Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Гинчев

Кедър - сибирски и други

Recommended Posts

bonevvv

Здравейте и от мен, 

Има ли някой с успех в отглеждането на сибирски кедър около София? Бих искал да опитам да отглеждам това прекрасно дърво в село Расник (Пернишко) на 850 метра надморска височина.

Приемам съвети за това как се отглежда, както и дали знаете някъде да има разсад.

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
balkanika

Здравейте,

присъединявам се към въпроса ,аз съм в съседната Владая и също бих искала да отглеждам сибирски кедър.Също се интересувам от разсад и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Къде бяхте по.рано? Има много засадени от семена  , които раздадох на времето. В темите за кедри намерете софиянци, които  имат разсад от семената. Поне по  двечки ще ви подарят. Мисля, че по-високо в планина и хълмовете  ще виреят, само те няма много дълбоки корни, и затова   садете там, където няма силни ветрове или  между другите дървета. Те понасят добре компанията на листвените дървета и елхи. Не знам , как се отразява близо засадени борчета, тоест как влияят от опрашването.Все пак от едно семейство Pinus.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Пролетта ще пресаждам мойте в кофички и ще има за по една две бройки аз съм от Волуяк Софииско

На 6.01.2023 г. at 15:06, balkanika написа:

Здравейте,

присъединявам се към въпроса ,аз съм в съседната Владая и също бих искала да отглеждам сибирски кедър.Също се интересувам от разсад и т.н.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 10 часа, Ангел Димитров написа:

Пролетта ще пресаждам мойте в кофички и ще има за по една две бройки аз съм от Волуяк Софииско

 

Ако имаш възможност, моля,  дай поне няколко бройки на хората, защото  е по-добро за кедрите, за опрашването им. :star:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
balkanika

Благодаря на Ангел Димитров и Алина - аз със сигурност бих искала една или две бройки - колкото е възможно,бих си и заплатила,разбира се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Края на март мисля да ги пресаждам в кофички тогава пиши за да се разберем.

преди 4 минути, balkanika написа:

Благодаря на Ангел Димитров и Алина - аз със сигурност бих искала една или две бройки - колкото е възможно,бих си и заплатила,разбира се.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bonevvv

Благодаря и аз. Не знам защо, но не получавам известия, че има писано по темата а уж настройките са ми такива че да получавам. 

Рових доста из нета за малко по-големи растения. Намерих от Полша, растения по 15см в С2 контейнер. Цената за 1 бройка с транспорта до София е 37 евро. Пуснал съм запитване каква ще е цената за 6 бройки, защото ми казаха, че толкова могат да изпратят в един пакет. Ще пиша когато имам повече информация и ако има желаещи можем да си поделим транспорта. От този разсадник (https://www.szmaragdoweogrody.pl/sosna_limba_pinus_cembra.php?pro_id=659&#read)

Има и доста разсадници в Украина, които продават, и то по-големи разстения. А и според мен тези от Украина ще са по-близо до нашия климат. Писал съм тук, но за момента нямам отговор (https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fpitomnik.kiev.ua%2Fconiferous-and-evergreen%2Fsibi-cc-81rskij-kedr-ili-sosna-cc-81-sibi-cc-81rskaya-kedro-cc-81vaya-detail%3Ffbclid%3DIwAR2xIvccPsW_-D-IPR7W8gCbwuf-BZzfMDLn9F8H_XpVGh2jf9emlztPGYA&h=AT0qiuBt-C47qCQiHsXby_YqeE5uyrQAY0b8YnSyqYkVK-dXaKoMPAmnBPm5-eeszqPKKFMfmxpeBDIsIdELhMvz-iaOgt8-FZzLvR3wZmhwa5ibu9HTCFN_G2d_9rnLT4k). Ако някой говори украински, може да опита по телефона. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 12 минути, bonevvv написа:

Рових доста из нета за малко по-големи растения. Намерих от Полша, растения по 15см в С2 контейнер. Цената за 1 бройка с транспорта до София е 37 евро. Пуснал съм запитване каква ще е цената за 6 бройки, защото ми казаха, че толкова могат да изпратят в един пакет.

То транспортът е 165 злоти, или около 69 лева. Тъй че колкото повече, толкова по-изгодно. Според мен трябва да поберат повече в 30 кг. Това са двулитрови контейнери. От Rudniccy спокойно побираха по 18-20 такива саксии за сравнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 39 минути, Славянски написа:

То транспортът е 165 злоти, или около 69 лева. Тъй че колкото повече, толкова по-изгодно. Според мен трябва да поберат повече в 30 кг. Това са двулитрови контейнери. От Rudniccy спокойно побираха по 18-20 такива саксии за сравнение.

То  златно кедърче излиза.. Ако купуват фиданките, то по добре са  от  присадените.По-рано ще получат реколтата. Трябва или за продан да поръчат повечко или колективна поръчка да направят. Иначе е много скъпо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bonevvv

Получих отговор от Полша 

За 6 растения - 72 евро, по 12 евро на растение. 

Транспорта е 30 евро, растенията 42 евро. 

Ще опитам още малко да се свържа с украинците и евентуално ще поръчам. Ако някой иска да се включи, пишете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 55 минути, bonevvv написа:

Благодаря и аз. Не знам защо, но не получавам известия, че има писано по темата а уж настройките са ми такива че да получавам. 

Рових доста из нета за малко по-големи растения. Намерих от Полша, растения по 15см в С2 контейнер. Цената за 1 бройка с транспорта до София е 37 евро. Пуснал съм запитване каква ще е цената за 6 бройки, защото ми казаха, че толкова могат да изпратят в един пакет. Ще пиша когато имам повече информация и ако има желаещи можем да си поделим транспорта. От този разсадник (https://www.szmaragdoweogrody.pl/sosna_limba_pinus_cembra.php?pro_id=659&#read)

Има и доста разсадници в Украина, които продават, и то по-големи разстения. А и според мен тези от Украина ще са по-близо до нашия климат. Писал съм тук, но за момента нямам отговор (https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fpitomnik.kiev.ua%2Fconiferous-and-evergreen%2Fsibi-cc-81rskij-kedr-ili-sosna-cc-81-sibi-cc-81rskaya-kedro-cc-81vaya-detail%3Ffbclid%3DIwAR2xIvccPsW_-D-IPR7W8gCbwuf-BZzfMDLn9F8H_XpVGh2jf9emlztPGYA&h=AT0qiuBt-C47qCQiHsXby_YqeE5uyrQAY0b8YnSyqYkVK-dXaKoMPAmnBPm5-eeszqPKKFMfmxpeBDIsIdELhMvz-iaOgt8-FZzLvR3wZmhwa5ibu9HTCFN_G2d_9rnLT4k). Ако някой говори украински, може да опита по телефона. 

От Украина за България не пращат.Писах веднъж за магнолия Тулип. Обаждах се и по телефона.Навсякъде отговарят, че ни то фиданки,  ни то семена за България не пращат. Аз имам от Полша две къдърчета, присадени. Даже не помня, май, в поръчката участвах. Купих ги еднакви, а едното два пъти по-голямо стана от другото.Не мога да обясня, може би заради почвата.Не знам.Още ги пазя в рехава сянка , засенчвам да не изгорят лятото. Тази година на пролет  ще им сложа тор смесена с пепел.(все бъркам:заедно или разделно на пролет да напиша))))))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 14 минути, алина написа:

Тази година на пролет  ще им сложа тор смесена с пепел.(все бъркам:заедно или разделно на пролет да напиша))))))

В този случай (употребено като наречие) се пише слято напролет. :-) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Adriyan Yordanov

Здравейте,

Търся семена или готови коренчета от Сибирски кедър - плоден. Опитвам се да намеря от доста време, но нямам успех. Ако някой има някаква информация да сподели. От Пернишко съм. Благодаря предварително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

https://www.youtube.com/watch?v=2oS5LVuZKG0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

  Здравейте, купих си атласки кедър в саксия- много мъничък,буквално една клонка. Искам да питам, в близост до него ще се развиват ли други растения, защото ми се ще да го комбинирам с храсти в групово насаждение. Обмислям да е на заден план, на южен склон,  пред него-примерно бербериси.Няма да се засенчват, но се притеснявам да не си пречат с корените. Също така не мога да преценя на какво разстояние да са разположени.Ако някой има идеи по въпроса,моля да сподели!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Може би тези две снимки ще помогнат с определянето на отстоянията:

Cedrus_atlantica.jpg
Moroccan_Atlantic_cedar.jpg

Напълно развито дърво е с диаметър на ствола в основата от 1,5 до 2 м. Храстовидно като берберис няма смисъл да се сади по-близо от 5 метра, препоръчително е да е извън проекцията на короната върху земята, което значи - над 10 метра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, Котарак без чизми написа:

Напълно развито дърво е с диаметър на ствола в основата от 1,5 до 2 м

За колко време ще стане толкова голям? Или достатъчно голям?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)

Като гледам секвоите на гарата в Пирдоп, които са на 90 години, бих казал че за да стане внушително дърво, му трябват поне 70 години при добри условия. При по-неблагоприятни условия естествено развитието му ще бъде забавено и подтиснато. Но короната ще оформи значимо петно, с което да се съобразяваме доста по-рано - при благоприятни условия след 20 години ще бъдат достигнати 5-те метра. Освен корените, засенчването, недостига на валеж (който ще важи и за двете растения между другото, тъй като ще трябва да си го делят), препоръката за избягване на разполагане под короната на каквото и да е ценно нещо има чисто практически смисъл - при счупване на клони от буря или снеголом като на 26.11.2023 - всичко отдолу е застрашено. А кедърът е вечнозелен, тоест предразположен да задържа по себе си повече сняг.

Редактирано от Котарак без чизми
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

 Напълно съм съгласна, само не знам тая клонка как ще я изтърпя самотно бодната в земята, докато стане голяма.Идеята ми е в близките десетина години, да седи оформено петно, което да има някакъв вид. По- натам, когато кедърът порасне, сигурно берберисите ще заминат. Макар че, в другия край на двора има шест метров смърч, заобиколен от рози,които се чувстват много добре заедно вече двайсет години.Нарочно съм се спряла на атласки кедър и берберис,заради сухоустойчивостта им. Лятото при нас е страшно.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване