Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Праскови. Сортове, характеристики, отглеждане.

Recommended Posts

Славянски

Знаеш ли сорта, @Пламен М? Пръскал ли си я с нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Какъв е сорта на прасковата@Славянскине знам, ако някой знае да драсне. Относно пръскането, късна есен с карбамид и ранна пролет с бордолезов. И двата пъти с прилепител. Във фаза "миши уши", ранна пролет, два пъти през 5 дни със скор. В резултат на тия "икономични" пръскания, като започнахме преработката, през 3/4 праскови, жена ми откриваше вътрешно загниване във фаза стартер.

Към 17ч....заготовки20200813_143433.thumb.jpg.6c899c893229f7f06d36aa7aa11441ea.jpg

И сега:20200813_184136.thumb.jpg.7071b94ffc5aa19ee67e45de3a0837f1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

язък за хубавото плод!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гледам една от прасковите нещо линее, жълтеят й листата. Поливах я неотдавна. Тази вечер видях, че са съвсем жълти станали. Разрових тревата да видя нещо къртици да не са ровили. Не намерих къртичини, но прилепнало към кората малко над нивото на пръстта имаше нещо лепкаво с вид на рядко черно лайно 3-4 см в диаметър, може би някаква гъба?! За пръв път виждам подобно нещо. Остъргах го, но утре ще огледам дръвчето на светло.

Някой има ли идея за какво става дума?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 24.08.2020 г. at 0:18, Славянски написа:

нещо лепкаво с вид на рядко черно лайно 3-4 см в диаметър, може би някаква гъба?!

най-вероятно смола от получена по някаква причина рана.

Много обичам праскови и тази есен обмислям да се сдобия с десетина сорта. От познатите съм се спрял на Редхейвън, Ласкава и О'Хенри. Останалите са американски сортове с интересни характеристики и различен период на зреене, за да има през цялото лято.

Досега разчитах на плодове от градината на другото село-две сортови и няколко дивачки, но свърши тая. За момента тук имам няколко дивачки и бяла японска Shimizu Ice, която цъфтя, но не задържа плод, може би защото беше в саксия. Вече е в земята и догодина я чакам да ме зарадва. За сорта е характерно, че не се къдри, силно я препоръчвам, вероятно ще мога да споделя и някой калем напролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз от сортовите завъдих точно Редхейвън, Ласкава и о'Хенри. Имах и Файет, но загина. Файет при баща ми също загина. Другият сорт дето сложих уж е корав, устойчив на мразове - Сънкрест, поне от четено по американски източници.

Единият ми семенак май ще загине на 6 години. Не е смола, но не намерих време да я огледам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 49 минути, Mincho Georgiev написа:

Много бих искал да пробвам и тази, но цената леко ме спъва...http://exoticplantsbg.com/product/898/peach-sanguine-de-savoie.html

Какво му е на цената? Като си получиш 40-те лева за ментите, ще си купиш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Вече ги изхарчих за к**ви и бело и даже съм леко на червено :tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 3 минути, Mincho Georgiev написа:

Вече ги изхарчих за к**ви и бело и даже съм леко на червено :tounge_wink:

Разбрахме за какво го сглобяваш леглото...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

То за тия пари легло не трябва...:dizzy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един справочник за праскови и сортове в САЩ:

https://pickyourown.org/peachvarieties.htm

То "нашенските" като ги гледам все американски...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Какъв е този сорт прасковослива,?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не съм чувал такъв хибрид, pluot са слива-кайсия хибрид (PLUm-apricOT)... сега потърсих и видях Peacotum  (PEAch-apriCOT-plUM), но основната част от генетиката в него е кайсията. А сорт пък такъв ептен не намерих. Ще споделиш като почне да плододава дали става за рикия :D:D:D Мен лично тия хибриди не ме блазнят, има предостатъчно и от трите вида, че да ми трябват смески.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Съпериор слива обсъждат много в украинските форуми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Слива да, но не намерих хибрид Peacotum с име Superior...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес забелязах, че нещо е изяло цветните пъпки на едната млада праскова. Стоят като издълбани:

IMG-20210401-124428.jpg

Станало е тези дни. Имате ли идея какво може да е свършило тая пакост? За пръв път виждам подобен феномен и понеже дръвчето имаше малко цветни пъпки, всичко е заминало. Листните не са закачани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Доста е рано за мъхнат бръмбар, а и той напада комай след/при цъфтежа, но други идеи нямам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би някакви птички, то насекоми няма толкова. Видях, че и на друго дръвче има същите поражения, но по-малко. Гледам тези дни дроздове или нещо подобно обикалят, но не съм ги видял на клоните на прасковите. Преди същите (или подобни) разнасяха едни плодчета от червена хвойна - може би обичат ярки цветове? Но онова беше зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен прасковите почнаха да цъфтят, само три-четири дни след джанките. Доста рано. Два семенака от белите, на три метра една от друга, едната е цъфнала на 50 %, другата на 10 %.

Photo0291.thumb.jpg.64a6b55603a09f7a3117b1d487fa96e3.jpg

А още две от същия източник на по-сенчести места още не цъфтят. Сорт О'Хенри също почва да цъфти с дребни цветчета, толкова е късен очевидно. Също и Редхейвън, която е съвсем малка:

Photo0292.thumb.jpg.4bae5bcbf3a651988f2bef6991f7b45f.jpg

Сънкрест не беше почнала, но нещо й изяде цветните пъпки. Няма голяма разлика като дни в цъфтежа. Имам и Елегант Лейди, която е назад, но тя е садена зимата и това не е меродавно като за първа година според мен. При баща ми праскови сложени в земята през януари още не са разцъфтели (а там сезонът е по-напред), което според мен е точно забавяне заради пресаждането.

Чакат се слани и мокър сняг и ще видим какво ще задържат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване