Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Праскови. Сортове, характеристики, отглеждане.

Recommended Posts

embedeo

Прилагам снимки на Бялата праскова, за която писах преди две седмици в тази тема.

Първата снимка е от 2023-04-10, 10-ти април, преди 5 дни. Вижда се, че Бялата праскова има все още доста цвят, около десет дни след 2023-03-29, 29-ти март, когато според мои приятели, тук от селото, през нощта е паднало до -4 градуса.

IMG_20230410_153115e.thumb.jpg.e57a27c3de2459b0bf6525aa118e67f6.jpg

 

Втората снимка е от днес, 2023-04-15. Вижда се че Бялата праскова е прецъфтяла. По цялото дърво преброих общо не повече от  десет оворени цвята, което приемам че е край на цъфтежа.

IMG_20230415_085649s.thumb.jpg.b84a600a0f44cdb0059250a883ff36a1.jpg

 

За протокола, още преди 5 дни (или повече), Жълтата праскова беше прецъфтяла. Сега ще наблюдавам и двете праскови, дали пак ще дадат прилично количество плод, както миналата 2022 година.

Ако някой иска да си завъди Бялата и/или Жълтата праскова и ако няма нищо против късното зреене в началото на септември, да не се притеснява да ми пише юли-август, да пратя калеми. Според съветите на @Georgi  прасковата (върху джанка) най-лесно се присажда през лятото на спяща пъпка. Съответно аз през лятото на 2022 направих няколко присадки на спяща пъпка от Бялата и Жълтата праскови върху джанки и повечето, от онези от тях които бях направил по-навреме, се хванаха успешно, но повече подробности ще пусна в темата за присаждането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 22 часа, embedeo написа:

...Ако някой иска да си завъди Бялата и/или Жълтата праскова и ако няма нищо против късното зреене в началото на септември, да не се притеснява да ми пише юли-август, да пратя калеми...

Дано задържат плод. Началото на Сепември не е чак толкова късно зреене. Може да взема някое друго калемче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 15.04.2023 г. at 8:16, ivkit написа:

Не, не, не ги цепи на прасковите. Поникват си екстра. Слагат ги в съдове, горния слой пясък, където е костилката. Само ако са събирани от ранни праскови и трябва да чакат цялото горещо лято до края на есента било кофти, просто изсъхвали/губели кълняемост. В такива случаи веднага след изваждане на костилката слагат във влажен пясък, хладно и чака началото на зимата там. Имаше видео, ще го издиря.

Аз май се издъних с моите костилки. Само две от двайсет, ако не и повече, покълнаха. Може би съм ги оставил да изсъхнат за твърде дълго. Отбирани са август и септември, изсушени и държани в найлонови пликчета до края на есента. Имаше и едни от юни от Пламен от Ботевград. Аз ги стратифицирах зимата във важен пясък, но още стоят. Две бяха покарали сигурно преди три седмици и ги посадих в саксии. Вече се подават над пръстта.

Не ми е било проблем да ги посадя и още септември, но ще видим. Чудя се при това положение струва ли си някои черупки да ги разчупя? Така имат ли шанс?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 21 минути, Славянски написа:

Аз май се издъних с моите костилки. Само две от двайсет, ако не и повече, покълнаха. Може би съм ги оставил да изсъхнат за твърде дълго. Отбирани са август и септември, изсушени и държани в найлонови пликчета до края на есента. Имаше и едни от юни от Пламен от Ботевград. Аз ги стратифицирах зимата във важен пясък, но още стоят. Две бяха покарали сигурно преди три седмици и ги посадих в саксии. Вече се подават над пръстта.

Не ми е било проблем да ги посадя и още септември, но ще видим. Чудя се при това положение струва ли си някои черупки да ги разчупя? Така имат ли шанс?

По спомени от преди повече от двадесет години, костилките до три седмици трябва да се поставят във влажна среда. За орехите не знам, колко беше, но и те изсъхваха бързо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно, че съм пробвал с бадемови костилки, които са били сушени. Садих ги януари и всичко почти поникна. С кайсии един път нямах успех, но втория имах частичен с двугодишни костилки.

То в естествената си среда прасковите падат на земята, където има влага. От компостера бая праскови никваха навремето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Реших да счупя две костилки за проба. Удивих се колко са здрави и въобще от силата на семето да разчупи такива окови. Колко пъти само трябваше да ударя с чука, за да ги сцепя. Сцепя е правилно, не счупя, макар едната да се натроши малко. Успях да извадя ядките невредими и ги върнах в пясъка. 

Мисля, че за първи път чупя съзнателно костилка от праскова. За разлика от при кайсиите нямаше кухина, а семето беше плътно обгърнато и черупката беше дебела. Доста различна от бадем и кайсия.

Ха, дано покарат! Ще ги преглеждам с интерес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Като стана въпрос за белите да ви представя China Pearl....

Над 900 часа изискване за охлаждане. Не я намирам някой да я предлага!

image.thumb.png.e579e7a01a1a0822be5d8b20f82a32cd.png

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 часа, peterstamov написа:

900 часа изискване за охлаждане

Колко са оптималните часове за сортове при нашия климат? Ако са по-малко, се разбуждат по-рано, нали така? Бях чел специално за прасковите една таблица и там за всеки сорт имаше chilling requirement. Този сорт China Pearl намира ли се наблизо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 10 часа, Славянски написа:

Колко са оптималните часове за сортове при нашия климат? Ако са по-малко, се разбуждат по-рано, нали така? Бях чел специално за прасковите една таблица и там за всеки сорт имаше chilling requirement. Този сорт China Pearl намира ли се наблизо?

Не знам. Да. Не намирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имах големи надежди за Сънкрест, но дръвчето не тръгна добре. Нещо му яде пъпките вече поне втора година, къдравост също имаше. Иначе гледам, че разсадник Монтана (освен Пламен Пенков) го предлагат и може наесен, живот и здраве, да се пробвам пак. Дават го издръжлив на повратни студове.

А, дано тая година задържат прасковите, че срамота! Сланите паднаха преди да са цъфнали изцяло. Досега по десетина плода от дръвче максимум все. Като се има предвид, че са семенаци и не са и едри...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 32 минути, Славянски написа:

Аз имах големи надежди за Сънкрест, но дръвчето не тръгна добре. Нещо му яде пъпките вече поне втора година, къдравост също имаше. Иначе гледам, че разсадник Монтана го предлагат и може наесен, живот и здраве, да се пробвам пак. Дават го издръжлив на повратни студове.

А, само тая година задържат прасковите, че срамота. Сланите паднаха преди да са цъфнали изцяло.

Имам Сънкрест от десетина години. Само веднъж съм я опитвал. Много е хубава но.....   Ред Хевън и Хале са по-редовни при мен. Съответно часовете на охлаждане се по-високи при тях сравнено със Сънкрест. Ако може да се вярва на таблиците по нета.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен Редхейвън засега се държи. Но не съм брал от нея, малка е. Една коза почти я беше счупила, но оцеля - та и на това държат ;) О'Хенри ми стана в пъти по-голяма фиданка от същия разсад по същото време слаган. Но тя пък сякаш цъфти малко по-рано и честно казано по плода, който даде, малко ме и съмнява дали наистина е О'Хенри, защото той трябва да е доста винен цвят, а тази беше основно жълта. Но първа реколта беше, ще чакам.

В момента бялата "дива" есенна праскова е най-назад с цъфтежа и още цъфти. Другите прецъфтяват. Но тя е и на по-сенчесто място и зрее чак края на септември. Даже мисля, че мястото й, на север и изток от две големи ябълки, е твърде сенчесто. И плодът е и по-дребен. Уж забавяме цъфтежа, ама...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Много съм доволен от Редхейвън. Овошките(2 бр.) са на 4 години. 2022 правих сладко от праскови.

прассс.jpg

IMG_20220811_170827.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

От предлаганатите у нас сортове, Редхевън има най-много часове студ - около 800, затова не случайно се представя много добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 7.03.2020 г. at 1:51, Славянски написа:

Един списък със студоустойчиви сортове от Университета на Юта (САЩ):

https://extension.usu.edu/carbon/gardening_horticulture/peach_varieties

Гледам, че линкът не работи. Ето актуален:

https://extension.usu.edu/yardandgarden/research/peaches-in-the-garden

А тук накратко за тези chill hours:

https://www.daleysfruit.com.au/fruit pages/chillfactor.htm

Redhaven я дават 950. Няма много праскови с повече. Suncrest е с 500. Колкото повече е изискването към сорт, толкова по-късно системно трябва да цъфти. Примерно райските ябълки имат малко часове и при меко време зимата за сто часа над седем градуса (нещо такова бях чел) могат да се събудят и губят студоустойчивост. Докато пък в южните щати като Флорида, Луизиана трябва да садят сортове с ниско изискване за часове студ, за да им плододават. Не знам примерно Редхейвън във Флорида какъв плод ще даде.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук е правилото най-общо, цитирам в превод от една статия:

Ако изберете сорт праскова, който се нуждае от повече часове на захлаждане, отколкото предлага вашият район, той ще изпадне в покой твърде късно и никога няма да цъфне или да даде плод. Ако вашият сорт праскова се нуждае от много ПО-МАЛКО часове на охлаждане, отколкото е обичайно за климата, дървото ще цъфне твърде рано и ще бъде повредено от слана.

Загубата на 50 или 100 часа охлаждане в двете посоки (твърде много или твърде малко) може да намали реколтата от праскови приблизително наполовина. Разминаване от 200 или повече часа означава липса на реколта. Точното количество часове на охлаждане през всяка година варира, затова се препоръчва да изберете сорт праскови с часове на охлаждане в рамките на 100 часа от средното за вашия район.

Възможно е да се възползвате от малки микроклиматични условия в двора си, за да засадите сортове праскови с различни изисквания за охлаждане. Местоположение в близост до стена или ограда например може да предпазва дървото от силни ветрове или да задържа топлината от слънцето, което ще накара дървото да изпадне в покой малко по-рано и да има малко по-дълъг вегетационен период.

Източник: https://thefruitgrove.com/the-best-low-chill-peach-trees-for-warm-climates/

Тук списъкът със сортове е с такива адаптирани за райони с мека зима. Тези часове са времето, което растенията прекарват в студения сезон при температура под седем градуса по Целзий. Човек може да смята за своя район.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Славянски написа:

Redhaven я дават 950. Няма много праскови с повече. Suncrest е с 500...

Различни източници дават различни стойности. Трябва да се подходжа по-внимателно с тях. Зависят и до голяма степен от конкретните метеорологични условия, един сорт може да цъфти по-рано или по-късно на различни места.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Само за информация.....

По спомен, преди години се бях зачел, часовете на охлаждане ги мерят по  различни начини. Не е голяма разликата.

Дали под нулата се броят или само от 0 до 7°С. Некви такива работи. Затова по таблиците леко се разминават данните.

Както има натрупване на часове на охлаждане така има и натрупване на часове на затопляне. Отделно си е микроклимата, изложението и т.н. 

Горе-долу нали........

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 16.04.2023 г. at 13:46, Славянски написа:

Реших да счупя две костилки за проба. ... Успях да извадя ядките невредими и ги върнах в пясъка. 

Ха, дано покарат! Ще ги преглеждам с интерес.

Имам поне две ядки, които са почнали да покълнват от тези, които извадих от костилките. Очевидно не са изгубили кълняемост.  Но честно казано се съмнявам, че нещо щеше да поникне тая година, ако не бях ги извадил (въпреки стратификацията).

За съжаление костилките от сорт Кардинал от @Пламен М всичките се оказаха само с люспи/празни. Не знам по каква причина е това. Липса на опрашване? Сушата? Та нали зреят края на юни!?

Иначе изключае най-рано цъфналата О'Хенри, която отнесе яката слана, другите сякаш ще имат добър завръз. От топленето в нощта на сланата не мисля, че имаше ефект. Задържала е 6-7 завръза на късните цветчета. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Повечето ядки, които извадих от костилките, покълнаха. От единия сорт не зная нещо нараних ли ги, но там бяха загнили повечето. Честно казано, този метод надмина очакванията ми. Единствено, че пак са семена от късни плодове, вземани края на август и септември.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване