Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Гинчев

Кедър - сибирски и други

Recommended Posts

Славянски
преди 3 часа, MimiRose написа:

В общем все зависит от того, какое количество вам нужно, тогда я предложу все варианты

Предполагам че цената за транспорт ще зависи от количеството. 

Цената ще включва почти сигурно фитосанитарни сертификати, мито и ДДС. Транспортът е отделно. И ако са в контейнери, ще бъде много по-скъпо от на гол корен. Но иглолистни на гол корен!? Според мен от Полша е по-надеждно. От Русия най-изгодно биха дошли семена, но пък кълняемостта е ниска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radostina Mileva

Здравейте. Съвсем на скоро получих сибирски кедров бор от полша 35 см. от Артур в много добро състояние, съвсем като на снимката

https://www.szmaragdoweogrody.pl/sosna_limba_pinus_cembra.php?pro_id=659&sosna_syberyjska_-_pinus_cembra_var._sibirica_#read

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

Да според мен продават европейски. Pinus Cembra e кедров бор растящ в Алпите, предимно в Швецария. Разбрах, че Pinus Sibirica e под вид на PInus Cembra.  Pinus Siberica има име и ако се продава, очаквам да е с това име, а не с име като вариянт на друг вид пък бил той и вида от който се разклонява под вида. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, MimiRose написа:

Просто предпочитам ако може да е от Русия.

Това е най-добрият вариант, разбира се, стига да не бяха санкциите и търговските, финансовите и икономически на практика военни действия на Запада против Русия, които отсичат почти в зародиш търговията между България и Руската Федерация. Не напълно, но дотолкова, че да стане много по-трудно и скъпо отколкото би могло, въпреки географската близост. Дори с Украйна, която уж е с ЕС, е сложно, ако не е за бизнес и в големи количества. 

И в тая ситуация човек прави компромиси. Въобще има ли как да се различат на тази възраст двата вида, щото това май е основното?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 27 минути, Славянски написа:

Това е най-добрият вариант, разбира се, стига да не бяха санкциите и търговските, финансовите и икономически на практика военни действия на Запада против Русия, които отсичат почти в зародиш търговията между България и Руската Федерация. Не напълно, но дотолкова, че да стане много по-трудно и скъпо отколкото би могло, въпреки географската близост. Дори с Украйна, която уж е с ЕС, е сложно, ако не е за бизнес и в големи количества. 

И в тая ситуация човек прави компромиси. Въобще има ли как да се различат на тази възраст двата вида, щото това май е основното?

Аз мога да разбера  нашите власти, че държат строго на контрола за внасянето  на зеленото, но пък  защо спират търговия за изнасянето с излишен контрол, това не е разбираемо, освен скрита диверсия :glasses:  А фиданките   на иглолистни на гол корен не са възможни, а с почва забраняват.  Писах на Саджаров да не би иска да ни  порадва с прорасналите семена на кедрите..но пък как   прорасналите да издържат пътуването..хммм Още нямам отговор от него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

Каква е сложноста да се издаде този фитосанитарен сертификат. Ако е твърде сложно тогава ще чакам семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, MimiRose написа:

Каква е сложноста да се издаде този фитосанитарен сертификат. Ако е твърде сложно тогава ще чакам семена.

То и за семена принципно трябва, но там контролът е по-лош. Иначе ето какво пишат:

https://isorus.ru/fitosanitarnyiy-sertifikat/

В Украйна беше към стотина лева, в Русия не знам. Но ако растенията са евтини и/или малко, сметката не излиза.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev
преди 15 часа, Славянски написа:

 

Въобще има ли как да се различат на тази възраст двата вида, щото това май е основното?

Според уикипедия: The very similar Siberian pine (Pinus sibirica) is treated as a variety or subspecies of Swiss pine by some botanists. It differs in having slightly larger cones, and needles with three resin canals instead of two as in the Swiss pine.

По шишарките ще може след години. Сега единствения шанс изглежда е по броя на смолните канали, но за това ми се струва ще трябва микроскоп :) И аз скоро чакам от същия разсадник, така че ще направя някакъв опит да ги идентифицирам с една антика дето имам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

Не разбирам купувача или продвача трябва да има фитосанитарен сертификат? Той къде се изисква на границата при излизане от Русия или на границата при влизане в България.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Продавачът и износител трябва да го приложи. Предполагам се изисква на влизане в България. По принцип не би трябва да е сложно да се издаде - има си специализирани фирми - но е бумащина, бави и оскъпява.

https://ec.europa.eu/food/plant/plant_health_biosecurity/non_eu_trade_en

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 14 минути, MimiRose написа:

Не разбирам купувача или продвача трябва да има фитосанитарен сертификат? Той къде се изисква на границата при излизане от Русия или на границата при влизане в България.

По изисквания на фитоконтрола на България:продавачът получава международен сертификат. Аз разбрах, че получател само получава пратката, фитоконтрола правят на границата.

http://www.vtmis.bg/docs/NAREDBA___1_za_fitosanitaren_kontrol.pdf

// Чл. 17. Не подлежат на контрол и не се изисква фитосанитарен сертификат, когато няма опасност от внасяне и разпространение на вредители и внасяните растения, растителни и други продукти

в) (отм., предишна б. "г" - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) се внасят в малки количества без търговска или промишлена цел; //

Ако е с търговска цел, то и получател трябва да има сертификат.Так го разбрах..

Четете и вие, ако разбрах погрешно, то напишите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Поръчах си кедрови шишарки и ядки от сибирски кедър от Сибир гр.Томск и ми казаха че има забрана за повече от три шишарки и 0.500 кг ядки в пратка. Направих поръчка на три различни адреса с по три шишарки и половин кг ядки ама вече месец и половина ги чакам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Днес ашладисах корейския кедър на борче. Благодарности на Алина за клончето

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Подкормка саженцев кедра
После посадки кедр необходимо хорошо полить. Через три дня полить корневином: 5 литров готового раствора на 1 саженец (5 грамм корневина разводим на 5 литров воды).

В июне подкормить удобрением с содержанием азота и фосфора. Можно применять удобрения: селитра кальцинированная с содержанием фосфора или суперфосфат гранулированный (азотно-фосфорное удобрение).

Раствор для полива: 90 грамм удобрения на 10 литров воды. На каждый саженец 5 литров жидкого раствора удобрения.

Подкормки провести три раза с интервалом в семь дней. Например: 10 июня, 17 июня, 24 июня.

В июне месяце необходимо подкормить саженцы фосфорными удобрениями 60 грамм на 1 растение, раствор: 5 литров на одно дерево.

В августе подкормить калийными удобрениями из того же расчета.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Направих превод онлайн:

Подхранване на кедрови разсад
След засаждането кедърът трябва да се напои добре. След три дни изсипете укоренител: 5 литра от готовия разтвор за 1 разсад (5 грама укоренител разреждаме в 5 литра вода).

През юни подхранвайте с тор, съдържащ азот и фосфор. Можете да използвате торове: калциниран нитрат със съдържание на фосфор или гранулиран суперфосфат (азотно-фосфорен тор).

Разтвор за напояване: 90 грама тор на 10 литра вода. За всеки разсад 5 литра течен разтвор на тор.

Подхранването трябва да се извършва три пъти с интервал от седем дни. Например: 10 юни, 17 юни, 24 юни.

През юни е необходимо да се хранят разсад с фосфорни торове 60 грама на растение, разтвор: 5 литра на дърво.

През август подхранвайте с калиеви торове по  същото изчисление.
 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radostina Mileva
На 29.01.2021 г. at 1:50, Zhelyazko Georgiev написа:

Аз бих си поръчал 3 - 4 дръвчета, но ако е за малко количество няма ли да е скъпо ? Ако можем да направим поръчка 100 + дръвчета може би ще си струва. Всъщност някой знае ли колко струва доставката от полша? 

Доставка до България за едно дръвче е 140 PLN, но ако се направи поръчка за палет, ще е по евтино.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
На 24.02.2021 г. at 13:58, MimiRose написа:

Ето отговора:

у нас есть совсем небольшие , 10-15 см по 180-220 руб и есть 140-160 см по 9200 руб, а есть средние 60-80 см по 3040 руб. 

В общем все зависит от того, какое количество вам нужно, тогда я предложу все варианты

Предполагам че цената за транспорт ще зависи от количеството. 

Ако решите да правите поръчка от руския сайт и аз се записвам за няколко кедър чета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
На 25.02.2021 г. at 17:51, MimiRose написа:

@Ангел Димитров Дано да пристигнат.

Пристигнаха на митница обаче мъката е с освобождаването голяма бюрокрация и изисквания в български пощи. Вече никога.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Пристигнаха на митница обаче мъката е с освобождаването голяма бюрокрация и изисквания в български пощи. Вече никога.

Без да искам да досаждам, но би ли споделил в какво се състоят усложненията при освобождаване на пратката? Какви документи искат? Чувал съм, че обичат документи дори само формално верни, колкото да се удовлетворят изискванията.

Колко ти струваше пратката от Русия и с колко се оскъпи накрая като пари и време? (Да се свети името байдъново за тия "добросъседски" практики!)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Искат декларация съгласие да те представляват пред митница изтегля се от техния сайт, декларация съответствие пак от техния сайт поръчката преснимана ( примерно от емейли адреса ти ) и платежното ако нямаш едно от тези неща си дотук както аз изтрил съм от емейла си поръчката и немогат да ги освободя сега чакам наново да ми я изпратят ако я намерят от сайта . А за доставката зависи тежестта мойят колет около 0.700 е 2000 рубли по пощи ру. а DHL почти двойно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване