Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

ivkit

Явно тези за които говоря не са Кандиле .... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Виж линка по-горе: "Kandil and Kandile are often used as synonyms for Kandil Sinap."

Очевидно има продълговати и кръгли. И си пише, че произлизат от черноморския регион - сиреч са си местен сорт от едно време.

@Евелина ти запозната ли с тези сортове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Не знам, доста народ поиска калеми, дано не подведа някой, намирам тези ябълки за много хубави. Гледам в описанието за Кандиле пише раждане през година, тези по спомени са всяка година.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Дават я "Синап яблоко" скрийншот е това. Това са ябълките от района. Повечето.

Screenshot_20240315-222020.png

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Ето я и тук.

Screenshot_20240315-222609.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Винтер живее и снима тези ябълки в Крим. Че пишат и самоплодна, повечето ябълки е всеизвестно, че не са самоплодни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 20 минути, ivkit написа:

Не знам, доста народ поиска калеми, дано не подведа някой, намирам тези ябълки за много хубави. Гледам в описанието за Кандиле пише раждане през година, тези по спомени са всяка година.

Много добре, щом има кандидати да продължат сорта. Мен може да ме пропуснеш. То е ясно, че догодина ще има яко свежи калеми тук, а една година бързо минава. :smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

ivkit, Синапките също са първокласни ябълки, дори много по-добри от Кандиле. Във съседна Турция ги ценят много заради формата ябълките също са предпочитани на местните пазари,. :)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Да, вероятно са по-ценни. Аз харесах тези ябълки заради качествата и жизнеността на растенията, после дойде умуването кой точно сорт са.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Астрала а за кримската синапка какво пише в книгата? Дали е същата като камчийска?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Погледнах капиталния труд на Йордан Стоичков - Овощарство. В темата за добри опрашители ябълка се споменава ябълка Кандил синап, също като Винтер. Не е ясно кога какви наименования са битували и какво точно са имали предвид. В този том за съжаление не са описвани поотделно само овощните видове, тук говори за фактори на средата, хранене, торене и т.н.

Надявам се не е пречка, че се чопли тая тема, просто ми е интересно, въпреки че ключово за мен е колко е хубава една ябълка, не как баш се казва.

IMG_20240316_102431127.jpg

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бих искал да се върна към този сайт: 

https://pomiferous.com/applebyname/kandil-sinap-id-3669

Origins: Originated along the Struma River in the Kyustendil region of Bulgaria, likely prior to 1800. There appears to be no record of its parentage.

Пише, че наименованието е и кандиле, и кандил синап. Има вариация. И е точно от вашия регион според този чужд източник. И на вид е същата.

Интересно тогава защо така наречената кандиле в помологията е кръгла и с посредствени вкусови качества. Вероятно затова и я няма много.

И ако един сорт е произлязъл по поречието на Струма, тогава защо имаме и Камчия? Възможно е и да има някаква разлика, въпреки че зреенето съвпада с камчийска, не с кримската синапка.

Относно скрийншота по-горе, еволюирали са имената на сортовете. Червен и златен делишес!

  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Да, и @Астрала да даде от помологията текстовете за синапките :) много ценно се включва. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Той се явява тук главен библиотекар :) За което му благодаря, разбира се.

Тези сортове са стари и не особено популярни. За четиридесет години, дето се вика, не съм ги опитвал. И Карастоянката също.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Аз се впечатлявам от една, която рекламират във фейсбук групите за продажба, руския сорт Спартан. Бях се засилил да я купувам, но не ми се иска да садя пролет. Тя вероятно не е от старите сортове ябълки. Въпреки че е абсурд да има устойчивостта на тези ябълки, които коментираме в момента. 

 

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Не е толкова нова тая Спàртан:

"Сорт канадского происхождения с плодами зимнего созревания. Получен в 1926 году на опытной станции в Саммерленде от скрещивания сортов Мекинтош и Желтый Ньютаун. Включен в Госреестр в 1988 году по Центральному и Центрально-Черноземному регионам."

https://vniispk.ru/varieties/spartan

Ето и някои източници на английски:

https://www.orangepippin.com/varieties/apples/spartan

https://www.cumminsnursery.com/buy-trees/product-detail.php?type=scion&id=7709

Ще цитирам от последния материал с машинен превод с корекции:

"Силно растящо, лесно за отглеждане дърво, което се представя добре в широк спектър от климатични условия, Spartan рано влиза в плододаване и е много родовит сорт. Освен това има отлична устойчивост на болести: толерантен е към огнен пригор, брашнеста мана и струпясване, но производителите от Западното крайбрежие трябва да имат предвид, че е много уязвим към антракноза. Въпреки че на дървото може да се разчита да дава плод всяка година, производителите ще открият, че размерът на плодовете се подобрява значително чрез прореждане. По същия начин, въпреки че е установено, че е частично самооплождащо се, реколтата ще бъде значително подобрена с помощта на опрашител.

Spartan е потомство на сорта McIntosh и произходът му е очевиден на външен вид. Кожицата е атрактивна, наситено червена, а месото е много бяло, с розов оттенък в близост до кожата. Твърдата, хрупкава и финозърнеста текстура я прави отлична десертна ябълка, а децата ще харесат семплия, ароматен, сладко-кисел вкус. Spartan има дълъг сезон на прибиране на реколтата, който изисква няколко бранета и я прави чудесен избор за домашния производител.

По същество ябълката Spartan е по-късно зрееща, устойчива на болести версия на сорта McIntosh, създадена в опитната станция Dominion в Съмърленд, Британска Колумбия. Родител на прашеца е Newtown Pippin."

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина
Отговорено (Редактирано)

Дойдохме си на думата - Спартан ! ;) Моя любим сорт ябълки от пребиваването ми в Полша. Ходехме на пазар след лекциите на един открит пазар с мижаво осветление и в тъмното купчините ябълки Спартан изглеждаха черни. Всъщност са много тъмночервени. Много добри по всички показатели (според мен). За 6-7 години престой в Полша би трябвало да съм изяла един камион ябълки от този сорт.  Все си мислех да пиша тук за спартанките , но @ivkit ме изпреварил :) .

https://szkolkalusowo.pl/jablon-spartan

Това е примерна снимка и така изглеждат наистина.Като разрежеш ябълката тъмночервеното от кората преминава в горния слой на плода , в бялото.

А за сорта КандилЕ : беше от любимите ябълки на баба , явно го е имало доста в кюстендилско и дупнишко. Не съм запомнила как изглеждаха ябълките. Много сортове бяха "любими".

Пак от същия полски разсадник снимка : https://szkolkalusowo.pl/jablon-kandil-sinap

Редактирано от Евелина
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)
преди 7 часа, ivkit написа:

Да, и @Астрала да даде от помологията текстовете за синапките :) много ценно се включва. 

Книгата е достъпна онлайн. https://drive.google.com/file/d/1OD0Wku2qNJfqzwUj-KRqJoONOPFOL8ho/view

Това което те интересува започва от 202 до 220 ст, ако не се лъжа. Не мога да снимам в момента, не съм си вкъщи във вторник ще се прибера и тогава ще мога.:smile:

Редактирано от Астрала
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 5 часа, Астрала написа:

Книгата е достъпна онлайн. https://drive.google.com/file/d/1OD0Wku2qNJfqzwUj-KRqJoONOPFOL8ho/view

Това което те интересува започва от 202 до 220 ст, ако не се лъжа. Не мога да снимам в момента, не съм си вкъщи във вторник ще се прибера и тогава ще мога.:smile:

Прекрасна книжка, много благодарим, някъде ако има и втори том.... :) Като разгледах, тази ябълка, за която пиша прилича на Кримска Синапка. Авторите пишат, че в България много е размножавана и от семена и това е довело до доста вариации. Като гледам и снимката на корона на дърво в покой, отново намирам много прилика.

Като недостатък са писали, че като вкус е към посредствен и не трябвало да се разпространява из страната.

Тази книга е писана към 60-те години, когато природата е била чиста, успявали са да отглеждат много сортове без болести и вредители, нормално е да са били капризни и разглезени в търсене на велики изискани вкусови качества. Да, ябълката може да няма финия вкус на Златна превъзходна, Молиз Делишес или прекрасната Спартан, но това е ябълка, която устоява. Сума насаждения златна превъзходна в последните години има изкоренени четях, просто е страшно капризна, трябва да се скапеш от пръскане, за да запазиш нещо, брашнестата мана й разказва играта.

Това ябълче рядко има слаба година, грам поливане, пръскане не вижда, никакви следи от корояд, няма плодов червей и мана.... Пишат в помологията, много капят плодовете при узряване, истина е, просто ражда много. И тук е най-интересното, капят, когато са узрели и при набиване, остава за цяла зима напред съвсем малко местенце леко кафяво на мястото, където е тупнала, не гние цялата, съхранява се и е годна за консумиране месеци след това. Нека тупне Молиз делишъс да видим какво ще стане - само час след това няма да е годна за ядене. Като сложим всичко това на кантара - май, май няма да е много посредствена. Я да туря две снимки на една тупнала есента, стояла цяла зима на земята и изпапкана в средата на месец март... :)

Редактирам, намерих и втори том помология. Много хубави книжки! 

 

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване