Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Праскови. Сортове, характеристики, отглеждане.

Recommended Posts

Астрала

Това е прасковено дърво, присадено с два устойчиви на къдравост сорта. Култиварът „Q 1-8“ отляво и сортът „Мери Джейн“ (с много къдрици) отдясно.

Снимка от Ед Хофман, 2003 г.

Преведох текста с гугъл.:blush:

https://pnwhandbooks.org/plantdisease/host-disease/peach-prunus-persica-leaf-curl?fbclid=IwAR3IBSjcIsoDKPoqAxZvMBixJHmWxxr6rXXL09LlcYCriL9ehNHM2Gyj9LI

peachcurlq1-8.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 1 час, Славянски написа:

Догодина мисля, живот и здраве, да размножа с калеми единия семенак, който не се къдри. Прасковите са дребни, оранжево-червени, цветовете са дребни също, за разлика от при белите (дребни) праскови, които имат по-едри и кичести цветове. Сортът зрее при мен в края на август. Имах и три-четири отбрани костилки, които трябва да издиря. Миналата година сях праскови, та имам няколко семенака за проби..на джанка пролетно време не ми се получават и не е това нещото.

Плодовете могат да се подобрят с времето, важно е да са устойчиви на болести сортовете, щом не ги пръскаш. За мен американските сортове са трудни за гледане, много болести, мн нещо. В Швейцария през 2017 г. откриха друга смъртоносна болест.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами болнава нация са американците. И сортовете очевидно не държат ;) За мен е важно да се оправя без пръскане. Пък и да задържа плод. Ако ще трябва да го дебна с пръскачката, на тоя етап няма да намерим общ език. Наистина прасковите са дребнички, но и костилките са наполовина на по-едрите. Дървото е даже на сравнително сенчесто място, но не боледува. Подарък е от една баба, която отдавна не е между живите.

Примерно сорт Ласкава бях взел. И му тръгна второ стъбло, което може би сгреших, че оставих. Другото изсъхна и остана второто, на практика от подложката. Но дръпна и съм я оставил. Дотук съм изгубил общо седем праскови. От никой друг вид не е имало толкова "жертви".

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Хубаво правиш, одобрявам! Поне ги режеш? Когато през пролетта се събудят (Прасковите), и започне сокодвижението, младите едногодишни клони са най-уязвими на измръзване, след измръзване ако не се направи резитба до здраво самото дърво отслабва. Първите признаци на измръзнали клонки са., покафеняване на кората в засегнатата област и поява на смола, а при отрез с нож тъканта е кафява на цвят. След време дървото може да загине.

https://www.goodfruit.com/pruning-after-cold-damage/?fbclid=IwAR3kOOXp0m4-n_MEt_fZNyR_1D-PoTX_Q21PrPW_fghlOiO7GlxvYl19xEE

Редактирано от Астрала
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 7 часа, Астрала написа:

Хубаво правиш, одобрявам! Поне ги режеш? Когато през пролетта се събудят (Прасковите), и започне сокодвижението, младите едногодишни клони са най-уязвими на измръзване, след измръзване ако не се направи резитба до здраво самото дърво отслабва. Първите признаци на измръзнали клонки са., покафеняване на кората в засегнатата област и поява на смола, а при отрез с нож тъканта е кафява на цвят. След време дървото може да загине.

https://www.goodfruit.com/pruning-after-cold-damage/?fbclid=IwAR3kOOXp0m4-n_MEt_fZNyR_1D-PoTX_Q21PrPW_fghlOiO7GlxvYl19xEE

Не знам колко праскови имаш и от колко време ги гледаш, но у наше село до -10 -12 падат температурите и измръзнали клонки на прасковите ми няма. Това не е райска ябълка. Евентуално при -15 -20 би могло да има поражения тук и там, но "Когато през пролетта се събудят (Прасковите), и започне сокодвижението" такива температури няма. А ако има измръзване, добрия стопанин така или иначе винаги премахва засегнатото. 

PS: Наскоро изнесоха данни за Европа, за това до колко човек вярва на поднесена информация в нета. В нея българите са на първо място по доверчивост.

Редактирано от Georgi
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 8 часа, Славянски написа:

...Другото изсъхна и остана второто, на практика от подложката. Но дръпна и съм я оставил...

Каква е подложката? Ако е GF677 или Garnem ми е интересно какво ще се роди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Моите наблюдения са от моите дървета, имал съм измръзване на по дебели клони дори, температурите при мен през зимата са били -17  и това беше преди 3,4 години, а през май има случай дори под нулата. От 2015 г. гледам основно праскови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Нещо от миналата пролет при мен. 

Бях ги постнал преди време.

IMG_20220421_164834.jpg

IMG_20220421_164823.jpg

IMG_20220421_164812.jpg

IMG_20220421_164808.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ранно кафяво гниене може би?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 4 часа, Астрала написа:

Моите наблюдения са от моите дървета, имал съм измръзване на по дебели клони дори, температурите при мен през зимата са били -17  и това беше преди 3,4 години, а през май има случай дори под нулата. От 2015 г. гледам основно праскови.

Третираш ли с препарати регулярно или си фен на екологичното овощарство?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 4 часа, Славянски написа:

Ранно кафяво гниене може би?

Подкрепям.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 2 часа, Georgi написа:

Третираш ли с препарати регулярно или си фен на екологичното овощарство?

Нито едно от двете, бих казал, че съм някъде по средата.

В самото начало, когато започнах да отглеждам праскови пръсках по схема, ако нещо не разбирах например, питах за съвет познат агроном. Последните години спрях да търся съвет от моя приятел, започнах да пръскам рядко, 5, 6 пъти ми се събират за една календарна година. При по-сериозно нападение от листни въшки засилвам до изчистване на дърветата, но само с Моспилан пръскам. 

На снимката по-долу са моите праскови от преди две години в началото на ноември. Повечето ги отрязах.

IMG_20211005_083935.jpg.ec8c1bb41f8447467dc1ec4ebbc207f4.jpg

Редактирано от Астрала
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Днес рязах двете прасковени дървета, това са дървета, които цъфтяха преди месец (резитбата не е перфектна), ще се опитам да подновя едната праскова, беше много висока и нямаше добър избор на плодни клони. Дано се получи. 

IMG_20231228_153303.jpg

IMG_20231228_153515.jpg

IMG_20231228_153213.jpg

IMG_20231228_153220.jpg

IMG_20231228_153223.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Очакваш ли втори цъфтеж напролет или си отписал годината? Изцяло ли цъфнаха или отчасти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 24 минути, Славянски написа:

Очакваш ли втори цъфтеж напролет или си отписал годината? Изцяло ли цъфнаха или отчасти?

Прасковата, която така драстично отрязах беше започнала, половината пъпки бяха готови, а останалите вече бяха прецъфтели. Беше малко измръзнала миналата година, също трябваше да споделя. Другата е в по-добро състояние, може от нея да чакам и някоя друга праскова края на Август. :smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Хайде и аз да се включа тук.

Имам нектарина Тифани, която много се накъдри миналата година, защото имаше много дъжд и хлад. После пусна нови клонки, но къдравите изсъхнаха.

Моля, препоръчайте сортове праскови от Елит или Фантазия, който да не се къдрят и да са горе-долу дръжливи на мраз в началото на май, защото съм на 650м в Балкана/Предбалкана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Астрала написа:

Прасковата, която така драстично отрязах...

Отряза или оряза?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Любо Д написа:

Имам нектарина Тифани, която много се накъдри миналата година, защото имаше много дъжд и хлад. После пусна нови клонки, но къдравите изсъхнаха.

Любо, при мен една О'Хенри тригодишна приключи курса миналата пролет. Всичко се накъдри, окапа и изсъхна. И дръвчето вървеше най-силно от купешките. Мижавата Сънкрест с две-три клонки и тя умря. Обаче два от семенаците се накъдриха на 5 процента най-много. Задържаха и плод. Обаче са дребни :) една жълта и една бяла. Имам някакви отбрани костилки. Жълтата е по-вкусна и по-ранна с около месец (края на август). Мисля да присадя от нея на някой от семенаците от миналата зима. И трябва да издиря костилките докато е време.

Каквото и да си говорим, без третиране тези прехвалени американски сортове изглеждат много зле и стават по-зле всяка следваща година. То и някои семенаци ги сполетя същата съдба, де, но поне да върви селекцията.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Славянски. Апропо, говоря малко на местен диалект, извърших подновяваща резитба на стара праскова. :mrgreen:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Любо Д написа:

Моля, препоръчайте сортове праскови от Елит или Фантазия, който да не се къдрят и да са горе-долу дръжливи на мраз в началото на май, защото съм на 650м в Балкана/Предбалкана.

Преди вземах Ласкава от разсадник Фантазия. Но тази година я пишат изчерпана. Има и един друг сорт Евмолпия, пак на Пловдивския аграрен университет, и тя се води устойчива на къдравост. Но за тези е може би най-добре да се обърнеш към института:

https://nursery.fruitgrowinginstitute.com/_m1168/Овощни-видове/Праскови

От Фантазия бие на очи Шимизу Айс. @Миленка® мисля я отглеждаше, не зная как ѝ върви. Съмнява ме да пръска по пълна програма.

Евмолпия ето този разсадник я има:

http://razsadnikbolnov.eu/асортимент/евмолпия/

Вуйчо ми работи недалеч от жп гарата в Плевен и почвам да се замислям.

Разсадник Болнов предлага и скоруша, което си е рядкост. Друго, което бих взел, ако имах място и нямах толкова сортове, е ябълка Либърти. Устойчива на струпясване.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване