Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

ivkit

Трябва да видя какво мога да направя, вероятно не са тръгнали, в хладен район са, а и принципно ябълките още дремят. Въпросът е, че не са рязани дървета и не знам калеми какви ще има, но дори да е по-стара и не много добре офрмена дървесина, би трябвало да си стане. Леко се хваща ябълка. Трябва да отида до там.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 12 минути, ivkit написа:

Трябва да видя какво мога да направя, вероятно не са тръгнали, в хладен район са, а и принципно ябълките още дремят. Въпросът е, че не са рязани дървета и не знам калеми какви ще има, но дори да е по-стара и не много добре офрмена дървесина, би трябвало да си стане. Леко се хваща ябълка. Трябва да отида до там.

И аз съм желаещ за калеми точно от Кандиле!  :) И аз като колегата съм търпелив и мога да чакам и за следващите сезони или години -- когато има възможност тогава.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 19 минути, ivkit написа:

Трябва да видя какво мога да направя, вероятно не са тръгнали, в хладен район са, а и принципно ябълките още дремят. Въпросът е, че не са рязани дървета и не знам калеми какви ще има, но дори да е по-стара и не много добре офрмена дървесина, би трябвало да си стане. Леко се хваща ябълка. Трябва да отида до там.

И аз се нареждам на опашката. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 49 минути, ivkit написа:

Въпросът е, че не са рязани дървета и не знам калеми какви ще има, но дори да е по-стара и не много добре оформена дървесина, би трябвало да си стане.

Може и двугодишна ако са тънки клончета. Аз миналата година присаждах за проба с двугодишни клонки с цветове и всичко се хвана.

Прочее, миналата година присадих с калем взет от Лимонка (#11) като вече беше разлистено клончето, но аз взех калем с пъпки от основата, където не бяха се развили, и стана. Бях пуснал снимка в някоя от темите. Та дори април-май може да не е късно.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Ами ще раздам. Тъкмо ще се знае кой я има и да се надяваме, че след време и вие ще я раздавате. Само се чудя дали сега или да чакам лятото, за да видя кои в редицата бяха най-хубави. Иначе всички растения бяха тоя сорт. Просто някои бяха по-едри и по-по-най. Но... Ще отида тия дни да видя какво е положението. Петък. Със сигурност не са се развили още, добре е за вземане на калеми.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Славянски написа:

Може и двугодишна ако са тънки клончета. Аз миналата година присаждах за проба с двугодишни клонки с цветове и всичко се хвана.

Прочее, миналата година присадих с калем взет от Лимонка (#11) като вече беше разлистено клончето, но аз взех калем с пъпки от основата, където не бяха се развили, и стана. Бях пуснал снимка в някоя от темите. Та дори април-май може да не е късно.

Да, ябълката е благодат за присаждача, не проявява капризи. А и на спяща пъпка, юли-август приема с лекота присаждането. Който е свикнал също е вариант да получи калем август. С Еконт, Спиди, за един ден, увити в парцал влажен си се получават нещата. Пращали са ми, пращал съм, хващат се хубаво пъпките. Лек метод е присаждането на пъпка.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Отивам за оглед и евентуално калеми кандиле. Нека който иска от тях да ми напише на съобщение в сайта данни за доставка. Като разбира се не знам колко желания бих могъл да удовлетворя. Ще отида да взема и ще сложа някой калем да подходящи диви, просто за да се запази и раздава след време. Ще копирам това и в темата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

И така хора, отидох, видях. Имаше останали годни за ядене плодове на земята под 2-3 от дърветата. От тях съм вземал калеми, за да съм сигурен, че е Кандиле. Те са изсипали тонове плод, още е по земята и някои са си супер за хапване и в момента. Очаквано, целите са в стара дървесина и много малък новогодишен прираст. Намерих една под която имаше много плод, с хубави калеми, но плодовете под нея са изгнили и неразпознаваеми. Принципно в района едно 80 % са Кандиле, но не посмях да взема калеми от тази, защото не знам дали няма да попадне в останалите 20%. Както и да е, калемите са късички и тънки, но който има опит ще се справи. Не са много, ще изпращам по 2-3 на човек.  Прилагам някоя снимка. Лятото/есента  ще ги гледам по-детайлно и ще знам със сигурност кое кое е. Моля само да си вземате коректно пратките, транспорт си поемате, нормално. Днес, утре ще пращам.

IMG_20240315_133836478_HDR.jpg

IMG_20240315_130630131.jpg

IMG_20240315_125253762.jpg

IMG_20240315_125150018_HDR.jpg

IMG_20240315_125104100_HDR.jpg

IMG_20240315_125047034.jpg

IMG_20240315_130558394_HDR.jpg

IMG_20240315_124917778.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Някой ако се чувства неуверен с такива къси и тънички сравнително калемчета да казва, няма проблем.

IMG_20240315_155515871.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Това са пък калеми от тази дето не съм сигурен, с многото изгнил плод под дървото. Все си мисля, че и там беше Кандиле, ама... Кой да знае... Иначе тези хубави калеми. Във всеки случай в района нямаше лоша ябълка, това помня. Текезесарите някога са садили хубави сортове.

IMG_20240315_160641346.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov

Може и от тях да пратиш. Само ако може да ги обозначиш кои са съмнителните. :smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, ivkit написа:

Това са пък калеми от тази дето не съм сигурен, с многото изгнил плод под дървото. Все си мисля, че и там беше Кандиле, ама... Кой да знае..

Без да си имам хал хабер от въпросните дървета, ако под другите има запазени ябълки, а под тая няма ни една - логично ми се струва сортът да е друг.

Ако искаш дай един калем и от съмнителните за проба, но го обозначи. Щом са имали плод в тая лоша за ябълките година - много добре!

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 57 минути, Славянски написа:

Без да си имам хал хабер от въпросните дървета, ако под другите има запазени ябълки, а под тая няма ни една - логично ми се струва сортът да е друг.

Ако искаш дай един калем и от съмнителните за проба, но го обозначи. Щом са имали плод в тая лоша за ябълките година - много добре!

Да, логиката е такава и все пак вероятно има и някои други фактори, защото намерих само под 2-3 дървета съхранени плодове, а със сигурност есента на всички дървета имаше плод и то много. Повечето Кандиле. Понякога подложките са фактор, стимулират по-ранно узряване например някои, въпреки, че калемът е бил един и същ. Слушал съм го това от един професор в Кюстендилския институт. Подложката може да оказва много, много сериозно влияние. Разбира се, може и наистина да е друг сорт. Лятото ще проверя и ще се постарая да ги запомня обознача някак, ако годината е добра и родят. Имаше много изгнил плод под тази, при това едричък. Между другото и Кандилетата в района есента значително варираха като едрина при различните дървета.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Описанието на сорта Кандиле може да се намери на 173 ст.:) Синапките са няколко сорта, които си приличат по форма, но се различават по размер и произход. 

Иначе е прекрасно това което правиш. :thumbsup:

IMG_20240315_194219.jpg

IMG_20240315_194043.jpg

IMG_20240315_194128.jpg

IMG_20240315_194155.jpg

IMG_20240315_193846.jpg

IMG_20240315_193700.jpg

IMG_20240315_193653.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Благодаря! Повече приличат на синапки тези като гледам. Хм, много интересно. Николай Винтер я представя тази, за която говоря като кандил-синап.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Кандилето абсолютно кръгло според помологията. Но и подобна, съвсем кръгла под едно от дърветата намерих днес. Садили са някакви разпространени за времето си хората в района. Всички там са засадени, няма диви, семенаци.

IMG_20240315_125756977.jpg

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Синапка


spacer.png


Произход : Необичайно оформената ябълката е била открита през 1800 г. Има спор по отношение на произхода на тази ябълка на древността.. Често се казва, че Синапката е с турски произход, въпреки че се смята, че са били открити в Крим, Украйна.
Дърво : Среден растеж.
Цъфтеж : Късен.
Срок на зреене : 1 - 10 октомври.
Опрашители : Самфертилен.
Устойчивост : Устойчива на повечето разпространени болести.
Тегло : 140 гр.

Тази изглежда далеч по-едра от бабината, която бе отсечена преди десетина години, но се радвам, че я открих. Останалите качества изглеждат същите. Наистина впечатляващ сорт, не боледува от нищо, плодовете не загниват и издържат при добро съхранение до лятото. Кожата е дебела и след месеци престой по нея може да се усети маслото, което предпазва плода от изсъхване.

Ако някой случайно знае къде расте старо дърво с по-дребни плодове ще се радвам да сподели. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, ivkit написа:

Благодаря! Повече приличат на синапки тези като гледам. Хм, много интересно. Николай Винтер я представя тази, за която говоря като кандил-синап.

Интересно тази камчийска синапка, която съм ашладисал, доколко ще е подобна, да не е и същата. Но в книгата правят разлика.

Но ти казваш това си е народното наименование в района?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, ivkit написа:

Кандилето абсолютно кръгло според помологията. Но и подобна, съвсем кръгла под едно от дърветата намерих днес. Садили са някакви разпространени за времето си хората в района. Всички там са засадени, няма диви, семенаци.

IMG_20240315_125756977.jpg

Най-добре ще ти кажат в института в Кюстендил, там сортът се предлага на подложка ММ106. Намерих още едно описание на Кандиле. https://pomiferous.com/applebyname/kandile-id-3670

Редактирано от Астрала
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Не, не съм чул някой да знае сорта на тези ябълки. Реших така, защото съм чувал за такъв сорт и след това което гледах като видео от Николай Винтер. Странни мои аналогии. Но това, което показва Винтер и нарича кандил-синап е като тези ябълки за които пиша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване