. Растението ще е супер сухоустойчиво и като цяло държеливо на тормоз. И второ, тая схема със семенаци и разсаждане не си е работа. Как ще изкопая 40 см права дупка надолу в дивото, за да го посадя това? Директно цели плодчета закопани и така - това ще има и добавен бонус от израстването на туфа на по-богата генетика, с други думи в един храст може би ще има достатъчно разнообразие за опрашване!

Ето още една снимка на същите.

20231023_154358.jpg

Забелязвам, че пускат корени по стъблото където е било засипано (в тая леха се копа често, защото вадя билки за подаряване, за размножаване и тн). Та на новите им места (в разсаден ред в зараждащия се разсадник) ги посадих по-дълбоко, да видим. Ще ги чакам да цъфнат и ако дават добър плод, ще ги местя пак на финално място в нашата градина.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И аз местих моите три семенака, но беше рано за тази дейност и не знам дали не ги уморих. Напролет ще се види. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 14 часа, Боби Димитров написа:

Това ми говори две неща. Растението ще е супер сухоустойчиво и като цяло държеливо на тормоз.

Имах няколко семенака с кофички от кисело мляко, тази година никнаха. Пролетта много дъжд и ги забравих в тревата. После хвана суша и дълго време не бяха поливани (хващат сянка от запад). Като ги открих не само, че не бяха загинали, но не бяха си изгубили и листата. Оттогава съм ги поливал.

Иначе тая година останахме без плод от хеномелесите. Агнетата им изядоха цветовете. Предпочитат ги пред листата.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Този семенак го премесих пред къщата есента на 2022 и го орязах стабилно (съкратих му височината наполовина и му махнах около 1/2 от всички клонки. Дали затова или просто му е дошло времето, направил е цветни пъпки. Размерът му е колкото се вижда на снимката горе-долу.

Интересно е, че където сочи кутрето ми има една клечица като клечка за зъби, която може би е издънка от същото или друга семка (защото там бяха туфичка от няколко семенака, която преместих целокупно) и макар да е 10-15 см, също има розови пъпки.

20240205_153422.jpg

Извън кадър има още един семенак, двойно по-висок, неподрязан, пак от същата туфа, той няма видими плодни пъпки.

Възрастта им е неясна, най-малко ще са на 3-4 години тая година, най-много 6-7. Източникът също е неясен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето го и цъфнал, оня ден отвори. Това е първият ми цъфтящ семенак от хеномелес! :)

20240328_161245.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

На 3, 4 годишни клони залагали цветните пъпки. Така че...  Търпение.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

При мен една от семка, която вече две години цъфти хубаво - сега ѝ е седма година - има сериозно изсъхване и е останала на 1/4 от височината. Може би заради сушата от началото на август до ноември. Със сигурност не съм я поливал. Жива е, но са основно млади и ниски стъбла и не цъфти. Малко съм озадачен. Близо до нея има още три по-малки, те нямат съхнене. Един глог наблизо не съм махнал, той пък да я задушава, но шест години растеше много добре?!

Боби, твоята вероятно е от орешковите. Те са такива червени. Имаш ли втора за опрашване?

В момента са прекрасни за снимки, ще видя утре на светло ако имам сгоден случай да направя.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Не ми се получават пак хубави снимките, че ми блести слънцето и не виждам на екрана. А и цветовете на живо са страхотни, не такива убити. Розовата вече има прецъфтяващи цветове:

IMG_20240330_115250.thumb.jpg.93cbcfbe30a2bb0a1b1e51dfb245a6d3.jpg

Червените почнаха по-късно и са свежи:

IMG_20240330_115207.thumb.jpg.3c71b2914ba81972510263a363145267.jpg

Вземах от тях цветове да опрашвам, че онази е сана и не задържа. Но май прашецът не беше узрял и ще трябва да пробвам отново.

Белите и пъстрите май ще пропуснат. Като не съм ги защитавал адекватно и не да пораснали много.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 28.03.2024 г. at 21:36, Славянски написа:

Боби, твоята вероятно е от орешковите. Те са такива червени. Имаш ли втора за опрашване?

Възможно е, сбириток са ми семената... Тук на село по дворовете (а и в Божурище) повечето са в такъв оттенък или малко към винено, но плод не съм видял никъде до момента, а гледам осторожно. Иначе втора нямам, та ще се види дали това ще проима плод. Най-близката е на около 250 метра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно. Тук червените са много редки. Повечето са розови с едри цветове и високи растения. Но би трябвало да се опрашат между видовете. Преди розовата я бях опрашвал с друга от селото и стана. Но не съм сигурен коя точно, че вземах от различни. Следващата година не се получи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov
Отговорено (Редактирано)

Онзи ден за пръв път цъфна декор. дюля( даже бях забравил какво е , дадоха ми я бонус от разсадник)От светло розовите е

.1712160148174.thumb.jpg.da9546306afa93c396ca876cbd785e97.jpg

Взех още 2 от друг разсадник и са с 1-2 водещи стъбла и не избиват като храст(първата е такава)Ще ги видим какъв цвят ще са.

1712160148192.thumb.jpg.6764f3f41193104280221d2567ec9306.jpg

BTW от тези при мен има през двор засадени.Една   даже е с размери   над  1.8 х18 метра.

IMG_20240326_175457(1).thumb.jpg.ddfe117654c3d6fc22d5fd311ff62826.jpg

На живо е  е малко по - тъмна на цвят .

Редактирано от tsankov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Хубаво са нацъфтели в момента и им спретнах фотосесия.

IMG-4aad4adbef64369e24533dc5cba20407-V.thumb.jpg.db947abf3760a971cb092583fd204776.jpgIMG-c5131d4b8f5189a7a22b60cc8d9e2499-V.thumb.jpg.bfedcccab961fa3a5cfb3d5f246dee16.jpgIMG-c2cf9377cc39c625f3e9cc6850427b29-V.thumb.jpg.d34c1d5bdb779030d6bcfde54915ceec.jpgIMG-5fee92f6de213139ff5b00d74f9c4b27-V.thumb.jpg.339059361997b480190c989eb4fda8b7.jpgIMG-7cc6eb4267ac0e4ee8f72c2023a911e8-V.thumb.jpg.1b3eea6dfe86ca1edbb7d15f00dfe590.jpgIMG-ef8bf2d1a2fc17d77173b8eee784637f-V.thumb.jpg.144443674dc649ec888053b103c1b687.jpgIMG-e2f58a3bc9e81137cb76c989f8e1f188-V.thumb.jpg.baa39a56b9d332b374581db9c2cae614.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване