Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Праскови. Сортове, характеристики, отглеждане.

Recommended Posts

Plamen Dimitrov
преди 38 минути, Боби Димитров написа:

Брее, кой сорт е тая супер късна праскова? Хората виното претакят вече, тя не е узряла, евала!

Един господ само знае!Взех 2009 два броя хале,едната си излезна хале а другата тази.Миналата година ходих в разсадника да питам и продавачката каза че била Петричка.Става готова към 20-25 октомври,2022 имаше плодове до 10 ноември на дървото но стават вече хлебни.Снимки от миналата година

D455CE23-61DB-45D7-84C0-5176F79E7A93.jpeg

F8DE32D1-A291-4B82-9AE8-497778598944.jpeg

AEE27B64-C9F0-4F30-B2EB-0E886B66FE21.jpeg

4EE6C30B-4C86-4D1F-8F35-13C4D847D897.jpeg

8ED41450-99E7-43EB-A6BF-EA12AFE79967.jpeg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Наскоро попаднах на това - праскова с червено месо:

940396099_chrome_screenshot_Sep2820241_47_14PMGMT03_00.thumb.png.5318f7b5995f86964710ca334a449a90.png

От още едно място наскоро ми показаха снимки от подобна, но името сякаш беше друго. @lokibu би ли могъл да коментираш?

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Plamen Dimitrov написа:

Миналата година ходих в разсадника да питам и продавачката каза че била Петричка.

Направо огромни. Удивително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен
преди 9 часа, Славянски написа:

Наскоро попаднах на това - праскова с червено месо:

940396099_chrome_screenshot_Sep2820241_47_14PMGMT03_00.thumb.png.5318f7b5995f86964710ca334a449a90.png

От още едно място наскоро ми показаха снимки от подобна, но името сякаш беше друго. @lokibu би ли могъл да коментираш?

Имам я, Сега й беше втора вегетация. Опитах един плод, но беше тръгнало гниене от едната страна и не беше много вкусен. Дано да е от това. Взех я от Ангел Кръстев. Тази година мисля, че мярнах в негова публикация друг сорт с такъв цвят, но не помня името. Само презентацията й по спомен гласеше, че това вече е много хубав сорт, нищо общо с Sanguine de Savoie.

 

праскова.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен
преди 12 минути, Пламен написа:

Имам я, Сега й беше втора вегетация. Опитах един плод, но беше тръгнало гниене от едната страна и не беше много вкусен. Дано да е от това. Взех я от Ангел Кръстев. Тази година мисля, че мярнах в негова публикация друг сорт с такъв цвят, но не помня името. Само презентацията й по спомен гласеше, че това вече е много хубав сорт, нищо общо с Sanguine de Savoie.

 

праскова.jpg

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1396756734470338&id=100024080738166 Било е миналата година.

Редактирано от Пламен
Допълване

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Преди време бях попаднал на любителски публикации, мисля че във Фейсбук, за вид или сорт праскови с ядлива ядка на костилката. Някои хора ги наричаха "бадем праскова" или "праскова бадем", но според мен, е ставало въпрос просто за праскова с ядлива ядка, без горчивина, особено като се има предвид, че придружаващите снимки бяха на цели, узрели, и неразрязани праскови,  които си изглеждаха съвсем обичайни хубави праскови и изобщо не приличаха (по форма) на бадем. Нямаше никакви публикувани снимки на костилки, счупени костилки и ядки. Като имена на сортове, в коментарите се споменаваше "Хале" или комбинирано наименование за местна вариация, примерно "Пернишка хале", "Дупнишка хале" или "Петричка хале".

Аз лично, през последните години, съм чупил от любопитство доста костилки от различни видове праскови и в повечето случаи съм опитвал на вкус и ядките им -- всички са били горчиви на вкус. Никога не съм попадал на ядка от праскова, която да е приятна за ядене, както са, например, "сладки" или приятни за ядене ядките на някои видове кайсии. Та някой от вас знае ли нещо повече за такива праскови с ядлива негорчива ядка, и евентуално да е опитвал на вкус и плодовете и ядките им?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, embedeo написа:

Преди време бях попаднал на любителски публикации, мисля че във Фейсбук, за вид или сорт праскови с ядлива ядка на костилката. Някои хора ги наричаха "бадем праскова" или "праскова бадем", но според мен, е ставало въпрос просто за праскова с ядлива ядка, без горчивина, особено като се има предвид, че придружаващите снимки бяха на цели, узрели, и неразрязани праскови,  които си изглеждаха съвсем обичайни хубави праскови и изобщо не приличаха (по форма) на бадем. Нямаше никакви публикувани снимки на костилки, счупени костилки и ядки. Като имена на сортове, в коментарите се споменаваше "Хале" или комбинирано наименование за местна вариация, примерно "Пернишка хале", "Дупнишка хале" или "Петричка хале".

Аз лично, през последните години, съм чупил от любопитство доста костилки от различни видове праскови и в повечето случаи съм опитвал на вкус и ядките им -- всички са били горчиви на вкус. Никога не съм попадал на ядка от праскова, която да е приятна за ядене, както са, например, "сладки" или приятни за ядене ядките на някои видове кайсии. Та някой от вас знае ли нещо повече за такива праскови с ядлива негорчива ядка, и евентуално да е опитвал на вкус и плодовете и ядките им?

Има. Не помня имена, но, поне няколко сорта праскови са със "сладки" костилки. Както и поне няколко сорта кайсии са с горчиви костилки. Мен ме устройва самата праскова да е вкусна и здрава. В Калифорния, произвеждат достатъчно бадеми.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз имах праскова Хале, но умря след 6-7 години, като я изкопах и видях какво става отдолу, доста се разочаровах и тогава реших да наблегна на семенни подложки с цял корен. Но ядката беше горчива - винаги пробвам на всички сродни прунуси :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Plamen Dimitrov

Хората зелето протакват,а аз праскови бера!!!Вятъра преди няколко дни събори доста и станаха на компот,тези ги брах днес и останаха още към 10 кг от северната страна на дървото за доозряване.

7D5D5C25-3F03-4065-8C08-8E637C0E91BC.jpeg

B8616712-6773-4879-8C4F-3DF9A2746506.jpeg

CD0A0B27-729D-4158-A0F1-2566BB7EF80C.jpeg

140BFEF9-4EF0-476F-8C6E-21AED5D47C4F.jpeg

7EE76D1F-3A2E-4167-BE99-0DC9BF7C8988.jpeg

29BC8A31-4B73-4779-BE32-C8D5AFBA1702.jpeg

A0E1A6F1-FAEC-4523-87E0-E8E3F8C5AD96.jpeg

022D66D8-ED93-4D07-A8CA-2ED238771323.jpeg

29E23073-B747-4018-A096-4A3180D1CEE8.jpeg

C78B941A-9A6E-42C7-8ED0-8DEAF91C8B7D.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Браво! Дано узреят преди първия сняг. Какъв сорт се водеше?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Plamen Dimitrov
преди 1 час, Славянски написа:

Браво! Дано узреят преди първия сняг. Какъв сорт се водеше?

Тя е почти готова има към 50 праскови още на дървото до 2-3 дни ще са готови.От Хасково я взех от разсадник зад театъра с име Беломорски,филиал на Пловдивски разсадник.Уж бяха два броя хале,а тази излезна супер късна.Миналата година ходих да питам но такъв сорт късен нямат в асортимента.Продавачката ми вика това е Петричка,но като гледам Петричката я дават към 20 септември значи не е тя.Евентуално някоя Дупнишка късна,Съмърсет не е,абе един господ знае.Някой ако има предположения да казва.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване